Hlavní navigace

Oolite

17. 3. 2006
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tajemný, hluboký, nekonečný a nebezpečný vesmír. V této podobě bývá často představován. Jaký je však ve skutečnosti? Na tuto otázku vám v dnešním článku neodpovíme, ale můžeme vám ukázat podobu vesmíru ve hře Oolite. Čeká vás tam nejedno dobrodružství a je pouze na vás, jakou cestu životem si vyberete. Pojďme se na Oolite podívat blíže.

Oolite se dá v podstatě považovat za vesmírné spojení RPG a strategie. Dle autora poté za space-sim game. V roli nadějného kapitána vesmírného plavidla putujete hvězdným systémem. Máte možnost obchodovat na jednotlivých planetách soustavy, také se můžete vydat dráhou nemilosrdného piráta či naopak lovce pirátů. Možností není málo. Každá má své klady a zápory.

Oolite 1

Vše však začíná stejně. Na planetě Lava s lodí typu Cobra Mark III, plnou nádrží (znamenající dolet sedm světelných let), pouhou stovkou na kontě, třemi raketami, zabudovaným laserem, prozatím čistým trestním rejstříkem a označením za neškodného (což si přímo říká o radikální změnu). Hra sama o sobě není složitá, ale doporučuji si projet anglický tutorial umístěný na stránkách. Na začátku hry máte svou loď ukotvenou v doku. Většina nabídek se ovládá pomocí kláves F1-F8 (nebo také 1 – 8).

Oolite 2

[F1] – Touto klávesou odstartujete svou pouť. Jinak také přepnutí do čelního pohledu.
[F2]; [F3]; [F4] – Další z možných pohledů. Zadní a také z jednotlivých křídel.
[F2] – Vyvolání hlavního menu. Zde si můžete uložit hru, začít novou, nastavit detaily, hlasitost či rozlišení. Když si ukládáte svou pozici, je možno změnit si jméno. Oolite totiž defaultně začínáte pod označením Komandér Jameson.
[F3] – Dokud jste ukotveni, přepnete si na ceník zbraní, paliva a dalších nezbytných atributů.
[F5] – Vaše osobní informace jako hodnocení lodi, stav paliva, vybavení atd. Při dvojím kliknutí přehled nákladu, kontraktů a pasažérů.
[F6] – Mapa galaxie obsahující šikovný vyhledávač planet. Kliknete-li opětovně, objeví se také nejbližší planety ohraničené zelenou kružnicí. Ta vyhrazuje vzdálenost, po kterou vám stačí aktuální stav paliva.
[F7] – Zobrazení základních dat o vybrané planetě (stav ekonomiky, typ vlády, technický level, populace, pár zajímavých vět atd.)
[F8] – Přepnutí do tabulky obchodu. Zde máte přehledně vypsány komodity, se kterými se obchoduje, za kolik se dají nakoupit. Ovládáte snadno pomocí šipek, enterem poté nakoupíte maximální množství vybraného zboží.

Oolite 3

Mezihvězdné cestování není složité. Postačí si zvolit cíl a zmáčknout H. Za hranici rychlosti se dostanete také pomocí klávesy J, ale pozor, pokud ji použijete, měli byste si být jisti, že vám v dráze nestojí žádný předmět. Můžete také skenovat lodě klávesou R. Zjistíte tak snadno, zda jsou nebezpečné či naopak užitečné. Budete-li si hrát na desperáda, vyhněte se policejním složkám. V roli obchodníka a přepravce pozor na bandity. Hvězdná mapa je rozlehlá a nabídek mnoho. K orientaci vám poslouží přehledný dolní panel obsahující radar. Dále tam máte ukazatele rychlosti, paliva, dostupné střely, rotace a mnoho dalších.

Oolite 4

Zpracování není špatné. Úvodní melodie doprovázená přehledem vesmírných korábů nás vábí do příjemné a vzrušující akce. Samotná hra se odvíjí v pěkně zpracovaném prostředí mlhovin, planet a temnoty. Hratelnost je dobrá. Ač se z počátku vše zdá náročné a nezvladatelné, postupně si navyknete. Kromě již zmíněného tutoriálu není špatné pročíst si také přiloženou dokumentaci nebo obsáhlý manuál k původnímu BBC Elite (Pozor ale, klávesy se mohou lišit). Kláves ovládání je totiž skutečně mnoho a nemá smysl je vypisovat. Oolite je samozřejmě v angličtině, ale nutno podotknout, že vcelku lehké.

Oolite 5

Sečteno a podtrženo je Oolite příjemnou předělávkou retro hry umožňující nám strávit mnoho hodin zábavy ve vesmíru a možnost zvolit si z desítek variant, jak získat peníze. Zvolte správnou strategii, chcete-li zažít vesmírné boje či klidnější alternativu obchodu. Za pokus to rozhodně stojí. Je to přece zadarmo. Vesmírné dobrodružství Oolite.

cyber23

Oolite 6

Ještě než odstartujete, můžete si zaletět na domovské stránky projektu. Nejspíš vás ale budou více zajímat stránky linux-portu této hry. Stáhnout si ji potom můžete třeba z developer.ber­lios.de. Hra má vlastní instalační soubor, který se spouští s parametrem ./install homedir pro instalaci do vašeho domovského adresáře nebo ./install systemwide pro instalaci sdílenou, celosystémovou. Hru potom spustíte ~/oolite nebo  /usr/local/bin/oolite.

Oolite 7

Ke hře existuje spousta bonusových misí, nových modelů lodí atd. Stáhnout si je můžete z Capnhack.com, kde se těmto addonům říká „OXPs“. Rozbalte je do adresáře AddOns; podle typu instalace, buď lokální ~/.local/lib/Oolite/AddOns nebo sdílená /usr/lib/Oolite/AddOns. Hra k běhu vyžaduje knihovny SDL, SDL_gfx, SDL_mixer, SDL_image, libtiff, libungif, jejichž balíky mohou být staženy z ftp.alioth.net, pokud tedy už nejste jejich hrdými vlastníky. Už ale konečně vyražte! Hluboký vesmír čeká.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku