Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (7. 3. 2007)

Tomáš Guzdek 7. 3. 2007

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme, jak ovládat Audacious a jeho blízké příbuzné pomocí multimediální klávesnice, koukneme, co se děje na síti a vytiskneme si pár fotek. V druhé části nás pak čeká audio CD ripper a program na hromadné přejmenování souborů.

iTouch-Control

Klávesnice s hromadou tlačítek sloužících k ovládání multimediálního přehrávače – a čert ví čeho ještě – se staly doslova samozřejmostí, ale o jejich používání se to již říct nedá. Nakonfigurovat např. dříve zmiňovaný LinEAK sice není nikterak obtížné, ale i tak to ne každý zvládne a hlavně ne každý potřebuje. Pokud vám jde pouze o multimédia a navíc používáte přehrávač Audacious, můžete zkusit jeho plugin iTouch-Control šířený pod GPL.

Itouch-Control je velmi jednoduchá a přitom velmi dobře fungující záležitost. Po instalaci stačí zapnout plugin a jednotlivým funkcím přiřadit kódy kláves, což probíhá tak, že stisknete tlačítko grab a zmáčknete patřičnou multimediální klávesu. Pokud si váš tučňák s danou klávesnici rozumí, můžete začít využívat jejich výhod. Itouch-Control ovládá pouze Audacious, což je určitá nevýhoda, ale např. oproti LinEAK jej ovládá přímo a tak je odezva takřka okamžitá oproti volání programu s parametrem typu audacious --play. V případě dnes již klasického XMMS či Beep Media Playeru by se měly podobně chovat pluginy xmms-itouch a bmp-itouch, ale ty jsem nezkoušel.

iTouch-Control

Iftop

Líbí se vám program top, kde pěkně vidíte, jak se ten který program chová k vašemu systému a rádi byste něčím takovým dohlíželi i na komunikaci? Řešení se může jmenovat např. Iftop šířený pod GPL.

Iftop má uživatelské prostředí postavené na knihovně ncurses a podobný způsob ovládání jako zmiňovaný top. Můžete mimo jiné vidět, kolik „užírá” spojení s jednotlivými servery jak číselně, tak i graficky, či o kolik si řeknou jednotlivé počítače ve vaší síti. Iftop rozhodně není jediný program tohoto typu a ani se nejedná o žádnou novinku, ale jistě si zaslouží být v povědomí uživatelů.

iftop

Photo Grid Print

Photo Grid Print slouží k tisku obrázků a na první pohled jde o další typickou GNOME aplikaci, která prostě funguje a na nějaké „zbytečné” nastavování můžete předem zapomenout. Šířená je pod GPL.

Po jejím nainstalování v Nautilu označíte soubory, které chcete tisknout, a pomocí kontextového menu je otevřete. Nyní si už jen vyberete, kolik obrázků budete chtít tisknout na výšku a šířku papíru, a to je vše. Jednoduché a praktické. Nautilus není podmínkou, stejně dobře poslouží i Thunar či vlastně cokoliv, co přimějete posílat názvy souborů jako parametry tohoto programu.

Photo Grid Print

KAudioCreator

Nástroje na ripování audio CD již několikrát ve sklizni byly, ale co si vzpomínám na ty mnou zařazené, tak šlo o programy postavené na GTK+. Dnes bych tu měl naopak program KAudioCreator, jehož K v úvodu nemůže znamenat nic jiného než KDE. Licencován je GPL.

Chování programu je na první pohled poměrné klasické. Vložíte audio CD, program automaticky načte metadata z FreeDB.org a po stisknutí tlačítka můžete začít kopírovat hudbu do svého počítače. Množství výstupních formátů je poměrně široké a nastavení encodování máte taky plně pod kontrolou. Doteď docela běžná výbava, ale i tak nejde přehlédnout, že je základní okno KAudioCreatoru rozděleno do dvou panelů CD Tracks a Jobs, a to se příjemně projevilo i na funkčnosti. Pokud máte více optických mechanik, tak si totiž můžete naklikat více úloh a KAudioCreator může ripovat více audio CD současně. Již při dvou mechanikách a vícejádrovém procesoru docela vychytávka.

KAudioCreator

Métamorphose

KRename je velmi povedený nástroj na přejmenování souborů a dlouhou dobu byl v podstatě jasnou volbou. Nyní se mu zrodila docela silná konkurence v podobě programu Métamorphose, který na rozdíl od KRename nestojí na Qt, ale wxPythonu. Licencován je stejně GPL.

Métamorphose dokáže načítat celé adresářové struktury a u názvu souborů mu pak nečiní problémy měnit velká/malá písmena, nahrazovat jejich části, vkládat do nich další text či např. číselný index nebo časový údaj. Ten může byt jak aktuální, zvolený, nebo i získaný z metadat, jako např. EXIF informace fotografií. Rovněž dokáže použít informace z ID3 tagů MP3.

Metamorphose

Blbinka

A na závěr tradiční blbinka. Tentokráte bych zde měl povedený mapový server asciimaps.com, který se opírá o Google mapy a jeho data upravuje pro fanoušky ASCII artu. Další komentář snad netřeba, to se musí vidět.

Za zmínku stojí rovněž i experiment, i když o tradiční blbinku asi nejde, jménem shutdown day, který si klade za cíl přimět co nejvíc lidí nechat jeden den svůj počítač vypnutý. Zkusíte to taky?

Našli jste v článku chybu?

6. 3. 2009 15:11

biq (neregistrovaný)
prave som to potreboval. pomohol program iotop ... teraz uz vidim, ze to bol 'kontact' co mi zral cas ....
Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Vitalia.cz: I život bez cukru může být sladký

I život bez cukru může být sladký

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

DigiZone.cz: Recenze Westworld: zavraždit a...

Recenze Westworld: zavraždit a...

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Vitalia.cz: Co pomáhá dítěti při zácpě?

Co pomáhá dítěti při zácpě?

Vitalia.cz: Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Proč vás každý zubař posílá na dentální hygienu

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Podnikatel.cz: 10 tipů, jak dostat lidi do restaurace

10 tipů, jak dostat lidi do restaurace

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí