Zajímavá služba, i když WebDAV nad subversion s autocommitem existuje již hodně dlouho, stejně tak CalDAV (opět možno jako úložiště mít verzovací systém) apod.
Ovšem nenazýval bych to Cloudem. Na tomhle je vidět, jak prázdný ten výraz je. Cloud začal jako výraz pro službu, která běží na farmě serverů, replikovaných a zastupitelných a informace "na kterém serveru jsem zrovna připojen" je nezajímavá. Když jeden chcípne, služba běží dál a data jsou.
Cloud na vlastním jednom serveru je nesmysl. Nemá replikace (alespoň jsem to v článku nenašel) a dva různé servery nejspíše nejsou automaticky zastupitelné. Když ten jeden server chcípne, tak jsou data v tahu.
Nerad se pouštím do polemiky na téma "cloud", protože obvykle nemá řešení. Nicméně "cloud na vlastním jednom serveru je nesmysl" není úplně tak pravda. Co dneska firmy (i jednotlivce) hodně táhne je tzv. hybridní cloud. Prostě něco, co se dá provozovat právě na "jednom vlastním serveru" třeba interně a posléze s minimem úsilí přesunout do veřejného cloudu. Hlavně firmy na to slyší, protože pokud se rozrostou, nebo bude jejich projekt úspěšný, bude potřeba jej (třeba i dočasně) přemigrovat. Taková migrace není žádná stranda, proto je dobré na to myslet už od začátku.
Právě proto se dnes skloňují open-sourcové cloudové technologie OpenShift, OpenStack, Aeolus, Foreman, Katello každý den stále dokola (až se toho člověk může přejíst). Ono to není tak, že si to novináři mymyslejí a prostě čtyři roky kujou olovo. Má to své opodstatnění. Do zíměné IaaS/PaaS skupiny se dá zařadit i SaaS projekt ownCloud. Cloud prostě táhne. I ten "na vlastním jednom serveru" ;-)
Cloud určitě není o žádných "farmách serverů", to je příliš technický pohled na nejnižší úroveň (IaaS). V tomto případě bych se raději bez předsudků držel klasického "kváká to jako kachna, chodí to jako kachna, pak je to kachna".
Jenže tohle pokud vím ownCloud právě neumí. Když se rozhodnete, že chcete opravdový cloud, nestačí nainstalovat ownCloud na další 3 servery, zadat jim do konfiguráku adresy 3 kolegů, do DNS dát pro 1 záznam 4 IP adresy a máte hotovo. Naopak budete muset data zazálohovat, přepsat aplikaci, aby pracovala s Dropboxem, Amazon S3 nebo něčím takovým, a nahrát data na opravdový cloud. ownCloud pak přestanete používat.
A je to tu. "Opravdovy cloud" je prosim co? :-)
Btw ownCloud urcite neni vhodny nasazovat na PaaS - tj. amazon - a prepisovat jeho jadro. Daleko vhodnejsi je mit ho u jakehokoliv IaaS providera. A bez uprav. A stale je to cloud. S dedikovanym filesystemem napriklad iscsi, nfs nebo gfs. A se zalohovanim. Moznosti je mnoho.
Nekdo ma tendenci vnimat cloud pouze jako saas a paas. Pro firmy je vsak asi nejatraktivnejsi iaas s pridanou hodnotou. To je pekne prosim taky cloud. Jinak pro nas je to taky obycejny serverhousing...
Opravdový cloud je to, co slovo cloud znamenalo původně, kdy mělo nějaký význam. Dneska cloud nic neznamená. Cloud v původním významu znamená, že jde o škálovatelné řešení, které se automaticky přizpůsobuje aktuální zátěži. Takže naprogramujete aplikaci pomocí cloudových technologií a nasadíte ji do cloudu, a ten už se pak sám stará o distribuci aplikace na víc strojů nebo do více datových center, o vyvažování zátěže, o nahrazování nedostupných částí, o spouštění dalších instancí aplikace v případě zvýšené zátěže a zastavování v případě poklesu poptávky.
To ownCloud neumí. Takže to není cloud. Obyčejný serverhousing také není cloud. Mimochodem, to slovo cloud vzniklo proto, aby označilo určitou technologii, která do té doby označení neměla. Je hloupé to slovo začít používat pro označení webhostingu, serverhousingu nebo VPS, protože tyhle služby už svůj název mají a nepotřebují druhý.
Tak to já si (asi naivně) vzpomněl na dobu, kdy jsem se učil základy sítí. Tam se cloudem označoval nějaký prostor na síti, který v daný moment nebyl pro mou potřebu zajímavý.
Tak jsem měl za to, že "v cloudu" znamená pro usera zjednodušeně "na síti". Asi jsem si to nepředstavoval, že ten záběr je i pro např. ftpko na intranetu, ale že od toho to tak nějak vzešlo. Přislo mi to logické.
