Tento typ reakce bych očekával spíše na bulvárních webech typu zive.cz nebo blesk.cz. Je smutným faktem, že reakce militantních příznivců jediného správného prohlížeče, OS apod. se objevují s železnou pravidelností. Sám vyvíjím pro všechny čtyři renderovací jádra na třech různých OS. Mohu naprosto zodpovědně říct, že jediný správný a bezchybný prohlížeč opravdu neexistuje.
Všechny prohlížeče se mění, proto je nutné porovnávat alespoň přibližně stejně staré verze prohlížeče.
"Děkujeme zejména za likvidaci IE. Nebýt FF, tak stále vytváříme weby pro IE6."
To si myslim, ze je dost skreslujuci nazor.
Jednak IE nie je zlikvidovany a ma stale viac ako 50% podiel (zdroj: NetMarketShare) a taktiez fakt, ze weby netvorite pre IE6 ma na svedomi spor MS vs EU. Okrem ineho v IE8 musel byt predvoleny rezim zobrazenia podla standardov a kompatibilny rezim zobrazenia musel byt sekundarny. Malo to vplyv na vyvoj stranok a pre MS generovanie tzv.kompatibity listov pre stranky, ktore boli vytvarane pre MS standard.
A to, ze IE6 tu hnil tak dlho, je dosledkom sporu MS vs USA. Tam bolo dokonca pozadovane IE odobrat zo systemu, ale nakoniec mal MS len zdielat svoje riesenia s tretim stranam. A ked na nieco nesiahnete takmer desiatku rokov, tak nemate co zdielat...
Podle StatCounteru má IE pod 20 % a klesá. Netvrdím, že je to lepší statistika, ale je třeba si všimnout toho, že se dají naměřit diametrálně jiná čísla.
U statistik hodně záleží na tom z jakých údajů a na jakých typech serverů se počítají.
Statistiky jednoho z produktů naší firmy ukazují, že všechny tři renderovací enginy tj. trident (MSIE a jeho klony), gecko (Firefox a jeho klony) a webkit (Safari, Chrome a jejich klony) jsou na tom ve firemním prostředí zhruba na stejno. Jde o data z řádově desítek tisíc serverů zákazníků. Každý ze serverů používají desítky a stovky uživatelů. Zdrojem dat jsou dobrovolné anonymní statistiky obsahující údaje o využívání našeho software.
Jde o komerční software pro malé a střední firmy. Jméno produktu ani firmy neuvádím protože není podstatné a nechci být obviněn z údajné skryté reklamy nebo podobných věcí.
StatCounter je obycajna statistika pouzivania ich sluzieb. To, ze maju tolko dat, neznamena, ze su presnejsi nez konkurencia v podobe NetMarketShare.
Pokial z Ciny, ktora generuje obrovske mnozstvo statistickych dat, ziskavaju v SC takmer rovnaky pocet hitov, ako napriklad z takeho Thajska, tak to je problem. Pretoze vaha takmer 30 nasobne vacsieho trhu je takto jednoducho zrovnatelna.
To znamena, ak by v Cine vsetci pouzivali IE a v Thajsku Chrome, tak v tomto malom globale by mal IE a Chrome 50% podiel. Ak by sa zaratala geo-vaha, ktora ma tieto nevyrovnane pocty zaznamov upravovat, tak v realne by bol podiel IE 96% a Chrome 4%.
Toto NetMarketShare riesi, ale StatCounter nie a preto generuju odlisne statistiky.
http://gs.statcounter.com/faq#sample-size
http://www.internetworldstats.com/stats3.htm
http://www.netmarketshare.com/faq.aspx#Methodology
Že má zaměstnance ještě neznamená, že je to byznys. To bychom mohli za byznys označit všechny neziskovky: Paraple, Člověk v tísni, SONS a ostatní. Každá větší organizace musí z principu zaměstnávat lidi. Což ale neznamená, že je to byznys. Ty organizace nebyly vytvořeny za účelem zisku a nemají majitele, který si z nich vyvádí peníze. Všechny příjmy jsou investovány do projektu samotného. To je princip neziskových organizací.
Mozilla zije z Google-u...
Tym, ze prednastaveny vyhladavac v Mozille je Google, tak im platili (platia)
"zopar" milionov rocne.
Konkretne, napr. v roku 2012 to bolo vraj cca 274 milionov dolarov.
http://www.computerworld.com/article/2486196/internet/mozilla-banked--274m-in--12-from-google-firefox-search-deal.html
(co ale bolo 2x tolko, ako rok predtym)
ale teraz, ked uz Google Chrome predbehol Firefox, uz ich myslim Google podporuje menej, a rokovania su coraz tazsie...
