Hlavní navigace

Novinky v Ubuntu 6.06 Dapper Drake

2. 6. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Možná trošku později, ale nakonec přeci jen vyšla nová verze poslední dobou velmi populární distribuce Ubuntu. Co můžete od nové verze očekávat a jaké nové funkce a vychytávky pro vás autoři připravili? Pojďme se na to spolu podívat.

Lehké info

Ubuntu logo

Sličný či elegantní kačer (nebo také zastarale drak), i takto se dá přeložit kódové označení novinky. Název je docela přesný, vývojáři si dali o 2 měsíce více práce a také se bude jednat o první tzv. LTS (Long Term Support) verzi. Značí to, že budou déle dostupné bezpečnostní aktualizace, a to 3 roky pro osobní počítače, a 5 let pro servery.

Instalace

Ubuntu se již odprostilo od původního Debian instalátoru, který běží kompletně v textu. Je doporučeno systém instalovat z LiveCD, čili si spustíte plně funkční systém z bootovatelného CD a pokud se vám zalíbí, tak si ho nainstalujete přímo ikonkou na ploše. Spustí se uživatelsky přívětivý instalátor v grafice, který se o vše postará. Pak už jenom restart a hurá do draka. Jedná se bohužel o velmi nový program a proto se bojím dosti chyb. Při testování flight verzí sem našel hodně chyb, ale poslední verze už vypadá docela stabilně. Ještě by bylo záhodno poznamenat, že je stále možné Ubuntu nainstalovat přes instalační CD, v určitých situacích je to dokonce potřeba (např. LVM, …).

Espresso

Na první pohled

Naprosto první věc, kterou uvidíte, je grafický boot loader, a to hned po vložení jak instalačního, tak i live CD. Zde si můžete vybrat jazyk či nastavit např. zobrazení vhodné pro osoby se zrakovým postižením.

GFXBoot

GNOME jako hlavní grafické prostředí Ubuntu získalo také nový kabátek. Celý design je koncipován do oranžové. Všechny ikonky získaly modernější vzhled a působí ladným dojmem. Z původních GNOME ikonek nezbylo takřka nic.

Ikony

Při vypínání určitě potěší grafické status vypínání, stejně jak jsme na to zvyklí při zapínání PC.

Shutdown

Klikněte si pro animovaný obrázek

Rychlost startu

Výkonostní změny byly také jednou z priorit. LiveCD nabíhá zhruba 2× rychleji než starší verze. Nainstalovaný systém také bootuje rychleji, a to zhruba o 10 až 20 sekund. Stejné zrychlení se týká též přihlášení do GNOME. Samozřejmě ale záleží na vašem hardware. Jen pro zajímavost pro vás mám i bootchart z testovací verze:

Bootchart

GNOME

Jistěže nejvíce změn bude vidět právě v GNOME. V novém Ubuntu najdete verzi 2.14.1. Pár významných vychytávek:

 • Nautilus nyní umí přímo vyhledávat soubory na disku.
 • Deskbar je nový applet pro vyhledávání či spouštění aplikací.
 • Gstreamer 0.10.7 pro snad konečně použitelné přehrávání videií v Totemu
 • Upravený odhlašovací dialog (grafické ikonky)
 • Ekiga, program pro video a audio komunikaci
 • GNOME Screensaver, náhrada xscreensaveru
Nautilus

Ostatní programy

Také ostatní programy byly zaktualizovány na své upstream verze. Mezi nejdůležitější pat­ří:

 • Kernel 2.6.15
 • Firefox 1.5.0.3
 • Thunderbird 1.5.0.2
 • OpenOffice 2.0.2
 • X.org 7
 • Rhythmbox 0.9.3.1
 • GIMP 2.2.10
 • aj.

Xgl a compiz se staly také součástí distribuce a je možné je najít v repozitáři multiverse. Jedná se zatím sice o experimentální vlastnost, ale třeba mně na nvidia grafické kartě vše běhalo, jak má.

Za zmínku také stojí, že společnost Sun vydala licenci pro zahrnutí Sun Javy do distribucí. Reakcí na toto je zařazení balíčku do repozitáře Multiuniverse.

Podcast - kyberbezpečnost

Osobní názor

Snažil sem se co možná nejvíce testovat vývojovou verzi Dapper Draka a čím více se blížilo datum finálního vydání, tím více jsem se těšil i já. Věřím, že se jedná o velmi důležitou verzi, která přináší mnoho nového. Doufám, že se tímto Linux přiblíží zase o kousek blíže obyčejným lidem (čti uživatelům MS Windows) a přivede mnoho spokojených uživatelů do komunity.

Odkazy

Domovská stránka: www.ubuntu.com
Stažení: releases.ubun­tu.com/6.06/
Novinky v GNOME 2.14: www.gnome.org/~da­vyd/gnome-2–14/
Další obrázky jsou na www.ubuntu.com/tes­ting/dapperrc
Hlášení chyb: launchpad.net/ma­lone/distros/u­buntu

Používáte raději Ubuntu nebo Debian?

Byl pro vás článek přínosný?