Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (7. 6. 2006)

Tomáš Guzdek 7. 6. 2006

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme, jak oživit multimediální klávesy, vypálíme si CD/DVD a podíváme se na jeden praktický prohlížeč obrázků. Ve druhé části nás čeká simulátor elektrických obvodů, udělátko pro připravení DVB streamu k vypálení a jedna linuxová zajímavost.

LinEAK

předminulé sklizni jsem zmínil kalkulačku, které by slušelo namapování na některou z multimediálních kláves dnešních klávesnic, ale nezmínil jsem, jak toho docílit. Pokud i vaše klávesnice ještě pořád částečně zahálí, doporučuji se podívat např. na projekt LinEAK neboli Linux support for Easy Access and Internet Keyboards.

Na stránkách projektu nejdete kromě démona starajícího se o přiřazení funkcí jednotlivým klávesám i jednoduché „klikátko” pro snadnější počáteční nastavení a plugin, který po stisku klávesy informuje o prováděné akci i výpisem na obrazovce. Pokud byste měli s LinEAK nějaké problémy, na serveru tucnacek.com najdete pěkné česky napsané HowTo.

Bonfire

Synonymem vypalování v KDE se stalo K3B. U desktopu s nohou ve znaku to zatím tak jednoznačné není. Někomu se zalíbil Graveman, někomu GnomeBaker a někdo stále hledá. Pro třetí skupinu bych tu měl další pálítko jménem Bonfire.

Již na první pohled se jedná o typickou Gnome aplikaci řídící se heslem „just works”. Nastavit tam toho moc nejde, ale zdá se, že téměř všechno důležité zvládne. Umí vypálit datový CD/DVD, audio CD, obraz a kopii CD/DVD. Poněkud zamrzí absence podpory filmových DVD, ale snad časem. Jestliže jste na Bonfire dostali chuť a Gnome nepoužíváte, nejde jen o GTK+ záležitost, ale opravdu si v závislostech řekne o „půlku Gnome”.

Bonfire

Zgv

Nemalé množství uživatelů tráví hodně času v příkazové řádce i lokálně a i když již dávno nepoužívají klasický textový režim, na nic jiného než na text nepomyslí. Přitom např. kvůli zobrazení obrázku není nutné spouštět X server, ale lze použít prohlížeč Zgv.

Zgv má velmi jednoduché GUI, které se příjemně projevuje na rychlosti aplikace a základní operace s obrázky zvládá také bez problémů. Např. rotace obrázků, jejich zvětšování či zmenšování lze provádět velmi snadno, stejně tak jako jejich přejmenování, jen to bude chtít zapamatovat si pár klávesových zkratek.

Ts2Dvd

Ts2Dvd je šikovný frontend domácí produkce nad programy mencoder, replex, a dvdauthor, který slouží k výrobě filmových DVD. Díky mencoderu může jako zdroj videa posloužit takřka libovolný formát, a to včetně externích titulků, ale jak je z názvu a použitého programu replex patrno, původní cílení programu bylo patrně na DVB. Za dvojicí písmen TS se obvykle skrývá MPEG-2 Transport Stream používaný při digitálním TV vysílání.

Program je napsán pro KDE a dělá přesně to, co se od něj očekává, tedy DVD na pár kliků. Pokud máte plný disk DVB nahrávek a chcete je co nejsnáze dostat na DVD bez zbytečné rekomprese, Ts2Dvd je dobrá volba.

Ts2Dvd

Qucs

Poněkud divně znějící název Qucs vznik z anglického Quite Universal Circuit Simulator a skrývá se za ním tedy simulátor elektrických obvodů.

Simulátor si poradí nejen s jednoduchými stejnosměrnými obvody, kde vám vypočte např. úbytky napětí či proudy v jednotlivých smyčkách, ale i se složitějšími obvody, kde se již projeví nelinearity součástek či vliv frekvence. K dispozici je i podpora logických obvodů. Chování obvodů je možné sledovat pomocí celé řady grafů a tabulek. Pro počáteční rozkoukání jsou k dispozici i pěkně komentované tutoriály.

Qucs

Bio Computer-On-a-Stick

A na závěr zase jedna zajímavá linuxová „hračka“. Linuxová LiveCD si postupně získala značnou oblibu pro svou všestrannost a snadné použití, ale bohužel je u nich problém se zápisem vytvořených dat a změn nastavení. Použití bootovatelného flashdisku tento problém sice řeší, ale rázem se nám objevuje další problém, a to bezpečnost. Rozměry flashdisku přímo svádí k tomu, aby byl někde zapomenut nebo ztracen a data tím byla vydána na milost nálezci.

V internetovém obchodě ThinkGeek se objevila zajímavá „klíčenka” Bio Computer-On-a-Stick obsahující linuxovou distribuci a hlavně snímač otisků prstů, který již vaše data ochrání. Pokud často pracujete na cizích počítačích a data jsou pro vás vším, za 200 USD může být vaše.

Našli jste v článku chybu?

7. 6. 2006 19:57

uživatel si přál zůstat v anonymitě
by jste -> byste

5. 3. 2009 18:07

CZ (neregistrovaný)
byste.. příliš zdlouhavělá slova se nevyplácí ;)
Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: 250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

250 Mbit/s po telefonní lince, když máte štěstí

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

DigiZone.cz: Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

Sony KD-55XD8005 s Android 6.0

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel