Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (12. 4. 2006)

Tomáš Guzdek 12. 4. 2006

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes náš čeká jeden organizér pro studenty, zajímavý animační systém a jeden jednoduchý editor. V druhé části se spolu podíváme na šikovný zvukový konvertor, nástroj pro DVD Authoring a jednu blbůstku.

Gnutu

Najít nějaký ten kalendář nebo ToDo list obvykle není příliš složitý úkol, ale každý od této aplikace očekává něco jiného a klade na ni jiné požadavky. Jestliže jste se ještě nevyhrabali se školních lavic a přesto nějakého takového pomocníka hledáte, mohl by vám dobře posloužit polský prográmek Gnutu.

Gnutu je zaměřený právě na studenty a pěkně se stará o rozvrh hodin, připomínání zkoušení a písemek či hlídání školních a domácích povinností. Povede vám statistiky o známkách z jednotlivých předmětů a pohlídá i to nejdůležitější, tedy zbývající počet dnů do začátku prázdnin. Gnutu ke svému provozu potřebuje Mono a funguje i ve Windows. Dualbootem povinnostem neutečete.

Gnutu

Moho

Pokud se zajímáte o počítačovou grafiku, mohl by vás zaujmout program jménem Moho. Moho je dvourozměrný animační systém obsahující vektorový editor. Na stránkách projektu je uvedeno, že jím vytvořené pohyblivé výtvory lze uložit v QuickTime či AVI nebo streamovat na webu. Osobně jsem si všiml jen exportu do některého z formátu obrázku nebo Flashe, ale do toho bych nerad šťoural, stejně tak jako do celkových vlastností programu.

Případný uživatel si jistě udělá lepší obrázek sám a málokterý zvědavec za to asi jen tak utratí 99 dolarů, protože se nejedná o software šířený pod svobodnou licencí. Moho není pouze linuxová záležitost, ale funguje i ve Windows nebo Mac OS. Jestli jste zvědaví, co za tu necelou stodolarovku může získat, doporučuji ukázky na webu projektu. Některé jsou opravdu povedené.

Moho

Leafpad

Leafpad je dalším přírůstkem do rodiny textových editorů, tentokráte v GTK2 kabátku. Pokud vás zajímá, čím je zrovna tenhle editor výjimečný a co pěkného umí, tak výjimečný je tím, že neumí v podstatě nic krom základního editování textu.

Jedinou, řekněme nadstandardní, funkcí je možnost počítání řádků, ale to je vše. Pak už tu jsou opravdu jen základy jako hledání a náhrada textu nebo tisk. Funkčně tedy neoslní, ale díky své jednoduchosti je krásně rychlý a navíc funguje takřka všude. Netahá za sebou „půlku Gnome”, jako např. gedit. Jestli hledáte něco jednoduchého a grafického, Leafpad může být přesně ono.

LeafPad

KDE DVD Authoring Wizard

KDE DVD Authoring Wizard je malý šikonvý průvodce, který vám během pár kroků pomůže uplácat DVD. Nejedná se o žádný profesionální nástroj a tak od něj nelze očekávat zázraky, ale pokud mu poskytnete videa v MPEG2 formátu, pro menu vyberete nějaký výstižný obrázek na pozadí a melodii k tomu, tak během chvilky můžete mít připravené ISO vlastního DVD. DVD lze i rovnou vypálit pomocí K3B. Jak je z názvu zřejmé, jedná se o KDEčkovou záležitost a ke svému provozu bude vyžadovat Kommander.

KdeDvdAuthoringWizard

SoundKonverter

Převody formátů mi kvůli obvyklé ztrátě kvality příliš sympatické nejsou, ale jednou za čas člověk i něco takového potřebuje udělat a pak nastává čtení manuálů nebo diskusních fór. Pokud se právě tomu chcete vyhnout, je tu ještě jedna možnost v podobě klikátka jménem SoundKonverter.

SoundKonverter si poradí s celou řadou vstupních i výstupních formátů a u výstupu umožňuje i nastavení detailů. Příjemná je i skutečnost, že SoundKonverter vypisuje, jaké programy a s jakými parametry volá, takže můžete i něco okoukat.

soundKonverter

Chlastmeter

Závěr sklizně bývá obvykle trochu odlehčenější a nejinak tomu bude i dnes. Pokud je vám po nějaké té „kapce” alkoholu lehko až moc a potřebujete vykonávat činnost s alkoholem neslučitelnou, Chlastmeter vám poradí, kdy můžete začít. Stačí zadat množství a časy konzumace lihovin a vše je rázem vypočteno a vykresleno i graficky. I když se jedná o program poněkud staršího data, přibližnou představu vám poskytne i dnes a i kdyby ne, tak minimálně jeho název snad pobaví i abstinenta.

Chlastmeter
Našli jste v článku chybu?

13. 4. 2006 16:23

I kdyby játra odebírala z krve úplně všechen alkohol co tam přiteče, krev se v těle míchá=>do jater přitéká menší %alkoholu=>rychlost odbourávání se snižuje a hop máme tu zase e^t/tau.

Věřte mi, příroda fakt co může tak převede na tuhle logaritmickou křivku a co nemůže to alespoň tomuto ději přibližuje.

Podnikatel.cz: Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Babiše přesvědčila 89letá podnikatelka?!

Podnikatel.cz: Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Udávání a účtenková loterie, hloupá komedie

Podnikatel.cz: Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Chaos u EET pokračuje. Jsou tu další návrhy

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Lupa.cz: Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Insolvenční řízení kvůli cookies? Vítejte v ČR

Lupa.cz: Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

Proč firmy málo chrání data? Chovají se logicky

120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Lupa.cz: Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Propustili je z Avastu, už po nich sahá ESET

Vitalia.cz: Říká amoleta - a myslí palačinka

Říká amoleta - a myslí palačinka

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

DigiZone.cz: Flix TV má set-top box s HEVC

Flix TV má set-top box s HEVC

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Vitalia.cz: Na pečení je nejlepší medovicový med

Na pečení je nejlepší medovicový med

DigiZone.cz: Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

Rádio Šlágr má licenci pro digi vysílání

120na80.cz: Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Pánové, pečujte o svoje přirození a prostatu

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Měšec.cz: Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?

Kdy vám stát dá na stěhování 50 000 Kč?