Nevím jak pisatel predemnou ale dokud jsem si nezměnil ve FF na jediný a def. vyhledavac startpage.com, tak při každém startu FF do výchozí blank page to otevřelo spojeni na google. V chromiu nepomohlo ani to. Víc jsem to nezkoumal. Google je něj vyhledávač ale ty ostatních věci jsou jaksi obaleny nějakým oderem. O androidu a pokusech o skutecne vypnutí lokalizacnich a GPS služeb ani nemluvě ..
Jen mě napadlo, že jsem se nevyjádřil asi úplně přesně. Jde o to, že i když jsem nastavil defaultní vyhledávač na StartPage.com i v configu, tak dokud jsem odstranil (aspoň pokud takový uživatel jako já ;-) dokáže, tedy smazáním ze seznamu dostupných modulů) modul pro google, pořád mi to hned při startu otevíraloo spojení na google server, pokud se pamatuji tak na 2 nějaké.
Jinak Mozzilu používám stále, fandím jim a přeji hodně úspěchů.
A není to přesně naopak? Informace jde od googlu k tobě?
https://support.mozilla.org/en-US/kb/how-does-phishing-and-malware-protection-work#w_how-does-phishing-and-malware-protection-work-in-firefox
A jediná situace, kdy je to naopak je až když na nějakou zlou stránku skutečně lezeš?
https://support.mozilla.org/en-US/kb/how-does-phishing-and-malware-protection-work#w_what-information-is-sent-to-mozilla-or-its-partners-when-phishing-and-malware-protection-are-enabled
Většina peněz je získávána z vyhledávání, které je dostupné v prohlížeči. Je to z podílu na reklamě, která se zobrazí (či spíš proklik) na stránce výsledku vyhledávání. Ale to je vždy věcí konkrétní smlouvy, její znění neznám.
Vedle toho jsou již zmíněné dary a granty (např. v oblasti vzdělávání). Loni to bylo tuším 13 miliónů dolaru.
Něco na téma hospodaření Člověka v tísni (pozor, extremistický web :P)
Samostatnou kapitolou jsou podnikatelé s "rasismem", po neziskovkách zaměřených údajně na pomoc naší "diskriminované" menšině nejsou výsledky absolutně žádné, zato stamiliony mizí v černé díře. Před pár lety běžela v médiích jakási šaškárna na téma "pozvi svého multikulturního souseda na oběd". Když jsem si dohledal, kdo za tím stojí, tak jsem zjistil, že desítky milionů nejrůznějších dotací proletěly komínech v platech a cestovních náhradách a jediným viditelným výstupem dané "neziskovky" za několik let byl jeden (slovy JEDEN) Rom, který se dostal na vysokou školu.
Je na tom, kdo do toho podniku peníze dává, aby si ohlídal, co s nimi dělá. Pokud je činnost hrazena z členských poplatků, mají možnost členové ovlivňovat a kontrolovat dění. V případě grantů se peníze vyplácejí až po dodání a kontrole účetnictví.
Google má jistě možnost ověřovat hospodaření Mozilly.
Boze, takova naivita ....
Zalozim si neziskovku (trebas) na podporu vzdelavani deti. To je pomerne bohuliby ucel, ne? Naladuju do ni sve penize, mozna penize par znamych a pratel, a poslu sve a jejich deti na prazdniny trebas do Rima, coz vykazu jako vzdelavaci vylet.
Dtto, vzdycky me fascinuje, kdyz mi prakticky kazdorocne prijde tlusta obalka, ve ktere jsou vsemozne kravoviny, propisky, pohlednice, ... a pochopitelne slozenka. Jen vytvorit a dorucit neco takoveho musi stat minimalne 100Kc => dotycny zebratel ma zjevne penez na rozhazovani.
O tom, ze kazda ta "neziskovka" ma samo "manazera" (nebo aspon reditele), pochopitelne nekolik asistentu, mluvciho, ... a ti vsichni to rozhodne gratis nedelani, ani nemluve.
A proc to tem co davaji vyznamnejsi castky nevadi? Protoze se toho bud primo ucastni, nebo je alespon zahreje na dusi, ze ty prachy neukradne kradousek a spol. Mimochodem, at zije spolecne zdravotni pojisteni, ktere hradi kdejakou kravinu, ale kdyz pak nekdo potrebuje lecit dite, musi na to poradat sbirky.
No je to sice mimo mísu, ale nedá mi to abych neodpověděl. Vy si to představujete jako lump. Zkuste si to představit jako ten kdo chce pomoct. Máte záměr udělat tábor, kde by se děti učily programovat jednočipy. Pro 8 turnusů x týden, tj. 2 měsíce prázdnin a pro 30 lidí na turnusu spočítáte náklady na 8 x 30 x 3000 Kč, tj. skoro 750 tis. Kč. Pak máte možnost buď to do toho vrazit sám, nebo zkusit sehnat sponzory. Napíšete dopis, přiložíte popis projektu, nějaké fotky a drobnou maličkost a doufáte že to někoho zaujme natolik aby přispěl. Pokud bych chtěl někoho okrást, tak jsou jednodušší cesty, než dát o sobě vědět několika stovkám lidí z nichž kdokoliv mě může ohlásit policii.
Toto jsou taky neziskovky:
- sportovni oddily od nejnizsi urovne kde si vse plati nebo si na to vydelaji(napr poradanim plesu)
- nimrodi
- SDH
- ochotnicke spolky
- kluby vojenske historie
Atd atd.
Zkratka spolky lidi kteri necemu venuji svuj cas a penize, ale potrebuji se nejak pravne zastitit - aby mohli nejak rozumne a kontrolovatelne hostpodarit, aby vubec mohli poradat jakekoliv akce.
BTW vsechny kde jsem nejak ucasten provozuji transparentni ucet, funguji ryze demokraticky.
Samozrejme ty v socialni sfere jsou zhusta takhle dotovany statem, ale to nezamena, ze jsou vsechny NNO spatne - drtiva vetsina okolo tebe funguje s nulovou ucasti verejnych rozpoctu.
Neziskovky sú mástroj, je to pre človeka prirodzené že sa chce zgrupovať v skupinách kde sa stretávaš s ľudmi ktorí majú rovnaký názor ako ty, prípadne ich môžeš len podporovať.
Čo sa týka zneužitia, mám penis som automaticky deviant, ale tebe toto hádam nemusím vysvetľovať, obaja vieme že všade sa nejaká tá špina dá vyhrabať je to predsa tak ľudské.
To je živobytí zaměstnance, nikoliv zřizovatele. Zaměstnanci skutečně dostávají zaplaceno. A proč by je někdo zakládal? Tak se na některé koukněte, a teď nemluvím o charitách. Neziskovky mají několik forem, kupříkladu CZ.NIC je nezisková organizace. A proč byla zřízena asi víte. A co všechno sponzoruje jen proto, že si nemůže vybrané peníze nechat, je také časté téma.
S názormi na vývoj OSS a hlavne na dobrovolníkov súhlasím. Z duše mi hovorí. Veľa projektov je "one man show" a na tom taktiež stroskotajú. Prvotné nadšenie je iné prvý týždeň a iné za rok dva a úplne iný level je to keď sa zo študenta stane otec rodiny.
PS: A taktiež dakujem za to čo Cvrček robí. Jeho pokora je to nejlepšie čo OSS može dať.
Taky myslím, že to co dělají lidé okolo mozilla.cz je důležité, byť sám preferuji u aplikací UI v anglickém jazyce, takže jediné co používám české je slovník pro kontrolu pravopisu.
A docela mě mrzí, že Firefox ztrácí a podléhá tomu jak nechutně agresivním způsobem Google tlačí ten svůj Chromák.
Ja jsem dlouholetym fanouskem Mozilly prave kvuli komunitnimu pristupu - je videt do vsech ticketu, zareportujete a (s trochou stesti) se vam k tomu do par hodin nekdo vyjadri a obcas rovnou i vyresi - tato moznost ovlivnovat a spolupodilet se je vyborna funguje (na rozdil od Chromia), kde tickety padaji jak do cerne diry a resi se jen velmi vyjimecne (ma zkusenost)..
I mne mrzi ztracejici se vliv a podil na trhu, a i Mozilla dela, tak jako vsichni, chyby - ano, ale jeji ideje jsou mi blizke a kazdy rok jim aspon $30+ poslu (za tricko) - je to fajn pocit, ze clovek udelal neco pro dobrou vec.
Pavle, není to obecně tak úplně pravda, že lidi jsou sólisti neschopní se domluvit. Tahle vlastnost je různě rozšířená v různých kulturách. A zrovna Češi v tomhlo stojí na vrcholu.
Ano, Češi jsou na světě největší sólisti. Není to z mé hlavy. Když jsem kdysi viděl výsledky výzkumu na tohle téma, taky mi to přišlo přehnané. Jenže článek uváděl i příklady.
Hned za námi jsou Rakušani. Asi ne náhodou, jsou to poloviční Češi (stejně jako Češi jsou poloviční Rakušani). Holt společná historie se asi nezapře.
Děkuji všem co pracují na Firefoxu a hlavně jeho české verzi, at už samotném prohlížeči nebo jen jako přispěvatelé a rádci v komunitě.
FF používám už více než 10 let a dnes si nedokážu představit že bych měl otevřený jako výchozí prohlížeč nějaký jiný než FF a tak tomu ještě hodně dlouho asi bude