Hlavní navigace

Objevte taje Root.cz: hodnocení diskusí

27. 9. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V posledním dílu se podíváme na řešení známkování diskusí na našem serveru. Proč hodnotit a jak je to technicky řešeno?

Proč hodnocení

Důvodem pro nasazení tohoto systému známkování diskusí byla snaha odfiltrovat nesmyslné příspěvky některých uživatelů. Lidí, kteří píší pod články obtěžující texty, stále přibývá, a to samozřejmě nejen na Rootu, ale je to obecný trend, který pravděpodobně úzce souvisí se vzrůstajícím množství lidí připojených k Internetu.

Řešit tento problém je velmi obtížné a je možno přistoupit ke klasické cenzuře, která je ale velmi nevděčná a pochopitelně pobuřuje i legitimní přispěvovatele. Samozřejmě víme, že cenzura není nikdy dobrým řešením. Naštěstí to není jediný způsob. My jsme využili automatické filtrace, kterou zajišťují sami uživatelé.

Kvalita příspěvku je velmi subjektivní pojem, a je proto třeba zajistit, aby byl tento systém dostatečně vyvážený a nikoho nediskriminoval. Jak to tedy funguje?

Jak probíhá hodnocení

Každý příspěvek může být čtenáři hodnocen na stupnici od 1 do 10. Nejvyšší číslo znamená nejvyšší kvalitu. Při kliknutí na stupnici se stránka znovu nenačítá, ale informace se uloží do cookie ve vašem prohlížeči. Při další návštěvě kterékoliv stránky na Rootu se informace z cookie předá serveru a vymaže.

Návštěva nemusí proběhnout bezprostředně po hlasování. Klidně si můžete otevřít deset záložek, v nich hlasovat a zase je pozavírat. Pak můžete odjet na dovolenou, a až se vrátíte a podíváte se na Roota, data se od vás načtou a uplatní na serveru. Hlasování je tedy velmi pohodlné a není potřeba se bát jakéhokoliv zdržení při čtení diskuse.

Co přesně se s vaším hodnocením stane, závisí na mnoha okolnostech. Důležité je, jak byl příspěvěk hodnocen ostatními čtenáři. Nedochází ale k obyčejnému průměrování výsledků. Není totiž známka jako známka. Desítka od jednoho čtenáře nemusí být stejnou desítkou, jakou zadá někdo jiný.

Reputace čtenářů

Každý čtenář má totiž také vlastní reputaci, která se odvíjí od toho, jak jsou hodnoceny jeho příspěvky. Hodnocení čtenáře s vysokou reputací je samozřejmě důležitější a má větší váhu než hodnocení někoho, jehož reputace se blíží bodu mrazu.

Reputace samotná se také pohybuje v rozmezí 1 až 10 a je zároveň základní známkou, kterou obdrží příspěvek těsně po napsání. Pokud tedy čtenář s reputací 6 napíše nový příspěvěk, bude tento příspěvek startovat také se známkou 6.

Reputace čtenářů je ovlivnitelná několika způsoby. Jedním z nich je samozřejmě snaha psát co nejkvalitnější a nejvíce relevantní příspěvky. Kredit ale také narůstá psaním zpráviček nebo článků. Stálí autoři proto mají vysoké skóre, stejně jako jejich příspěvky. Je to pochopitelné, jsou to lidé, jejichž názory jsou velmi přínosné a věcné.

Přesným opakem kvalitních a prověřených autorů jsou neregistrovaní anonymové, jejichž příspěvky mají na začátku nastaveno nízké hodnocení. Protože nejsou registrovaní, nemají u systému velkou důvěru a jejich texty jsou automaticky řazeny k těm horším, přestože mohou být někdy přínosné. Pokud to tedy myslíte s psaním příspěvků vážně, zaregistrujte se a vaše příspěvky už nebudou zbytečně diskriminovány svou anonymitou.

Co s tím

Samotné hodnocení by ale bylo k ničemu, kdybychom jej nemohli nijak využít. V uživatelském profilu každého čtenáře je možno nastavit individuální hranici kvality textů dělící diskuse na ty, které stojí za to ještě číst, a na ty, které jsou už méně kvalitní a nezajímají vás.

Můžete si pak u článků nechat zobrazovat jen takové příspěvky, které splňují vaše nároky na kvalitu. To ale neznamená, že ostatní nemůžete číst. Pokud bude některý textík v diskusi záviset na předchozím, který se vám nezobrazil, můžete si klepnout na odkaz Zobrazit a bez načtení stránky se vám příspěvěk ukáže.

CS24_early

Doporučuji chvíli sledovat, které příspěvky se vám zobrazují, a podle toho si případně laťku kvality poupravit. Určitě se vám pak budou diskuse číst lépe.

Pokud chcete vědět víc o tom, jak často čtenáři hlasují a pro jaké známky se rozhodují nejčastěji, doporučuji článek Co přinesl nový Root – statistiky.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.