Hlavní navigace

Odborná IT výuka online: jak se vzdělávat doma (nejen v karanténě)

30. 3. 2020
Doba čtení: 10 minut

Sdílet

V této chvíli asi všichni máme „více“ času než obvykle. Řada z nás pracuje či vzdáleně spravuje systémy. Když využijete nadbytečný čas k samostudiu, měl bych pro vás pár osobních tipů.

Tento článek není žádným vyčerpávajícím seznamem, jen se zmíním o tom, co v skutečně používám a co mi přijde zajímavé i pro ostatní. Rád se vzdělávám nad knihou či nějakým dokumentem, poslední dobou nepohrdnu ani video návodem. Jen chci říct, že ani jedna využívaná služba není zdarma, nicméně jako investici do vlastní osoby to vřele doporučuji.

Poznámka: Víte o tom, že i na Root.cz najdete spoustu IT obsahu ke stažení zdarma? K dispozici je totiž celá Elektronická knihovna.

Co se dozvíte v článku
  1. Packt Publishing
  2. Udemy
  3. Zenwa Academy
  4. Jeden tajný tip
  5. Tip pro ty, co nechtějí platit
  6. Vzdělávejte se elektronicky

Packt Publishing

U mne vše začalo tím, že jsem objevil stránky nakladatelství Packt Publishing. Je to nakladatelství, které již vydalo několik tisíc IT titulů. V březnu 2020 mají k dispozici více než 7 500 knih a všechny ke stažení. Tituly jsou hodně kvalitní a snad jsem nenašel nějakou pozapomenutou oblast. Můžete se dostat k titulům popisujícím programování ve všemožných jazycích (několik desítek druhů), teoretické postupy (jako např. AI) či práci s multimédii.


Stránka Packt Publishing v režimu předplatného

Řada titulů vzniká jako příručka k nějaké aplikaci typu „Mastering PHP“ nebo „Blender Quick Start Guide“, ale najdeme zde i věci zabývající se nějakým projektem typu „Jak naprogramovat hru v Javascriptu“ nebo „Jak naprogramovat CMS v PHP“ apod. A pokud je kniha úspěšná, objeví se i nové vydání či aktualizace původního titulu. Cena obvyklá je kolem 20 – 40 USD. Poslední dobou se začínají objevovat i videa. A rázem se tak vyskytla nová možnost – video lze zobrazit až poté, co si zaplatíte předplatné.

A možnost předplatného mne velmi oslovila. Za cenu asi 10 USD měsíčně (nebo 100 USD za roční platbu) se máte možnost dostat k obrovské databázi elektronického odborného IT obsahu. Jen pro ilustraci – například základní kurz výuky Pythonu pro začátečníky má k dispozici video o délce asi 25 hodin! A třeba Javascript 10 hodin, C++ 18 hodin nebo pro Go je to 10 hodin základního kurzu a 20 dalších hodin pokračovacího kurzu.

Nutno však říci, že pokud pořídíte předplatné (umí to s využitím platební karty nebo PayPalu), není možné si vše automaticky stáhnout. Funguje to podobně jako u velkých streamovacích služeb – máte neomezený přístup ke všemu, můžete to procházet, přehrávat, číst, ale neuložíte si nic. V Packt Publishing však tento model trochu vylepšili. Existuje zde model kreditů. Za každý zaplacený měsíc předplatného získáte jeden kredit. Aktivním používáním předplatného můžete získat ještě jeden navíc. A za tyto kredity můžete „nakupovat“ knihy či video kurzy. Za každý předplacený měsíc si tak můžete stáhnout dvě knihy nebo videa v rámci svého předplatného.

Pokud máte duši člověka, hledajícího co největší hodnotu za své utracené peníze, vězte, že tak získáte 24 knih či video tutoriálů za rok a cena takového obsahu pak padá někam ke 4 dolarům za kus. A to nemluvím o tom, co všechno můžete vidět v průběhu toho celého roku. Také to platí v případě, že bude kniha či video za 1 kredit. Nicméně za poslední rok, kdy je systém v provozu jsem nikdy nenarazil na jinou „cenu“ než je 1 kredit. Získáte PDF nebo sadu videí. A na pořád.


