Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (24. 5. 2006)

Tomáš Guzdek 24. 5. 2006

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si ukážeme jeden malý a mrštný prohlížeč PDF, naklikáme si nastavení několika démonů, vytiskneme pár štítků s čárovým kódem a změříme si přenesená data. V závěru si pak ukážeme jednu šikovnou kalkulačku a nějakou tu ptákovinku.

ePDFView

Různých prohlížečů PDF souborů je celá řada, ale těžko někomu říkat, ať píše raději něco „užitečnějšího” a tak tu máme další. ePDFView sice neoplývá hromadou funkcí a funkčně se s originálem od Adobe ani měřit němůže, ale zaujal mne svou jednoduchostí a rychlostí.

Zdrojové kódy mají jen něco málo přes 400 kB a po spuštění je připraven k provozu takřka okamžitě. Pokud se nejedná o nějaké přehnaně složité PDF, kde je obrázek přes celou stránku, tak je i velmi příjemně rychlý. Pokud bych měl ePDFView alespoň subjektivně srovnat s asi nejpodobnějším Gpdf, tak renderování je viditelně rychlejší a jeho velikost je méně než šestinová. Program používá GTK rozhraní.

ePDFView

Gadmintools

Gadmintools je sadou několika nástrojů, které by uživateli mohly pomoci s administraci. Sada možná není to správné slovo, protože se jedná o samostatné aplikace, ale vystupují pod hlavičkou Gadmintools.

K dispozici máme program Gproftpd, který nám pomůže s nastavením FTP serveru proftpd a podobně je na tom i Gbind a Gdhcpd. Ostřílený veterán nejspíš zamíří rovnou do /etc, ale jistě si i tyto programy najdou své příznivce.

Gproftpd

KBarcode

Již několikrát jsem zaslechl zmínku, že Linux na desktopu je hlavně pro „hračičkáře” a tomu odpovídá i skladba aplikací. Možná je to pravda, ale značíte si např. domácí zavařeniny etiketou s čárovým kódem? KBarcode totiž přesně tohle umí.

Jako základ pro generování čárových kódů bylo použito barcode a kolem něho bylo postaveno příjemné KDEčkové GUI, které vám pomůže s návrhem a tiskem etiket. Čárové kódy jsou sice asi tím nejzajímavějším na tomto programu, ale stejně dobře dokáže vyrobit i jakýkoliv jiný štítek. Barcode zvládá celou řadů formátů čárových kódů a tak je dost pravděpodobné, že vám pomůže tam, kde byste potřebovali.

KBarcode

KTrafficAnalyzer

KTrafficAnalyzer je možná až příliš vznešený název pro sice jednoduché, ale jinak docela šikovné udělátko. KTrafficAnalyzer se po spuštění usadí v tray oblasti a poctivě sleduje přenášená data na zvoleném síťovém rozhraní. Pokud na ikonku kliknete, zobrazí i okno s grafem aktuálního zatížení síťového rozhraní. Oknu lze nastavit režim vykreslování bez okraje, vždy navrchu a také aby si ukládalo aktuální polohu a velikost pro příští spuštění. Bohužel nejde vypnout menu, které působí u grafu trošku rušivě.

Záznamy o množství přenesených dat jsou ukládány a lze je shlédnout v přehledné tabulce pro jednotlivé dny a měsíce. Pokud toužíte po nalezení nějakých hlubších souvislostí, k čemuž název trošku svádí, tak zde už neuspějete. K dispozici je ale možnost exportu dat do CSV. Ještě pro doplnění, K opravdu signalizuje KDE, ale program funguje i jinde.
KTrafficAnalyzer

Galculator

Klasická kalkulačka na stole, výpočty v příkazové řádce, Googlem, ve stále otevřeném tabulkovém kalkulátoru, to všechno se tu dělá, ale proč nepoužít nějaký jednoduchý ekvivalent běžné kalkulačky?

Přesně takový je Galculator. Jednoduchý a vždy po ruce. Jestli si jej necháte kdykoliv spouštět pomocí některé ze spíše zbytečných multimediálních kláves, záhy v něm najdete neocenitelného pomocníka.

galculator

gBhed

Během vybírání sklizňových prográmků jsem narazil i na program gBhed, který má dle popisu sloužit jako překladač jazyka Al Bhed, neboli jazyka použitého ve hře Final Fantasy. Final Fantasy jsem sice nikdy neviděl, ale „překladač”, který podle jednoduchého klíče přehazuje písmenka, bych si dovolil nazvat blbinou.

gBhed
Našli jste v článku chybu?

24. 5. 2006 9:37

Čtečky jsou obvykle připojeny do konektoru pro klávesnici (jsou průchozí, takže je tam i klávesnice). Když sejmeš kód, ten se normálně „naklepe” do počítače a nakonec „odentruje”. Takže je to naprosto multiplatformní. Ale levné to není.
Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: mBank cenzuruje, zrušila mFórum

mBank cenzuruje, zrušila mFórum

Vitalia.cz: To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

To není kašel! Správná diagnóza zachrání život

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Podnikatelům dorazí varování od BSA

Podnikatelům dorazí varování od BSA

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Chtějte údaje k dani z nemovitostí do mailu

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

120na80.cz: Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Rakovina oka. Jak ji poznáte?

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

Často čůrá a má žízeň? Příznaky dětské cukrovky

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Vitalia.cz: Co pomáhá dítěti při zácpě?

Co pomáhá dítěti při zácpě?

Podnikatel.cz: Hledáte investora? Neunáhlete se

Hledáte investora? Neunáhlete se