Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Pavel Šnajdr, vpsFree.cz: komerční hosteři nás nemají rádi od PetrS - Sice to není žádný komunitní projekt, ale jeho...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 5. 2012 9:46

  PetrS (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Sice to není žádný komunitní projekt, ale jeho deklarovaný ani faktický účel také není ziskovost.
  Hodit se může hlavně na testování, protože zřídit si VPS neznamená se hned stávat členem na 3 měsíce. Virtuálů lze mít velmi snadno více, je to bez závazků na předplacený kredit a platí se jen za spotřebované systémové prostředky. VPS lze mít už cca 16 Kč/měsíc pokud je virtuál šetrný na systémové prostředky.

  http://www.4smart.cz

 • 2. 5. 2012 10:12

  Lomax (neregistrovaný) ---.krasl.com

  Ano, to je kouzlo marketingu. "Již od 16 Kč" ale znamená naprosto nepoužitelný počítač bez IP adresy. Pokud na tom virtuálu začnu opravdu něco dělat, tak mi cena může vyskákat hodně vysoko. Děkuji, nechci. Raději VPS s konstantní cenou než na konci měsíce překvapení z výše faktury.

 • 2. 5. 2012 11:41

  PetrS (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Je to ale tak, že aby jste se dostal na jinde konstantní cenu musel by jste ten server docela dost zatěžovat. Za 16 Kč máte virtuální server, který je ke spoustě věcí naprosto dostatečný. Unikátnost 4smart je v tom, že za 16 Kč máte k dispozici plný výkon hardwarového stroje a třeba 2 G paměti. A to za 5 minut od registrace. Těch 16 Kč platíte tehdy, pokud ten plný výkon a paměť využíváte jen zlomek času. Platíte jen za alokovanou paměť a opravdu spotřebované cykly procesoru. Ano nemáte veřejnou adresu, ale můžete si přesměrovat porty přímo ve webovém rozhraní nebo si za ni připlatit. Na spoustu věcí (ne na vše) je to opravdu nejlepší a přitom i nejlevnější řešení. Pokud jste schopen využívat výkon a zdroje konstantně, může být lepší paušál. To ale zvládá málo který projekt.

  Nemyslím že je to konkurent vpsFree.cz ale někdy může být vhodnější, někdy to může být dobrý doplněk na experimentování.

 • 2. 5. 2012 12:57

  prezdivka je povinna (neregistrovaný) ---.kolej.mff.cuni.cz

  > někdy to může být dobrý doplněk na experimentování.

  Nevim jak vy, ale kdyz ja s necim experimentuji, na pouzity %cpu/ram nehledim a resim to az pri produkcnim nasazeni. To by se mi to experimentovani pri tehle politice pekne prodrazilo :-)

  Stejne tak pokud vim, ze nekdo ma takovouhle sluzbu a nemam ho zrovna v oblibe, staci vymyslet sikovne mensi pokus o DoS a bude se divit on. Jednu dobu stacilo poslat do PHP nekolikamegovy dotaz, ktery si dany program ulozil do asociativniho pole, ale vsechny klice se zahashovaly na stejne misto.

 • 2. 5. 2012 15:24

  PetrS (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Jako ochranu si můžete stanovit vlastní limity na paměť, procesor a pod, takže ubývání kreditu (při vhodném nastavení) pod vlivem DOS útoku se rozhodně nedostává do nějakých astronomických výšek.

  Každý nově registrovaný dostane na začátek 10 Kč na vyzkoušenou. A často to trvá týdny to utratit, zvlášť pokud server vypínáte na dobu kdy s ním nepracujete. Utratit totiž větší částku za strojový čas, pokud jediný kdo kliká na web jste vy, může být docela těžká práce i bez optimalizovaného kódu.

 • 2. 5. 2012 23:30

  j (neregistrovaný) 2001:470:9e70:----:----:----:----:----

  Lol, platit za neco, co nemuzete vubec nijak ovlivnit, no to bych opravdu byl nadsen ...

  nema adresu = neni na internetu = je khovnu.

  Me tyhle sluzby neco pripominaj, co ono to asi ... zeby ... nojo ... to bude jak s datama na mobilech - korunu za mega a pak mi prijde faktura na 100k. To si radsi budu platit 2k mesicne za vlastni server.