Možnosti dostupné u knihy či videa v rámci předplatného

Jaké možnosti při práci s knihou či videem máte? První volba Add to playlist vám umožní přidat vybraný titul do osobního seznamu. Můžete si tak vybudovat svou vlastní knihovnu titulů. Další volba Bookmark vám umožní přidat záložku do konkrétní části prohlíženého titulu. Jejich seznam pak máte kdykoliv k dispozici. Položka Use Credit je již zmiňovaný nákup obsahu za kredity. Tímto získáte možnost si titul stáhnout. Oproti tomu položka Buy with Subscriber Discount je klasická nákup titulu za peníze, ale s aplikovanou předplatitelskou slevou. Základní sazba je 25% slevy na tištěnou verzi, elektronickou získáte s mnohem větším procentem, klidně až 75%, takže poměrně běžně kolem 5 eur (vím, že přeskakuji mezi měnami, ale v rámci předplatného mám psanou cenu za knihu v eurech a při nákupu nového předplatného mám informace v dolarech).

Ceny jsou individuální, ale pokud knihu chcete, sleva se rozhodně vyplatí. Pokud se jedná o knihu, je obvykle k dispozici ve formátech PDF, MOBI a EPUB. Video dostanete ve formě jednoho velkého archivu s jednotlivými kapitolami a zcela logicky počítejte s řádově větší velikostí souboru v řádu stovek MB či jednotek GB. Knihy i videa, které jste pořídili jakýmkoliv způsobem, můžete stáhnout i poté, co vaše aktivní předplatné skončí. Jsou totiž spojeny s vaším uživatelským účtem, nikoliv předplatným. Položka Code je aktivní v případě, že jsou k dispozici nějaké ukázkové zdrojové kódy či obsah. Poslední tři ikonky slouží k zapnutí nočního režimu, změně velikosti písma a ke sdílení na sociálních sítích.

Pokud vám předplatné končí, máte možnost ho obnovit za zvýhodněnou cenu. Osobně se mi tento portál velmi líbí a využívám jej poměrně dost. Dostal jsem se ke spoustě velmi zajímavých knih a tutoriálů. Pro člověka, který nemá problém s online vzděláváním (mám ve svém okolí několik lidí, kteří říkají, že papírovou knihu nic nenahradí) je tato volba asi ideální. Navíc i ta cena není nijak přemrštěná. Pokud si koupíte papírovou knihu týkající se nějakého IT odborného tématu, investujete ročně podobnou částku. Za celou dobu, co portál využívám (poslední 4 roky), jsem nezaznamenal nějaké výpadky a můžu jej směle doporučit. A málem bych zapomněl – komunikačním jazykem je angličtina.

Existuje ještě jedna možnost, jak se ke knihám od Packt Publishing dostat – část obsahu je dostupná zdarma. Buď ve formě knihy dne, dostupné na stránce zde nebo můžete ještě projít celou stránku, kde je seznam dalších knih zdarma.

Poznámka : Ještě nějaký obsah je k dispozici zdarma. Na stránce zde jsou k dispozici workshopy zdarma. Najdete zde něco např. o Javascriptu, Javě, Clojure, Ruby, Javě nebo SQL. Stačí se jen zaregistrovat a pak se jen přihlásit do kurzu. Do pole s kupónem zadejte kód PACKTFREE a kurz máte zdarma!

Udemy

Dalším portálem, který využívám pro své sebevzdělávání je portál Udemy.com. Na ten jsem se dostal víceméně náhodou. Jak se neustále točím kolem počítačové grafiky (používám GIMP, Darktable, Inkscape a Synfig Studio), zjistil jsem, že animační program Synfig Studio má k dispozici zajímavý způsob financování. Každému, kdo přispěje na projekt určitou částkou, dává přístup ke speciálním tutoriálům. A tyhle tutoriály byly k dispozici skrz platformu Udemy.


