Hlavní navigace

Rozhovory

Rozhovory se známými osobnostmi ze světa IT, Internetu, Open source.

Rozhovor s R. Stallmanem o Bitcoinu

Server coindesk přinesl rozhovor s Richardem Stallmanem o kryptoměnách a Bitcoinu.  Richard by rád viděl způsob, jak anonymně nakupovat, ale Bitcoin toto nesplňuje. Naopak propaguje GNU Taler, post-blockchain kryptoměnu založenou na…

David Grudl: Open source je komunismus a nefunguje. Ideální je ho nedělat

Autor Nette shání peníze na jeho další vývoj a popisuje své útrapy open source vývojáře na plný úvazek. Čerstvý rozhovor s ním vyšel na Lupa.cz.

Nesmíme se nechat zahltit zákony, říká šéfka nejstaršího českého CSIRT týmu

Nejstarší český CSIRT tým v těchto dnech slaví své desáté narozeniny. S jeho šéfkou, Andreou Kropáčovou, jsme si povídali o situaci v oblasti počítačové bezpečnosti i přibývající legislativní zátěži.

Doba čtení: 13 minut

Rozhovor s tvůrcem open source družice UPSat

Open source družice UPSat byla vyrobena v Řecku a vypuštěna na oběžnou dráhu téměř před rokem. Provozní ředitel Libre Space Foundation Pierros Papadeas hovořil o projektu na konferenci FOSDEM 2018 (záznam na YouTube přiložen). Také před přednáškou…

Rozhovor s CEO Red Hatu Jimem Whitehurstem

Slashdot připravil ke svému 20. výročí a zároveň ke 23. výročí prvního vydání Red Hat Linuxu rozhovor s CEO Red Hatu Jimem Whitehurstem, kde odpovídá na dotazy čtenářů. Dozvíte se, jak vypadá běžný den výkonného ředitele, jak to bude s CentOS,…

Na návštěvě u atomových hodin: přesnost vylepšuje mobilní sítě

O atomových hodinách slyšel každý, většina lidí tuší, že jde o zdroj velmi přesného času. My jsme se byli na takové hodiny podívat ve společnosti CETIN. Nemají tu zdaleka jen jedny.

Doba čtení: 8 minut

Na návštěvě v Radiu Beat: na bigbít je nejlepší Debian a Audacity

Rádio je zajímavý svět, který je na první pohled velmi vzdálený tomu počítačovému, ale nenechte se mýlit. I tady dnes mají servery, počítače a někdy dokonce i Linux. Na Radiu Beat posloucháte zvuk stříhaný v Audacity.

Doba čtení: 7 minut

Michal Krause: na desktopu mám Mac, ale Linux jsem neopustil

Root.cz slaví své osmnácté narozeniny a nesmíme při tom zapomenout ani na lidi, kteří ho založili. Zeptali jsme se proto prvního šéfredaktora na začátky, důležité události, i důvody jeho odchodu.

Doba čtení: 5 minut

Projekt Angee: autonomní hlídač vašeho bytu

Domácnost si můžete zabezpečit pomocí IoT nebo prosté web kamery. Projekt Angee představuje tak trochu jiný zabezpečovací systém určený pro použití v běžných domácnostech.

Doba čtení: 8 minut

Linus Torvalds má stále raději x86 než ARM

V pěkném rozhovoru Davida Ruslinga (CTO Linaro) s Linusem Torvaldsem se Linus vyjádřil, že jeho oblíbenou architekturou je stále x86 kvůli PC. Mnoho lidí se soustředí na instrukční sadu a CPU, ale na tom nakonec tolik nezáleží. Záleží na…

Eben Upton odpovídal na dotazy čtenářů slashdot.org

Zakladatel Raspberry Pi Eben Upton odpovídal na dotazy čtenářů na serveru slashdot.org. Dozvíte se například, že se brzy chystá softwarový hack, který zrychlí SD karty. Chystá se také Raspberry Pi 3A, tedy BCM2837 s wifi ve formě modelu A+. Příští…

Rwanda chce propojit africké sítě, pomáhá jí český NIX.CZ

Peeringové centrum RINEX propojuje ve Rwandě zatím 13 sítí. Má ale smělé plány a chce se stát regionálním uzlem pro východní Afriku. Jeho zástupci se přijeli učit do Prahy.

Doba čtení: 4 minuty

NIX.CZ slaví 20 let: stále ještě má kam jít, říká Martin Semrád

Rozhovor k 20. výročí založení sdružení NIX.CZ se točí kolem historie, ale hlavně současnosti jednoho z největších světových propojovacích uzlů. Co může ještě nabídnout a kdo v něm chybí?

Doba čtení: 8 minut

Videorozhovor: hackování web aplikací

Kafemlejnek.TV vydal video rozhovor s bezpečnostním expertem Romanem Kümmelem o hackování webových aplikací. Kromě klasických chyb (XSS, CSRF…) se dozvíte i o jiných chybách a také cestách, jak se jim bránit.

Na návštěvě dvoukilometrového kolektoru pod Prahou, kam „nikdo nechodí“

Po prohlídce ÚTB na pražských Olšanech jsme se spustili téměř o sto metrů níže – do kolektoru, který vede na Fibichovu ulici. Teče tudy spousta mědi a hlavně vody. Holínky s sebou.

Doba čtení: 7 minut

CETIN chce opustit Ústřední telekomunikační budovu, prošli jsme si ji

ÚTB na Olšanech je už téměř čtyřicet let jednou z dominantních pražských budov. Ve své době byla dokonce nejrozsáhlejší budovou v Československu. Dnes je pro CETIN příliš velká.

