jojo, uz pri instalaci fungoval multitasking a bylo mozne spoustet dalsi programy i kdyz se system teprve instaloval... moznost bootovat jiny operacni system z diskety v okne... v te dobe snad jediny (alespon me dostupny) system plne vyuzivajici moznosti PM 386 (urovne ochrany), to byly casy... pri tomhle clanku jsem zamackl slzu...
V te ankete chybi jeste volba: Stale pouzivam !
Tak jsem alespon hlasoval pro "... pouzival" :-)
k OS/2 jsem se dostal nekdy v roce 92-93 pri tvorbe residentnich DOS udelatek. To byla parada, vyvijet se 720kB RAM pro DOSbox, v pripade zaseknuti chybou toho residentu proste odstrelit jenom okno s ulohou a jet dal !
... a nezapomente se poradne divat, az si pujdete do nejakeho bankomatu vybrat penize - dost jich bezi kvuli stabilite prave na OS/2 :-)
Tak tak, ja som nahodou videl jeden bankomat bootovat :) a bol tam OS/2. Pre studentov z Mlyskej doliny v Bratislave - mozno este stale existuje na SDLS/Sturaku, v hale vlavo od vchodu.
Také mi chybí možnost "Stále používám". Konfigurace Apache a Bindu mi v OS/2 připadá jednodušší než v Linuxu. A pokud chcete vědět, s jakým HW jsem začínal, podívejte se na http://hroch486.icpf.cas.cz
Mimochodem, ve spojení "několik DOSových programů" slovo "několik" znamená 240 (pokud bylo dost RAM) a každý mohl mít vlastní config.sys a autoexec.bat
Dá se někde stáhnout nějaká jeho verze (zdarma) ? Nebo by to bylo porušní licence? Asi před měsícem jsem zkoušel live cd eComstation a musim říct, že mě to moc nenadchlo, ale to bude způsobeno tím, že tam nebyly skoro žádné aplikace a nedalo se to prostě (rozumně) otestovat. Díky
Tak zatim krome prvni verze LiveCD z http://www.ecomstation.com/democd/ opravdu nic lepsiho neni ...
Opravdu tam krome Firefoxu a editoru Pixel neni vlastne nic. Podle zprav ze Serenity na lonskem Warpstocku v Drazdanech bude casem (na jare ?) nove LiveCD postavene uz na eComstation 2.0 vcetne Openoffice a nejakych dalsich aplikaci.
zatim se to da pouzit jako test HW pred koupi nejakeho NB ...
no je to asi pul roku, co se mi povedlo vygooglit na netu verzi 2.02 nebo tak nejak. Bohuzel to asi nebylo uplne legalni. Ale k me smule se mi to nepovedlo rozchodit ( malo zkusenosti ).
su - \mathfrak{M}ĦĒNJMARCHON (neregistrovaný)
A neslo by spravit image pre vmware player? Celkom rad by som si OS/2 na chvilu skusil, vzdy som o tom len cital, ale nikdy som to nazivo nevidel...
Tiez neviem jak je to s licenciami, ale snad za vyskusanie 10 rokov stareho softu, ktory sa uz de facto nevyvija (abandonware) hadam nikto nikomu hlavu neodtrhne.
Jednak je to porušení licence, ale hlavně OS/2 ani eComStation nejsou ve VMWare podporovány a nefungují. Zkusil jsem všechny kombinace nastavení ovladače HD v eCS 1.2 a ve VMWare Server a nefunguje nic. Nefunguje to ani v Qemu. Údajně by to mělo chodit v Bochs, ale to se mi ještě nepovedlo rozchodit. Běží mi vzorový příklad, který je v distribuci Bochs, ale vlastní virtuální mašinu jsem zatím nedokázal udělat.
Ten vzorový příklad je ovšem Linux, takže jsem rozjel Linux v Linuxu, což není tak zajímavé. Když už bych potřeboval pustit ve virtuální mašině jinou distribuci Linuxu, použil bych VMWare server.
Ovšem VirtualPC není pro Linux... Ještě jsem zkusil SVISTA. Ve Fedoře Core 2 to šlo nainstalovat, ale eCS jsem tam nerozjel. V CentOSu na 64bitovém Intel Pentiu mi SVISTA tvrdí, že tento procesor neumí 64bitové intelové instrukce. Napsal jsem bug report, ale vývojáři SVISTA mi neposlali žádnou odpověď...
Dobrý den,
samozřejmě MS Linux na Microsoft Virtual PC 2004 nepodporuje, ale pokud si nainstalujete ve Windows XP Professional/Windows Server 2003/Windows Vista Microsoft Virtual Server 2005 R2, tak tam už Linux podporován je, a to oficiálně.
Stahnout verze zdarma nevim, ale spousta sdudaku ma OS/2 3.0 WARP jako darek od IBM. Taky mam jeden kousek slibeny, skoda ze v IBM sedeli na obchodnim takovy "cenzored".
V roce 1995 jsem na 486DX2/66 instaloval prave WARPa, WIN95 tam jaksi nenajely a na 4MByte RAM byly neprovozovatelny. Tak jsem tam mel asi dva roky OS/2ku, nez mi koupili novej komp. Na WARPu jsem zustal az do roku 2000, kdy jsem opustil firmu, a pokud vim, v EAGLe se na tom jeste delalo, protoze, na WARPovi to jelo absolutne nejlepe, a Linux verze tenkrat nebyla.
Jinak byval celkem solidni skupina uzivatelu OS/2ky, mam jeste doma krasny tricko s logem :).
Co me ale na WARPu uchvatilo, byla prace se zdroji, memory managment a vubec odezva. Pokud by mohla IBM uvolnit aspon zdrojaky kernelu, IMHO by to mohlo posunout vyvoj i Linuxu a BSD dost dopredu.
Ja mam doma originalni CD OS/2 Warp 4 (nutno opatchovat, neb bez patchu pada (v DOS VC smazat adr a crash ... takze OS/2 Merlina PATCHOVAT jinak je nepouzitelny))
Dale mam Auroru (4 server) a dale jsem pres amule/emule stahl OS/3 Warp 3 connect (connect podporuje TCP/IP, na 486 neni warp 4 vhodna, warp 3 jede super)
Takze OS/2 jde stahnou na P2P sitich.
Jinak OS/2 je skutecne mrtva a nema budoucnost, ma sice par hezkych veci jako DOSVM, ale napr. jeho bezpecnost na urovni CPU ringu, jenouzivatlsky OS uz je vazne mrtev. Nic na tom nezmeni ze ma dory MemoryManagment, ze bezi skutecne rychle a setri zdroji (coz Linux bez X taky), co na tom ze v dobach lin. kerneul 2.0 na OS/2 bezelo Xfree86 stabilneji nez na linuxu, ze sel nahradit PM Xsy ...... proste byl to na svoji dobu nejlepsi jednouzivatelksy OS ktery je dnes jiz za zenitem a planuji uz jej nainstalovat jen na svuj staricky 486 notebook, Warp 4 merlina jsem pouzival na p166MMX 32MB ram, pak jsem RAM pridal ..... ale po nejake dobe jsem tam mel rozjety GNU utility a vic jsem pouzival X programy nez OS/2 .... takze pri odejiti jednoho disku sla OS/2 k nelibosti me sestry (perfektne tam bezely DOSovske hry) pryc a zustal jenom Linux.
Dnes uz na OS/2 nejsou ani ovladace pro novi HW, proste IBM dala logicky prednost AIXu a Linuxu coz je jen dobre, OS/2 by se dala pouzivat na harni arcade automaty, zobrazovani informaci v halach a jednoucelove aplikace. Dale OS/2 neni vubec bezpecny OS, kazdy je ROOT a zabezpeceni se ovlada na okruzich na CPU, coz je mozna duvod, proc nebezi na VMware, proste vyuziva kupu instrukci a jako jediny OS vyuziva i jine ringy nez 0 a 3 .... i kdyz jeden znam Linux s Xenem
"Dnes uz na OS/2 nejsou ani ovladace pro novi HW,"
Neni pravda. Podpora je jako vzdy pozadu, ale pro videokarty mame Scitech SNAP, pro zvukovky budto drivery od jednotlivcu, obcas i vyrobcu (treba Realtek ma drivery pro ALC650) a pak je k dispozici na ALSA (co vim) zalozeny projekt UniAudio. USB jakztakz take jede, snad nejvetsi problem by byl s tiskarnami (od dob konce popularity jehlicek nemam tiskarnu, takze v tomto poli se neorientuji). Jen porad plati to, co platilo jiz v roce 1993, kdy jsem OS/2 zacal pouzivat: Nejsou ovladace pro *kazdy* HW.
Jinak neni problem prehravat DVD filmy, palit DVD media... Na to je potreba i pomerne novy HW :-)
"Dale OS/2 neni vubec bezpecny OS, kazdy je ROOT ..."
Pod OS/2 na běžné stanici stanici byl možná jen jeden uživatel, ale OS/2 server byl určitě multiuživatelský. Kdysi (1995-1997?) jsme zkoušeli OS/2 jako fileserver na FSIOP kartě v AS/400 (později se nazývala tuším IPCS) a byl cca o 30% rychlejší než Novell Netware, který jsme v té době používali jako nejrychlejší fileserver.
OS/2 server byl multiuzivatelsky (i na konzoli) ve verzi "Advanced." Ale bylo to podmineno pouzitim driveru HPFS386 pro partitions s HPFS. Jine partitions (treba FAT16) ale chraneny nebyly.
Na té AS/400 to alokovalo diskový prostor v systémovém ASP (Auxiliary storage pool), na nějaké jiné ASP (2, 3 a dál) to tehdy bohužel nešlo umístit. Vzhledem ke konceptu jednoúrovňové paměti v OS/400, který nerozlišoval z hlediska umístění dat mezi disky a operační pamětí, se problémy s použitím driveru a filesystému vůbec neřešili. OS/400 prostě sám určoval, jestli má mít zrovna konkrétní data na disku nebo v oper. paměti a žádná aplikace mu do toho nemohla zasáhnout nebo zjistit jejich fyzické umístění. Z hlediska běhu OS/2 na kartě FSIOP to určitě jelo na HPFS, ale jak to bylo skutečně uložené v AS/400, to nešlo zjistit.
taky me to napadlo hned pri pohledu na 2. screenshot ... aaa - tak tady Microsoft bere inspiraci :)
Nikdy jsem nevidel OS/2 v realu na nejakem pocitaci ... ale samozrejme tento OS jiz davno "znam" z clanku, diskuzi, atp. ... moje cesta byla: 8bit-Basic na ZX Spectrum+ (Z80), MS DOS/Win (i586) a ted spokojene pouzivam GNU/Linux (AMD-64) ;)
na tech screenshotech neni bezny os/2 desktop ale ostylovany a othemovany. ciste po instalaci to takle rozhodne nevypada (bych skoro rek ze to vypada lip - rozhodne strizliveji a jednoduseji).
os/2 sem mel kratce na pentiu 166 mmx se 128 mb ram ale ten komp odesel nez sem si stih uzit :(
OS/2 Warp 4 vypada lip, primo na CD je sidebar + uhlazenejsi themes a je to v cenene OS/2 i kdyz ona i OS/2 warp 4 mela defaultne zaoblene ikonky a byla takova cela vystinovana a platicka .... a pritom mezrala ani tak jak windows 95/98
No je to pravda, ze OS/2 bol produktom IBM, ale zas IBM ho vyvijalo v spolupraci s M$. Pred niekolkymi rokmi som cital jednu knihu od Gatesa, no a mam taky pocit, ze tam pisal, ze pri vyvoji OS/2 sa nezhodli s IBM, M$ ho chcel viac pre desktop, IBM viac pre servery, takze M$ sa potom vykaslal na OS/2 a zacal vyvijat Win NT. Mozno ze je to trosku skreslene, ale zhruba v tomoto duchu sa tam Billy vyjadroval.
Ten screenshot podle me neni Warp 3.0 ale Merlin 4.0; pokud jde o neschodu IBM a Microsoft, myslim ze slo predevsim o kompatibilitu s MS-DOS.
Spolecne vyvijena byla tusim pouze rada 1.x, pote IBM pracovalo na verzi 2.0 a Microsoft na verzi 3.0, ktera nikdy nevysla, taky diky prichodu Davida Cuttlera (ex-Digital; tvurce VMS), ktery Gatese premluvil ze OS/2 vazne nema smysl a ze udela lepsi OS/2 nez OS/2, tak vznikly WinNT a Cuttler si pry pohral take s nazvem, oproti svemu predeslemu vytvoru VMS posunul kazde pismeno v nazvu o jednu pozici dale, tedy WNT (Windows NT).
Rok 1991, na superstroji 386/sx 16MHz, 8MB RAM, 60MB HDD nainstalovan v jednom podniku OS/2 verze 1.2 a nad nim databaze Oracle (!!). To vse zapojene do Ethernetu, kde behaji IPx/SPX pakety. Vedle stoji server s Novell Netware 2.15 (386/16MHz, 4MB RAM) s obrovskym SCSI diskem o kapacite 200MB (doufam, ze cislo verze pisu spravne).
Tak to bylo moje prvni prakticke setkani s OS/2 (pred tim jsem jej znal z clanku v Mikrobazi, v Elektronice a castecne v AR). A musim rici, ze jsme se meli radi. Unix tehdy pouze na znakovem seriovem terminalu, pricemz masina byla tajemna a kdesi v dali...
Jo byl to dobrej OS. Bohuzel IBM nepochopila, ze vydavani betaverzi ovladacu lze pouzit jako marketingovy tah. Takze papirove se jevila podpora hardwaru v OS/2 oproti Windows dost mala.
Rok 1996, firma s cca 400 ks 386/486 - vacsinou 8/16 MB RAM, siete Novell a TCP/IP, vsade OS/2 2.x s podporou SNMP. Stabilne, vykonne, spolahlive, lahko monitorovatelne a spravovatelne cez jednoduchu aplikaciu napisanu v REXX skriptoch, proste ADMINSKA POEZIA! Traja ludia, ktori doslova nemali co robit; vsetko sa dalo spravit po sieti a hned. Spokojni uzivatelia, vysmiati administratori. Dnes to znie neuveritelne, ale bolo to tak.
Co vsak bolo najzaujimavejsie: aky vykon dokazal OS/2 dostat z Pentia 90 v roku 1998 (tusim). Pri testovani aplikacie (ERP ProFiS) sme na jednej masinke s 32 MB RAM spustili 128 klientov (emulator terminalu) a v nich 72 hodin nechali bezat benchmarky databazy (Progress), ktora bezala na Linuxe s diskovyn polom EMC Symmetrix. Bez jedineho problemu, Bohuzial, to uz sme boli viac nez zamestnani par stanicami so skvelym modernym systemom W9x.
Bez ironie: OS/2 bol zo systemoveho pohladu najlepsi desktop aky som dodnes poznal. A z uzivatelskeho pohladu patril medzi to najlepsie, s cim som sa stretol.
Ten výkon nebyl dán až tak tou OS/2 - na ní běžel pouhý telnet (emulace terminálu VT100). Dokud to bylo v režimu klient-server (klient OS/2, server AS/400, programy uložené na Novell NetWare 3.11), tak to výkonově nikdy pořádně nestačilo. Až v r. 1996 přidala IBM do OS/400 podporu TCPIP a Progress pro OS/2 přestal být podporovaný, ale přidali verzi pro Linux. Takže se musely přehodit programy ProFiSu běžící pod OS/2 na Linux a PC s OS/2 se používaly jako terminály k linuxu - čili něco jako 3 vrstvý režim: klient (teminál na OS/2) - aplik. server (na linuxu) - AS/400 (DB2 server). Když se to v květnu 1997 převedlo na host-based (DB Progres + programy na Linuxu, terminály zůstaly na OS/2), tak se rychlost background zpracování zvýšila 20x až 40x, interaktivní režim zrychlil nejméně 10x. 200 uživatelů pak jelo na 1 PC serveru 2x PentiumPro/166 s 128MB RAM a disk. polem s inteligentní cache 0,5 GB a bylo to neuvěřitelně spolehlivé a rychlé. IBM tehdy nechápala, proč jí tak velký zákazník utekl z AS/400 na OS "bez podpory nějakého výrobce". Když tehdy dělali v Matadoru upgrade stejného IS (rozsah DB i počet uživatelů srovnalený) na údajně mnohem výkonější mašině s HP-UX (HP K450, 2x Pa-Risc?), tak to trvalo 4h, na téhle konfiguraci s linuxem to sběhlo za 1h :-)
Jen pro doplnění: DB Progress jsme poprvé zkoušeli proti AS/400 na podzim r. 1992, tehdy na OS/2 1.3EE. Začátkem r. 1993 jsme zkoušeli jak klienty na OS/2 2.0, tak DOS s Win 3.x. OS/2 byla při tehdejších testech zhruba o 30% rychlejší než kombinace DOS-WIN. Tehdejší Progress (tuším 6.2J?) měl při určitém typu záznamu v DB nějaké problémy, takže na klientovi docházeli syst. zdroje a klient DOS-WIN havaroval. OS/2 zjistil, že nějaká aplikace mu sebrala všechny zdroje a tak ji ukončil. Jako klienti byly v obou případech používány stejné PC 386/33 s 8MB RAM zn. DTK. Mimochodem, asi 3 roky jsem tehdy neměl k OS/2 myš - všechny operace v grafickém rozhraní bylo možné dělat přes klávesnici (později ve 4.0 Warp i hlasem).
