Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (10. 5. 2006)

10. 5. 2006
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnes si spolu vypálíme CD v příkazové řádce, zapřáhneme nVidii do renderingu a ukážeme si zase jednoho Direct connect klienta. Dále se podíváme na jeden zajímavý program na práci s titulky a ukážeme si jeden (ne)známý nejen DVB-T přehrávač.

CDW

CDW je svým způsobem zajímavý vypalovací program, nebo přesněji spíše frontend pro cdrecord a mkisofs. Z použitých nástrojů vyplývá i omezení a k DVD se bohužel nehlásí, a tak např. pro k3b asi velkou konkurencí nebude, ale na druhou stranu se může hodit tam, kde třeba zmiňované K3b nemůže a to je textová konzola.

Program CDW si sice rozumí i s GTK, ale mnohem zajímavější asi bude ncurses, což z něj dělá příjemné udělátko pro již zmiňovanou textovou konzolu. Obsluhovat cdrecord a mkisofs je sice relativně snadné, ale když je souborů více a ještě rozházených po různých částech disku, bude tohle asi pohodlnější varianta. Kromě souborů z disku program nabízí možnost výroby ISO obrazu, smazání CD RW nebo vypálení AudioCD. Rovněž je zde možnost vytvořit kopii CD a zde CDW při načítání nevadilo ani zapomenuté DVD v mechanice. Jestli by jej opatchovaný cdrecord dokázal i vypálit, jsem již nezkoušel.

CDW

NVIDIA Gelato

Za zmínku stojí rovněž renderovací software nVidia Gelato, který společnost nVidia uvolnila v základní verzi zdarma pro Linux i Windows. Patrně jste si v názvu všimli firmy, která je známá spíše jako výrobce grafických karet a o grafické karty půjde i zde. Gelato totiž do počítání zapřahá GPU grafické karty, a tak to bude chtít minimálně GeForce 5200 nebo Quadro FX.

S dalšími esy v rukávu to je u verze zdarma slabší, budete se muset spokojit s 32b verzí a na více vláken nebo i spoupracujících počítačů v síti můžete zapomenout. Kompletní rozdíl mezi verzi zdarma a PRO verzí za 1500 $ je uveden na webu Gelata. Pokud si budete chtít zkusit Galeto sami zapřáhnout, k dispozici jsou příklady, jak toho docílit v C++ nebo Pythonu. Jestli jste jen zvědaví, co to dokáže, doporučuji ukázkovou galerii.

DC#

Pokud patříte mezi ty, co za ideální zdroj snad úplně všeho považují p2p sítě, tak bych měl pro vás dalšího klienta, tentokráte pro u nás dosti populární Direct connect. Když jsme u názvu, tak ono „#“ také neznamená nic jiného něž mono a GUI v GTK#.

Co se funkční výbavy týče, tak DC# mi nabídl přesně to, co jsem od aplikace tohoto typu očekával, tedy sdílení, vyhledávání, stahování a nějaký ten pokec s ostatními účastníky hubu. Na stránkách projektu je uvedeno, že se zatím jedná o ranou vývojovou verzi, ale při obvyklém „předsklizňovém oťukávání” se choval velmi dobře a možná mu zatím chybí spíš implementace nějakých dalších funkcí. Ať už tak či onak, hlášení chybiček vývoji jistě pomůže.

A k p2p ještě jedno upozornění. Už i k nám dorazily jasné symboly, že digitální anarchie není žádoucí, takže buďte obezřetní, k čemu p2p používáte.

DC#

SubTimer

SubTimer je program na editaci a výrobu titulků k filmovým materiálům. Poradí si sice jen s titulky v .srt, .ssa a .txt na vstupu i výstupu a na nějaké konverze snímků na čas, změnu rychlosti a podobně také můžete zapomenout, ale i tak mne program zaujal hned na první pohled.

Na rozdíl od většiny ostatních totiž pracuje i se zvukovou stopou, takže pěkně názorně slyšíte a na obrazovce i vidíte, ve které fázi je titulek zobrazen a lze jej tak i snadno poopravit či teprve vytvořit. Jistou vadou na kráse je skutečnost, že zvukovou stopu je nejprve potřeba dostat do formátu Ogg Vorbis. Nic jiného totiž SubTimer nepřelouská. Zejména vstupní a výstupní formáty jsou velkou slabinou SubTimeru, ale pokud něco děláte od píky, zvuk by mohl být neodmyslitelným pomocníkem.

SubTimer

gxine

Příznivci desktopu s ozubeným kolem ve znaku mají na digitální televizní vysílání šikovného pomocníka v podobě programu Kaffeine případně Klear. Pokud preferujete spíše GTK, tak je to na první pohled slabší, ale zdání klame.

speciál kyberútoky

Je zde xine, které sice GTK není, ale gxine již ano. Za GTK maskou se tak skrývá plná výbava xine, které si z DVB-T poradí velmi dobře. Krom běžných funkcí na sledování digitální TV máte k dispozici i její záznam, a nejen to. Gxine si samozřejmě poradí i s většinou multimediálních formátů, DVD včetně menu a streamovanými mé­dii.

gxine

Proudový kapacitátor

Typická *nixová blbinka se mi tentokráte úspěšně vyhnula, ale pokud patříte mezi příznivce dnes již legendární trilogie Návrat do budoucnosti, měl bych pro vás alespoň náplast ve formě proudového kapacítátoru, který v tomto filmu umožňoval cesty časem. Sice si s ním asi moc nezcestujete, ale i tak je to krásná ukázka toho, co všechno lze najít v internetových aukcích.

Autor článku