Hlavní navigace

OnlyOffice otevírá kód: hezké rozhraní, horší kompatibilita

21. 10. 2016
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Ascensio System SIA
Kancelář na Linuxu není jen LibreOffice. Poměrně zajímavý je také balík OnlyOffice, který nedávno vydal zdrojové kódy. Software je uživatelsky přívětivý, ale dojem kazí různé nedodělky.

O kancelářském balíku OnlyOffice vyvíjeném firmou Ascensio System jste možná ještě neslyšeli. A není se čemu divit. OnlyOffice se zaměřuje hlavně na firemní klientelu, které nabízí produkt schopný jako Microsoft Office a svobodný jako LibreOffice. Aspoň ho tak směle prezentují oficiální stránky projektu.

OnlyOffice nabízí klasické desktopové aplikace, mobilní aplikace a webové verze editorů. Pouze desktopové aplikace jsou k dispozici úplně volně a těm se v tomto článku budeme věnovat. Nepotřebujete předplatné ani jakýkoliv účet. Právě desktopové aplikace byly nově zveřejněny jako open-source, ale jinak už jsou k dispozici delší dobu. Podporují Linux, Windows a macOS.

Alternativní kancelářské balíky často bývají nějaké forky LibreOffice či OpenOffice, ale to není tento případ. OnlyOffice je software vytvořený od nuly. I když samozřejmě je možné, že nějaké kousky ze svobodných projektů použity byly.

Co se týče podpory Linuxu, tak ta je na velmi dobré úrovni. K dispozici jsou balíčky DEB a RPM pro mnoho verzí distribucí (včetně postaršího Ubuntu 12.04) a zájemci si mohou přidat i repozitáře pro aktualizace. Pro ostatní distribuce je k dispozici univerzální instalátor. To vše ale pouze pro 64bitové systémy. Celkem zaujme také podpora Windows XP a Vista, které už řada jiných programů odepsala.

První dojmy

Na první dojem zaujme fakt, že přestože OnlyOffice zvládá pracovat s textovými soubory, tabulkami a prezentacemi, tak to vše obsluhuje jedna jediná aplikace. To by samo o sobě tak zajímavé nebylo, jenže OnlyOffice otevřené soubory řadí do karet podobně jako webový prohlížeč. To znamená, že máte jen jedno okno a v něm můžete mít mnoho karet – klidně dokumenty, tabulky i prezentace zároveň. Osobně se mi to velmi líbí. Asi se ale najdou i uživatelé s opačným názorem, které nepotěší, že oficiální možnost zobrazovat dokumenty v samostatných oknech neexistuje.

Úvodní obrazovka a ukázka řazení do karet

Úvodní obrazovka a ukázka řazení do karet

Co se týče rychlosti programu, tak nemám zásadní výhrady. Téměř na nic nečekáte a odezva rozhraní je vyhovující, byť ne dokonalá. Rychlost přepínání mezi kartami je bleskurychlá. S tím souvisí i spotřeba operační paměti, kde už je to o něco horší. Pokud máte otevřený pouze editor textových dokumentů, OnlyOffice si vezme kolem 150 MB. Pokud ale používáte i moduly pro tabulky a prezentace, můžete se celkem dostat až k 500 MB. V tomto ohledu vychází LibreOffice mnohem lépe. Při podobném použití se zde spotřeba paměti pohybuje mezi 50–120 MB.

OnlyOffice sice nehovoří česky, ale alespoň je k dispozici kontrola českého a slovenského pravopisu, což v užší nabídce cca třiceti jazyků mile potěšilo. Chybí ale podpora českých formátů data a měny, což omezuje seriózní použití v českém prostředí, např. ve firmách.

Funkce: pro většinu uživatelů dostačující

Je OnlyOffice opravdu schopný jako Microsoft Office a svobodný jako LibreOffice? Není. Nemá ani zdaleka tolik funkcí jako ani jeden z nich. Orientačně bych řekl, že má zhruba čtvrtinu možností co zmíněná konkurence. Zároveň je ale schopnější než třeba Google Dokumenty. Zeptejte se sami sebe, kolik možností LibreOffice vlastně používáte. Pokud zrovna nepíšete diplomovou práci či něco podobného, OnlyOffice vám zřejmě poskytne vše potřebné.

