Hlavní navigace

Nvidia ukončuje kontroverzní GeForce Partner Program

6. 5. 2018
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Adobe zlevňuje předplatné pro školy, GeForce Partner Program končí, LG G7 ThinQ, Pentagon vs Huawei, ukázka DDR5, statistiky HDD od Backblaze, Mageia o vydáních 6.1 a 7, GCC 9.0 o podpoře BRIG / HSA.

Adobe snížil cenu předplatného pro školy

Společnost Adobe udělala s Creative Cloud, tedy přechodem od tvorby nových verzí programů na model předplatného a kontinuálního procesu vylepšování programů pro předplatitele z obchodního hlediska skvělý tah. Její tržby od té doby rostou, což je z nemalé části dáno tím, že například Photoshop je de facto pro mnohé ničím nenahraditelným programem. Jenže pro chronicky podfinancované školství jsou ceny předplatného příliš vysoké a platí to i v USA.

Adobe tak nyní snižuje cenu a školám typu K-12 (převedeno na naše školství jde o základní a nižší střední školství) na pouhých 4,99 dolarů za licenci a rok, a to při minimálním odběru 500 licencí na školu, resp. 2500 licencí na školní okres. Další licence nad tento rámec pak stojí dokonce jen 50 dolarů za 250 kusů.

Tato nabídka přitom znamená pro studenty a žáky přístup ke všem aplikacím v Creative Cloudu a 2GB cloudové úložiště ke každé licenci. Studenti přitom nemusí tyto licence používat jen ve škole, ale třeba i doma na svém počítači, případně na mobilním zařízení.

Adobe má tímto krokem na srdci poskytování světově nejlepších nástrojů pro tvorbu studentům a uživatelům. Zlí jazykové dodávají, že si tím celkem logicky vychová generaci lidí, kteří sice budou – jako jejich předchůdci – nadávat na ceny Creative Cloudu, ale už budou na produktech Adobe závislí a tak budou prostě platit. A platit a platit a platit…

Dlužno dodat, že tato akce asi není pro jiné země. V Česku nadále web Adobe nabízí pro školy a studenty 65% slevu, tedy všechny aplikace Creative Cloudu za ~500 Kč měsíčně.

GeForce Partner Program končí

V březnu se objevily informace o novém programu Nvidie zvaném GeForce Partner Program. Jeho podstatou byla „zajímavá“ nová praktika ve vztahu k výrobcům grafických karet, kterou lze zjednodušit takto: pokud chcete mít nadále nadstandardní podporu, musíte pro karty GeForce vyhradit svoji herní marketingovou značku – tím jsou myšleny značky jako Republic of Gamers – ROG společnosti Asus či Aorus společnosti Gigabyte. Pod nimi výrobci prodávají a zejména propagují svoje výrobky cílící na nadšené hráče. A Nvidia si touto formou chtěla zajistit jak benefit pro sebe zaplacený marketingovými výdaji výrobců grafických karet či základních desek a notebooků, tak zejména podniknout další útok na konkurenční Radeony s GPU od AMD, které se s příchodem 14nm generace zase zvedly a začaly narušovat poklidné vody nadvlády Nvidie na poli herních grafik.

skoleni

Prvním, kdo do programu vstoupil, byl Asustek, známý značkou Asus. Pro Radeony vymyslel nové označení, nicméně už před těmi několika dny to byla doba, kdy většina hráčů a zástupců trhu vyjadřovala značnou nespokojenost s takovým nátlakem ze strany Nvidie.

Jen-Hsun Huang, CEO Nvidia
Autor: Reddit

Jen-Hsun Huang, CEO Nvidia

Nvidia nadále tvrdí, že program to byl dobrý, nicméně s ním končí. Dle svých slov prostě nechce řešit boj s desinformacemi. Dále uvádí cosi o touze po transparentnosti v souvislosti se značkou GPU. Nechám na ctěném čtenáři, aby si sám přebral, nakolik je to tvrzení čestné, nebo naopak.

Krátce

  • LG představila chytrý telefon G7 ThinQ. Design nezapře inspiraci v iPhone X, rozlišení 6,1palcového LCD je 1440×3120 (jas dosahuje až 1000 cd/m²) a stroj pohání nejlepší ARM SoC na trhu, Qualcomm Snapdragon 845 v kombinaci s 6 GB RAM a 128GB interní flash. Nejzajímavější je ale 16Mpix fotoaparát s širokoúhlým stabilizovaným objektivem a světelností f/1.6 kombinovaný s druhým ještě širokoúhlejším se světelností f/1.9
  • Pentagon ještě více zakročil proti čínských výrobcům telefonů Huawei a ZTE. Americké Ministerstvu obrany je definitivně považuje za bezpečnostní hrozbu, a tak na armádních základnách zakázalo prodej výrobků těchto značek. Pentagon nemá možnost zakázat členům armády soukromé používání telefonů těchto značek, takže se zatím, než najde lepší cesty jak riziko omezit, snaží tímto způsobem.
  • Společnosti Cadence a Micron předvedly paměťový modul příští generace, DDR5–4400. Prototyp běžící na konzervativní frekvenci byl i tak o více než třetinu rychlejší než současná nabídka DDR4 na trhu, v letech po uvedení DDR5 na trh můžeme čekat růst na DDR4–6500, případně výše.
  • Backblaze zveřejnila pravidelné statistiky poruchovosti pevných disků ve své službě a tentokrát jde o parádně nízká čísla. Zdá se, že éra velmi poruchových disků Seagate je pryč, nejnovější modely se drží velice dobře.
  • NASA dokončila test malého přenosného jaderného reaktoru, který pro budoucí mise na Mars vyvíjí Národní laboratoře v Los Alamos.
  • GCC 9.0 dostane spoustu novinek týkajících se BRIG HSA. Podrobnosti ve starší prezentaci.
  • Do Mesa libdrm se dostala podpora CPU Intel „Icelake“. Tato chystaná architektura vyráběná budoucí druhou generací 10nm procesu u Intelu (aktuálně opět o něco odloženého) se teprve připravuje.
  • Mageia finišuje přípravu aktualizačního vydání 6.1. Na světě jsou aktualizace věcí jako Qt5, KDE Frameworks 5 či KDE Plasma a také desktopu LXQt. Celkově nyní tvůrci vydali přes 500 aktualizovaných balíčků. Nyní se pracuje zejména na znovutestování automatického upgradu z Mageia 5 KDE na Mageia 6 KDE Plasma, aby bylo možné tuto možnost povolit a pomalu tak ukončit život pětkového vydání. Následně vyjde Mageia 6.1 a primárním cílem vývoje se stane budoucí Mageia 7.

Autor článku

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce softwarových patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací.