Hlavní navigace

OpenOffice.org 3.0: novinky v aplikacích

21. 10. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Na třetí verzi kancelářského balíku OpenOffice.org se pracovalo více než půl roku a vývojáři Sunu a Novellu slibují mnoho převratných novinek. Dokonce tvrdí, že už nikdo nepotřebuje MS Office, protože balík OOo je nyní dokáže plně zastoupit. Jaké jsou novinky v jednotlivých aplikacích balíku?

Ve včerejším článku jsme se zabývali novinkami v kancelářském balíku OpenOffice.org 3.0. Probrali jsme obecné novinky týkající se balíku jako celku. V dnešním pokračování se zaměříme na novinky v jednotlivých aplikacích.

Novinky ve Writeru

Velmi příjemnou a dlouho požadovanou funkcí Writeru je možnost zobrazit najednou více stránek jednoho dokumentu. V dialogu volby Lupa (Zobrazit → Lupa) přibyla možnost vícestránkového zobrazení. Máme možnost buďto nechat zobrazení na programu, nebo mu přímo říci, kolik stran bychom rádi viděli.

Dvě stránky

Program umí podle zvolené procentuální velikosti automaticky zobrazit správný počet stránek, takže pokud vyberete automatizovaný režim, už se později nemusíte o nic starat. Pokud připravujete rozsáhlejší dokument, můžete si nastavit i knižní zobrazení, takže jsou automaticky párovány sudé a liché stránky tak, abyste text viděli jako při listování výslednou knihou. Možnosti lupy jsou nyní zobrazeny také ve spodní liště, kde jsou rychle přístupné.

Podstatně vylepšena byla i podpora poznámek. Dříve byly poznámky vypisovány jen v malých žlutých obdélnících, což nebylo příliš přehledné ani intuitivní. Nyní jsou poznámky vypisovány do barevných polí na okraji dokumentu. Navíc jsou informace různých uživatelů vypisovány rozdílnou barvou.

Poznámka

Novinky v Calcu

Změny se nevyhnuly ani tabulkovému procesoru Calc. V OpenOffice.org 2.0 jsme se dočkali rozšíření počtu řádků až na 65536. Nyní byl čtyřikrát zvýšen i počet sloupců na 1024. Pozice rohové buňky má tedy hodnotu AMJ65536.

Tabulka

Další podstatnou novinkou je takzvaný Řešitel. Jedná se o nástroj, který dokáže uživateli výrazně pomoci při řešení složitějších vzorců obsahujících několik neznámých.

Řešitel

V menu Nástroje → Sdílet dokument nalezneme nově možnost nastavení sdílení sešitu více uživateli. Můžeme tak najednou spolupracovat s více uživateli na stejné tabulce. Změny se hledají a ukládají při každém uložení dokumentu na disk. Pokud mezi tím došlo k nějaké úpravě, program to oznámí a příslušné buňky označí barevně. Pokud dojde ke změně stejných buněk ze strany více uživatelů, program se automaticky zeptá, která data mají být zachována.

Sdílení

Novinky v Impress

Také program pro tvorbu prezentací se dočkal několika novinek, které uživatelé už delší dobu požadovali. Především je to možnost oříznutí obrázku přímo v Impressu. Stačí na obrázek klepnout pravým tlačítkem a zvolit funkci Oříznout obrázek. Nástroj je velmi příjemný a intuitivní. Bohužel zůstalo jen u Impress a Draw, v ostatních součástech balíku tuto funkci nenajdete. Uživatelé by ale jistě rádi ořezávali třeba ve Writeru. Snad příště.

Ořez

Kromě toho máme nově také možnost přímo ve Writeru vytvářet nové tabulky. To dříve nebylo možné, objekt jste nejdříve museli vytvořit jinde a poté přenést do prezentace. Nově je tak jejich příprava podstatně pohodlnější.

Velmi příjemná a dlouho požadovaná je také podpora více monitorů v Impressu. Naleznete ji v menu Prezentace → Nastavení prezentace. Jako přednášející si tak můžete nechat zobrazit slajdy na externí výstup (projektor) a na hlavním displeji počítače sledovat své rozšířené poznámky. Velmi užitečná funkce.

Více monitorů

Další „drobky“

Pochopitelně jsou tu i další větší či menší změny, které se linuxových uživatelů příliš nedotýkají, nemůžeme je ale opominout. Řada adminů totiž nasazuje OOo i na jiné platformy používané na desktopech uživatelů.

OpenOffice.org 3.0 nabízí konečně plnohodnotnou podporu pro operační systémy Mac OS X. Doposud bylo nutné používat v tomto prostředí balík NeoOffice, což je port OOo používající Javu pro zobrazení grafického rozhraní. Podle mnohých ne právě ideální řešení. Nyní je vše vyřešeno a uživatelé mohou instalovat originální verzi OOo. Ta nevyžaduje pro svůj běh X11 a chová se jako jakákoliv jiná Aqua aplikace.

CS24_early

Podle autorů byla vylepšena podpora Windows Vista, bohužel podrobnosti nejsou nikde propagovány. Známý Windows problém s rozbalováním souborů na pracovní plochu v balíku zůstal. Píše o něm i Sváťa Vít ve svém blogu. Stejně tak instalátor stále neumožňuje zvolit, kam se má balík nainstalovat.

Úprav je pochopitelně mnohem více, my jsme probrali ty nejdůležitější. Jsou tu ale i další jako možnost rychlé volby jazyka konkrétních odstavců, upravený vzhled některých ikon, drobná grafická zkrášlení a podobně. Přestože nedošlo k výraznému výkonnostnímu nárůstu, OpenOffice.org 3.0 jsou podle mého názoru krok správným směrem.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.