Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (3. 5. 2006)

3. 5. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska zde pro vás mám následníka ViewCVS, editor pro hráče Magic: The Gathering, obarvování textů, restartování služeb z traye, zabezpečovací program ZoneMinder a nakonec pár rad pro začátečníky a blbinku pro všechny.

ViewVC

ViewCVS asi každý z vás zná. Jestli si myslíte, že ne, tak si to zkuste připomenout. Na první pohled se jedná o prosté prohlížení adresáře, ale když na soubor kliknete, tak se vám zobrazí jeho historie a můžete si zobrazovat varianty souborů z různých verzí a jejich rozdíly (diffy)… Ano, jedná se o webový frontend k CVS.
ViewCVS se od poslední verze v roce 2002 hodně změnilo. Změnilo název na ViewVC (1.0), dospělo do jedničkové verze. Už nepodporuje jenom CVS, ale i Subversion (asi proto změna názvu). Může běžet i ve Windows (podporuje i ASP), podporuje mod_python v Apache, generuje striktní XHTML a mnoho dalších drobných vylepšení.

FactOrFiction

FactOrFiction (1.0) nemá nic společného se stejnojmeným seriálem, jejž občas dávají na Primě. FactOrFiction (FoF) je editor balíčku karet populární hry Magic: The Gathering. FoF vám umožní správu vašeho balíčku. Potřebná data je možno získat z webu Magicu, obrázky karet se stahují automaticky. FoF vám u výsledného balíčku spočítá jaké máte rozložení spotřeby many v kartách a graf zastoupení barev v balíčku. FoF je napsaný v Javě.

Magic

FactOrFiction

Colorize

Když píši své Quick'n'Dirty skripty na jedno použití, málokdy se obtěžuji s nějakou uživatelskou přítulností. Grafika za to nestojí, curses snad, ale většinou to je hodně strohé. Život mi asi změní skript Colorize (0.1a), který jednoduchým způsobem umožní obarvovat text ze standardního vstupu. Obarvování se děje přes ANSI escape kódy a výsledek je poslán na standarní výstup. Např. cat output-logfile.txt | colorize.pl -:error -:warning -:funny zvýrazní v řetězci řádky obsahující slova „error“, „warning“ a „funny“ předdefinovanými barvami.

Colorize

Colorize

gMUTOO

gMUTOO (0.1) je program na startování a zastavování služeb/démonů. Na to sice v Linuxu existují primárně jiné nástroje, jenže… gMUTOO se uhnízdí v trayi správce oken a monitoruje službu (obvykle existencí PID souboru). gMUTOO zobrazí stav služby a umožní vám ji rychle zastavit a spustit. To může být například užitečné, pokud pracujete na modulu pro Apache a potřebujete ho často restartovat apod.

gMUTOO

gMUTOO

ZoneMinder

Máte kameru připojenou k počítači. Počítač vám běží non-stop. Co takhle udělat si zabezpečovací zařízení na koleně? Bez problému! Nainstalujte si ZoneMinder (1.22.1) a napojte ho na vaše kamery a ostatní zabezpečovací zařízení a máte hotovo. ZoneMinder pak snímá kamery a pokud nastane událost (tj. pohyb před kamerou), tak se video začne ukládat. Nemusíte tak ukládat celý proud dat, ale jenom ten, kde dochází k nějakému pohybu. Volitelně je možné poslat SMS nebo email s přiloženou fotografií. Nebo uložit data na externí počítač pro případ ukradení vašeho počítače. Zabírá vám kamera kousek silnice nebo akvária, kde je neustále nějaký pohyb? Nevadí! Můžete si nadefinovat zóny, kde povolíte pohyb (malý pro akvárium, střední pro vlající sušící se prádlo, maximum pro silnici). A od poslední verze už umí sledovat i více poplachů zároveň.

zoneminder

Prohlížení historie událostí na kameře v ZoneMinder.

Tip do článku - TOP100

Newbie

Při hledání dnešní blbinky jsem narazil na dvě zajímavé stránky pro začátečníky. První je názorné vysvětlení adresářové struktury v Linuxu. Druhá je vysvětluje různé zkratky a „vychytávky“ v Linuxu. Nic, co staří pardálové neznali a vše co by mohlo zajímat nové Linuxáře.

Blbinka

Nic není nemožné! HTML emulátor UNIXU. Ten login není chyták, ve virtuálním systému můžete vyzkoušet mnoho příkazů. Najdete v něm dokonce i editor vi.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.