Portál Udemy po přihlášení

Když už jsem na těch stránkách byl, rozhlédnul jsem se kolem. Je to portál, na kterém najdete velké množství výukových videí ke všemožným tématům. Nejsou tak striktně věnovány jen aplikacím a např. programování (i když ty zde také najdete), ale je tu i spousta „civilních“ témat. Například zde existuje výtečně zpracovaný „Průvodce fotografováním“ a nabízí více než 22 hodin videa. Oproti Packt Publishing je Udemy plné jen video návodů a je více než sto tisíc. A určitě vás některá i překvapí – který ajťák by nepotřeboval vědět něco o tantře, józe, finanční analýze či o vaření. Z tohoto pohledu vnímám Udemy jako platformu pro každého, kdo chce vyrábět video návody a hledá místo, kde by se realizoval. Je to vidět i na tom, že nejčastěji najdete obsah v angličtině, ale k dispozici je i něco v němčině, španělštině či francouzštině. Ale bavíme se o desítkách kurzů místo tisíců v angličtině.

Udemy nenabízí nějaký model předplatného, platíte za každý jednotlivý kurz, občas narazíte na možnost nákupu v balíku za zvýhodněnou cenu. Narazíte na „akční slevy“, kdy jsou kurzy za 12 eur (jako např. teď na konci března), obecně je „plná“ cena někde kolem 20 nebo 40 eur. Z různých recenzí vím, že plná cena kurzu bez slev je někdy kolem 200 eur, ale obvykle se vám nepodaří na takový kurz narazit. Skoro pořád běží slevy. Prohlížet obsah můžete i speciálními aplikacemi pro Android a iOS, kromě běžného internetového prohlížeče.

Oproti Pack Publishing je na portále i část obsahu zdarma. Někdy jsou to celé kurzy, někdy jen úvodní sekce apod. Také není možné si kompletní kurz stáhnout pro offline prohlížení, jde to jen video po videu samostatně. Pokud má váš kurz několik kapitol a podkapitol, je to poněkud zdlouhavé. Na druhou stranu pokud jednou kurz pořídíte a autor provede aktualizaci, máte ji k dispozici.

Portál je otevřený i tomu, že přijímá nové autory. Každý si může přidat svůj obsah a nabízet jej v provizním systému. Nedokážu to však úpně posoudit, narazil jsem na několik článků, které říkají, že vydělávat s Udemy je poměrně obtížné. V nabídce je i varianta Business a Enterprise. Jen pro představu, nižší varianta do 20 uživatelů stojí 240 USD na uživatele a rok, o vyšší variantě a ceně můžete jednat.

Zenwa Academy

Tento portál obsahuje v porovnání s těmi předchozími nejmenší množství kurzů, na stránkách uvádějí dostupnost asi 200 kurzů. Oproti již zmiňovaným portálům klade velký důraz na předplatné, ale individuální nákup kurzů je také možný. Za měsíční poplatek 11 USD placený ročně získáte plný přístup ke všemu. Opět se jedná o portál s video tutoriály tříděnými dle témat např. Vývoj her v HTML5 nebo Základy programování v C#. Moc dalších možností tady není, jen prostě začít konzumovat obsah. Také můžete stáhnout nějaké podklady, ale možnost stažení kurzu pro offline tady není.


Portál Zenwa Academy s kurzem

Portál je striktně IT a obsah tomu odpovídá. Způsob, jak jsem se k němu dostal, popíšu hned vzápětí.

