Hlavní navigace

Novell se rozprodává a patenty míří ke skupině vedené Microsoftem

23. 11. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Včera společnost Novell oznámila, že se nechává odkoupit neznámou firmou Attachmate za 2,2 miliardy dolarů. Novell je nejen tvůrcem komerční linuxové distribuce SUSE Linux a velký přispěvatel do mnoha otevřených projektů, ale tvoří také významnou protipatentní hráz pro celou linuxovou komunitu. Co to znamená?

V pondělí 22. listopadu 2010 oznámila společnost Novell, že souhlasil s vlastním prodejem v linuxovém světě doposud neznámé firmě Attachmate. Prodejní cena se vyšplhá na 2,2 miliardy dolarů (asi 40 miliard korun). Zajímavější ovšem je, že souběžně byla uzavřena dohoda o prodeji intelektuálního vlastnictví Novellu (čti: patenty) skupině CPTN Holdings LLC, což je konsorcium technologických firem, vedených společností Microsoft. Za kompletní know-how Novellu bude zaplaceno 450 milionů dolarů (asi 8 miliard korun).

Zatím samozřejmě nejsou k dispozici další oficiálně potvrzené informace a samotná transakce bude probíhat několik měsíců. Už teď se ale objevují první vážné otázky, které napadnou každého, kdo se o situaci zajímá a zná poměry mezi zmíněnými hráči. Navíc máme všichni v živé paměti prodej společnosti Sun Oraclu, který se odehrál před rokem a půl. Série nepříjemných změn zdaleka neskončila a už tu máme propouštění lidí, ukončený OpenSolaris, lidi vystrnaděné z projektu OpenOffice.org, komercionalizaci ODF pluginu pro MS Office a další. Je jasné, že prodej Novellu budou uživatelé a zákazníci také sledovat se zatajeným dechem.

Navíc stejně jako v případě zmíněného Sunu nejde jen o přímé zákazníky firmy, ale o mnohem širší základnu, které se případné negativní změny mohou dotknout. Novell je důležitým přispěvatelem do linuxového jádra, ale i do mnoha dalších projektů, mezi které patří například balík OpenOffice.org, platforma Mono, software Evolution a mnohé další. V případě zásadních změn tak my všichni přijdeme o významného linuxového hráče.

Ani zaměstnanci firmy nemají jiné než oficiální informace. Novell byl koupen firmou Attachmate, společností, která má čtvrtinu zaměstnanců a třetinu příjmů Novellu, což zní divně. A je to poprvé, co o té firmě vůbec slyším, napsal na svůj blog Michal Čihař, známý český linuxový vývojář a zaměstnanec Novellu. Informací je velmi málo, takže lidem nezbývá než spekulovat.

Jedno ale víme zcela jistě: dojde k rozdělení celé firmy. Attachmate chce společnost rozdělit na dvě samostatné jednotky: Novell a SUSE. Opět tak dojde po sedmi letech k rozdělení firmy a značky. Attachmate chce SUSE vést jako samostatný byznys, ale uživatelé se začínají ptát po budoucnosti projektu openSUSE. Je jasné, že openSUSE je od Novellu do jisté míry odděleno – je to komunitní projekt a lidé v něm mohou rozhodovat sami. Ale stejně jako v případě projektů Fedora nebo Ubuntu, většina infrastruktury openSUSE závisí na firemním sponzorovi, který také vlastní značku a zaměstnává mnoho lidí z komunity, zamýšlí se jeden z komentátorů na LWN.net.

Hojně se hovoří také o projektech jako Mono nebo eDirectory. První jmenovaný projekt koliduje s patenty Microsoftu, což například Free Software Foundation dlouhodobě kritizuje. Projekt eDirectory je zase přímou konkurencí microsoftího Active Directory. Z hlediska Microsoftu by tedy bylo logické, aby oba projekty zastavil nebo alespoň převzal jejich kontrolu. Novell navíc působí pro celý svobodný svět jako ochrana před patentovými žalobami díky vzájemné smlouvě, která byla uzavřena v roce 2006. Navíc se tato ochrana dále rozšiřuje na uživatele například skrze GNU GPL 3.

speciál kyberútoky

Podezřele působí také fakt, že Microsoft odmítl sdělit, co vlastně koupí patentů od Novellu přesně získá. Podle některých zdrojů by se mělo celkem jednat o 882 patentů. Ale Microsoft kromě oficiálního oznámení odmítl podávat v tomto směru jakékoliv informace. Jisté je jen to, že SUSE to nebude, protože to přechází k Attachmate. Na mačkání nouzového tlačítka je zatím málo informací, píše Paula Rooney na svém blogu na ZDnetu.

Stát se tedy může téměř cokoliv, firmu kupuje jiná společnost a intelektuální vlastnictví přecházejí pod faktickou vládu Microsoftu. Určitě tedy můžeme čekat velké změny. Otázkou zůstává, zda mohou vůbec být pozitivní. Na první konkrétní události si ale počkáme jistě nejméně do prvního čtvrtletí roku 2011, kdy má být celá transakce uzavřena.

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.