Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (14. 3. 2007)

14. 3. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Oblíbená středeční sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes se podíváme na automatickou změnu signatur pod e-maily, vytvoříme si snímky ze systému běžícího v Xenu, budeme ovládat několik terminálů najednou, vyrobíme si faktury a na konec se podíváme i na jeden zajímavý kousek hardware.

Sigit

Mít jenom jednu signaturu pro všechny odeslané e-maily je nuda. Takže mám několik signatur a nechávám si je co 50 minut měnit. Dodnes to spolehlivě dělal Sigrot, ale jeho upstream už definitivně umřel. Tak jsem přešel na Sigit (0.3.2). Oproti sigrotu je navíc mnohem sofistikovanější. Už jak to píšu, slyším: „Co je sakra složitého na prohazování signatur?“. Tak za prvé: Sigit se umí spustit nejenom normálně z cronu, ale i jako démon. A za druhé umí spolupracovat s boxes, takže umí vytvořit základní ASCII art rámečky kolem citátů. No a vzhledem k tomu, že autorova dokumentace je velmi stručná, tak vás nakopnu úvodním směrem. Nejdříve si musíte vytvořit databázi ( sigitdb --rebuild soubor databaze), pak si ten soubor můžete zeditovat ( sigitdb --edit databaze) a pak si můžete generovat signatury ( sigit -c).

Autopkgtest-xenlvm

To co mi na XENu zatím chybí, je komfortní vyrábění snímků systému jedním kliknutím a stejně jednoduchý návrat k nim, tak, jako to umí například VMware. Sada skriptů Autopkgtest-xenlvm, má k uživatelské vstřícnosti VMware ještě daleko, ale požadovanou funkčnost vám nabídnou. Sice funguje jenom s disky vytvořenými v LVM, ale to vám stejně doporučuji používat tak jako tak. Proč? Protože při změně velikosti disku nemusíte restartovat hosta a jenom zavoláte ext2online /mountpoint/

Keyplex

Potřebujete někdy psát stejné příkazy ve více terminálech, ale občas něco upřesnit jenom v jednom z nich a pak zase psát ve všech to samé? Tak zkuste Keyplex (0.2). Nastartuje požadovaný počet terminálů a jedno malé okénko navíc. Pokud máte kurzor na tímto malým okýnkem, tak vše, co píšete na klávesnici, se kopíruje do spuštěných terminálů.

keyplex

Keyplex

Kraft

Provozujete firmu o jednom člověku? Jste si sám sobě ředitelem, řidičem i uklízečkou? Pak vás asi nebudou zajímat sofistikované CRM systémy a promakaná účetnictví. Jediné, co potřebujete, je poslat fakturu a občas to proložíte nabídkovým listem? V tom případě mám pro vás velmi jednoduchý a přehledný program Kraft. V programu si nadefinujete časté úkony (montáž 200 Kč za hodinu, akutní zásah 2000 Kč jednorázově, dodání materiálu 50 Kč/Kg) a pak si už jenom kliknete, že chcete vytvořit vytvořit fakturu, naklikáte si předvolené akce z katalogu a tisknete. Všechny dokumenty se přehledně archivují, takže bude velký problém si v nich udělat nepořádek.
Jenom malá nápověda: Výběr z katalogu ve vytváření faktury se začne kliknutím na „Positions“ – prostřední hlavička v náhledu. Tato část, jako jediná, není zrovna zřejmá.

CS24_early

kraft

Kraft

Frame Grabber

Po dlouhé době zde zmíním i kousek hardware. iVD-03 Frame Grabber je karta, která umí snímat data z libovolného zařízení s DVI nebo RGB výstupem. Svoji povahou míří spíše do enterprise sféry a mě těší, že výrobce k tomu dodává i ovladače pro Linux.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.