Jeden tajný tip

Pozorný čtenář si na posledním snímku všiml, že kurz se jmenuje Humble Intro to Coding. Jako zajímavý a dobrý zdroj elektronických knih a předplatného na portálech se totiž jeví specializovaný projekt s názvem Humble Bundle. Ten nabízí možnost nákupu nějakých jasně vyjmenovaných věcí respektive aplikací/knih/kurzů za zlomek ceny a po nějakou limitovanou dobu. Typicky se jedná o IT odborné elektronické knihy nebo počítačové hry a multiplatformní aplikace. Na nějakou dobu vyhlásí tzv. Bundle, který výrobce věnuje. Vy máte možnost investovat nějakou částku a podle výše příspěvku si můžete vybrat „odměnu“ a stáhnout si vše v nějakém cenovém pásmu jednoho balíčku.


Například dnes je k dispozici balíček s názvem Learn to Code. V něm existují 3 pásma – 1 euro, 15,89 eura a 23 eur. Každý kdo zaplatí více než některé pásmo, automaticky získá možnost přístupu k tutoriálům tohoto pásma a nižšího. Zaplatíte-li 1 euro, bude to 5 kurzů, při 23 eurech (a více) je to 25 kurzů. Část peněz míří na charitu a máte možnost ten poměr nějak upravit a přesněji specifikovat.

A právě při nákupech těchto balíčků jsem narazil na knihy od Pack Publishing nebo na kurzy v rámci Zenva Academy. Často se setkáte s publikacemi od O‘Reilly Media nebo od No Starch Press. Vyplatí se tuto stránku sledovat, protože se tam můžete dostat k opravdu zajímavému obsahu za ještě zajímavější cenu. A nemusíte nutně brát vše v balíčku, prostě si vyberete, co můžete oželet, pokud tedy chcete. Někdy se dokonce vyplatí vzít celý balíček, i když chcete jen jednu knihu/aplikaci/hru a zbytek vás vůbec nezajímá. Sleva je obrovská. Jistě, není to moc flexibilní, protože nikdy nevíte, jaký balíček bude k dispozici, ale i tak není na škodu stránky sledovat. Podařilo se mi takto ulovit spoustu knih žánru sci-fi od různých autorů, spoustu odborných IT knih o Linuxu a aplikacích nebo i několik sad video tutoriálů.

Za ta léta jsem nakoupil spoustu balíčků knih či aplikací a tento model distribuce mám rád. Nedokážu posoudit jak moc je „likvidační“ pro autory/tvůrce, ale pro koncového spotřebitele to určitě výhodné je.

Tip pro ty, co nechtějí platit

Jakkoliv se to nezdá, spousta kvalitního obsahu je k nalezení i zdarma. Asi nejlepším místem, kde můžete začít, je YouTube. Stačí zadat jméno vaší aplikace a klíčové slovo „Tutorial“ a určitě něco najdete. Obvykle ale vůbec nemáte jistotu, jaký ten obsah k dispozici vlastně bude. Za sebe musím říct, že zde najdete spíše začátečnické kurzy, pokročilé věci se hledají hůře.

CS24_early

Dobré je také začít přímo na stránkách tvůrce aplikace, protože kvalitní dokumentaci už spousta lidí nabízí. A někdy také odkaz na knihy, které se prodávají. Můžete vyzkoušet i portály Tutorials Point, Guru99 nebo TechTutorials. I tento rozcestník není k zahození. Pokud chcete něco v češtině, zkuste stránky Itnetwork.

Vzdělávejte se elektronicky

Pokud nelpíte na papírových knihách, můžete se za poměrně příznivých podmínek vzdělávat „elektronicky“. Konkrétně mám na mysli knihy ve formátu PDF nebo pro čtečky elektronických knih pracující s formátem MOBI nebo ePUB. A trendem poslední doby je video. Tři představené portály jsem opakovaně využil a s klidným srdcem je můžu doporučit. Ale jistě existují i jiné.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pracuje na pozici IT architekta pro firmu zabývající se zpracováním ropy a výrobou produktů z ní. Navrhuje rozličná řešení a jejich integraci do firemní infrastruktury na základě firemních standardů bezpečnosti nebo plánů obnovy.