Na jaře 1996, když bylo jasné ukončení podpory klienta DB Progress pro OS/2, výrobce zkoušel upravit IS ProFiS do grafického rozhraní Win95. Aplikace byla několikanásobně pomalejší než stávající verze pro OS/2. Tehdy tam seděl takový fousatý dlouhovlasý chlapík (pan Š.) a zkoušel DB Progress pro Linux. Tak byl požádán, ať se s tím zkusí připojit z linuxu k AS/400. Připojil se, spustil pár testů a nebylo co řešit. V interaktivním režimu to bylo rychlejší než OS/2, operace bez zobrazení na terminálu byly sice pomalejší než z OS/2, ale přesto lepší než aplikace pod Win95 :-)
Žádná verze Progressu pro linux v r. 1996 neexistovala. Byla to verze pro SCO UNIX, která běžela pod emulátorem SCO v linuxu možná lépe, než přímo pod SCO. Ani to pole EMC Symmetrix tehdy nemělo linux jako podporovnou platformu, ale firma MHM to tehdy zapůjčila na vlastní riziko na otestování, a dohromady to fungovalo skvěle bez jakýchkoliv problémů.
JJ, pan Š v černém warpowském triku - tehdy jsem pochopil, že skvělý produkt a technicky zdatný tým ještě neznamená komerční úspěch. Bohužel, kravaťáci (i) tehdy tahali za delší špagát a hloupý dav jásal...
Nechápu proč autor tolik vyzdvihuje ty proporcionální fonty. Ty jsem měl už v GEOSu v roce 1986 na osmibitovém C64. Že jsou MS sto let za opicema vědí i vrabci na střeše. Údiv by měl vyvolat spíš opak - jak je možné, že na počátku 90. let existovaly OS, jež se instalovaly na stroje s 32bitovým procesorem, obvykle 1-4 MB RAM a 80-210 MB HDD a proporcionální fonty neměly (ani GUI).
Merlina mam aj ja kupeneho oficialne a stale chodi na jednej particii ... (v tom obdibi som ho kupil na vystave v Brne za 9800 Ck ... to bola palka). Ak by mi niekto mohol poskytnut nejaku z novsich verziu osCommerce bol by som mu povdacny
Merlina mam aj ja kupeneho oficialne a stale chodi na jednej particii ... (v tom obdibi som ho kupil na vystave v Brne za 9800 Ck ... to bola palka). Ak by mi niekto mohol poskytnut nejaku z novsich verziu eComStation bol by som mu povdacny
Také bych měl zájem, ale hlavně o informace o tomto OS a jeho použitelnosti v dnešní době. Něco jsem o něm už slyšel, že byl ve své době nejlepší. Jeho použitelnost na dnešním HW k vyzkoušení. Adr. dodám
Bohužel na osudu OS/2 je vidět, že (myšlenka, výrobek, SW) může být sebelepší, pokud není podpořena markengovou taktikou a masáží, tak nemá šanci. Kolik "domácích" uživatelů v na konci 80-tých let potřebovalo multitasking ? Bohužel "masovost" a zajištěná podpora ovladačů od výrobců HW dosáhla toho, že MS Windows jsou dnes skoro všude (teď nemyslím servery a pracovní stanice - to je jiný segment trhu). A taky je to o taktice. Když budu skokan o tyči a budu mít na světový rekord, tak hned neskočím o 20 cm víc, ale pěkně na každém závodu budu přidávat 1 cm. Jedině tak svůj talent prodám nejvýhodněji - stále budu "překonávat" rekord, stále budu inkasovat premie za jeho překonávání. Bohužel, v tomto je osud OS/2 hodně podobný s Linuxem na desktopech ... P.S.: Prosím, nebijte mě.
Verze 3.0 neměla označení WARP. To měla až verze 4.0 s vestavěnou podporou pro hlasové ovládání a rozpoznání hlasu (převod mluveného slova do psaného texu). Mám ještě doma originál krabici OS/2 4.0 WARP s instalačními CD + originální náhlavní soupravu na hlasové ovládání včetně sady programů IBM Works (a s nálepkou NOT FOR SALE). Merlin muselo být označení pro nějakou další verzi. Na 486/133 MHz s 16MB RAM to hlasové ovládání bylo dost pomalé (ale i přesto použitelné), protože minimum bylo 32MB RAM, doporučená velikost 48MB a výš. Na INVEXu 1996 to na stánku fy ITS (tuším v přízemí pavilonu B nebo D?) fungovalo se 48MB RAM pěkně svižně. Hlasový profil každého uživatele se vešel na 3,5" disketu, takže uživatel mohl jednoduše ovládat hlasem libovolné PC se stejným OS.
