Hlavní navigace

On the rain-slick precipice of darkness: adventura s prvky RPG

15. 5. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Představte si, že na váš dům šlápne obrovský robot, který je následován dvěma opravdu zvláštními osobami. Nevíte, co dělat, a tak se instinktivně vydáte za tím, co jste právě viděli. Tohle se přesně stane hlavnímu hrdinovi zajímavé hry, která šikovně kombinuje prvky adventury s RPG.

On the rain-slick precipice of darkness je série her, kterou vydává firma Hothead studios společně s autory serveru Penny arcade, na kterém se vydávají stripy o Tychovi Brahe a o Jonathanovi Gabrieli (Gabe), dvou hráčích počítačových her. Se stejnými dvěma postavami se dostanete do styku hned na začátku hry, kdy pronásledují obrovský kovový stroj, který zničil dům našeho hrdiny. Ale velký robot není jediný nepřítel, který proti vám bojuje. Ve hře je velké množství malých robotů, se kterými budete zápasit na každém rohu. Hra má být čtyřdílná a my si dnes posvítíme na první dva díly, které byly zatím vydány. A protože oba dva díly vypadají vzhledově a hratelností stejně, rozhodl jsem se tuto recenzi udělat na obě dvě hry zároveň. Možná vás zmátl dlouhý název, který osobně nedokážu přesně přeložit, ale to nevadí, nevidím žádný důvod, proč hru nevyzkoušet.

Otr 6

Grafika

Ve hře je velmi dobře spojena 2d a 3d komiksová grafika – všechno od dialogů po souboje je vyvedeno v líbivém komiksovém kabátku. Při pohybu po lokacích a při soubojích s protivníky je hra v třech rozměrech a v dialozích a animovaných mezihrách, které spojují příběh, se odehrává ve dvou dimenzích.

Humor

Jako ve většině adventur, i v této je velké množství vtípků v dialozích, které hraničí až s černým humorem. K plnému pochopení nepotřebujete jen mít dobrou znalost angličtiny, ale hodí se i znalost stripů z penny arcade.

Otr 1

Hratelnost

Ovládání pohybu po mapě je jednoduché – kliknete na místo, kam chcete, aby vaše skupinka šla, a váš hrdina spolu s Tychem a Gabe se tam pokusí dojít co nejkratší cestou. Souboje jsou real-time, ale spíše vypadají jako tahové, jelikož útok může proběhnout pouze po určitém čase, který je potřeba k doplnění energie.

Útoky jsou základní a speciální, které jsou řešeny pomocí mini-her. V bojích vám také v mohou pomoci podpůrné charaktery, které můžete přivolat do boje. Odvíjení příběhu má velmi jednoduchý princip – jedna postava ve hře něco chce a vy jí to máte přinést. Za tuto jednoduchou výměnu získáte další věc, která vás může posunout v příběhu.

Otr 3

Zkrácený přehled příběhu

Epizoda 1

V Epizodě jedna se dostanete do hry chvilku předtím, než váš dům zašlápne obrovský robot a vy si stihnete vzít hrábě, které se stanou vaší hlavní zbraní. V prvních momentech vás bude provázet hlas, který vás bude formou tutoriálu učit ovládání. Po průchodu první mapou se vydáte k Anne-Claire, geniálnímu dítěti, které dokáže z obyčejných věcí udělat speciální zbraň na zabíjení robotů. Anna-Claire vám doporučí, abyste hledali stopy po robotovi a zničili ho.

Epizoda 2

Několik měsíců po konci první epizody, v které jste bohužel nezničili robota, se chcete konečně usadit, a proto si postavíte nové obydlí. To vám ale Tycho a Gabe při útěku před roboty zničí. Tak nezbývá nic jiného, než se znovu přidat k dvojce, s kterou jste byli v minulém díle. Tak pokračuje další velké dobrodružství, při kterém se dostanete do mnoha bitev s protivníky několikrát silnějšími než na začátku první epizody. Na konci epizody konečně zničíte robota, který je ovládán Necrowombiconem, knihou, v které jsou jména všech mrtvých a návod na jejich znovuoživení.

Otr 4

Závěr

Samotná hra je shareware a jednu epizodu na internetovém obchodě playgreenhouse koupíte za 14,99 USD. Hra tedy v přepočtu na českou měnu stojí asi 300 Kč, což je podle mého názoru přiměřená cena. Pokud nemáte chuť si ji kupovat, či nevíte, zda vám bude fungovat, můžete si stáhnout z playgreenhouse také demo, které je v archivu tgz, takže stačí pouze rozbalit a spustit.

Hodnocení

Plusy: komiksový vzhled, narážky na stripy z Penny arcade, příběh, mnoho malých detailů
Mínusy: hra není počeštěna (jediný jazyk je angličtina), někdy vaše skupinka jde úplně jinam, než vy chcete.
Verdikt: Velice dobrý systém her, který povedeně kombinuje adventuru spolu s RPG.

Stars 5 z 5

Autor článku