 • 3. 5. 2012 9:07

  Stefan (neregistrovaný) ---.onlio.com

  Mám u nich server, beží tak čtyři weby s návštěvností každý tak 100 návštěv denně, mailserver pro pět domén s antispamem a antivirem a cena je pod tři koruny denně. Jinak hlavním limitem pro utrácení je to že vše běží z dopředu nabitého kreditu, takže faktura na 100k nehrozí. Týdně chodí přehledy čerpání kreditu a je možné to sledovat včetně detailních statistik i přes web online.
  Takže pokud chcete platit 2k měsíčně je to vaše volba.

 • 3. 5. 2012 11:36

  Numirium (neregistrovaný) ---.i.cz

  Ja jsem u nich spokojen, imho jsou si ty dva prijekty dost podobne, me osobne vice vyhovuje kreditovy zpusob placeni.

  Na sve pokusne servriky luxusni reseni, kde se vejdu do 80Kc mesicne.

  A ocenuji zatim pretrvavajici otevrenost, problemy se resi a jej popsan duvod a jak byl vyresen. Ne ze bych tech vypadku bylo moc, za posledni 1/2 jsem zaznamenal 2, vcetne dnesniho :).

 • 4. 5. 2012 19:51

  Martin Kalenda (neregistrovaný) ---.adsl.avonet.cz

  v době 16ti jádrových CPU je reálná nákladová cena někde okolo 30-35kč za 1/4 jádra a 1GB ram. Pochopitelně ne v OpenVZ kde cena může být klidně poloviční.

  Takže bych to viděl na další ryze komerční nabídku - kterých je na trhu mraky.

 • 8. 5. 2012 13:19

  PetrS (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Pokud lze nabízet virtuál za 30 Kč/měsíc proč pak členství v neziskovém sdružení stojí 300 Kč/měsíc? Že by někde řádová chyba ve výpočtu ? Tak levně to prostě nevyjde. V současné době příjmy z provozu http://www.4smart.cz pokrývají náklady na odpis hardware, elektřinu, konektivitu a ip adresy. Člověka který se o to stará - a to je to naprosto to nejdražší - platíme z jiných příjmů. Pokud bychom počítali celkovou bilanci 4smart včetně platu pana Maráka, můj odhad je ztrátovost cca půl milionu korun. S tím jsem ale počítal a neliší se to od mých odhadů. Jsou to náklady na vývoj. Projekt považuji za životaschopný a užitečný.
  Pokud je váš virtuál šetrný, 30 Kč měsíc vám bude opravdu na běžný spíše méně zatížený server bez veřejné ip adresy stačit. 4smart je vhodný právě pro hardwarově méně náročné projekty, kterých ale početně dost dobře může být nejvíce. Navíc každý někdy začíná a pro nějakého studenta platit jinde 300-800 Kč/měsíc za vlastní virtuál kde nejste brutálně omezení pamětí může být prostě zbytečný luksus. Nemluvě o pohodlí experimentovat.
  Myslím, že jsme co se týče způsobu účtování světový unikát. Nebo o něčem podobném víte ? Ano existují služby, kde zaplatíte jen za paměť a procesory které si nastavíte. My jsem ale o kus dál. Neplatíte za to, co si nastavíte, ale za to co opravdu využijete (alokujete), což často bývá několikanásobně méně a závisí na opravdové zátěži serveru !!! Nebo snad jste někde něco podobného viděli ?

  Nejvíce potíží máme s disky. Ty na sebe bohužel stále nevydělají. Tam matematika, že si nakoupíte dva 2T serverové disky za cca 10000 Kč, dáte je do raidu a pak každému virtuálu můžete dát třeba 50 G rozhodně neplatí. Každá disková hlava totiž dovede spolehlivě a rychle obsloužit jen hodně omezené množství virtuálů ...
  Pokud je na jednom disku více virtuálů, je to pomalé a disky se kazí v řádech měsíců.
  I když má disk záruku pět let, dovozci/výrobci si nechtějí krátit zisky a disky stále označují za fungující i když disky samotné jsou už ve stádium umírání a do raidu nepoužitelné. To je naše zkušenost. Přecházíme na SSD. Počet zápisu technologie SSD zdá se není pro nás omezující, disky se kazí jiným způsobem než že by došlo množství zápisů. Rozhodně ale neplatí životnost jak se píše na krabici. To je jen marketingový blábol. Opravdová střední doba mezi poruchami při našem zatížení je podle našich zkušenosti spíše v řádech měsíců než miliónů hodin. Zatím se pokazili 3 disky od dvou různých výrobců. SSD disk pokud mu dojde dovolené množství zápisů by měl začít být read only. Disky se ale kazí jiným způsobem. Možná máme na disky smůlu a kapli jsme na nějakou vadnou sérii.
  Pro uložení jednoho virtuálu je nutné mít místo hned na třech discích, z čehož dva jsou SSD. Jeden na hlavním server, druhý na záložním + třetí již běžný disk na noční zálohy.

