Hlavní navigace

Hrajeme si v Linuxu: s motorem v zádech

29. 3. 2009
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Pokud máte rádi motory všech druhů, můžete si jich pochopitelně užít i v Linuxu. V následujícím díle začátečnického seriálu pro linuxové zelenáče si povíme něco o hrách, ve kterých můžete vytáčet motory mnoha druhů. Jedná se jak o arkádové hříčky, tak i do detailů propracované realistické simulátory.

Jednou z prvních „motorizovaných“ her, se kterou se obvykle v Linuxu setkáte, je hra X-Moto. Když ji poprvé uvidíte, popíšete ji jako plošinovku s panáčkem, který sedí na motorce. Velmi povrchně to tak je. Pod slupkou však najdete hru, která má velmi propracovaný fyzikální model. Jak již bylo řečeno, jste v kůži motocyklisty na terénní motorce, se kterou je zapotřebí zdolat daný obraz. Nacházejí se tam různé terénní nerovnosti a překážky. Část těchto překážek je nebezpečná, a když se jich dotknete, hra končí. Příčinou konce však obvykle není pád, váš motokrosař něco vydrží, jen nesmí spadnout přímo na hlavu. Obrazem totiž nejenom projíždíte, ale musíte i skákat a nemůžete např. jednoduše jezdit hlavou dolů a lze se i převrátit.

X-Moto

Podobně jako v reálném světě samozřejmě existují výjimky (kdy můžete jet například hlavou dolů), ale gravitace je simulována velmi věrně. V obraze se nacházejí jahody, které musíte sesbírat. Pro úplné ukončení obrazu se musíte dotknout květiny (když jste jahody vysbírali). Když hru vyzkoušíte poprvé, patrně vás hodně překvapí její obtížnost. Když se do ní ponoříte, je velmi zábavná. Není to však hra, se kterou si jen tak pohrajete, když máte hodinu času a zapomenete na ni. Na to je moc složitá a vyžaduje trénink a dokonalost. Pokud vás omrzí vestavěné obrazy, můžete si je sami pomocí integrovaného editoru navrhnout či upravit, případně si stáhnout nové z internetu. Hra je multiplatformní a lze ji hrát na všech nejrozšířenějších operačních systémech. Na internetu můžete také sledovat nejlepší zajeté časy. Navíc lze používat tzv. replay, což je záznam odjeté jízdy. Navíc jej můžete použít i pro tzv. ducha, který je při vaší jízdě vkládán do obrazu a vidíte, jestli jste před ním či za ním.

Pokud byste rádi dělali kaskadérské kousky radši s autem, můžete zkusit hru Ultimate Stunts. Jedná se o předělávku kdysi velmi oblíbené hry z roku 1990 pojmenované Stunts. Na obrázky ze hry se můžete podívat v sekci Screenshotsna domovské stránce. Jedná se o 3D závodní hru, ve které si můžete sami stavět tratě plné různých skokánků, klopených zatáček či dalších všemožných kaskadérských můstků. Hra nedisponuje nějak propracovaným fyzikálním modelem, autoři říkají, že se spíše soustředí na hratelnost než na realitu. V devadesátých letech se tato hra objevovala prakticky všude a její největší síla tkvěla v možnosti postavit si trať dle vlastního uvážení. To samozřejmě tato předělávka zachovala a rozšířila o nové prvky. Jedním z nich je například možnost hry více hráčů po síti či internetu.

Stunts 1

Velkou zábavou je i možnost si vaši jízdu nahrát a posléze přehrát z pohledu několika různých kamer. Grafika hry není nijak závratně realistická a i proto má hra celkem minimální hardwarové požadavky, které splňují v podstatě všechny stroje, na kterých spustíte Linux s desktopovým prostředím. Dá se říci, že tato hra vás zabaví na hodně dlouho.

I v českých končinách vznikají závodní hry. Konkrétně mluvím o Hippo Games a jejich závodní hře Racer (můžete zde vidět i obrázky ze hry).

Hra vznikla původně pro Microsoft Windows, k dispozici je i linuxová verze. Jedná se o hru, kdy z horního pohledu sledujete závodní trať s automobily. Automobilů je k dispozici asi 30, rozdělených do 4 kategorií. Můžete je prohánět po celkem 7 tratích. Můžete jezdit individuální závody, ale i poháry, které obsahují několik tratí. Vyhraje ten, který získá nejvíce bodů (jsou přidělovány dle pořadí v závodě). Přepnout se můžete i do módu kariéra. Auta lze postupně vylepšovat a upravovat a peníze na to získáte sbíráním balíčků peněz rozesetých po trati. Hru mohou na jednom počítači hrát i dva hráči naráz. Celkově je hra propracovaná a obtížnost je nastavena velmi uvážlivě.

