Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (5. 4. 2006)

Miroslav Suchý

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dneska se podíváme na překlepy, opravování poškozených obrázků, ladění CGI skriptů, alternativu k tail, a pak je tu jedna roztomilá blbinka.

Doba čtení: 2 minuty

GREYCstoration

Již jsem se mnohokrát setkal s obrázkem, který byl překryt nápisem, nebo na něm bylo logo a to bylo třeba odstranit. Určitě jste také někdy takto trávili dlouhé minuty až hodiny u GIMPu. Příště už sáhnu rovnou po programu GREYCstoration (2.3). Program upraví obrázek tak, že odstraní lokální variace v obrázku a zachová důležité prvky jako jsou hrany a rohy. Program primárně vznikl pro odstraňování šumu z obrázků, ale zvládne i odstranění titulku z filmu nebo vyhlazení mnohonásobné zvětšeniny. Na následujícím obrázku si můžete všimnout, že u fotky, které dobrá polovina chybí, se podařila, s výjimkou oblasti kolem úst, dokonalá oprava.

Grey

GREYCstoration – doplnění chybějících částí obrázku

xtranslate

Myslím, že každý neanglický uživatel počítačů se občas potýká s přepínáním klávesnice a kolikrát napíše „n2co takov0ho“. A pokud se nedíváte delší dobu na monitor a píšete a píšete, pak je opravování takového textu velmi otravné. Program xtranslate (0.1) se vám to bude snažit ulehčit. Program po startu načte konverzní tabulku s jednoduchým formátem „map 2 0×01 0×1B“. Uvedený záznam říká, že se má znak 2 převést na znak ě (hexadecimální hodnota v UTF8). Poté, co je načtena tato tabulka, se přečte obsah clipboardu (X selection) a přeloží se podle uvedené mapy. Autor doporučuje namapovat spouštění programu přes xbindkeys a nějakou klávesu, aby šlo spustit xtranslate přímo. Program je úplně nový, takže je přiložena pouze vzorová mapa pro hebrejštinu. Pokud si uděláte vlastní mapu, tak se s ní pochlubte v diskuzi.

Perl5Webdb

Ladit perlovské CGI je … no – taková nehezká, nepěkná, zkrátka ošklivá věc. Perl5Webdb (0.01) by to měl zlepšit. Dynamicky zapne debugger a v okně prohlížeče vám umožní krokovat (Step In, Step Over, Continue) váš program, sledovat a modifikovat obsah proměnných. Po zavření okna debugeru program normálně doběhne a perlovský debugger se dynamicky vypne. Bohužel jsem neměl možnost si to vyzkoušet na vlastní kůži, protože program vyžaduje perl zkompilovaný i s debuggerem, což na žádném mém stroji nemám.

Perl5WebDB

Perl5Webdb

Logtail

Může se stát, že byste chtěli sledovat obsah nějakého logu, ale nemůžete použít přístup na konzoli a klasický tail. Pak by se vám mohl hodit Logtail, který zobrazí konec souboru v okně webového prohlížeče a pokud dojde ke změně, tak se nepřenáší celý soubor znovu, ale pomocí AJAXu se pouze přilepí nový konec.

MIF18_Michálek

Logtail

Logtail

Blbinka

Zajímalo vás někdy kolikrát se vyskytuje ve zdrojácích jádra slovo „shit“ nebo „fuck“? Ne?! No to by mělo. Vidar Holen vytvořil grafy počítající počet nadávek v každém vydání kernelu. Navázal tak na starý projekt Kernel Fuck Count, který bohužel beznadějně zastaral. Pokud se na grafy podíváte, zjistíte že počet těchto slov v jádře roste, ale v přepočtu na jednu řádku kódu naopak výrazně klesá. Že by vývojáři stárli? Nemožné!
Nestartujete hned grep na nejoblíbenější slovo! Ušetřte si práci.

Našli jste v článku chybu?