Hlavní navigace

OS/2: stařík stále v kondici

21. 9. 2006
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Přestože byl systém OS/2 už před rokem oficiálně prohlášen za definitivně mrtvý, pořád ještě kolem něj existuje silná komunita. Není se čemu divit, ve své době patřil k tomu nejlepšímu, co bylo k dispozici. Znáte ale jeho historii? Víte, proč byl tak zajímavý a proč ještě dnes láká tolik uživatelů?

V článcích na Rootu se poměrně často zabýváme operačními systémy různých typů, druhů a rozličného stáří. Obvykle se jedná o svobodné a především živé systémy. Dnes se ovšem podíváme trochu jinam. Možná se divíte, proč má cenu zabývat se systémem, který je

  • starý
  • nevyvíjený
  • uzavřený
  • komerční
  • neunixový

Důvody jsou vlastně dva: Jednak tvoří éra OS/2 podstatnou část historie operačních systémů a především se jedná o natolik zajímavý systém, který ve své době nabízel neuvěřitelné možnosti, že se rozhodně vyplatí vědět o něm víc.

Historie OS/2

Vývoj operačního systému mají na svědomí firmy IBM a Microsoft. Práce na něm začaly v roce 1985. Zkratka OS znamená samozřejmě Operační Systém a součástí názvu je dvojka, protože se IBM rozhodlo, že se bude jednat o systém určený pro druhou generaci počítačů, které firma prodávala.

První verze OS/2 1.0 se objevila po necelých dvou letech vývoje, tedy v dubnu 1987. Tato verze běžela jen v textovém režimu, ale vylepšení na sebe nenechala dlouho čekat. Tak se v listopadu 1988 objevila verze 1.1, později následovaná verzí 1.2.

Obě firmy nejprve na systému intenzivně spolupracovaly, ale bylo jasné, že takový vztah dlouho nevydrží. První vážnější potíže se objevily na samém počátku devadesátých let. V té době vývojový tým pracoval na OS/2 verze 1.3 a Microsoft vydal svá Windows 3.0.

Windows měly v té době ohromný úspěch a přinesly mimořádné zisky. Jen za první rok se jich prodalo několik milionů kopií. Microsoft se proto rozhodl, že se nadále zaměří především na jejich vývoj. Navíc v Microsoftu vznikla nová větev NT OS/2, která měla nabídnout celkově výkonnější systém s množstvím pokročilých funkcí.

OS/2 boot

Bootující OS/2 Warp

Nakonec tedy došlo k tomu, že si Microsoft vytvořil vlastní systém nazvaný Windows NT a přenechal veškerý další vývoj původního systému OS/2 na IBM. Firma v roce 1992 přišla na trh s novou verzi OS/2 s označením 2.0.

Protože vývoj běžel velmi rychle a intenzivně, další verze na sebe nenechala dlouho čekat. OS/2 3.0 nazvaný jako OS/2 Warp přinesl opět ohromné množství vylepšení a celkovou změnu image.

V roce 1996 pak vyšla poslední major verze 4.0. Opět přinesla mnohá vylepšení jak na poli desktopu, tak i serveru. Definitivně poslední verze 4.52 se pak objevila na konci roku 2001. Prodej se oficiálně zastavil o čtyři roky později.

Pak přišel konec

Tím hlavním důvodem bylo celkově malé rozšíření systémů OS/2. To má ale své dílčí příčiny:

  • OS/2 se nedodával jako součást nových počítačů
  • byl poměrně drahý
  • vývojářské nástroje nebyly zdarma
  • IBM prostě nestihlo včas reagovat na zájem uživatelů

Přesto se nejednalo o naprostý konec a systému se ujala firma Serenity Systems, která jej od roku 2001 prodává pod názvem eComStation. Letos by měla vyjít verze 2.0.

OS/2 desktop 1

Běžný desktop v OS/2 Warp

Technologie pod povrchem

Dostali jsme se přes historická fakta a konečně se dostáváme k tomu, co asi většinu z vás zajímá nejvíc – otázka technologie. Proč je OS/2 tak zajímavý systém. Vezmeme to zase chronologicky a projdeme si postupně vydané verze a jejich nejdůležitější vlastnosti.

1.0

Systém běžel v textovém režimu, ale už měl vlastní API, které umožňovalo aplikacím původně určeným pro MS-DOS používat grafický režim. V této verzi už byl k dispozici multitasking, ve kterém bylo možno mezi jednotlivými aplikacemi přepínat. Systém samozřejmě běžel v 16 bitovém režimu.

1.0 Extended Edition

Rozšířená verze systému vydaná v roce 1988 obsahovala vylepšení v oblasti komunikací a databází. Přinesla tedy aplikace jako LAN Manager, Query Manager, SQL a další.

1.1

První verze s grafickým rozhraním nazvaným Presentation Manager. Kromě jiného nabízel například proporcionální fonty. Nezapomeňte, že jsme stále v roce 1988.