  Dva ostré servery mají u nás jeden stejně výkoný záložní server kde jsou znovu i všechny disky se stále aktuální kopií dat.

  Další věc, je že patrně počítáte s dnešní cenou. Pokud se bere, že životnost hardware je 3 roky, nelze cenu kolik by služba měla stát určovat podle toho kolik stojí hardware nyní. To by někdo mohl za rok přijít s tím, že jste předražený. To by pak noví zákazníci běžící na novějších strojích měli cenu nižší než stávající zákazníci, běžící např. na 2 roky starých strojích. Férovější by bylo kolik hardware stál před rokem a půl.
  Nebo by to asi chtělo počítat s nerovnoměrným odpisem. Prvního půl roku největší odpis a pak by se odpis mohl snižovat, protože lze předpokládat, že hardware bude levnější a výkonnější. Nebo počítat s tím, že by nový stroj měl být plně odepsán už za rok a půl.
  Další věc je, jestli děláte propočet s hardwarem určeným na servery, nebo pro hraní her. Hlavně cena rozdílu pamětí je naprosto propastná.

 • 9. 5. 2012 12:00

  snajpa (Pavel Snajdr) (neregistrovaný) ---.chello.sk

  K tehle vasi uzasne slohovce se vyjadrim jenom jednou a myslete si, co chcete.

  Neziskovy projekt != ztratovy projekt s pochybnou budoucnosti.

  My stavime vpsFree tak, aby melo budoucnost. Chceme, aby nam ten projekt i za 10 let fungoval. Nikde nepiseme, ze nasim cilem je poskytovat nejlevnejsi virtualy. Delame, cemu verime, delame to tak, jak si myslime, ze to ma smysl.

  300 Kc mesicne neni pro rozumne vydelavajiciho cloveka (nebo i vysokoskolskeho studenta) takovy problem.

  Vase reakce a pokus o "reklamu" mi prijdou jako reakce zakomplexovaneho teenagera, kteremu nekdo sahnul na jeho aktualni viru o fungovani sveta. Tim nechci urazet, jenom tim chci vyjadrit, jak to na mne pusobi - coz je podle mne skoda, takove prudke reakce na projekt, ktery se ani vzdaaalene nesnazi byt Vasi konkurenci.

  Jasne, ze az bude nasim cilem poskytnout virtualni servery jako komoditu za co nejmin penez, zacneme premyslet jinak.

  Zkuste si prosim uvedomit, ze ne kazdy premysli jako Vy.

  My jsme pri stanovovani vyse clenskeho prispevku zacinali uvahou, kolik by bylo prijatelne pro nas platit mesicne v ruznych zivotnich situacich. A 300 Kc mesicne vyslo jako rozumny prunik vsemi skupinami, ktere nas zajimaji.

 • 9. 5. 2012 23:05

  PetrS (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Sory, že můj nepřiměřeně dlouhý příspěvek možná vyznívá jako kritika nebo podivné posmívání se vpsFree. Ve zkutečnosti je ale jen reakci na příspěvek nad tím Martina Kalenda.
  Jeho teze je, že náklady na VPS jsou 30-35 Kč/měsíc a všechno výše je zisk. Já to vyvracím. Výši členství ani fungování vpsFree nijak nekritizuji.

 • 9. 5. 2012 23:57

  snajpa (Pavel Snajdr) (neregistrovaný) ---.chello.sk

  Aha, tak to se omlouvam, ja jsem ty slohovky prestal cist, tak jsem nevedel uplne, na co vlastne reaguju :)