Hlavní navigace

Nová softwarová sklizeň (27. 10. 2004)

27. 10. 2004
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Oblíbená sonda do světa (převážně) otevřeného softwaru. Dnešní sklizeň je bohatá, něco sklidíme a něco naopak zasadíme.

Oddělení sazeniček

Plánovačů a programů pro správu projektů je mnoho. Construction Management Software (1.1) je jedním z nich, je ale specializován pro stavaře a konstrukční kanceláře.

keyTouch (1.0) – vám dovolí konfigurovat tlačítka na multimediálních klávesnicích. Zatím program podporuje pouze autorovu klávesnici, ale na stránkách je dobře popsáno, jak si program upravit pro svoji klávesnici. Jelikož mám obyčejnou klávesnici, tak jsem to nezkoušel, vypadá to ovšem zajímavě.

Pokud jste někdy obnovovali velkou databázi v MySQL, možná jste litovali (já jsem teda litoval), že nemáte zálohu rozdělenou po částech na jednotlivé tabulky. Buď si uděláte malý skript, nebo použijete backup mysql (1.1). Velmi jednoduché, velmi užitečné.

Používáte-li Gmail a KDE, bude se vám asi hodit KCheckGmail (0.4), který zobrazuje v KDE tray notifikaci o příchozí poště na váš Gmail účet.

Pokud musíte z nějakého důvodu pracovat s MS Office soubory, tak se vám může hodit Linbox Converter(1.0.1). Program se skládá z klienta na Linuxu, který odešle soubor na server běžící na Windows, a ten vám zpět vrátí PDF, PostScript, text, HTML, RTF nebo TIFF, a to přesně v takovém formátu, jako byl vytisknut z MS Office. Samozřejmě k tomu potřebujete Windows a MS Office, ale zase stačí jenom jeden počítač na celou firmu. Jelikož už delší dobu nemám MS Office, tak jsem to bohužel nevyzkoušel.

Oddělení letniček

Vždy, když jsem si fotil různá panoramata, činil jsem tak svým archaickým fotoaparátem od oka – jedna fotka, posunout, další… Slepovat takové fotky v Gimpu je pak lahůdka na několik hodin. Takže jsem více než uvítal program Autopano-sift (2.0). Program získal jméno podle metody, kterou porovnává obrázky. V tomto případě asi nemá cenu o tom něco psát, raději se koukněte na panoramata, která jsou vytvořená v tomto programu.

Geresh (0.6.3) je editor pracující v textovém režimu. Není tak mocný jako Emacs nebo VIM, ale pokud hledáte jednoduchý textový editor s podporou UTF8 a obousměrným způsobem psaní, je pro vás Geresh jak dělaný.

Getgui (2.0) je příjemná X11 utilitka. Jednoduchou parametrizací na příkazovém řádku vytvoříte libovolné dialogové okno a výsledek je poslán na standardní výstup. Vše je krásně zdokumentováno a doloženo příklady, takže přidělat k vašim shellovským skriptům GUI je otázkou chvilky.

SHC (3.7) je kompilátor shellovských skriptů. Ze zadaného shellovského skriptu vytvoří C zdrojový kód a zkompilovanou binárku. Ve skutečnosti je to spíše jenom wrapper, který je stále závislý na původním shellu. Ale určitě se vám to bude hodit, pokud budete chtít uzavřít váš zdrojový kód skriptu, nebo mu nastavit SUID příznak.

Oddělení vzrostlých víceletek

Po delší době je nový swapd (0.6.4). Program, který v případě nedostatku swapu vytvoří nový swap, a až nebude potřeba, tak vytvořený swap zase zruší. Nová verze podporuje více architektur a opravuje některé chyby.

Vyšel nový kernel 2.6.9. Mj. obsahuje podporu DRM pro grafiky i915G.

Po několika letech vyšel nový windowmaker (0.91) – podporuje Gnome 2.x, KDE 3.x, UTF8, Xineramu…

V poslední době byl často aktualizován Intel IA32 Microcode (1.10). Poslední verze obsahuje podporu x86_64 pro 2.6 jádra.

skoleni

Oddělení znuděných programátorů

Pokud máte doma binární hodiny a nebo jste fanoušek StarTreku, tak si asi nenecháte ujít OrbitClock (0.2) – dle autora hodiny ve stylu pseudo-StarTrek.

Bastet (0.41) neboli Bastard Tetris je jednou z mnoha implementací tetrisu. Bastet je napsán v ncurses, takže pracuje v každém terminálu a obsahuje heuristiku, která vám posílá kostičky, které se vám hodí nejméně. Pokud tedy čekáte na dlouhou úzkou, protože máte hluboký kaňon, tak se jí prostě nedočkáte. Prostě Bastard – 1D Tetris je mnohem lehčí.

Autor článku

Autor pro Root.cz psal převážně Softwarové sklizně. Dnes je zaměstnán ve firmě Red Hat, kde se věnuje vývoji nástrojů pro správce balíků.