Často se stává, že pokud mluvíte o hře Racer, znalejší se vás zeptá, kterou hru máte na mysli. Existuje totiž projekt Racer (také znám pod názvem Racer Free Car Simulation), který je čistou a věrnou simulací. Původní záměr projektu, který je neustále ve vývoji, bylo to, aby byl integrován do skutečných simulátorů automobilů v rámci různých např. univerzitních projektů atd. Jeho fyzikální model je velmi propracovaný a detailní.

Racer

Do hry můžete vytvářet různá vozidla a pomocí speciální struktury popisovat jejich vlastnosti. Součástí těchto souborů jsou například detaily o počtu kol vozidla, zpřevodování převodovky či otáčkách motoru. Pořádají se například soutěže o nejlepší umělou inteligenci, která bude použita pro jízdu na určitém okruhu. Hra je na hardware relativně náročná, ale zato se vám odvděčí grafickým zážitkem s věrnou simulací jízdních vlastností všemožných vozidel. Hra má poměrně dost fanoušků, kteří pořádají online závody a vytvářejí či konvertují všemožná auta. Není tak problém zkusit se projet vozidly všemožných značek (od věhlasných automobilek) až po experimentální a legrační vozítka (už jste například jezdili po okruhu v Le Mans v dětském dřevěném autíčku či v tanku?), vše samozřejmě záleží na tom, který fanoušek co vyrobí. Obvykle není problém narazit na vozidla, která běžně potkáte na našich silnicích, k dispozici jsou i veteráni. Silná je i skupina fanoušků z bývalého východního bloku a tak se můžete projet Ladou nebo Wartburgem či Trabantem. Tím, že hra zatím nedošla do finální verze, nejsou k dispozici nějaké arkádové módy jako např. kariéra nebo závody. Tato hra spíše spočívá ve svobodné jízdě po okruzích v různých vozech a její síla tkví v online hraní. Až se objeví finální verze, určitě se to změní. Instalační balíček je příjemně malý, obsahuje však jen jeden okruh a jedno vozidlo. není problém z internetu stáhnout a doinstalovat další, přesně dle vašeho vkusu.

V podobném duchu je i hra TORCS (The Open Racing Car Simulation). Jedná se o projekt podobného ražení jako Racer, hlavním cílem je umožnit vyvíjet řidiče s umělou inteligencí, kteří mohou mezi sebou závodit. Jejich možnosti programování jsou možná ještě větší než u Racera. Pokud se podíváte na obrazovky ze hry zjistíte, že není tak pěkně provedena, z pohledu hráče je však celistvější.

Torcs

K dispozici je i model poškození, kdy vaše auto trpí tím, že s ním bouráte, stejně jako v reálném světě. Hra přináší asi 50 vozidel na 20 tratích. Pro překonávání je „přibaleno“ i několik robotických řidičů, se kterými můžete poměřit síly. Je možná hra ve více hráčích (až 4) a pracuje se na online závodění. K dispozici je i několik herních módů od tréninku až po šampionát.

ICTZ23

Pokud máte opravdu moderní počítač a chcete jej trochu provětrat, zkuste to pomocí leteckého simulátoru Flight Gear.

FlightGear

Jedná se o velmi propracovaný produkt, který je vyvíjen od roku 1997. Pokud jste fanouškem leteckých motorů (ale vlastně i létání bez motoru), můžete vyzkoušet větroně, helikoptéry nebo velká dopravní letadla. Navíc je možno zasadit vše do reálného prostředí neboť lze stáhnout mapové podklady z libovolné oblasti světa a ty pak použít pro hru. Nutno samozřejmě podotknout, že se nejedná o nějakou jednoduchou arkádovku, vyplatí se studovat manuál, který je podrobný a rozsáhlý. Pokud ale letadla obdivujete a chcete hrát simulátory, určitě si s tím poradíte. Poslední poznámka – hra s mapovými podklady zabírá docela dost místa na pevném disku vašeho počítače.

Autor článku

Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. Často navrhuje rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i open-source nástroji.