Pokial sa pamatam, verzia OS/2 3.0 mala oznacenie WARP a bola uvedena niekedy na jesen 1994 (teda dostatocny cas pred Win95), ale napriek svojim vlastnostiam nedosiahla sirokeho rozsirenia (aj ked vtedy to bol asi jediny pouzitelny 32b system pre desktopy na i386). Dodnes mam krabicu s instalacnymi disketami a manualom, ktora mi dosla za kupu balicka diskiet tusim znacky Verbatim niekedy v lete 1995. Pouzival som to na pocitaci s i486 66 MHz, 8 MB RAM a chodilo to vcelku svizne.
Zodpovedne mozem povedat, ze v sulade s marketingovymi prehlaseniami (toto je naozaj jeden z pripadov, kedy vynimka potvrdzuje pravidlo :-), aplikacie pre DOS v OS/2 naozaj behali lepsie ako v samotnom DOS-e, kde boli neustale problemy s vyuzitim pamate. Je mozne, ze to bol aj kamen urazu tohoto systemu -- nikto sa nejako nenamahal prepisovat aplikacie z DOS do OS/2, ked tak pekne bezali povodne' pre DOS, ktore boli v tom case najrozsirenejsie. Ale s prichodom novych Win95 a nativnych aplikacii pre tento system sa uz situacia zacala obracat. Poslednym klincom do rakvy bola dohoda medzi IBM a Microsoftom o tom, ze na PC od IBM bude predinstalovany system Win95 alebo WinNT miesto OS/2.
Ve firmě, kde jsem tehdy pracoval, jsme měli nejméně 50 krabic s OS/2, začínali jsme s jednou OS/2 1.3EE (Extended Edition), pak se koupilo tuším 50 ks OS/2 v2.0 a postupně se dokupovaly další a předchozí upgradovaly, ale nejvyšší používaná verze byla 3.0. Na v4.0 WARP už nikdo z finančních důvodů upgradovat nechtěl, tu jedinou krabici s touto verzí jsem vyhrál při slosování dotazníků na nějakém semináři firmy Login, a.s., Stupava na podzim r. 1996 a používal ji několik let pouze na domácím PC (AMD 486/133, RAM 8 až 16 MB, později 40 MB). Myslím, že někteří kolegové z práce mi ji tehdy docela záviděli. Je možné, že v3.0 měla také označení WARP, ale na takový nápis na krabici v3.0 si nevzpomínám. Možná, že upgrady se tehdy nedodávaly v krabicích.
Označení Warp měla verze 3 i 4. 3 jsem používal na 486/8MB RAM, bylo to kvůli nedostatku RAM pomalé, ale používat se to dalo. Taky to padalo, ale většina těch pádů byla (dnes již vím) způsobena bugovitým IDE chipsetem CMD640. (pozdější verze na to snad měli workaround). Verzi 4 používám dodnes na Pentiu 200 / 128MB RAM a jede na tom velmi dobře.
3 je rozhodne Warp.
byla: Warp a Warp connect.
Prave ze OS/2 v2 byla shit a dokonce zrala vice RAM nez v3 (v grafice urcite) a tak ji (v3) IBM nazvala WARP
V4 byla Warp merlin ... takze kdyz IBM hovorila o Warp myslela v3 a kdyz Merlin myslela v4
OS/2 v2 (predevsim 2.1) shit rozhodne nebyla, jen byla problematicky pouzitelna v 4M RAM. V 8M RAM (zaridil jsem si v 1993) a 486DX/33 bezela hezky, a defakto umela vse, co Warp o rok a pul pozdeji.
OS/2 v3 dostala jmeno Warp a psala se jako "OS/2 Warp." Kdyz se zacala vyvijet v4, mela kodove jmeno "Merlin," ale nakonec vysla jako "OS/2 Warp v4". Tim padem zacala starsi verze byt uvadena jako "OS/2 Warp v3".
Jinak WARP znamenalo (M$) Windows Application Ready Platform, cim IMB rikala, ze si pustit WIN programy bez problemu. Co nerikala, ze dokonce tech problemu bude jeste mene, nez na nativnich oknech od M$.
Shodou okolnosti jsem zrovna tento tyden v praci warp 3 instaloval, asi po jedenacti letech nam odesel disk na stroji ktery ridi FT-IR spektrometr, takze bych se take primlouval aby byla do ankety pridana volba "stale pouzivam" :-) .