Doba čtení: 11 minut

Blog: Rozhovor: od Greenie Linuxu na cestě k open source spisovateli

Poprvé se psalo na rootu o Greenie Linuxu v roce 2007, poslední je LTS verze z roku 2014. Začalo to jako one-man-show, jaký je stav projektu dnes?

30. 6. 2016 13:00

Satoshi Nakamoto odhalil svou identitu, komunita pochybuje

Australský podnikatel Craig Wright prozradil, že on je tvůrcem bitcoinu, známým pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Dokázal to použitím svého privátního klíče. Ukončil tak léta trvající dohady.

Doba čtení: 6 minut

NIX.SK po roce: Slovensko je úspěch, do dalších zemí ale nepůjdeme

Slovenský NIX.SK oslavil první rok existence a v tuto chvíli propojuje 32 sítí. Jak se první rok podařil? Co bylo nejtěžší? Uvažuje se nad dalším rozšiřováním?

Doba čtení: 7 minut

Jan Gruntorád: CESNET bude potřeba i za deset let

CESNET v těchto dnech slaví 20. narozeniny. Připojuje především vědecká pracoviště po celé republice a propojuje je se zbytkem světa. Jaké má plány a jak vyřeší výpadek financování?

Doba čtení: 9 minut

Rozhovor se zakladatelem Solus OS

Na serveru Linux User vyšel rozhovor s irským zakladatelem Solus OS Ikem Dohertym. Solus OS je pěkná distribuce, která se dříve jmenovala Evolve OS. Ikey vysvětluje, proč změnil jméno distribuce a proč už není Solus OS založen na Debianu. Dále…

9. 2. 2016 9:17

Rozhovor s Jimem Whitehurstem, ředitelem Red Hatu

Na serveru My Linux Rig vyšel rozhovor s Jimem Whitehurstem, presidentem a výkonným ředitelem Red Hatu. Dozvíme se, že pan ředitel používá samozřejmě Fedoru 22 a GNOME 3. Také prozradí, jaký používá hardware a ukáže screenshot desktopu.

17. 9. 2015 10:48

Aleš Padrta, forenzní laboratoř CESNET: nesoudíme, jen dáváme odpovědi

Organizace CESNET provozuje síť národního výzkumu a vzdělávání CESNET2 a vynakládá velké úsilí k zajištění její bezpečnosti. K tomu slouží také tým CESNET-CERTS, jehož součástí je forenzní laboratoř FLAB sídlící v Plzni. Ta analyzuje incidenty, zkoumá chování malware a provádí také penetrační a zátěžové testy.

Doba čtení: 8 minut

Na návštěvě v síťovém srdci sdružení CESNET

Sdružení CESNET propojuje české akademické sítě už téměř dvacet let. Jeho prostřednictvím tečou data z a do celého světa. Protože jde o vědecká data z různých experimentů, má síť hodně specifické zatížení – nárazové a ohromné. Zašli jsme na návštěvu do dejvického sídla organizace, které je zároveň centrem celé sítě.

Doba čtení: 10 minut

Martin Semrád, NIX.CZ: na Slovensko chceme přivést Google i Facebook

NIX.CZ na konferenci Peering Day v Bratislavě představil podrobnosti a plány spojené s projektem SITELiX, mimo jiné i nový název slovenského peeringového bodu. V plánu je rozvoj projektu, zjednodušení pravidel připojování a přinesení nových služeb. Jaké budou další kroky a které sítě už potvrdily chuť se připojit?

Doba čtení: 7 minut

Router Turris Lite si koupíte za sto dolarů, slibují vývojáři

Český projekt Turris má několik vrstev. Primárně jde o sběr dat pro analýzu bezpečnostních incidentů napříč internetem. Zároveň ale vznikl pro účely tohoto sběru open-source router, který je velmi výkonný a zároveň dobře rozšiřitelný. Jak vypadá nová verze routeru Turris? Kdy bude k dispozici varianta ke koupení?

Doba čtení: 19 minut

Pavel Cvrček: Jak bych to v Mozille (ne)dělal lépe

Mozilla Foundation existuje přes deset let a Pavel Cvrček se projektu věnuje ještě o něco déle. Komunitní projekt má mnoho specifik a takto velký globální projekt zvlášť. Pavel Cvrček vypráví o tom, jak to v Mozille chodí, co se za dvanáct let u projektu naučil a co by s dnešními zkušenostmi udělal jinak.

Doba čtení: 7 minut

Tomáš Matějíček: hledám pro Slax náhradu za KDE

Živá linuxová distribuce Slax je populární v Česku i v zahraničí. Je známá svou minimální velikostí, ale velkými schopnostmi. Do 200 MB se autorovi daří nacpat celý desktop a mnoho různých aplikací a utilit. Přestože vývoj před několika lety ožil, zase se zdá, že stagnuje. Jaký je současný stav a plány?

Doba čtení: 5 minut

Český Raspberry Pi housing: nechceme nahrazovat výkonné VPS

Miniaturní počítač Raspberry Pi je možné použít k mnoha různým účelům, od hlídání domů či dětí po kameru monitorující teplotu ve vašem zahradním jezírku. Ovšem RPi je především počítač, takže proč ho nepřipojit k internetu a nepoužít jako server? Pokud ho nechcete mít doma, můžete zkusit některé datacentrum.

Doba čtení: 5 minut

Ptejte se vývojáře sítě Tor

Již tento víkend proběhne v Praze třetí ročník konference New Media Inspiration, na které vystoupí také Aaron Gibson, jeden z vývojářů sítě Tor. S Aaronem Gibsonem máme dohodnutý rozhovor, který by se měl týkat právě Toru. Máte také nějaké otázky?…