Hlavní navigace

NetWare zapadá - Linux vychází

10. 10. 2007
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Dlouhá cesta Novellu od klasického NetWare k Linuxu je snad konečně ukončena. Pomyslnou finální tečkou by měl být nový Open Enterprise Server 2, který byl zákazníkům představen před několika málo dny. Jaký je aktuální stav NetWare? Jak dlouho bude ještě podporován? Jaký je jeho linuxový nástupce?

Mnoho z nás síťařů začínalo na operačním systému NetWare od Novellu. Svého času se jednalo o špičkovou platformu určenou pro rozsáhlé podnikové sítě. Poslední verzí je NetWare v6.5 Support Pack 6, který ještě bude nějakou dobu podporován.

Novell však už několik let vidí svou budoucnost v Linuxu, a tak není divu, že mu věnuje podstatnou část svých kapacit. Systémem, který má za úkol nativní NetWare nahradit, je Open Enterprise Server. Je to zároveň Linux i NetWare.

Protože spojení klasického NetWare a moderního Linuxu je velmi zajímavé a do jisté míry také unikátní, rozhodli jsme se napsat o Open Enterprise Serveru něco více. Článek je určen nejen pro stávající uživatele NetWare, ale pro všechny, kteří se o tento systém zajímají alespoň okrajově.

Cesta k Linuxu začala před čtyřmi lety

Jsou to téměř čtyři roky (leden 2004), co Novell koupil německou společnost SUSE i s její enterprise linuxovou distribucí. V té době také oznámil, že vývoj klasického NetWare bude postupně dobíhat a platforma bude nahrazena systémem zvaným Open Enterprise Server (dále jen OES).

OES je de facto linuxová distribuce SLES, na které navíc běží síťové služby kompatibilní s původním NetWare. Zákazníci tak dostanou plnohodnotnou náhradu, která jim dovolí začlenit moderní systém do stávající infrastruktury.

Systém OES se začal prodávat už za několik měsíců, v dubnu roku 2005. Jednalo se o první krok od nativního operačního systému NetWare k jeho linuxovému nástupci. Přestože je stále ještě dostupný i klasický NetWare, pro Novell už je samozřejmě důležitější Linux.

Open Enterprise Server 2.0 je tu

V pondělí 8. října 2007 byl představen OES 2.0, který by měl znamenat definitivní tečku za klasickým (nativním) NetWare. Ačkoliv se jedná o linuxový operační systém, NetWare vrstva (respektive příslušné služby) je stále přítomna a pokud máte zájem, můžete ji provozovat pod virtualizačním systémem Xen. Ten běží pod klasickým SLES 10 SP1.

Novell v roce 2005 slíbil podporu NetWare až do roku 2010, takže pokud je vaše infrastruktura na jeho službách stále závislá, zatím nebudete muset realizovat přechod na novou platformu. Dříve či později však vývoj NetWare skončí a právě OES by měl pomoci společnostem v přechodu na Linux.

Pod Linuxem je stále NetWare

Podpora jde až do takové míry, že je možno využít standardních ovládacích utilit jako ConsoleOne, iManager a Novell Remote Manager. Ty je možno kombinovat s běžnými linuxovými aplikacemi a utilitami.

Virtualizovaný NetWare dokonce používá původní kód, takže je binárně kompatibilní s většinou modulů pro starší verze. „Více než 95 procent NLM modulů nevyžaduje pro běh na virtuálním stroji žádné úpravy. Pokud už jsou některé změny potřeba, je to obvykle proto, že NLM vyžaduje některé citlivé instrukce procesoru, přímý přístup k hardware nebo ke kruhu nula,“ tvrdí vývojáři Novellu.

OES se snaží nabídnout maximální kompatibilitu a zajistit tak chod původních sítí a software. „Naši zákazníci používající NetWare se mohou rozhodnout provozovat jej v para-virtualizačním režimu na Linuxu, kde získají výhodu nejnovějšího hardware, přičemž mohou i nadále spravovat NetWare prostředí. Linuxové řešení jim nabízí interoperabilitu a vysokou dostupnost v otevřeném a bezpečném prostředí,“ říká o OES a NetWare technický ředitel společnosti Jeff Jaffe.

Linux nabízí vlastní novinky

Spojení NetWare a Linuxu ale přináší některé novinky. Jednou z nejzajímavějších je například podpora Dynamic Storage Technology, což je systém, který dovoluje nadefinovat uživatelská pravidla pro používaná a nepoužívaná data. Software pak automaticky nepotřebná data odsouvá na zálohovací zařízení.

Pokud je o soubory opět zájem, Dynamic Storage je opět přesune na disky a nabídne je k okamžitému použití. Ostatní informace pak zůstávají například na páskách nebo jiných velkokapacitních zálohovacích zařízeních.

OES 2 také díky podpoře aktuálního hardware nabízí využití 64bitových strojů pro služby NetWare. Nabízí také kombinaci workgroup služeb NetWare a SLES. To podle Novellu dovoluje převést veškerou režii přímo na Linux.

NetWare má důstojného nástupce

NetWare jako samostatná nativní platforma zcela jistě v budoucnu zanikne. Mnoho velkých firem proto už nyní hledá cestu k přechodu. O migraci z NetWare k Linuxu ve VOKD a.s. jsme si například před časem povídali s panem Miroslavem Safernou.

CS24_early

Je zřejmé, že ne každá firma si může dovolit takto masivní přímý přechod mezi platformami. OES by měl migraci velkých sítí podstatně zjednodušit. Novell slibuje, že ještě minimálně několik let udrží stávající podporu pro své zákazníky. Přijde ale čas, kdy si definitivně řekneme: NetWare je mrtev! Ať žije Linux!


Článek vychází z původního článku na Linux-Watch.com.

Používali jste někdy NetWare?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.