Hlavní navigace

OpenWeekend 2004

Byl brzký den, 16. říjen, 17. říjen, OpenWeekendu čas, Organizátora zval ku účasti hlas, kde projektorový zaváněl háj...
Tisková zpráva
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Trochu teď předbíhám událostem, nicméně bych vás rád pozval na naši konferenci OpenWeekend, která je pořádána studenty z klubu Sillicon Hill. OpenWeekend vznikl jako otevřená konference o bezpečnosti svobodně šiřitelného software, tj. převážně Linuxu a programů pod Linuxem provozovaných. Vám, tak zarytým příznivcům jiného operačního systému než Linux, bych doporučil číst dále a nezavírat vztekle okno prohlížeče. Neboť bych chtěl přímo zde, na začátku mé pozvánky, prohlásit, že OpenWeekend není konference jen o Linuxu. Důkaz provedu v „programovém prohlášení“ naší konference, o kterém mohu s jistotou prohlásit, že se nejedná o prázdná a falešná slova. Ovšem nyní bych rád představil typické účastníky konference.

OpenWeekend není setkání pánů v kravatách, kteří se snaží prodávat své produkty jiným pánům v kravatách, ale konference o tom, jak věci fungují. a ne kolik stojí. Skoro by stálo za úvahu tento slogan zaregistrovat jako ochrannou známku. Naši konferenci navštěvují studenti všech kast i škol, kteréžto naše témata veskrze zajímají. Výjimkou potvrzující pravidlo je i zájem z řad starší generace pánů s plnovousy, kteří se rádi něco užitečného dozvědí a jsou šťastní, že nemusí nic platit.

Témata konference OpenWeekend nebyla vždy jen o bezpečnosti, i letošní ročník přinese přednášky např. o otevřených multimédiích, hardwaru a Linuxu i o sítích a IPv6.

 • Happiness in Slavery: Trusted Computing, Law Enforcement, and Power Relationships (en)
 • Distributed intrusion agents (sk)
 • Útoky na šifrované cestě – jak na to? (cz)
 • Lisp a Free Software (cz)
 • Mechanismy přechodu na IPv6 (cz)
 • Možnosti útočníků a virů v IPv6 sítích (cz)
 • The GNU Hurd – Lessons and Perspective (en)
 • Perspektivy prostředí Common Language Runtime ve světě svobodného softwaru (cz)
 • Power management in Linux (cz)
 • NSA Security-Enhanced Linux (sk)
 • Building a New Era of Open Multimedia (en)
 • Ogg Theora a Free Video Codec and Multimedia Platform (en)
 • Moderné techniky v boji proti spamu (sk)
 • Embeded systémy (cz)

Na naší konferenci budou přednášející hovořit v 50 % případů česky, 22 % slovensky a pouze z 28 % anglicky (americky). Předchozí výrok platí pouze v případě, že se najde nějaký čech, co jednu svoji přednášku odpřednáší slovensky. Samozřejmostí naší konference je dostupnost audiovizuálního záznamu, tedy prostě AVIčka s přednáškami. „Sociální“ novinkou letošního ročníku bude společenský večírek, na kterém se bude jíst, pít a diskutovat s diváky, přednášejícími i organizátory. Diskuse mohou probíhat v relaci 1:0 (monolog), 1:1 (dialog, unicast), 1:N (kázání, broadcast), dokonce i N:N (hádka, multimulticast), pokud se nám podaří vymyslet protokol pro přístup ke sdílenému médiu, tj. vzduchu v místnosti. Konference se bude konat ve dnech 16. a 17. října 2004, nezapomeňte si udělat free() v diáři a navštivte nás. Více informací i ve vážnějším tónu najdete na našich webových stránkách www.openweeken­d.cz

Jsem rád, že jste to dočetli až sem, pro ty z vás, co neoslovila tahle „veselá a hravá“ verze, jsem připravil i jednu „nudnou“.

Ve dnech 16. a 17. října 2004 se bude konat čtvrtý ročník mezinárodní akademické konference OpenWeekend 2004. OpenWeekend je mezinárodní akademická konference organizovaná každoročně Studentskou unií ČVUT – klubem Silicon Hill ve spolupráci s Katedrou počítačů FEL ČVUT a sponzory. Jejími tématy jsou svobodný software, otevřené technologie i bezpečnost počítačových systémů.

Letošní ročník představí otevřená multimédia – projekt OGG Theora slovy Ralpha Gilese, vývojáře otevřeného video kodeku. Jack Moffit pohovoří o nadaci Xiph.org, která zaštiťuje vývoj i standardizaci volně šiřitelných audio/video formátů (i kodeků). Konferenci zahájí lehce filosoficky laděná přednáška Davida Turnera z Free Software o Trusted Computing. O původně zamýšleném jádře operačního systému GNU bude vyprávět Marcus Brinkmann, jeden z vedoucích vývojářů mikrojádra HURD. Klasickému tématu OW – počítačové bezpečnosti – se přiblíží Pavol Lupták s přednáškou NSA Security-enhanced Linux, Dominik Pantůček s přednáškou Útoky na šifrované cestě, Jakub Horák – Distribuovaní agenti detekce průniků a Kamil Okáč s perličkou – Možnosti útočníků a virů v IPv6 sítích. Novému protokolu IPv6 se bude věnovat Vladimír Kotál a představí možnosti přechodu z protokolu IPv4 na IPv6. Hardwarových témat se dotkneme v přednáškách Pavla Machka a Jiřího Šaška, kde se bude hovořit o powermanagementu OS Linux (swsusp) a o linuxovém jádře v souvislosti s Embeded systémy. Novinkou letošního ročníku konference bude kombinovaná prezentace Jakuba Trávníka a Jakuba Hegenbarta, kteří nás krátce seznámí s tématy prezentovanými na jejich posterech – Lisp a Free software, Perspektivy prostředí Common Language Runtime ve světě svobodného software.

tip docker

Vstup je jako obvykle zdarma, konference bude navíc živě přenášena po síti internet. Další informace, včetně materiálů z minulých ročníků, naleznete na webu OpenWeekendu www.openweeken­d.cz.

Rudolf Marek