Hlavní navigace

Perl pro zelenáče

Michal Burda 16. 11. 2000

Dnes vám přinášíme recenzi knihy Pavla Satrapy o programování v jazyce Perl.

Tabulka č. 85
Název knihy: Perl pro zelenáče
Autor: RNDr. Pavel Satrapa
Vydavatelství: Neokortex, s. r. o.
ISBN: 80–86330–02–8
Doporučená cena: 199,– Kč

Knížky pana Satrapy (např. WWW pro čtenáře, autory a misionáře, Linux – Internet Server nebo Web Design) se mi vždy líbily pro svou čtivost a vtip. Není divu, že jsem tak dychtivě očekával, jaký bude jeho nejnovější titul zvaný „Perl pro zelenáče“.

Knížku žlutého obalu vydalo v letošním roce nakladatelství Neokortex, stojí 199 Kč a na dvě stě dvaceti čtyřech stranách vás provede od úplných začátků k pokročilejším konstrukcím jazyka.

Kniha je rozdělena do čtyř částí:

  1. Oťukávání
  2. Přicházejí těžké váhy
  3. Na hranicích Perlu
  4. Přílohy

Pojďme si je projít pěkně postupně.

I. Oťukávání

První část je (jak jinak) zaměřena na základy jazyka. Čtenáři se zde dozví, co to Perl vlastně je, jak vznikl a jak v něm programovat jednoduché programy. Výklad postupuje přes proměnné, základní příkazy řízení běhu programu (větvení, cykly) až po vysvětlení způsobů práce s poli.

Jedna kapitola se také zabývá možnostmi ladění perlovských skriptů. Popisován je zde do interpretu vestavěný debugger, ale také Unixový Data Display Debugger (DDD) či Windowsoidní Perl Development Kit (PDK).

Vše je doplňováno velkým množstvím příkladů a dokonce zadáním cvičení, jejichž řešení je v poslední části.

Začátkům je věnována opravdu velká pozornost a to je dobře.

II. Přicházejí těžké váhy

Druhá část je věnována mocnějším jazykovým konstrukcím – hlavně regulárním výrazům, které jsou popsány opravdu podrobně, a asociativním polím. Zbytek části se zabývá stavbou podprogramů, problematikou lokálních a globálních proměnných a možností vstupů a výstupů dat.

Těsně před přechodem do třetí části se ještě můžete dozvědět o složitějších pracích se soubory a adresáři. V poslední kapitole se totiž mimo jiné probírá také vytváření, rušení adresářů a čtení jejich obsahu, práce s přístupovými právy, vytváření symbolických odkazů a zamykání souborů, které řeší problém sdílení dat.

III. Na hranicích Perlu

Třetí část už nabírá na obrátkách. Autor si v ní bere na mušku nejprve práci s moduly Perlu. Čtenář se naučí používat cizí balíky a vytvářet si vlastní. Dozví se také o speciálních pragma modulech i dalších docela obyčejných modulech, které třeba umožňují pracovat s datem a časem, vytvářet interaktivní programy a podobně.

Problematika odkazů v Perlu je v knize popsána velmi pěkně. Na výklad o nich pak navazuje pojednání o uživatelských datových strukturách.

V této části se rovněž seznámíte alespoň se základy objektově orientovaného programování (OOP) v Perlu. V krátkosti jsou zde vysvětleny nejdůležitější principy OOP a jejich implementace v konstrukcích jazyka.

Předposlední část také popisuje podporu databází v Perlu. Téma databází je ale pro knihu takového ražení trochu velké sousto a ocitá se daleko za hranicemi Perlu. Autor jej pouze nakousl – snad aby čtenáři alespoň viděli, co všechno lze v Perlu dělat.

Poslední kapitola je věnována odvětví, ve kterém se Perl nejvíce vyznamenal. Je to vytváření tzv. server-side skriptů Webu, programování pro CGI.

IV. Přílohy

Poslední část knihy obsahuje řešení ke všem cvičením, což jistě každý lenivý (nebo bezradný) čtenář uvítá. Popisuje se zde i postup instalace interpretu Perlu na platformě Unixu i MS Windows.

Bilance

Musím říct, že autor nezklamal. Kniha je napsána velice srozumitelným jazykem, přímo srší vtipem, který je autorovi vlastní, ale zdaleka ne tak obvyklý u publikací tohoto typu. Veškerý výklad je prošpikován velkým množstvím ukázek zdrojových kódů a příkladů.

Škoda, že kniha nemá místo dvou set alespoň 400 stran. Asi nejcitelněji ve třetí části totiž pocítíte, že autora tlačí místo a že se do stísněných prostor sedmdesáti stran snaží nahustit co nejvíce informací. A tak mnoho věcí zůstává načatých a pouze povrchně popsaných, ačkoliv by si jistě zasloužily trochu více pozornosti. Nemám mu to za zlé, protože to asi není jeho vina. Ostatně, i podle názvu je zřejmé, že jde o publikaci pro začátečníky – zkušenější uživatelé mají možnost sáhnout po něčem jiném (např. Programování v Perlu pro pokročilé z nakladatelství Computer Press).

Myslím si, že kniha svůj prvořadý cíl – představit programovací jazyk Perl „zelenáčům“ – splnila na výbornou. (Bez váhání bych jí dal čtyři hvězdičky z pěti.) Vám všem, kteří chcete programování v Perlu nakouknout pod pokličku, mohu tuto knihu jako odrazový můstek k překlenutí základů vřele doporučit a autorovi vzkázat: „Jen houšť, ale větší kapky!“

Našli jste v článku chybu?
120na80.cz: Jak oddálit Alzheimera?

Jak oddálit Alzheimera?

Vitalia.cz: Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Jste stále nemocní? Chybí vám zinek

Vitalia.cz: Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Chtějí si léčit kvasinky. Lék je jen v Německu

Podnikatel.cz: Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Přehledná titulka, průvodci, responzivita

Lupa.cz: Teletext je „internetem hipsterů“

Teletext je „internetem hipsterů“

Lupa.cz: UX přestává pro firmy být magie

UX přestává pro firmy být magie

Podnikatel.cz: Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Babiš: E-shopy z EET možná vyjmeme

Vitalia.cz: Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Tesco: Chudá rodina si koupí levné polské kuře

Lupa.cz: Co se dá měřit přes Internet věcí

Co se dá měřit přes Internet věcí

Vitalia.cz: Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Znáte „černý detox“? Ani to nezkoušejte

Lupa.cz: Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Google měl výpadek, nejel Gmail ani YouTube

Měšec.cz: Jak vymáhat výživné zadarmo?

Jak vymáhat výživné zadarmo?

Root.cz: Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Certifikáty zadarmo jsou horší než za peníze?

Podnikatel.cz: Víme první výsledky doby odezvy #EET

Víme první výsledky doby odezvy #EET

Měšec.cz: Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Zdravotní a sociální pojištění 2017: Připlatíte

Podnikatel.cz: Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Na poslední chvíli šokuje výjimkami v EET

Vitalia.cz: Manželka je bio, ale na sex moc není

Manželka je bio, ale na sex moc není

Lupa.cz: Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

Seznam mění vedení. Pavel Zima v čele končí

120na80.cz: Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Horní cesty dýchací. Zkuste fytofarmaka

Vitalia.cz: Dáte si jahody s plísní?

Dáte si jahody s plísní?