Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (12. 9. 2007)

Miroslav Suchý

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Tak nám vyšla další beta KDE a přináším zkušenosti z jejího provozu. Pro programátory tu mám jedno IDE pro JavaScript, knihovnu na predikci textu a jednoduché dialogy do OpenGL prográmků. Blbinka dnes není, ale mám tu jeden OMG program.

Doba čtení: 2 minuty

KDE Beta 2

Minulý týden se objevila druhá beta verze KDE. A jelikož jsem měl přes víkend nějak dobrodružnější náladu, rozhodl jsem se, že si ji nainstaluji. Všechny subsystémy pracují úplně perfektně. Proto se nedivím, že vývojářský balík chtějí vydat o více než měsíc dříve (dle nového harmonogramu). Co už bylo horší, byly vlastní aplikace. V system-settings (náhrada za kcontrol) nefungovala polovina věcí. Na druhou stranu je to k neporovnání s Betou 1, kde nefungovalo nic. Největší bolest mi způsobil nefungující pruh úloh a menu, takže jsem si musel nainstalovat Compiz-Fusion, abych se mohl přepínat mezi plochami. Přes to přese všechno jsem schopen s betou KDE existovat. Takže pokud máte rádi adrenalin a jste rádi na hraně, tak se pusťte do bety KDE.

Model Railroad System

Pokud máte doma vláčky a chtěli byste si postavit velké kolejiště, kde by se sama přehazovala návěštidla a vláčky se míjely a různě by popojížděly sem a tam… tak se vám asi bude hodit program Model Railroad System (2.1.9).

Model Railroad System

Model Railroad System

Spket IDE

Spket IDE je prostředí pro návrh programů a objektů v JavaScriptu, XUL/XBL, SVG. Může fungovat jak samostatně, tak jako Eclipse plugin. Vedle zvýrazňování syntaxe a automatického formátování kódu umí i navrhovat dokončení idenfikátorů a pohled na kód ve stromové stuktuře (outline).

Spket

Spket

Soothsayer

Soothsayer (0.6) je zajímavá knihovna, která umí predikovat text, který chce uživatel napsat. Funguje tak, že provede analýzu dostupných textů a její výsledek aplikuje na text zadaný uživatelem a nabídne možné predikce. K činosti knihovny je dobré vybudovat alespoň minimální jazykový korpus. Naštěstí Soothsayer obsahuje nástroj, který vezme jako vstup knihu či jiný text (v .txt), provede jeho analýzu a uloží si data do sqlite databáte, kterou Soothsayer využívá. Poslední verze přinesla portaci na Solaris 10 a modul pro Python.

AntTweakBar

AntTweakBar je malá a jednoduchá C/C++ knihovna, která vám umožní rychle přidat jednoduchá dialogová okna do OpenGL (nebo DirectX) aplikací. Proměnné programu mohou být přímo navázány na kontrolní prvky dialogových oken, takže modifikace v tomto okně může změnit chování a vzhled vaší aplikace a vy tomu nemusíte věnovat žádné velké úsilí.

Ant Tweak Bar

AntTweakBar

MIF18_Michálek

Kneemail

Pro zbožné programátory zde mám program na evidenci modliteb. Program Kneemail (1.0.0.1pre) funguje podobně jako poštovní klient, pouze není nutné nic odesílat a přijímat. Doručování je údajně automatické. A taky tam nechodí žádný spam. Zatím. Program je napsaný v XUL, takže vám stačí libovolný Mozilla-based prohlížeč a XULrunner, který si můžete stáhnout zároveň s programem Kneemail.

Kneemail

Kneemail

Našli jste v článku chybu?