OnlyOffice: textový procesor

OnlyOffice: textový procesor

Co se týče rozhraní, tak jsme opět někde napůl cesty. Tentokrát mezi Microsoft Office s rozhraním Ribbon a LibreOffice. Všechny možnosti máte neustále na očích a při rozkliknutí dostanete možnost vybrat, co přesně chcete. Nekonají se však dlouhé a mnohaúrovňové rozklikávací nabídky. Málokdy se také stane, že by se nabídka některé funkce otevřela v samostatném okně. Stává se tak jenom tam, kde je to opravdu třeba – např. u průvodce vložením grafu.

Dohromady se to používá velmi dobře. Nastavení a formátování je velmi rychlé, protože odpadá nutnost prohledávat rozsáhlé nabídky. Musím říct, že se autorům dobře povedlo trefit to, co uživatelé potřebují a co už je pro většinu z nich zbytečné. Při používání jsem tak narazil jen na jednu možnost, která mi víc chyběla, a to možnost vybrat vlastní barvy pro jednotlivé prvky grafů.

OnlyOffice: editor prezentací

OnlyOffice: editor prezentací

Kompatibilita: jde to, ale dře to

OnlyOffice podporuje dnes nejpoužívanější formáty z rodin OOXML (primárně Microsoft Office) a ODF (LibreOffice, OpenOffice apod.). Staré formáty Microsoftu jako .doc už podporovány nejsou. Krom toho si OnlyOffice poradí ještě s pár jednoduchými formáty jako RTF, TXT apod. Samozřejmě nechybí možnost exportu do PDF.

Jak ale víme, není podpora jako podpora. Obecně slušně funguje čtení a ukládání textových dokumentů a prezentací. Občas se sice něco vykreslí o kousek jinde, než by mělo, ale to se stává i v LibreOffice. Větší problém nastává s exotičtějšími elementy, které sice OnlyOffice zobrazí, ale už nedokáže modifikovat. I tady ale platí – s 99 % dokumentů nebudete mít problém.

Záměrně jsem vynechal tabulky, na kterých je vidět, že u OnlyOffice se zaměřuje hlavně na formáty OOXML, koneckonců jsou výchozí, a ODF je až na druhé koleji. OnlyOffice přebírá názvy a parametry funkcí z Excelu (můžete si vybrat, zda používat anglické, německé nebo ruské), najdete zde podporu téměř všech. Potud je to dobré a program si poradí i se složitějšími tabulkami z Microsoft Office.

OnlyOffice: tabulkový procesor

OnlyOffice: tabulkový procesor

Když ale zkusíte používat funkce z LibreOffice nebo formát ODS, začnou se dít divné věci. OnlyOffice správně rozpozná a otevře dokument ODS a použité funkce převede na své ekvivalenty. Pokud ale vytvoříte dokument v OnlyOffice, uložíte ho do ODS a znovu otevřete, tak… se buňky vyplní chybami. V tomhle má program slušný zmatek a pro práci s ODS bych ho raději nepoužíval.

cyber23

Závěr

Z OnlyOffice mám poměrně rozporuplné dojmy. Na jednu stranu jde o program, který se dobře používá a představuje povedenou alternativu k příliš nabobtnalým kancelářským balíkům. Jak už bylo zmíněno, sice má méně funkcí, ale většině uživatelů chybět nebudou. A beru pozitivně, že podobně silný software vznikl i bez toho, aniž by vycházel z LibreOffice nebo OpenOffice. Osobně mě nejvíc potěšilo, že program pracuje s kartami a byl bych rád, kdyby něco podobného umožnilo i LibreOffice.

Na druhou stranu je OnlyOffice náročnější a má o něco horší odezvu než LibreOffice. Podpora formátů není špatná, ale celkově ji kazí (ne)podpora ODS. Proto bych použití OnlyOffice doporučil spíš tehdy, pokud se vám líbí rozhraní a pokud z nějakého důvodu používáte spíš formáty OOXML. Skupina potenciálních uživatelů tedy asi bude relativně malá, ale každá alternativa je dobrá.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.