1.1 Extended Edition

Opět rozšířená varianta systému. Tentokrát nabídla podporu distribuovaných databází.

1.2

Nová verze přinesla především nový souborový systém HPFS, který byl mnohem pokročilejší než tehdy hojně používaná FAT. Nabízel například dlouhá jména souborů (256 znaků), nižší fragmentaci, lepší využití kapacity, vylepšení časových informací u souborů, podporu 2 GB souborů a až 2 TB svazků a podobně.

1.2 Extended Edition

Další rozšířená verze, tentokrát o podporu protokolů TCP/IP a Ethernetu. V kalendáři jsme na konci osmdesátých let.

1.3

V roce 1991 vyšla verze 1.3. Přinesla především úpravu jádra a s tím spojené navýšení výkonu. Bohužel systém stále ještě běžel v 16 bitovém režimu a byl velmi omezen například tím, že mohl provozovat jen jedno DOSové sezení.

2.0

Verze vydaná v roce 1992 byla první 32 bitovým OS/2 systémem. Systém nabídl kompletní 32 bitové API a začal využívat výhod nových procesorů (386).

To pochopitelně znamenalo mnoho výhod a pozitivních změn, přestože podstatná část systému zůstala 16 bitová. Bylo možno využít možností procesorů 386 a provozovat na nich virtuální 8086 režim.

Díky novému jádru bylo možno například spouštět zároveň několik aplikací v DOSu. V OS/2 tak bylo možno přímo spustit upravenou verzi Windows 3.0! Bohužel OS/2 2.0 nechával DOSovským aplikacím stále možnost maskovat přerušení, takže bylo možno jednou chybnou aplikací způsobit zablokování systému. Na některých strojích od IBM bylo ale možno využít watchdogu k probrání systému.

Další novinkou bylo objektově orientované prostředí Workplace Shell, které běželo nad Presentation Managerem. Přineslo ohromnou změnu v přístupu k desktopu, kde bylo možno pracovat se soubory, zařízeními i programy jednoduchou manipulací na obrazovce. V principu je velmi podobný X Window Systému, nemá ovšem podporu komunikace po síti.

3.0 čili Warp

Verze 3.0 přinesla opět podstatné úpravy vnitřností systému, které znamenaly celkové zlepšení výkonu systému. IBM se také rozhodlo pro intenzivnější propagaci systému a proto mu také dalo nové pojmenování Warp.

OS/2 desktop 2

Další běžný desktop v OS/2 Warp

Systému přibyla především široká podpora hardware, podpora multimédií a internetu a také vlastní kancelářský balík.

4.0 Merlin

Poslední major verze (jsme v roce 1996) přišla s integrovanou podporou Javy a také s legendárním rozpoznáváním hlasu, což bylo tehdy naprosto nevídané. Systém byl distribuován také v server edici, která navíc nabízela produkt LAN Server, jenž byl součástí standardní instalace.

Budoucnost systému

Představili jsme si minulost a vlastnosti OS/2 a je čas na budoucnost. Přestože je systém oficiálně mrtvý, existuje kolem něj stále silná komunita, která doufá, že dojde k jeho uvolnění pod některou z open-source licencí. Bohužel šance na něco takového jsou velmi malé, protože software obsahuje kódy třetích stran, které není možno uvolnit.

Komunita ale přesto věří, že kdyby došlo k uvolnění těch částí, které patří IBM, byli by schopni další vývojáři dopsat chybějící části a vlastními silami vydat novou verzi OS/2 jako open-source. V komunitě panuje obecný názor, že chybějící části by obsahovaly jen starý 16 bitový kód, který by musel být stejně přepsán.

OS/2 mozilla

Mozilla v OS/2 Warp

Existuje ovšem zajímavá iniciativa nazvaná osFree, která se snaží už několik let (od roku 2002) vytvořit open-source klon OS/2, který by byl binárně kompatibilní s verzí 4, ale využil by moderní komponenty, jako třeba mikrojádro L4.

Závěrem

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let byl systém OS/2 naprostou špičkou mezi ostatními systémy. Nabízel kompatibilitu s DOSem, MS Windows a k tomu přidával vlastní aplikace. Přinášel do počítačů dříve nevídané funkce, o kterých se ostatním výrobcům jen zdálo. Pro zajímavost: Microsoft nabídne rozpoznávání hlasu až ve Windows Vista, to je o více než deset let později.

Bohužel špatná marketingová strategie a velký konkurenční tlak ze strany Microsoftu způsobil pád OS/2. Mnoho uživatelů ale oslovil systém natolik, že i přes jeho pohřeb odmítají věřit v jeho smrt. Třeba se ještě vzkříšení dočkáme.

CS24_early

Důkazem toho, že systém stále žije, může být také existence portů aktuálních verzí mnoha známých programů. Setkat se tak můžeme například s Firefoxem, Thunderbirdem a nebo třeba s OpenOffice.or­g 2.0.

Česká OS/2 komunita se sdružuje především kolem serveru OS2.cz.

Setkali jste se někdy s OS/2?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.