Hlavní navigace

Opera 10.5x je mrtvá, ať žije Opera 10.60

Petr Krčmář 7. 6. 2010

Když se řekne Opera 10.5×, linuxákovi se vybaví měsíce čekání na verzi, kterou už lidé od Windows mají. Teď se ukázalo, že se nakonec očekávané verze vůbec nedočkáme a přijde rovnou verze 10.60. Zdá se ale, že se čekání vyplácí, protože nás čeká celá řada příjemných novinek a změn. Proč čekáme a na co vlastně?

Přestože Opera nepatří mezi trojici nejpoužívanějších prohlížečů v Česku a její zastoupení se stabilně pohybuje okolo šesti procent, mezi linuxáky má nadprůměrné zastoupení a má řadu fanoušků. K nám na Root.cz chodí asi 15 % čtenářů právě s Operou. Nejnovější řada 10.5× ale stále pro Linux neexistuje.

Opera 10.5×: čekání na Godota

Opera 10.50 vyšla už na začátku března, ale jen pro MS Windows. Ostatní platformy, tedy Mac OS X, Linux a FreeBSD, byly odloženy na později. Opera Software původně slibovala, že Mac verze vyjde v dubnu a linuxová pak v květnu. Jednu dobu se skutečně zdálo, že se to podaří splnit, verze 10.51 měla testovací linuxové sestavení a verze 10.52 už měla vyjít na všech platformách. Nestalo se.

Pro Linux je tak k dispozici jen verze 10.10, která ale vyšla už v listopadu loňského roku. Opera Software navíc v květnu oznámila, že ukončuje podporu pro Solaris. To samozřejmě uživatelé linuxových systému znovu znervóznělo a vyvolalo to další nejisté otázky.

Proč čekáme?

Další změna pak přišla začátkem června, kdy Opera oznámila, že na linuxovou variantu 10.5× vůbec nedojde a vývoj se začíná soustředit na chystanou řadu 10.60. Tato verze by měla už opět vyjít klasickým způsobem – pro všechny podporované platformy zároveň. V tuto chvíli je k dispozici první alfa.

Existují dvě hlavní teorie, které vysvětlují zmíněné čekání na ne-windows Operu. Někteří tvrdí, že za vývojem řady 10.5× byl pověstný Ballot screen a Opera se do něj snažila rychle připravit novou verzi. Logicky přitom vynechala ostatní systémy. Ať už je to pravý důvod či ne, rozhodně se Ballot Opeře vyplatil, protože jí výrazně zvýšil stahovanost.

Je ale také dost dobře možné, že se prostě vývoj zkomplikoval tím, že Opera chtěla opustit rozhraní a knihovnu Qt. V nové verzi je obecně velká řada změn a společně s překopáním celého designu si vývoj prostě vyžádal více času. Podle dalších prognóz se tak zdá, že byla řada 10.5× prostě výjimečná a následně vše padne do starých zajetých kolejí.

Co nás čeká?

Vývoj naštěstí neustal a pokračuje i nadále. Jde jen o značení nových verzí, které ale samozřejmě není tak podstatné jako software samotný. Už teď se můžeme společně podívat na novou alfaverzi a ochutnat něco z nových vlastností Opery.

Standardní položkou u nových verzí je zrychlení. Toho velkého už se uživatelé Windows ve verzi 10.50 dočkali, my se s ním setkáme až v 10.60. Opera už dlouho připravovala přechod na nové JavaScriptové jádro Carakan, které by mělo být až sedmkrát rychlejší než to původní v 10.10. Čeká nás tedy velký skok, navíc změnu pocítí i uživatelé z Windows, protože Opera ještě nový engine ladí a ždímá z něj čím dál více.

Pro porovnání jsem provedl SunSpider test na vývojových verzích Chrome (6.0.422.0) a Opery (10.60 alpha1). Výsledky obou prohlížečů dopadly téměř stejně: 598 a 588 ms. Je tedy vidět, že se Opera skutečně pochlapila a dohnala výkonnostní náskok svých soupeřů.

Velkou změnou prošlo i zmíněné grafické rozhraní. To už opravdu nepotřebuje QT a balíček s knihovnou není součástí závislostí. To jistě potěší všechny uživatele GTK prostředí, kteří se chtějí od QT oprostit. Opera my měla nyní lépe a univerzálně zapadnout do designu různých prostředí. Musím uznat, že v mém Xfce vypadá jako nativní GTK aplikace.

Změna se pak dotkla i designu, který je podle mého názoru příjemnější, čistší a přehlednější. Drobností jsou pak už nové ikony a změna obrazovky rychlého přístupu, která má nové pozadí a zřetelně ohraničené jednotlivé stránky. Uživatelé Windows mají k dispozici nové menu, které je skryto v jediném tlačítku. V linuxové verzi zatím ale zůstává klasické horizontální menu, jak je ostatně vidět i na obrázku.

Opera zajela do depa a vyjede lepší

Vývojáři Opery na chvíli svůj stroj schovali do pomyslné garáže a pracovali na některých jeho velmi zajímavých vlastnostech. Přestože jsme si museli (a ještě musíme) na novou verzi počkat, myslím, že se nám čekání vyplácí. Výrazné zrychlení, nový vzhled, zmenšení závislostí, čistý design, to jsou vlastnosti, které možná Opeře získají další uživatele.

Našli jste v článku chybu?

11. 6. 2010 20:54

Petr (neregistrovaný)

MRTVE NECO, AT ZIJE NECO. Tomu rikam clanek. Uf.

8. 6. 2010 20:14

misak (neregistrovaný)

Moc děkuju za pomoc :)

Podnikatel.cz: Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Vrátí zvýhodnění, ale výrazně omezí paušály

Podnikatel.cz: EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

EET: Totálně nezvládli metodologii projektu

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Podnikatel.cz: 1. den EET? Problémy s pokladnami

1. den EET? Problémy s pokladnami

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Měšec.cz: Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Air Bank zruší TOP3 garanci a zdražuje kurzy

Root.cz: Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Vypadl Google a rozbilo se toho hodně

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Měšec.cz: Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Finančním poradcům hrozí vracení provizí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Vitalia.cz: Jsou čajové sáčky toxické?

Jsou čajové sáčky toxické?

Vitalia.cz: Baletky propagují zdravotní superpostel

Baletky propagují zdravotní superpostel

Měšec.cz: U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

U levneELEKTRO.cz už reklamaci nevyřídíte

Vitalia.cz: Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Mondelez stahuje rizikovou čokoládu Milka

Vitalia.cz: Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Paštiky plné masa ho zatím neuživí

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

DigiZone.cz: ČT má dalšího zástupce v EBU

ČT má dalšího zástupce v EBU

Vitalia.cz: Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky

Láska na vozíku: Přitažliví jsme pro tzv. pečovatelky