na stranke projektu najdete aj navod na import z mind manageru, ktory bol u nas poslednym dovodom na prezivanie win na niektorych staniciach. Suhlasim ze poznamka o nadupanom stroji je uplne zcestna. Program startuje v podstate okamzite a zbaluje a rozbaluje stromy v sekunde. Je to vynikajuci najstroj na brainstorming. Vsetko sa da rychlo vykonat cez klavesove skratky. Vrelo odporucam aspon vyskusat (700 kilo).
Nejprve bych chtel predeslat, ze mam FreeMind opravdu rad, je to skvely program. Tu veticku o narocnosti jsem tam dal z toho duvodu, ze si mi znami porad stezuji, ze se jim program spousti pomalu. Je to IMHO diky Jave, oni zadny jiny program v Jave nepouzivaji (v prohlizeci ji maji dokonce zakazanou).
Jinak na P4@1700 s dostatkem pameti se program pri prvnim nabehu Javy startuje do 5ti sekund, dalsi nabihani je pod 1 sekundu. Na pracovnich pocitacich mych uzivatelu (Celeron@800 s 256MB) to je vsak 5-10 sekund a to me i uzivatelum pripadne docela dost. Java je ve verzi 1.4.2_04 od Sunu.
ok, urcite souhlasim.
jinak dalsi vyhoda tohoto programku je v tom, ze je docela maly (700kB, v pohode se vleze na disketu i s vytvorenymi grafy) a na vetsine systemu se nemusi instalovat. Proste se rozbali do uzivatelskeho adresare a spusti se pres JVM.
A pro pripadne zajemce o tento produkt jeste dalsi informace: po instalaci si zkuste spustit napovedu - je vytvorena primo ve FreeMindu a je velmi pekna.
vimoutliner som zacal pouzivat asi pol roka pred tymto serialom, takze vtedy som si aj nastudoval, co to vlastne ten "outlining" je a zacal som chapat napr. dotycnu funkcionalitu v MS Worde.
Chcem ale autora pochvalit. Za tie roky, co citam root.cz je to asi najlepsie spracovana nejaka problematika. S teoretickym uvodom, s popisom najznamejsich nastrojov az k prechodu k tomu, co chce autor vlastne vychvalit [vim+makra predpokladam :-)].
A dokonca som prekvapeny urovnou citatelou root.cz, ze nevznikol ziaden flame-ware na uvedenie Windows softov v clanku. Ale v zaujme objektivity to tam ma byt.
Ak je mozne hodnotit tento serial stupnicou 1-10, davam 20... :-)
Dekuji Vam i vsem ostatnim prispevatelum za pochvalu, moc me to potesilo.
Taky jsem mel ze zacatku trosku obavy z uvedeni Windowsovych aplikaci. Nakonec jsem je tam uvedl z vice duvodu:
1. mnoho uzivatelu Linuxu/BSD apod. bud primo s Windows pracuje, nebo alespon ze sve pozice radi ostatnim mene zkusenym uzivatelum Windows, takze se jim zminky o vhodnych programech muzou hodit.
2. program pod Windows (napr. od profesionalni firmy) muze byt a je inspiraci pro Open Source produkty. To je pripad aplikace FreeMind i dalsich.
3. a potom jde o i zminenou objektivitu. Zdaleka jsem nepopsal vsechny outline editory, mnohe dalsi urcite ani neznam. Je vsak IMHO dobre vedet, jake veci se mimo OS pouzivaji a jak se s nimi pracuje a co umi (pripadne co neumi a kde by mohlo Open Source pomoci).
Svely clanek, nikdy pred tim jsem o existenci tohoto softwaru neslysel, ale ted ho uz tyden pouzivam.
Uvedeni outlineru pro Windows naopak vitam, protoze v praci si nemuzu vybrat na cem bych chtel delat --- proste je tu Win a hotovo :-(
Autorovi drzim palce a tesim se na dalsi dily.
Taky bych se chtěl připojit s pochvalou FreeMindu - líbí se mi. Používám jej jako TODO list. Jen by se mi líbilo, kdyby to mělo alespoň komentář ke každému nódu. Můj ideál je tasks z Outlooku díky možnosti komentářů, priorit, statusů a FreeMindu s jeho atraktivní vizuální stromovou prezentací... Existuje něco takového?
Pouzivam asi mesic Leo na programovani a prijde mi docela cool. Outlining umoznuje pohodlne strukturovat, v kodu muzu libovolne vclenovat kod subnodu pomoci <<subnode>>, nody lze klonovat (ala hardlink). Leo samozrejme umi vygenerovat zdrojak z podstromu (tangle), ale i importovat zmeny po upravach zdrojaku v externim editoru (untangle, pokud neodstranite komentare Lea). Dalsim moznym rezimem je, kdy Leo nema vubec dany podstrom ulozeny v outline, ale realtime pristupuje k danemu zdrojaku (strukturu podstromu opet udrzuje v komentarich). Jedinou vyhradu bych mel k obcasnym chybkam v untangle. Pokud programujete, tak doporucuju vyzkouset.
Pri cteni popisu outline editoru me velmi zaujala vec, kterou nemuzu napodobit tabulatorama v beznem editoru - hardlinkovani uzlu stromu, tedy pripojeni jednoho uzlu ke dvoum mistum ve strome. Umi to vsechny editory (a v think a hnb jsem to jenom nenasel), nebo je to feature navic ? Co ji umi ? Pokud mozno neco, co se obejde bez qt, javy a pythonu ...
Nektere outline editory linky na uzly umi, jine ne. V dale popsanych makrech pro "vim" hardlinky lze udelat a to dokonce na libovolne misto v textu. Pouzivaji se na to znaky [ ] kterymi lze vytvorit hypertextove odkazy a kotvy.
U vyspelejsich outline editoru, kde nemate tento primy pristup do "datovych struktur" je vsak moznost hardlinky vytvaret primo na jednotlive uzly.
Hledal jsem nějaký outliner pro gnome, ale vypadá to dost špatně. Nejslibnější projekt http://gnomeoutliner.sourceforge.net/ je pořád ve stádiu zrodu a nic jiného, zdá se, není. Našel jsem nicméně jednu aplikaci, která může jako outliner (nejen) pro gnome posloužit - XML editor Conglomerate (http://www.conglomerate.org). Kdyby se pro něj napsalo nějaké superjednoduché DTD a styl, bylo by to jako outliner použitelné docela dobře.
Hezký článek
Nejdůležitější vlastností outline editoru pro mě je sdílení dat doma a v práci přes internet. Takže jako kontejner dat používám IMAP složku, pro přístup používám poštovního klienta. Klienti elektronické pošty maji většinou zabudované nějaké rozumné cachování IMAP složky a práce na pomalé lince se díky tomu značně urychlí.
A nyní konkrétní dotaz:
Znáte někdo nějakého poštovního klienta (IMAP), který by spňoval následující požadavky:
1. Cachování zpráv z IMAPu na lokálním PC.
2. Možnost editace zprávy.
3. Možnost určení složky při ukládání neodeslané zprávy.
4. Automatická synchronizace vytvoření nových složek
Zatim se mi více osvědčil outlook oproti mozille (bohužel) hlavně protože outlook dovede editovat libovolnou zprávu bez příjemce. Mozilla ji musí mít v adresáři Drats.
Pěkný článek, ale stejně nejsem spokojený. ;-) První díl byl patřičně tajemný a napínavý, na třetí se klepou vimaři (což já nejsem), ale tento druhý mi nesedl úplně. Už jsem čekal konkrétní popis práce, aplikaci činností. Ještě jsem neměl čas nic vyzkoušet, princip chápu, ale rád bych viděl příklady z praxe a veselé historky z natáčení.
Přespříště? ;-)
Díky.
--vo
No to je právě trošku problém, jak vysvětlit práci s nástrojem tak obecným, jako je outline editor.
Vezměme to z jiné stránky. Dejme tomu, že bych psal o nějakém textovém editoru či procesoru. Je jistě možné popsat všechny ovládací prvky, ale to asi nikoho nebude zajímat, raději si program "ošahá" v praxi. Ovšem konkrétní práce s editorem záleží na tom, co s ním uživatel bude chtít dělat. Někdo bude psát obchodní dopisy, někdo v něm napíše bestseller, další diplomku atd.
Stejné je to i s outline editory, konkrétní naplnění daty závisí na tom, co od nich uživatel vyžaduje.
Ale zkusím třeba sepsat nějaký postup, jakým používám outline editory já pro různé činnosti (a jistě se najdou i nějaké ty veselé historky :-).