> Cloud začal jako výraz pro službu, která běží na farmě serverů, replikovaných a zastupitelných a informace "na kterém serveru jsem zrovna připojen" je nezajímavá. Když jeden chcípne, služba běží dál a data jsou. <
Zajímavé. Takovému řešení jsme říkali Cluster asi tak 10 roků před Cloudem. :-D
Jenze claster je zajimavy tim, ze se stavi pro danou aplikaci. Smerovani a vsechno se nastavuje pro konkretni pouziti. Je potreba presne definovat ktere servery jsou kde, jak se vyvazuji atd.
Cloud se od toho lisi. Mate SW, nasadite ho do cloudu a o vic neresite. Neresite load balancing, neresite replikaci databazi. Neresite trafic z ruznych oblasti atd. Proste SW nasadite do cloudu a cloud si aplikaci i data presune tam kde je to nejvyhodnejsi a pouzije tolik fyzickeho HW kolik je potreba.
Proste u cloudu jde oddeleni fyzickeho HW od provozovaneho SW daleko dal, nez u clastru.
Dropbox používám jen k záloze souborů na svůj server, o to že jsou uloženy někdy v oblacích mě nejde, potřebuju je mít u sebe, dostupné i přes lokální sít a přesto synchronizované automaticky.
Co mi na dropboxu vadí je synchronizace věcí jen v adresáři dropbox, rád bych si synchronizoval třeba celou domovskou složku mezi dvěma počítači ale nepřišel jsem na to jak to udělat a na Debianu moc na výběr není a dropbox má zdarma jen málo místa. :-/
Na linuxe a Macu to mam vyskusane a symbolicke linky funguju spolahlivo, zial Win potvrdit neviem...
Na to ako zvacsit miesto boli/su urcite triky a pri trochu snahy sa tam da ziskat relativne zadarmo az do nejakych 25 GB. Staci trochu sledovat co sa deje, napr. minuly mesiac robili DropboxQuest co bola celkom sranda riesit a mal si za to 1 GB, Ak si pouzival betu dropxu ako tester dostal si 3GB a pod... plus na pozvankach sa da "zarobit" myslim az 20 GB...
Ja tam mam momentalne 9 a staci mi to na bezne veci, zial ako zalohu to vyuzivat nemozem lebo foto a video mam okolo 100GB, a co sa tyka dokumentov s ktorymi som paranoidny mam spravenu truecrypt particiu a synchronizujem tu, sice to v telefone neprecitam, ale momentalne mi to postacuje a nemusim sa obavat zneuzitia zo strany providera alebo pri prenose dat napr v nezabezpecenej sieti kedze som nikdy neskumal ako to napr drop box riesi.
projekt postaveny na gitem a ssh serverem. A k tomu graficke rozhrani pro vsechny platformy vcetne telefonu aplikace se jmenuje Sparkleshare , jinak 1TB na sdileni staci jeden soho router jakakoli linka do internetu ssh + git nad openwrt cena jednorazova TPLINK WR1043 ND + usb disk 1 TB = 2700 Kč i s DPH a máte cenu na kteru se nikdy nedostanou :-) jinak po prepoctu na jeden rok a 1GB = 0,20 Kč
Včera jsem po chvíli rozchodil server na své staré plečce (P4,1.5GHz + 370MB ram, Debian) a vypadá to že to funguje bez problémů. Se svým debianem jsem na server synchronizoval asi 7GB hudby a přenos jede bez problémů (jen server krapet nestíhá). Ještě zkusím pak synchronizaci s druhým počítačem.
Owncloud3 som si nainstaloval na valstny server a dokonca aj na Synology NAS107+. Vsetko bolo fajn, kym som sa neodhlasil, teraz sa uz nemozem prihlasit. Vidim login/password pole, ale ziadne tlacitko prihlasit sa. Zaujimave ze sa mi to stalo na oboch instalaciach. Asi si este pockam na tie opravy v4 a potom to skusim znovu.
Stejný problém způsobuje CSRF kontrola, která si neporadí s HTTPS na reverzní proxy. Netuším jak to máte nainstalované, ale hledejte problém zde. Ve zdrojáku se pak dá ownCloudu vnutit HTTPS. Tady je o tom víc informací:
http://bugs.owncloud.org/thebuggenie/owncloud/issues/oc-762
Ale 4.0.1 má tuhle část přepsanou a ještě jsem se nedíval na to, jak to opravit.
Jak to vypadá s tímto sw http://www.syncany.org/?
Existují nějací čeští poskytovatelé ownclodu a nebo jiných uložišť s přidanými službami?
Znám jen http://capsa.cz/
Jaké jsou dobré české FTP hostingy a nebo webhostingy s FTP kteří nemají zakázáno zálohování dat ?
OwnCloud mi nefungoval s Internet Explorerom, tak som nahodil Ajaxplorer, ktorý funguje bez problémov so všetkými prehliadačmi. Doporučujem aspoň vyskúšať. http://ajaxplorer.info/
Teď se objevila u wedosu novinka pro zálohování a ukládání velkých objemů dat: http://disk.wedos.com/d/67250
Ale použít to s owncloudem asi nepůjde..