Hlavní navigace

OpenWeekend 2004

22. 9. 2004
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Byl brzký den, 16. říjen, 17. říjen, OpenWeekendu čas, Organizátora zval ku účasti hlas, kde projektorový zaváněl háj...

Trochu teď předbíhám událostem, nicméně bych vás rád pozval na naši konferenci OpenWeekend, která je pořádána studenty z klubu Sillicon Hill. OpenWeekend vznikl jako otevřená konference o bezpečnosti svobodně šiřitelného software, tj. převážně Linuxu a programů pod Linuxem provozovaných. Vám, tak zarytým příznivcům jiného operačního systému než Linux, bych doporučil číst dále a nezavírat vztekle okno prohlížeče. Neboť bych chtěl přímo zde, na začátku mé pozvánky, prohlásit, že OpenWeekend není konference jen o Linuxu. Důkaz provedu v „programovém prohlášení“ naší konference, o kterém mohu s jistotou prohlásit, že se nejedná o prázdná a falešná slova. Ovšem nyní bych rád představil typické účastníky konference.

OpenWeekend není setkání pánů v kravatách, kteří se snaží prodávat své produkty jiným pánům v kravatách, ale konference o tom, jak věci fungují. a ne kolik stojí. Skoro by stálo za úvahu tento slogan zaregistrovat jako ochrannou známku. Naši konferenci navštěvují studenti všech kast i škol, kteréžto naše témata veskrze zajímají. Výjimkou potvrzující pravidlo je i zájem z řad starší generace pánů s plnovousy, kteří se rádi něco užitečného dozvědí a jsou šťastní, že nemusí nic platit.

Témata konference OpenWeekend nebyla vždy jen o bezpečnosti, i letošní ročník přinese přednášky např. o otevřených multimédiích, hardwaru a Linuxu i o sítích a IPv6.

 • Happiness in Slavery: Trusted Computing, Law Enforcement, and Power Relationships (en)
 • Distributed intrusion agents (sk)
 • Útoky na šifrované cestě – jak na to? (cz)
 • Lisp a Free Software (cz)
 • Mechanismy přechodu na IPv6 (cz)
 • Možnosti útočníků a virů v IPv6 sítích (cz)
 • The GNU Hurd – Lessons and Perspective (en)
 • Perspektivy prostředí Common Language Runtime ve světě svobodného softwaru (cz)
 • Power management in Linux (cz)
 • NSA Security-Enhanced Linux (sk)
 • Building a New Era of Open Multimedia (en)
 • Ogg Theora a Free Video Codec and Multimedia Platform (en)
 • Moderné techniky v boji proti spamu (sk)
 • Embeded systémy (cz)

Na naší konferenci budou přednášející hovořit v 50 % případů česky, 22 % slovensky a pouze z 28 % anglicky (americky). Předchozí výrok platí pouze v případě, že se najde nějaký čech, co jednu svoji přednášku odpřednáší slovensky. Samozřejmostí naší konference je dostupnost audiovizuálního záznamu, tedy prostě AVIčka s přednáškami. „Sociální“ novinkou letošního ročníku bude společenský večírek, na kterém se bude jíst, pít a diskutovat s diváky, přednášejícími i organizátory. Diskuse mohou probíhat v relaci 1:0 (monolog), 1:1 (dialog, unicast), 1:N (kázání, broadcast), dokonce i N:N (hádka, multimulticast), pokud se nám podaří vymyslet protokol pro přístup ke sdílenému médiu, tj. vzduchu v místnosti. Konference se bude konat ve dnech 16. a 17. října 2004, nezapomeňte si udělat free() v diáři a navštivte nás. Více informací i ve vážnějším tónu najdete na našich webových stránkách www.openweeken­d.cz

Jsem rád, že jste to dočetli až sem, pro ty z vás, co neoslovila tahle „veselá a hravá“ verze, jsem připravil i jednu „nudnou“.

Ve dnech 16. a 17. října 2004 se bude konat čtvrtý ročník mezinárodní akademické konference OpenWeekend 2004. OpenWeekend je mezinárodní akademická konference organizovaná každoročně Studentskou unií ČVUT – klubem Silicon Hill ve spolupráci s Katedrou počítačů FEL ČVUT a sponzory. Jejími tématy jsou svobodný software, otevřené technologie i bezpečnost počítačových systémů.

Letošní ročník představí otevřená multimédia – projekt OGG Theora slovy Ralpha Gilese, vývojáře otevřeného video kodeku. Jack Moffit pohovoří o nadaci Xiph.org, která zaštiťuje vývoj i standardizaci volně šiřitelných audio/video formátů (i kodeků). Konferenci zahájí lehce filosoficky laděná přednáška Davida Turnera z Free Software o Trusted Computing. O původně zamýšleném jádře operačního systému GNU bude vyprávět Marcus Brinkmann, jeden z vedoucích vývojářů mikrojádra HURD. Klasickému tématu OW – počítačové bezpečnosti – se přiblíží Pavol Lupták s přednáškou NSA Security-enhanced Linux, Dominik Pantůček s přednáškou Útoky na šifrované cestě, Jakub Horák – Distribuovaní agenti detekce průniků a Kamil Okáč s perličkou – Možnosti útočníků a virů v IPv6 sítích. Novému protokolu IPv6 se bude věnovat Vladimír Kotál a představí možnosti přechodu z protokolu IPv4 na IPv6. Hardwarových témat se dotkneme v přednáškách Pavla Machka a Jiřího Šaška, kde se bude hovořit o powermanagementu OS Linux (swsusp) a o linuxovém jádře v souvislosti s Embeded systémy. Novinkou letošního ročníku konference bude kombinovaná prezentace Jakuba Trávníka a Jakuba Hegenbarta, kteří nás krátce seznámí s tématy prezentovanými na jejich posterech – Lisp a Free software, Perspektivy prostředí Common Language Runtime ve světě svobodného software.

Vstup je jako obvykle zdarma, konference bude navíc živě přenášena po síti internet. Další informace, včetně materiálů z minulých ročníků, naleznete na webu OpenWeekendu www.openweeken­d.cz.

Rudolf Marek

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku