Ale nenutí k tomu lidi částečně i situace? Co třeba takový student, který chce pracovat v nejnovější verzi modelovacího programu, k níž nemůže dostat výhodnou školní licenci? Má v zásadě dvě možnosti. Buďto bude odpoledne sedět v učebně, nebo si program zkopíruje a bude jej používat doma.
Ať používá poslední verzi POVRaye, nebo Blenderu. Nikdo ho přece nenutí krást nějaký ClosedSource, ne? To mam v sámošce krást rohlík jen proto, že je pozdě večer a já bych si musel domu skočit pro peníze?
Možná je divný a o ničem, ale není o nic divnější a víc o ničem, než čísla a z nich údajně vyplývající závěry, která si odněkud vycucala BSA.
Pro média to byl zákusek. Když už nejde o stařenku ubitou kvůli 50Kč, tak ať jde alespoň o hodně a tady šlo opravdu o astronomické peníze.
ČT okamžitě povolala do pořadu Události komentáře zástupce Microsoftu pro ČR a SK (tuším, že to byl dokonce ředitel, ale jménem si nejsem jistý) a proti němu O. Neffa. Rozhovor dvou protistran to ale nebyl. Spíš to působilo jako přátelský rozhovor a názory zaznívaly rozumné a to i od zástupce Microsoftu.
V tom případě by mně zajímalo, kdo je vlastně ta BSA, že plodí tak svérázné názory.
Nejvíce mne zaujalo, jak vyčísluje, o kolik by se zvedla světová ekonomika, kdyby se software jen kupoval.
Nemohl by mi to vysvětlit někdo s ekonomickým vzděláním? Jestliže mém v peněžence 4000Kč a chci si koupit buď novy procesor nebo Windows. Čím pomůžu té světové ekonomice, když se rozhodnu pro Windows na starém procesoru místo Linuxu na novém procesoru. Ale i kdyby to nebyl Linux a znovu Windows, jen bez licence. Je to sice krádež, ale z pohledu té zmiňované světové ekonomiky mi to nějak uniká. Nemohu utratit víc než mám. Nebo jako vstupní předpoklad použila BSA pohádku Oslíčku otřes se?
Já nevím jestli je to o ničem ... řekl bych že je dobře že se přetřásá daná situace stále dokola...
A to s tím studentem je behužel také pravda, kupříkladu jeden můj známý používá už asi 2 rok Linux jenže potřebuje ke své činnosti Photoshop a ted babo rad ...
samozřejmě už opět slyším a čtu odpovědi které říkají že existuje přeci gimp, sodipodi, blender, inskape atd atd atd ale bohužel nic z toho se nevyrovná (zatím) Photoshopu, 3D studia Max a Quark tak to bohužel je. Takže lidé tak trochu musí krást i když používají OpenSource
a jak to celé souvisí s článkem ? Jednoduše : Když každý poslední měsíce vidí v metru a na reklamách že oppice prošlo vývojem atd atd a jiné slátaniny tak ho ani nenapadne používat nebo hledat něco jiného, jednoduše si takový produkt zkopíruje. Ale proč táži se proč linux nemá alespon malou reklamu ? Jistě reklama něco stojí ale nemusí být Linux přeci zadarmo, takhle to nikam nepovede. Distribuce třeba suse stojí okolo 2.600 nebo RH a přiznejme si nedávno jsem byl ve státech a viděl jsem i reklamy na linux, takže to jde a tak vzniká víc jak plnohodnotný OS. Nemá cenu prodávat něco co stojí 400-500kč když o tom vědí jen pár stovek lidí. Svuj linux si taky už notnou dobu kupuji (mám onu zmíněnou suse) a jsem velmi spokojen. Kdyby bylo o Linuxu více vědět tak by tu nemohly "prosperovat" ani takové pofiderní firmy jako je BSA a MS by utřel se svými "studiemi" hubu.
Jestli potřebuje Photoshop, ať si koupí Photoshop. Jesli potřebuje program na kreslení, ať si vybere ten nebo ty, které mu přinesou nejlepší poměr cena/výkon. Nic z toho ho neopravňuje ani nenutí neoprávněně užívat cizí autorské dílo (v terminologii BSA krást). Každý autor má právo si určit podmínky užívání svého autorského díla a autoři Photoshopu si určili svoje: Za to, co jsme vytvořili, chceme, aby jste zaplatili našemu zaměstnavateli a ten z toho nějakou část dá nám ve formě mzdy. Taky to nesmíte kopírovat svým známým, nesmíte se kouknout jak jsme to udělali, nesmíte to změnit, nesmíte ... Autoři GIMPu si určili svoje odlišné. Já třeba osobně nehodlám používat Photoshop za podmínek, které si určili autoři Photoshopu, a zároveň je nehodlám porušovat (a na porušování těch podmínek tu máme zákony). Kdyby mi podmínky vyhovovali, tak to používat budu. Prostě si vyhodnotím poměr cena/výkon a Photshop to prostě prohrál. A vvvo tom to je.
"A to s tím studentem je behužel také pravda, kupříkladu jeden můj známý používá už asi 2 rok Linux jenže potřebuje ke své činnosti Photoshop a ted babo rad ..."
Photoshop je IMHO nástroj pro profesionály a tedy k výdělečné "činnosti". Pokud si ten student na něj nevydělá, tak ať si nestěžuje!
Problem ale je, ze ruzne navody a triky na praci s Photoshopem se objevuji v ruznych casopisech, ktere svym zaberem pokryvaji vsechno od topinkovacu prave po Photoshop. To si pak ctenar zajde za kamaradem a rovnou si to od neho prepali a bude pouzivat. A uprimne, videl jste nekdy obycejneho uzivatele, jak se pokousi studovat Licencni ujednani pred instalaci programu? Ja ne. Sam jsem cetl jen jedinou licenci - GPL. Ale jine ne.
A jak si má prosím tento student na něj vydělat? Když je jeho zájmem, a třeba úzkou specializací pro budoucí zaměstnání, zrovna třeba grafika a chce se jí živit? Zaměstnavatelé po něm budou požadovat určitě znalosti Photoshopu (a kupodivu ne Gimpu) jako základní předpoklad příjmu do zaměstnání. Jak se s tím má poprat? Jak "nekrást"? To má nejdřív vydělávat na nádraží nošením pytlů brambor? Tímto způsobem mu bude v našich podmínkách trvat asi tak 10 let než si našetří na první Photoshop. To jde možná v Americe, ale u nás ne.
To se týká i různých jiných vývojových nástrojů, aplikačního softwaru atd. Přiznejme si, že téměř každý, kdo se pohybuje v IT, na začátku používal nelegální software. A ať se zeptá sám sebe, PROČ ? Proč si ho nekoupil ?
Mě dost překvapuje, jak si kdejaká světová ekonomika stěžuje na nedostatek kvalifikovaných sil z oblasti IT a zároveň neexistují způsoby, jakými lze tyto odborníky legálně "vytvářet". Pokud bychom se přesně řídili podle zákonů, tak by bylo na světě velmi málo IT odborníků, tedy méně vytvářeného softwaru a částečně také větší nedostatek financí na nákup softwaru. A také životní úroveň o několik let zpátky. Dnes se na různých pozicích požadují znalosti vesměs uzavřeného a velmi drahého, běžnému smrtelníkovi nedostupného softwaru. Jakým způsobem asi mohou být takové pozice zaplněny? Že by potomky milionářů ? Asi ne, ti maj určitě na starosti jiné "důležité" věci.
Zároveň neříkám, že je správné "krást software", tj.užívat v rozporu s licencí. Užívání uzavřeného software je zbožím k prodeji, je normální za něj chtít peníze. Jeho vývoj stojí dost velké náklady. Je třeba vzít v úvahu, že se nedá na všechno dívat jen z jednoho úhlu.
Myslím, že článek je i přes svůj "mlhavý obsah" přínosem, protože o těchto věcech se musí diskutovat pořád. A to až do té doby, až nebude o čem diskutovat, tj. bude vše vyřešeno. A navíc každý další člověk, pro kterého byl článek nový a zajímavý, může být právě tím, kdo věci začne měnit. Pro ostatní, co podobné články četly už x-krát a zároveň nad ním ohrnují svůj vševědoucí nos, těm článek skutečně nic nového nepřinese.
1) umi-li gimp (opravdu umi, tzn. chape principy), je prechod na photoshop veci, ktera se da udelat bez problemu za behu
2) po mne jiz dva zamestnavatele (no dobre, na hpp jen jeden) gimp chteli. predpokladam, ze ti co v nem delaji holywoodske velkofilmy take nekdo zamestnava
3) neni problem se k photoshopu dostat bez utraceni penez, treba si zkusit nejakou brigadku v dtp studiu, o prazdninach jich byva nabizeno habadej
4) ty brambory take nekdo nosit musi
To je prece jasne, reklamni agentura prece pozaduje spickove znalosti software ktery pouziva - je profesionalni tudiz jede na photoshopu. Nejaky student se spickovou znalosti gimpu je opravdu nenadchne takze ho ani nezaplati... o quarku ani nemluvim... asi tak...
Presne tak, ten clanek je nesmysl. Mozna mel byt jeho ucelem povzdech nad tim ze BSA zahrnuje do statistik piratu i uzivatele OSS software ale ve skutecnosti vyzniva jako obhajoba lidi co si stahuji closedsource SW (samozrejme nelegalne a s plnym vedomim).
Oni byly nedavno maturity, tak tohle bych tipoval na slohovou praci z CJ, utvar uvaha. Jinej vyznam to nema, jenom prosty konstatovani vlastnich, i kdyz obcas zajimavych nazoru, informativni hodnota nulova.
Hej, te "svate trojici" nademnou v podtstate nevim proc do toho kerujete. Nevim ze by bylo na uvaze (clanku) neco spatneho a kdyz uz mluvi pan prog o informacni hodnote, tak ty vase prispevky jsou dle meho skromneho nazoru vo uplnem hovne. ehm .. promin hovno nechtel jsem te urazit, uz se to nestane. :)
lenze za studenta dost casto rozhodne profesor, aky software sa bude pouzivat.
ja som totiz student a ked dostanem za ulohu, ze na konci semestra mam odovzdat projekt v closedsource programe, tak ho v tom aj spravit musim.
problem je v tom, ze nie vzdy sa da closedsource software nahradit nieci opensource.
Pokud profesor rozhodne, ze se ma neco udelat v closedsource (ale i opensource), tak by ten soft mela skola studentovi zpristupnit - bud v ucebnach na skole nebo v ramci nejake multilicence i pro pouziti doma.
A dokonce je to i často možné. Většina zahraničních softwarových firem poskytuje různé slevy a akce pro školství. Důvodem pro to je, že jakmile se žáci naučí používat nějaký SW, budou ho chtít používat i v praxi.
Lenze to sa nestava. Ked je software spristupneny v ucebniach, tak len na nejake 2 hodiny cviceni tyzdenne, pripadne niektory v ramci individualnych pristupov (Nie vsetok) na rozvrzanom os, to sa neda ani s tym poriadne robit.
Vezmite si takeho studenta stavebnej fakulty. (Oblast slobodneho software v stavebnictve je obvzlast zanedbana) Ten robi v autocade, pripadne v allplane. Navrhovanie domov je sustavna namahava tvoriva cinnost, kde sa treba sustredit na zlozite detaily. Za tych par minut, co sa mu postasti individualny pristup nestihne spravit vobec nic. Miesto behania do labaku si tento soft "okopiruje" , netrapi ho, ze kradne intelektualne vlastnictvo za desiatky az stvoky tisic korun. Ale hlavne moze pracovat sustavne nad projektom rozmyslat a nikto mu nefuni za chrbtom s hodinkami, ze by uz mal odist.
Ano, existuje studentska licencia na 2 roky za 3600 sk. Ale kym clovek dostuduje, je si ju potrebne kupit 3x. Student ma este aj ine vydavky a nemoze si ju aj tak dovolit.
Prijde do praxe a ajhla koho produkty pouziva legalne kupene vo firme ?
Nepoužívejte prosím spojení "intelektualne vlastnictvo". Ten pojem je blbost. Každý má svůj vlastní intelekt a ten je jediný, který vlastní. Obchoduje s ním ve formě zaměstnání nebo podnikání a znamená úplně něco jiného než "intelektualne vlastnictvo".
Nevim, jak jste prisel na to, ze pojem intelektualni vlastnictvi je blbost :-o. Intelektualni vlastnictvi je pravo cloveka k produktum jeho dusevni prace. Kde tam shledavate pojmovy problem?. A.
1. Duševní vlastnictví není pouze právo autorské. Autorska prava jsou z oblasti dusevního vlastnictví od "vlastnictví" nejdal, to vam davam za pravdu.
2. Typičtější jsou průmyslová práva (patenty ...), nejblíž vlastnictví jsou ochranné známky.
3. Názor, že k duševnímu vlastnictví nelze mít vlastnické právo je zastaralý (i když přiznávím, že někteří teoretici se ho pořád drží) a v praxi neudržitelný. Teoreticky máte pravdu, ale pouze proto, že se opíráte o soukromoprávní předpisy z doby socialismu, který jsou ideově úplně mimo.
4. Doporučuji zkouknout nový zákon o ochranných známkách, kde se o vlastnictví už mluví explicitně.
5. Jde o běžně používaný právní termín v zahraničí.
6. Citace z věcného záměru připravovaného občanského zákoníku (prof. Eliáš):
"I nehmotné věci budou uznaným předmětem vlastnictví. Tím odpadne scholastické rozlišování mezi "majiteli" nehmotných statků a "vlastníky" statků hmotných, ačkoli obsahového rozdílu mezi obojím není."
A.
1. Duševní vlastnictví není pouze právo autorské. Autorska prava jsou z oblasti dusevního vlastnictví od "vlastnictví" nejdal, to vam davam za pravdu.
2. Typičtější jsou průmyslová práva (patenty ...), nejblíž vlastnictví jsou ochranné známky.
3. Názor, že k duševnímu vlastnictví nelze mít vlastnické právo je zastaralý (i když přiznávím, že někteří teoretici se ho pořád drží) a v praxi neudržitelný. Teoreticky máte pravdu, ale pouze proto, že se opíráte o soukromoprávní předpisy z doby socialismu, který jsou ideově úplně mimo.
4. Doporučuji zkouknout nový zákon o ochranných známkách, kde se o vlastnictví už mluví explicitně.
5. Jde o běžně používaný právní termín v zahraničí.
6. Citace z věcného záměru připravovaného občanského zákoníku (prof. Eliáš):
"I nehmotné věci budou uznaným předmětem vlastnictví. Tím odpadne scholastické rozlišování mezi "majiteli" nehmotných statků a "vlastníky" statků hmotných, ačkoli obsahového rozdílu mezi obojím není."
A.
1. Duševní vlastnictví není pouze právo autorské. Autorska prava jsou z oblasti dusevního vlastnictví od "vlastnictví" nejdal, to vam davam za pravdu.
2. Typičtější jsou průmyslová práva (patenty ...), nejblíž vlastnictví jsou ochranné známky.
3. Názor, že k duševnímu vlastnictví nelze mít vlastnické právo je zastaralý (i když přiznávím, že někteří teoretici se ho pořád drží) a v praxi neudržitelný. Teoreticky máte pravdu, ale pouze proto, že se opíráte o soukromoprávní předpisy z doby socialismu, který jsou ideově úplně mimo.
4. Doporučuji zkouknout nový zákon o ochranných známkách, kde se o vlastnictví už mluví explicitně.
5. Jde o běžně používaný právní termín v zahraničí.
6. Citace z věcného záměru připravovaného občanského zákoníku (prof. Eliáš):
"I nehmotné věci budou uznaným předmětem vlastnictví. Tím odpadne scholastické rozlišování mezi "majiteli" nehmotných statků a "vlastníky" statků hmotných, ačkoli obsahového rozdílu mezi obojím není."
A.
Pro ten nepravdepodobny pripad ze byste byl tezky filosof a vzhledem k bodu 1 se nebudu prit s bodem 3.
Bod 2: Patenty jsou monopol udelovany statem. Neexistuje zadne logicke zduvodneni, proc by nekdo mel mit desitky let pravo na vyhradni vyuzivani napadu, ktery napadl nekoho jineho zcela nezavisle pet minut po nem. Osobne pochybuji, ze lze preformulovat patentove pravo tak, aby byl tento problem odstranen. Bod 5: Myslim, ze argumentace autoritou byla prohlasena za irelevantni jiz v antice. I kdyby se OSN shodla na tom, ze 1+1=3, pravdou se to nestane. Proto samotny fakt, ze se neco deje v zahranici, neznamena vubec nic. 6) Obsahovy rozdil mezi majitelem hmotneho a nehmotneho statku JE. Nehmotny statek lze (minimalne v pripade, ze je zapsan digitalne) kopirovat za cenu zanedbatelnou vzhledem k nakladum na porizeni prvniho kusu. Mozna ze nekdy pujde kopirovat i hmotne statky (napriklad pomoci nanotechnologie) - ale soucasne zakony s tim rozhodne nepocitaji.
Ad 2. Jestli mají patenty smysl je věc názoru a stejně jako jsou logické důvody proti nim, jsou i logické důvody pro jejich existenci. Osobně si myslím, že převažují. Naprosto nijak to nesouvisí s tím, jestli jdou vlastnit.
Ad 5. Argumrntace autoritou rozhodně irelevantní není, pokud jde o autoritu v oboru, o kterém se diskutuje. Navíc jsem měl pouze na mysli, že přiznávání vlastnictví k výsledkům duševní práce je směr, kterým v důsledku integrace práva (celosvětové, evropské) jdeme. Nic víc.
Ad 6. Obsahový ano, právní ne. Pro právo není podstatné, jestli hmotný předmět pronajmu, nebo nehmotný licencuji, nebo oba převedu. Obojí můžu převést jednou, nehmotný licencovat vícekrát.
A.
Ad 2: Ano. Ja si osobne myslim, ze prevazuji duvody proti, ale chapu opacny nazor - presneji, chapu nazor, ze patenty by meli existovat, nechapu pokud by nekdo obhajoval soucasny patentovy system. Ad 5: Ano, ale to neni tento pripad. Soucasna integrace prava bohuzel postupuje smerem k vetsimu vydelku pravniku ... nicmene se obavam, ze je nevyhnutelna. Ad 6: Pravni norma sama o sobe - nepodlozena logikou a ochotou lidi ji dodrzovat - nema ani cenu papiru, na kterem je napsana. Co je dulezitejsi, dokonce i pravni normy ktere oboji maji obvykle nevydrzi (beze zmeny) ani tak dlouho jako ten papir. Oproti tomu fyzicke predmety vcetne obsahu (tedy vyznamu a proto i ceny) mohou vydrzet desitky tisic let (pazourky vydrzely fyzicky jeste dele, ale vyznam se jiz zmenil). Predmety dusevni v digitalni podobe mohou vydrzet teoreticky naveky, praxe se teprve ukaze - konkretni pripad dusevniho vlastnictvi v podobe vynalezu kola ma hodnotu i po stovkach tisic let, na druhou stranu nektere hry jsou zastarale za pet let ... nicmene i v tomto pripade bych rekl, ze obsah je dulezitejsi nez pravo.
PS: Soucasnym patentovym systemem myslim predevsim patentovy system v USA - paradoxne o nem vim vic nez o tom ceskem ... Nevyhnutelnosti integrace myslim to, ze v soucasnem globalizovanem svete je nutne zajistit rozumnou vymahatelnost prava bez ohledu na hranice - a myslim, ze ve vetsine sveta to napriklad v pripadech vrazdy funguje. Je nutne rozsirit to o dalsi zlociny a dalsi staty ... a udelat to spravne je natolik obtizne, ze se nedivim ze se to spravne nedari ...
Vcelku souhlasím, takže se není o co hádat :-). Jenom dodám, že ač o americkém právu mám poněkud kusé informace, tak ho považuji za mnohem horší právní systém, než právo kontinentální. Trochu se bojím, že se mu postupně budeme přibližovat, protože jde v některých oblastech o "moderní" (to není pochvala, to je zoufalé zaúpění :-( ) právo (typicky ochrana spotřebitele).
A.
Podle meho nazoru ma jak americke, tak kontinentalni (prinejmensim EU) pravo radu nevyhod ... a "priblizovani" vypada tak, ze prejimame nevyhody americkeho prava, ale ponechavame si nevyhody vlastni.
Napíšu to ještě jednou (před pár dny jsem takhle reagoval na Živě):
„Slova „duševní“ a „vlastnit“ nepatří do jedné věty. Vlastnit můžu fyzický objekt, jednoznačně identifikovatelný, který když mi někdo vezme, tak ho nemám. Číslo jedna ale těžko můžu vlastnit, protože čísel jedna může být tolik, kolik jen budu chtít, všechno jsou to jedničky, rovnocenné a značně abstraktní. Jak dokážu, že tu jedničku mi někdo vzal, když tu svou pořád ještě mám?“
Zapomínáte že ukrást lze i nápad - v takovém případě ho sice stále máte, ale pokud jste druhý, může to být stejné jako by ste ho neměl !!! A co je program ? Nápad zapsaný ve formě jedniček a nul !!
U nas ten termin presne neznie "intelektualne vlastnictvo", ale "Dusevne vlastnictvo". Co je preklad od "Intelectual property". Je to relevantny pravnicky terminus-technikus a je aj kodifikovany. Pouziva sa v suvislosti s autorskymi pravami.
Institut dusevneho vlastnictva nie je sam o sebe az taka hlupost. Povodne to malo umoznit autorom, aby nezomreli od hladu. V mnohych pripadoch to este stale tak funguje. Ale problem je, ze "ochranne organizacie" narobili z tohto pojmu obludnu zalezitost, ktora sa obracia proti samotnym pouzivatelom a dost casto aj proti autorom. Skratka sa stal z toho dobry biznis a nastroj na zastrasovanie ludi, aby velke korporacie mohli zvysovat svoje zisky.
Btw, autor nechcel zostat v anonymite, len vyplnil zlu kolonku :).
Duševní vlastnictví znám z pohádek. To se upíšete čertu, a on pak vlastní vaši duši.
Nemorální zákony musí být ignorovány a porušovány; v demokratickém státě zrušeny. Jakkoliv se institut duševního vlastnictví maskuje a obhajuje věcmi, které jsou v zásadě správné, nebo tak aspoň na první pohled vypadají, v důsledku jde o útok na základní lidská práva:
Moje mysl je mé soukromé území.
Vetřelci mohou být zastřeleni bez varování.
Pokusy nárokovat si vlastnická práva ke kterékoliv části mého vědomí nebudou tolerovány.
Ruce pryč od mého mozku!
Bez ohledu na to, co je v té či oné době na tom či onom místě legální, neexistuje jiné legitimní duševní vlastnictví než naprosté, bezvýhradné a nedotknutelné vlastnictví vlastní duše.
Tyto zásady samozřejmě nemění nic na tom, že pokud mohu žít bez něčeho, co sice někde existuje a moc by se mi hodilo, ale ten, kdo to vytvořil, vlastní či rozšiřuje, to nabízí pouze za podmínek pro mě nepřijatelných, považuji přinejmenším za věc slušnosti nevzít si to v rozporu s těmi podmínkami, ale obejít se bez toho. To se týká nejen komerčních programů, ale dejme tomu i předražené vody uprostřed pouště, pokud bych měl reálnou šanci dostat se živý k jiné oáze; v opačném případě bych samozřejmě bojoval o přežití všemi prostředky, včetně placení vyděračských cen nebo vraždění vyděračů (to podle okolností). A například když jsem dobrovolně podepsal licenci nesvobodného programu (konkrétně kvantově chemického balíku Dalton), bráním se převodu vlastnických práv k části své mysli na jeho autory výlučně tím, že se vyhýbám studiu jeho zdrojového kódu. Jenom se budu tvrdě bránit proti každému, kdo by mi chtěl vymýt z mozku učivo základní školy (nebo cokoliv jiného), až Evopská komise prosadí patenty na aritmetiku nebo jinou podobnou hovadinu.
A nezapomenu na pohádky: Když někdo mluví o duševním vlastnictví a říká ,,Vlastnictví jako vlastnictví,`` a ,,Krádež jako krádež,`` pokropte ho svěcenou vodou.
ano rad porovnam. 3d studio bych za blender nevymenil. mayu ano, ale i spousta profesionalnich mayistu pouziva blender jako doplnek. blender je vynikajici profesionalni program
Presne, nebo gratis verzi Cinemy 4D, nebo starsi verze Caligari TrueSpace. :)
Ale osobne bych se vsadil, ze vyrobcum napr. 3DStudia Max je jen ku prospechu, ze spousta fanousku si pro hrani na doma ukradne nejakou tu verzi, protoze pak udelaji fanouskovske stranky, napisou tutorialy a zvetsuji uz tak velmi pocetne komunity fanouchu a zvetsuji tak "slavu" programu.
No v něčem má článek pravdu určitě. Pokud by zákon zabránil pirátům software ukrást, není jisté, že by si ho koupili, pak by použili třebaz ten blender.
Dle mého názoru však ačkoli o tom samozřejmě nemluví, v jistém smyslu pirátství vítá, a to hlavně u domácích uživatelů. Nebýt pirátství, spousta lidí by přešla na open source produkty, což by za několik let mohl být pro MS problém i ve firemním prostředí.
"Pokud by zákon zabránil pirátům software ukrást,..."
zakon se tomu pochopitelne snazi zabranit, ale nema k tomu dostatecne prostredky. zakon se napriklad snazi zabranit i vrazdam, a presto se zabiji.
zakon neni zed aby necemu zabranila, muze pouze "motivovat" nebo "demotivovat" (prevazne jeho naslednou diskriminaci) jedince K nebo OD urciteho jednani.
1, skola (profesor) rekne v jakem programu bude prace vytvorena (teoreticky by melo stacit zadat vystupni format, o nastroje se nema co starat, ale eni tomu tak).
2, skola poskytuje (mnohdy nevyhovujici) pocitacovou ucebnu. ktera je vetsinou plne obsazena po celou dobu sve dostupnosti.
tyto dva axiomy nejsou nijak povzbudive ani spravne, ale z 99% pravdive.
jeden muj znamy ma dceru, ktera doma nezna(la) komercni sw. (OO.org, firefox, thunderbird, os nevim) a byla celkem spokojena, nez ji ve skole naridili, ze svoji praci musi odvest a odevzdat v Corelu, na otazku jak si ma obstarat potrebny SW (za 100ky tisic), pokud nemuze pouzit nekomercni prostredky, ji bylo odpovezeno, ze to neni starost skoly... investovala cca 300,-Kc do warezu a ja se ptam: co ji asi tak zbyvalo?
1, vykaslat se na studium?
2, vzit si hypoteku na SW ktery mozna uz nebude nikdy potrebovat?
obavam se v tomto pripade Vase prirovnani k rohlikum ponekud narazi.
protoze zakone jednani zde primo ohrozuje moznost studovat (ne jen pohodli)
Takový profesor má být vyhozen. Učí děti porušovat zákony. Nabádá k trestnému činu a měli by ho zavřít za ohrožování mravního vývoje mládeže a nabádání k trestnému činu. Řekněte mi, ve které škole vám bylo odpovězeno "ze to neni starost skoly" a já to už pořádně rozmáznu.
ja ale netvrdim je je to spravne jednani (profesor by naopak mel podporovat vsestranost, coz jsem take zminil), netvrdim ze je spravne jak se s tim dana studentka vyporadala. ja se jen ptam: co ma chudak holka delat? a predpokladam jistou davku empatie, ne jen teoreticke vykriky "podame zalobu a profesora ukrizujeme". zaloba je sice naprosto korektni a moralne spravne jednani, ale ten blbej papir, ktery je nasi spolecnosti tolik predcenovan ji asi bude tezko vydan, kdyz bude podavat zaloby na skoly ve kterych studuje.
Jojo, chápu na co narážíš. Jenže pragmatismus je v mých očích poněkud sprofanovaný (hlavně jistým profesorem a jemu podobnou sebrankou s hrbáčem v čele). Lidé bez vize jsou stejně nebezpeční jako lidé s vizí, kteří ji realizují za každou cenu. No nic, slečna papír už doufám má a teď co takhle udělat něco pro společnost (kmen, tlupu, rodinu)?
Podle me sis celou situaci vymyslel ve snaze ospravedlnit nemoralni jednani. Dodej realne inforamce, to jest adresu skoly a jmeno profesora. Uvidime co je na tom pravdy a zda skutecne nelze nic delat.
Já mám stejnou zkušenost - nebudu posílat adresu školy, nechci mít problémy. Učitel fyziky(!) chce laborky v docu - když to uděláte v OO.org a mu se to zobrazí jinak máte smůlu. Když mu pošlete PDF tak vás seřve. Ano - škola má zakoupené officy, ale pracovat se na těch strojích opravdu nedá. A to bych tam musel být odpoledne, navíc dojíždím... debata s ním je nemožná - zkoušel jsem to a potrestal mým jménem třídu tak, že se laborky musely dělat ručně a další striktní opatření.
Myslím, že by bylo zajímavé až vyjdu školu na něho poštvat BSA - alespoň k něčemu by byli:)
jsi srab. do takovych situaci jsme se dostal mockrat, a vzdys e tomu postavil celem. ucitel neni buh :) a v pripade nejake sikany z jeho strany existuji odvolaci prostredky
Já myslím, že stačí jeden telefonát a věc se vyřídí. Samozřejmě, pokud onen profesor a ředitel nejsou naprostí idioti. V takovém případě je ale lépe změnit školu!
Co to je za blbost ? V každé škole je určitý podíl idiotů, to by si nevybrala. Pokud chcete zkoušku nebo zápočet, musíte držet hubu a krok. Existuje spousta způsobů jak odůvodnit, že nejste způsobilý ji dostat tak, abyste nemohl říci ani ň.
Hm, to uz se na nasich skolach zase uci drzet hubu a krok? To nam ty hodnoty jako je pravda, pravo na nazor, svoboda vyjadrovani vydrzely hooodne dlouho. Nu, je asi cas se postehovat nekam kde tyhle slova jeste neco znamenaji.
Nicmene uz je mi jasne proc leze z nasich skol tolik tupych ovecek.
LOL, kdyby mel clovek menit skolu pokazdy, kdyz se setka s profesorem-idiotem, tak by to mohl po semestru stridat az do duchodu ;-) Tys nikdy nestudoval, vid?
To nic není, nám do práce přišel životopis, nejdříve bylo pátrání co to je za příponu, v čem to otevřít. Po dvou minutách hledání na webu a potvrzení z více zdrojů jsme došli k tomu, že je to Corel. Snažili jsme se to otevřít ve free programu XnView na zobrazení různých formátů a nic. Kolega si stáhnul a instaloval jiný univerzální program podobný tomu XnView a taky neuspěl, zobrazilo se jen pozadí, nějaká tapeta. Soubor sem teda poslal kamarádovi do DTP studia, věděl sem, že tam budou mít Corela. Zpět mě došla zpráva, že to je soubor pro poslední verzi 12 a že oni mají verzi 11 a nejde to proto otevřít (a kdo dnes kupuje verzi po verzi, ze? :-) ).
Takže závěr: takové kokotské jednání funguje i z druhé strany. Hold jako kandidát na zaměstnání úplně propad na tom, že neuměl poslat životopis ve správném formátě, když v oddělení je jen Word a Excel.
Staci zverejnit jmeno dotycneho "profesora" a adresu skoly.
Podobne pripady se u nas uz uspesne vyresili prez Radu rodicu skoly. Riditel nechtel riskovat zverejneni. Skoly o studenty musi dnes tvrde bojovat, dostavaji penize podle poctu studentu, a podobna "reklama" jim urcite neprospeje.
V druhem pripade stacila domluva dotycne ucitelce. Reditel pochopitelne o nicem nevedel. Po tom co jsme mu vysvetlili situaci si u nas dokonce objednal skoleni pro ucitele "aby byli v obraze" co je za rozlicny sw k dispozici. Od pristiho roku tam uci OO spolecne s WW.
Josef
Jezis trochu se zamysli to neni jen grafickej software. Co třeba Matlab Autocad apod. Zkus si za to sehnat nahradu. Jo a když už se nějakej soft učí tak se učí konkrétní a némůžeš si vybírat v čem to budeš dělat.
Hmmm. samozrejme mate pravdu. Krast se nema. Ale lhat taky ne. Kdo lze ten krade. A to co publikuje BSA jsou v nejlepsim pripade nesmyslne statistiky a v horsim pripade obycejne lzi.
Nadarmo se nerika, ze slovo lez se stupnuje jako lez, nehorazna lez, statistika ...
A bohuzel stale vice lidi pouziva statistiku jako opilec lampu - k podpore, nikoliv k osvetleni ...
mozna jste si nevsiml ale treba povray rozhodne neni modelovaci software...
ale o tom to neni, vetsi problem je ze studenti jsou dost casto nuceni odevzdavat prace v urcitem formatu do ktereho prevest vysledek z nejakeho open source programu neni nijak snadne a vysledky obcas vypadaji docela zajimave...
tzn. ne vzdy je mozne pouzit nejakou open source alternativu
Ovsem tvoje reseni vyzaduje splneni dvou podminek - ten lab musi skutecne fungovat (ne vsude je to tak krasne jako na matfyzu, viz. "fungovani" pocitacovych laboratori na jedne nejmenovane FAkulte CVUT, druhak nesmi byt vyzadovano vykonani dane prace v konkretnim software (protoze na ten byl zamereny dany kurs - aneb kdyz mas udelat projekt v Delphi, tak ti Python zadarmo moc nepomuze).
Zřejmě jste v té situaci nikdy nebyl. Nevim jak dobře se dělá v POVrayi, ale o to tu ani tak nejde. Příkladem může být jeden semestr technického kreslení v AutoCADu na naší fakultě. Samozřejmě že po dokončení předmětu jsem upirátěný AutoCAD smazal a patrně ho už nikdy více nepoužiju a to tom autor psal. Já jakožto člověk, který nebýt možnosti nelegální kopie jsem započítán do statistik bych si tento soft nikdy nepořídil ani ve studentské verzi. Za ty tisíce by mi těch pár hodin proseděných ve škole místo doma nestálo. A věřte že takových lidí je opravdu moc a přesto na tom výrobce netratí ani haléř, naopak.
Sice do takového případu nevidím, ale spíš bych řekl, že částečně je tomu na vině i škola, neboť nezakoupila (nevyjednala) příslušné licence, které by ji oprávňovaly přepůjčovat ten produkt studentům. Myslím, že je to také chyba studentů, že nedělali na školu nátlak v tomhle směru. Ono totiž je lepší napsat "nevyjednala licence", neboť vztahy s takovými výrobci softwaru jsou obecně dlouhodobějšího charakteru (viz "nejnovější verzi" v článku).
To, že by používal nějaký jiný program ale obecně ve většině případů nic neřeší, neboť svá zadání musí zpravidla dělat nebo alespoň odevzdávat v příslušném programu. Kromě toho by i ten výrobce programu měl dbát na protežování svého produktu na dané škole, v rámci propagace by jistě nějakou smouvu uzavřel. Vždyť až se jednou studenti dostanou do praxe ve svém oboru, jistě budou tyto produkty prosazovat, nebo na ně budou už rovnou připraveni - a to by měl být také zájem dané softwarové firmy - vžyť to přímo ovlivňuje použitelnost jejich produktu.
Inu - jak vypadá ta druhá stránka? Jednou jsem potkal jednoho strojaře, který byl naprostý dement, ovšem jeho předností prý bylo - jak sám s oblibou říkal - že "má AutoCAD za čtvrt miliónu".
Ale jak říkám - já jsem nebyl ani na stavařině, ani na strojařině, takže nevím, jak to tam doopravdy chodí.
nekdy mi pripada, ze podobne pochybne spolky neznaji nic nez komercni sw a komercni os, proto pak plodi takovehle zvasty o kradezich, zlocinech atd... chudaci
Kdyby tady v ČR nebyli hodně jantaři, tak už dávno někdo podal hromadnou žalobu na stát. Stát Vás nemá právo diskriminovat. Pokud stát tlačí Windows tak Vy máte nárok na bezplatnou kopii. Podejte trestní oznámení na neznámého pachatele(Zdarma). Předložte seznam programů vytvořených státem které nemůžete používat protože jsou pouze pod Windows bez možnosti další volby. A chtějte po státu náhradu ve výši ceny licence Windows + 1x za 5let(životnost Windows) další peníze na novou verzi + cca 50 000,- na Windows školení a nebo 1 000 000 odškodné že Vám ve škole neposkytli univerzální vzdělání a vy musíte absolvovat další školení.
Máte na to právo.
Rómové nejsou blbý.
Když je nekdo diskriminuje jdou si stěžovat.
Tak nebuďte blbci a využijte svoje právo.
Nenechte se diskriminovat.
Mimochodem proč Windows?
Dítě jde do školy a ejhle - směje se na něj Windows?
Proč Windows? Protože ho stát podporuje! Proč ho stát podporuje?
Protože z něj má peníze (DPH).
Dostudujete a začnete pracovat. Na webech vlády jsou různé programy.
Pro co? Pro Windows? Proč? Protože Windows je státem podporovaný komerční produkt na kterém stát rejžuje.
Proč BSA? Aby nikdo neokrádal stát. Státu nejde o nějaký Micro$oft - tedy jen do výše úplatnosti jistých lobistů - státu jde o daně. A z toho pohledu je ten kdo krate software ZLOČINEC! Ne protože obral firmu co program udělala, ale protože obral stát na DPH!
NENÍ TO O NIČEM JINÉM NEŽ O DOJENÍ LIDÍ.
Teď už víte proč je BSA, proč klidně půjdete sedět když budete krás software(okrádat stát) a proč je na školách Micro$oft.
Mimochodem jestli to někdo nepochopil,
tak stát má právo tlačit Windows. Ale nesmí Vás jako uživatele jiného operačního systému diskriminovat.
A nesmí potlačovat Vaší svobodu.
Stát nesmí dělat programy pouze pod Windows!
Což je jeden komerční program.
Resp. může ale ne pro veřejnost.
Pro svou potřebu si může dělat co chce.
Programy pro občany (výpočet daní, elektronický podpis pro Windows...) nesmí dělat pouze pro úzkou skupinu občanů s Windows.
A pokud tak učiní, máte plné právo na odškodnění a nebo na licenci Windows + školení aby bylo dosaženo rovných podmínek.
Vy máte šanci na úspěch pouze pokud dokážete, že Vás stát diskriminoval tím, že nevytvořil stejné programy i pro Linux.
A že jste dané programy chtěli - ale nemohli využívat.
Ideálně by to chtělo doložit výši škody která Vám tím vznikla.
Pak žádejte nápravu + odškodné ve výši třeba milionu a nebo legální licenci Windows + školení. Obojí je řešení.
Ovšem pokud nechcete využívat programy které po Vás vytvořil stát(výpočty daní...formuláře pro Office) - nemáte na odškodnění nárok. Protože nedošlo k žádné diskriminaci.
Mimochodem pokud chcete využívat i formuláře Office - které vytvořil stát, máte právo i na licenci Office. Tedy za předpokladu že je nedokáže zobrazit jiný program správně.
Jinak - pokud někdo krade software páchá samozřejmě zločin.
Rozhodně podle našeho právního řádu.
Takže pokud student ukradne kopii nějakého komerčního programu dopustil se krádeže. Stejné jako kdyby jste ukradli motorku a vymlouvali se že jste potřebovali jet domů - protože Vám nejel zrovna autobus.
No a?
Máte jít pěšky!
Vymlouvat se na to, že když motorku ukradnete - budete jí dále doporučovat, je směšné.
Namítnete, že zkopírováním nevzniká přímá škoda.
Ale vzniká. Rozhodně podle našeho právního řádu.
Ale náš právní řád také říká že Vás nikdo nesmí diskriminovat.
Tak až se tak budete cítít zajděte na policii a oznamte to.
Podejte trestní oznámení na neznámého pachatele ať policie zjistí kdo Vás poškozuje.
>> Namítnete, že zkopírováním nevzniká přímá škoda.
>> Ale vzniká. Rozhodně podle našeho právního řádu.
to je ale pekna blbost, co? podle pravniho radu nikdy nic nevzniklo, to je stejna blbost jako rici, ze auto jezdi na technickou dokumentaci... na benzin jezdi, to jen kdyby nekdo nepochopil tu paraelu...
a prirovnavat "kradez" nehmotneho statku ke kradezi rohliku, nebo motorky je asi stejna blabost. pokud ukradnu/vypujcim motorku nebo rohlik (i presto, ze ji casem zaplatim/vratim) tak puvodnimu majiteli vznikne prima skoda - danou komoditu v ten okamzik nemuze pouzit jinak... ale kdyz si "osmahnu" CD Langerovy (pro svoji potrebu, ne ze prodejce prijde o dalsi vydelky tim, ze budu hudbu dal prodavat a vydelavat tak na tom, ze prodejce vynalozil penize a usili na vznik teto investice) a budu si to poustet do zblbnuti, tak prodejci nevznikla zadna PRIMA skoda (neztratil zadny material, zadny cas, zadnou energii), pouze neprima a tou je (cena alba - cena media - distribuce - reklama - ja nevim co vsechno) - zkratka, ten od koho jsem "ukradl" SW (bez media, to jsem si dadal vlastni) neprisel o zadny material, nevynalozil zadnou energii navic. protoze veskere investice do vyvoje jsou konstatni, nezavysle od prodeje nebo predpokladaneho prodeje.
rohlik x pocet = [material + prace] x pocet
SW (- medium) x pocet = [material + prace] x 1
Ty se totiž krádeže nedopouštíš samotným zkopírováním programu,
ty se krádeže dopouštíš vědomým porušením zákona!
Podívej se, ty se na to koukáš zdravým rozumem.
Ale ten sem v žádném případě nepatří a ani jsem to neříkal.
Naopak ty jsi asi padlý na hlavu když si myslíš že se právo řídí zdravým rozumem.
Tady se to řídí právem, mezinárodním právem, zákony.
Říkej si tomu jak chceš, ale náš právní řád(naše právo), považuje krádež software také za krádež. Možná to podle tebe krádež není.
No podle mě také ne. Ale stát to za krádež považuje a jsou na to paragrafy. Buď se odstěhuj a nebo se dej na politiku.
Třeba tě budu volit.
Kdyby nebylo zakázané si ten program zkopírovat, tak by to nebyla krádež.
Ale ono je zakázané si cokoliv zkopírovat. Proto se také o krádež jedná.
Pokud nejednáš v dobré víře a pokaždé když si zkopíruješ hru víš, že se to nesmí - dopouštíš se krádeže.
Znova:
Krádež není samotné zkopírování programu,
krádeží se to stvává porušením zákona.
Porušil jsi zákon a jsi zločinec.
Že stát tak vytváří zločince z lidí kteří vlastně zločinci ani nejsou je jiná věc. Protože máme nějaké zákony a oni je porušují, stávají se zločinci.
Podle mě je to, že si kluk stáhne software a zkouší si ho doma dobré.
Protože se učí. Stává se z něj schopnější člověk. Případně prospěšnější společnosti. Možná až odborník. Ale stát to tak nechce. A říká to jasně zákonem.
Inu. podle mě by se měl stát víc starat o násilníky a devianty.
Ale tohle je o penězích a za daňové úniky se často dávají větší tresty než za vraždy. Protože peníze mají daleko větší cenu než lidský život.
Lidé se od pradávna k vůli majetku vraždí.
Ještě že je svobodný software.
Ale ten mimochodem stát nechce.
Protože z něj nemá daně.
Stejně jako státům vadí telefonování přes Internet,
protože z něj nerejžují.
Tohle všechno jsou totiž zdroje příjmů státu.
A oni musejí někde sehnat peníze na kauzy DiagHuman,
dálnice od nikud nikam za 600milionů, pracovní cesty na Havai,
rauty a oslavy.
1, temer se vsim souhlasim, az na...
2, priklady a jejich presonifikace na moji osobu, byly pouze teoreticke (pripoustim, ze za podezreni z piradstvi si mohu sam, protze jsem to nedeklaroval... proto tak cinim ted)
3, napadl jsem prirovnavani ke kradezi hmotnych statku, kde dochazi k PRIME ztrate, nebo poskozovani. nevyjadroval jsem se k zakonemu ci moralnimu aspektu daneho tema, ve kterem se zcela stotoznuji s Vasim nazorem.
Ahoj.
Nemyslel jsem to nijak proti tobě.
Kdo křičí jak software nekrade, krade ho o 106.
I já jsem si musel domů vzít řadu programů se kterýma dělám v práci abych se je naučil. To byl Novell abych s ním uměl dělat, Oracle, Windows servery. Samozřejmě jen abych se s tím naučil. Také by mi Oracle, Novell ani Windows server k ničemu nebyl. A podle zákona se určitě jednalo o krádež. Přesto že jsem vše dělal se svolením zaměstnavatele.
Prostě jako IT manager s daným zařízením musím umět dělat a na produkčním serveru se učí jen mamlas.
A pochybuji že jsi nikdy v životě žádný software nevzal.
Nejparadoxnější byla situace na policii.
(Kdysi jsem si nechával posílat soft a chytli toho co mi to prodával.)
Spis jsem sepisoval s policistou a on to diktoval do svého osobního počítače s Wordem A Windows. Policie mu počítač nedala.
Můžete 3x hádat jestli měl licence :o))
Podle mého názoru by měla být licence na software omezena na 2-3 roky od vzniku. Poté by měl být zdarma pro domácí a nekomerční použití.
To by byla dost dlouhá doba aby firma vydělala, dokupovala by se podpora(proč dělat podporu někomu kdo má náš soft zdarma).
Tím by se zabránilo kriminalizaci jinak v podstatě slušných lidí.
Navíc by se značně snížila hladina pirátsví. A firmy by stejně vydělávali.
A) na 2-3 roky starém softu nikdo nevydělá kromě Microsoftu
B) na domácnostech by stejně nevydělali se dva roky starým softem
C) snížila by se míra softwarového pirátsví
D) firmy by vydělali dost možná na podpoře (soft sice mám zdarma ale za podporu-opravy chyb musím zaplatit třeba 500,-)
E) uživatelé by si dost možná i koupili novou verzi a také by jí tlačili ve firmách
F) zvlášní kapitola hry - končí dvou/tří letá lhůta - dáme hry na DVD u časopisů s niminálním poplatkem řekněme 40,- a všichni si raději koupí ,,originální verzi"
G) kopírování starých programů za úplatu je nelegální bez svolení dané firmy (žádní paliči zlatokopové)
H) pro firmy by daná lhůta neplatila
No ale když se nad tím zamyslíte tak zjistíte, že u nás to tak vlastně funguje. Pokud si soft šušníte jen tak doma, těžko Vám BSA rozkopne dveře. Zažil jsem hromadu exekucí pronajatých počítačů. I třeba policií. Počítače zabavili, ale legálnost softu na nich nikdo nezkoumal. BSA se nevyplatí honit se za počítačovým planktonem.
Není to velryba. BSA je piraňa která se nejraději zakousne do bohaté firmy - ze které je možné urvat pořádný kus šťavnatého masíčka.
A nebo udělají velké halooo aby bylo jasné kdo vy rybníku vládne.
To je vše.
A pokud má ještě někdo nějaký problém ať se koukne na ,,ABIT SECURE IDE" HW šifrování HD za 1300,- s DPH na www.abit.com.tw v sekci ACESSORIES...
Dodáva třeba ABACUS COMPUTERS.... CS23..... dříve i Extrapoint dnes už ABITY nedělají.
Jenže ta e-nova (koukni se na její page) dělá i 256bitové a podobné šifrování. Jenže ty už si musíš nechat poslat z USA.
No tak jako tak:
1) funguje to zcela v reálném čase
2) nezatěžuje počítač (je to samostatný šifrovací HW)
3) naprosto spolehlivé(testováno v řadě PC Linux,Windows,Novell...)
4) je to zcela nezávislé na software(viz 3)
5) systém to vůbec nevidí(žádné ovladače) protože to je kus HW
6) možnost až 256bitový klíčů
7) máte dva klíče, pokud selže šifrovací modul nahradíte ho jiným se stejným klíčem
8) možnost udělat RAID striping za použití dvou klíčů -> 80bitové šifrování v podmínkách ČR nerozlousknutelné díky rozdělení a samostatnému zašifrování. (Pokud uděláte ovšem Mirroring nebo Striping+Mirroring tak sílu šifry ohromě snížíte.)
Mimochodem třeba BIS pracuje údajně tak, že z HD vyndá plotny a obsah načte ve speciálním stroji. A ten se pak dešifruje. Pokud máte zašifrované obě poltny zvlášť + nějaké ty ,,falešné" partitiony, je prý dešifrování takové záležitosti na několik set dní+ řadu člověkohodin.
Takže pokud by jste nebyl zrovna USAMA.BIN.Blbindin tak Vás nechají.
Napadá mě hned několik důvodů, proč je TrueCrypt důvěryhodnější.
Především, jelikož je to firma z USA, tak jsou tam na 99 % zadní vrátka, aby americká vládá mohla v případě "ohrožení jejich státních zájmů a bezpečnosti občanů" data rozšifrovat. O tom si nedělám iluze. Oproti tomu TrueCrypt je nezávislý open source software. Možnost zadních vrátek je prakticky vyloučena.
Navíc, kam s těmi hardwarovými klíči? Můžete je stratit, můžou vám je ukrást. Heslo si jen pamatujete. Nemusí fyzicky existovat. Z tohoto pohledu je pro mně derivace klíče z hesla daleko lepší a bezpečnější než hardwarový klíč.
Na druhou stranu jsou ovšem výhody hardware řešení jasné.
Teď mi ještě napadlo -- TrueCrypt taky umí tzv. hidden volume. Je to skrytá část v šifrovaném disku se samostatným heslem. Když vám tak někdo dá před obličej pistoly a požádá vás o vložení hesla, tak prostě zadáte ono druhé heslo a útočník se dostane pouze k datům, které jste si pro tuto situaci předpřipravil a nepozná to. TrueCrypt nijak neprozradí, že se pracuje se skrytým (falešným) oddílem.
ja software nekradu. a jestli mas pocit ze ano, talk to dokaz. co jsme ukradl? ten linux na jehoz tvorbe se sam podilim a tedy jsem drzitelem autorskych prav k jeho castem? nebo bios od pocitace, ktery sem si pooctive koupil. nic jineho nez linuxove distro, bios a vlastni soft nepouzivam a ani nemam potrebu pouzivat. je tam totiz vsechno co jsme kdy potreboval a jeste desetinasobek navrh
A co ked chcem tie vladou vytvorene programy pouzivat a nemam vobec pocitac? Mozem ich zazalovat za diskriminaciu a ziadat aby mi ho zaobstarali?
Alebo mam pocitac - 8 bitove ZX Spectrum...
Bol by som samozrejme rad, keby verejne veci neboli zavisle na Microsofte ale myslim, ze zaloba, ktoru popisujes by nevysla. Vzdy budu na niecom zavisle, na niecom co nie je zadarmo.
Inu. Pokud nemáš auto tak asi těžko můžeš využívat dálnice.
Tvoje Spectrum je starý koněm tažený povoz a v dnešní době se jedná spíš o starou automatickou pračku. Srovnávat o několik desetiletí starší historický počítač s moderním Linuxovým strojem je jako říkat, proč se Děděček nemůže sprchovat ve vaně se svou 18ti letou vnučkou.
Linux - Microsoft
Tohle je jako stavět dálnice pouze pro automobily značky Ford!(Microsoft)
Já chci jezdit po dálnicích i se svou Škodou Octavia(Linux) a nebo Mac(dnes už Linux? Dříve?) Protože to je ekvivalentní počítač.
Jde o to, že stát záměrně diskriminuje mě a lokální firmy tím,
že výrazně preferuje cizí komerční značku.
Kdyby nabízel 2-3 alternativy z toho nějakou nekomerční - dobře.
Ale on mě nutí JEN a POUZE používat auta značky Ford!
Tak fajn, mám stejné právo jako majitelé Forda jezdit po těch dálnicích ale stát mi ho upírá. Tak buď chci Forda výměnou za Octavii a nebo chci rovné podmínky.
hmm, ale ty formulare a programy, ktere zminujete, zcela jiste nejsou jedinou moznosti jak ony dane priznat -- takze ja bych to videl spise na pozitivni diskriminaci tech, kdo maji prostredi pro to, aby je vyuzivali.
Diskriminace uzivatelu pracujicich v jinem prostredi by to byla az v momente, kdyz by zde nebyla jina moznost nez vyuzitim zminovanych programu a formularu.
Určitě se nejedná jen o programy pro podávání daňového přiznání.
Hlavně to jsou různé .EXE, .XLS, .DOC soubory.
Všechno proprietální formáty Windows.
Ano, OO sice umí otevřít .XLS a .DOC ale rozhodně né protože by Microsoft řekl. Hele tady je popis našeho formátu budeme rádi že je budete podporovat i vy.
Nikdy nemůžou podporovat všechny formáty stejně.
Ale diskriminace to je proto, že podporují pouze jeden produkt komerční firmy. Kdyby podporovali Windows a Linux už by se o takovou diskriminaci nejednalo. Protože ostatní systémy jsou ve výrazné menšině.
Řekněme jeden MAC/APPLE na 100 PC.
Můžete jít do krámu a koupit si PC od stovky firem.
HD od Seagate, Western digital....
CPU AMD, INTEL, VIA...
RAM Hynix, Kingstone, Kingmax, Samsung, Corsair...
Operační systémy unixového typu a nebo Windows.
Ale vláda dělá programy pouze pro komerční produkt konkrétní firmy.
Proto se jedná o diskriminaci.
Navíc je Linux/UNIX díky bohu ve většině velkých firem.
A je dost rozšířený. Prostě to není automatická pračka ZX spectrum na které dnes už dělá jen několik nadšenců.
Podle mě nikdo nebude státu nadávat za diskriminaci když si lidé kteří mají jedno oko modré a druhé rudé (1/2 albíni) nebudou moci pustit počítač. Samozřejmě to bude diskriminace. Ale to o čem mluvím je maximální diskriminace 1/4 počítačových odborníků. A tak 1/10 všech uživatelů PC.
Zakázat všem lidem kteří mají hnědé vlasy využívat služeb státu je do nebe volající diskriminace. A ti lidé mají nárok buď na barvu na vlasy :o)) a nebo na stejné služby.
bla bla bla: 150000 PC x 2500 Kc/licenci x 0,19 = 71 250 000 Kc za poslednich 5 let ;-) A to se teprve nedavno zvysila sazba z 5 na 19%, takze to je tak tretina z teto castky.
Měli jsme na počítačích:
1. wokna (už 4x 95. 98. 2000. teď XP) 4000
2. office (97,2000, teď XP) 10000
3. CADY v řádech 100 000,-
4. Antiviry 1000,-
5. Slovníky 1000,-
6. Adresáře 1000,-
7. Ekonomiku 1x 1 000 000
8. Oracle farmu 1x 5 000 000
9. Novell tam byl
10. Irixová stanice jen soft stále 1 000 000
+ řadu dalších programů.
Když to spočítám tak to je jen na officech, Antivirech, slovníkách a na tom v čem lidi dělají alespoň tak 50 000 litrů. za posledních 10 let.
Těch pc bylo 500 * 50 000 je 25 melounů bez Cadů a serverů.
Jen meloun a půl na základním softu. + další melouny na serverech.
A to v době kdy firma prodělávala a nemohla si to odečítat ze zisku.
Teď se firmě daří a budeme všech 500 pc modernizovat jak přijde Longhorn. A to není jediná firma.
Je to big bussines a stát s z toho má big love.
Protože ty co to prodávají platí daň ze zisku.
DPH si firma uplatní. DPH je daň pro koncového spotřebitele.
To co stát seberetobě.
Jak už sem psal, existuje mnoho variant jak stát může vidělat daleko více než na DPH z koupi SW. Viz Příspěvek "Kdo koho okrádá a kdo na kom vydělává..."
Osobne mi prijde, ze to ma neco spolecneho se strankovanim - neco jako pokud odpoved prijde na jinou stranku nez prispevek na ktery reaguje, holt pod nim nebude ...
Hehe. DPH platí pouze koncák.
Firma si dá DPH do nákladů.
Ale tady se jedná o ohromný prachy ze zisku prodejce.
Počítej tak 50 litrů na jednu stanici a 5 let na software.
Když máš 600 zaměstnanců což není problém a 1/2 má PC pak to je pálka.
Navíc zaplatíš ještě pořádnou pálku na serverech.
Hochu. O to jde. O miliardy.
zaver clanku je presne taky ako to vnimam ja.. keby bola perfektna nezlomitelna ochrana proti kopirovaniu (teoreticky), open source alternativy by boli rozsirenejsie. Resp. podla mna to vacsine firiem takto vyhovuje. Predstavte si zeby sa nedal skopirovat nemenovany najrozsirenejsi OS. No katastrofa, vsade same linuxy, BSD a spol :) zacalo by to v domacnostiach a skoncilo vo firmach :) Zeby sa kupovali pocitace s predinstalovanym OS? Sme v kapitalizme, kazdy sa predbieha nizkymi cenami na letakoch..
Chudák legální uživatel se musí potýkat s různými ochranami proti kopírování a nelegální uživatel má opatchovanou verzi a tak ho žádné ochrany vůbec netrápí.
Takže efekt přesně opačný. Myslím si, že ochrany proti kopírování jsou na nic.
To raději vidím osvětu mezi lidmi, že nelegální software je jaksi nelegální :-)
Osvěta asi moc nepomůže. Dokonalou ochranu proti kopírování taky asi nejde udělat, navíc to, že cracknutá verze (zejména u her) má někdy i vyšší užitnou hodnotu, nahrává warezu ;-) Třeba u těch her - komu se líbí hučící CD/DVD mechanika?
No, tohle uz tu prece mame. Registrace Windoze XP SP2 nebyla snad zatim prolomena. A i treba Windoze 2000 jsem musel "aktivovat" pres nejaky novy M$ werk, jinak me nepustili na download ActiveX. Cili to k tomu postupne speje a i kdyz si treba fyzicky okopiruji CD, bude mi to na nic, pokud budu chtit updaty a nektere downloady. Tedy doufejme, ze strategie M$ se zdari a Bill si tim podrizne pod zadkem vetev.
Myslim si, ze se mylite. Win XP SP2 lze naprosto lehce sehnat cracknute.
Neni nahodou potreba k registraci legalnich Win XP Internet nebo telefonicke volani na nejake buhvijake cislo?
Me se clanek libil,
s vetsinou veci, ktere v nem zaznely, souhlasim.
Studenti kopirujici si proprietarni software podle mne nevadi ani tem firmam, ktere ho vytvari. Prave naopak, rozsirenost produktu je to co je zajima. Jednou i takovy student vyroste (profesne) a muze pak rozhodovat na projektu velke firmy, ktery software je ten nejvhodnejsi. To je take duvod proc firmy sponzoruji skoly, kupuji jim laby a davaji jim moznost za babku ziskat hromadne levne levne licence.
Jina vec je, kdyz se pak studentik, zlakany vidinou milionu :), produkt, ktery na takovem software vytvoril, pokousi prodat. V tom pripade by mel mit alespon tolik slusnosti, aby si pripadnou licenci na produkt zakoupil.
BSA jsou podle mne samozvanci a jejich snaha ukazat kolik mame v CR piratu je motivovana jedinou
veci a to zviditelnit se a ukazat jak jsou potrebni.
Takove clanky nechapu. Je to slohove cviceni, jak tady uz nekdo psal. Predstavte si, ze pisete SW, ktery prodavate a ktery Vas zivi. Budete tolerovat, ze se klidne kopiruje a Vam se tenci zisky? A kdyz ty objemy penez budou velke, myslite, ze se nezapojite do podobnych aktivit jako je BSA? Zkuste se na vec podivat z teto stranky a uvidite, ze byste se v jejich situaci choval stejne.
Nevim jestli to neni nahodou spis clanek o BSA nez o uzivatelich porusujici licence. Ale kdyz uz to chapate takto, pak ano, jiste - to by se nelibilo nikomu.
Jde spis o to, ze BSA pouziva praktiky ktere jsou nekorektni - hazou vsechny do jednoho pytle, kazdy z nas je pro ne zlodej (nebo urcite procento z nas, ale to uplne sumafuk, protoze kdyz se podivate kolem nevite kam kdo patri, takze preventivne jsou zlodeji vsichni - proste v CR se hodne krade Sw a basta).
Programovani me nezivi, nevim jak bych se choval. Ale si bych se neschovaval za nekoho, kdo moje zajmy neni schopen branit cilene (nebo spis aplikuje palamenomet na X % vadnych stebel ve stohu slamy).
Tak prodejem vlastnorucne psaneho SW se obcas zabyvam. A vite, jak to delam, abych nebyl tercem piratu? Ano, pane kolego, prodavam ho za primerene ceny.
Jestlize nabidnu uzitecny program za 300, nebude vetsine lidi, kteri by ho vyuzili, stat ani za to si ho pokoutne kopirovat se vsemi riziky z toho plynoucimi. Ale kdybych ho prodaval za 3000, tak tim v podstate ty uzivatele prinutim, aby si ho kopirovali nelegalne.
Což je myslím pointa. Connection Meter jsem zaplatil, protože by mi připadalo neslušné za tak pěkný program autorovi tu stovku nedat.
Vůči někomu, kdo používá výhružky nadává lidem do zlodějů žádnou takovou sympatii necítím a má motivace ten software používat nebo za něj dokonce platit tím dost klesá.
Mně jen přijde zvláštní, že to pořád nechápou lidé kteří o tom rozhodují: že je třeba být těmi \\\\\\"hodnými hochy\\\\\\", kteří dělají úžasný SW za dobrou cenu a během studií vám ho nechají zadara a ne těmi \\\\\\"zlými hochy\\\\\\", kteří vám vyhrožují žalobami a pokutami, a jejichž úžasný operační systém si musíte koupit znovu, pokud vám notebook spadne do rybníka. Tahle situace je ovšem pěkná dobrá příležitost pro lidi kolem open source, aby se stali těmi \\\\\\"hodnými hochy\\\\\\". A oni ji samozřejmě využívají.
Tak, pridavam sa k nazoru, ze tento clanok bol viac slohove cvicenie - uvaha.
Ale nakoniec v nom predsalen bolo zopar zaujimavych nazorov ci pohladov (ved o com uvahy vlastne su :-) ). Vcelku ma teda zaujal nazor prezentovany na konci, ze urcita miera piratstva vlastne ani nie je na skodu. Z ciste pravneho a aj moralneho hladiska to je samozrejme ciry nezmysel, ale z tej druhej strany to bol vcelku zaujimavy postreh.
No a ad student a komercny program. Skola moze maximalne ziskat pre studentov plavajucu licenciu aby program mohli legalne pouzivat aj doma. Nic viac urobit nemoze. To, ze studak uz nema kam si ten program nainstalovat (legalne windoze) je vec druha, a aj to ze si z fleku opali a nainstaluje winy je uz vec viac ako jasna. Nie je to spravne, ale je to tak a necudujem sa nikomu kto to tak urobi.
Ja mam pocit, ze vetsina tech lidi, co napsaly neco do teto konference, jsou zrejme zamestnanci BSA. Pokud ne, tak vubec nepochopili o cem clanek byl. Takze pro ty mene chapave:
Autor poukazoval na podivne metody a argumenty, ktere BSA pri sve kampani pouziva. Autor v zadnem pripade neobhajuje porusovani licenci (jak ostatne nekolikrat vyslovne zduraznil). Napriklad vubec neobhajuje studenta, ktery si nelegalni kopiruje software. Autor poukazuje na nesmyslnost agrumentu BSA, kdyz dotycna orgaznizace vypocte ztratu sw spolecnosti tak, ze vynasobi pocty nelegalnich kopii cenou softwaru. To je nesmysl. Lidi si software kopiruji, protoze na nej nemaji. Takze, kdyby si ho nezkopirovali, ani by si ho nekoupili... (samozejme nejake procento by si sw poridilo legalne, nicmene pochybuji o tom, ze by to bylo byt i 20% nelegalniho softwaru). A o tomhle clanek byl! Ze ten student by si proste sw za 100 000 nekoupil, takze si nemuzou do ztrat zapocitat techto 100 000.
A stejne je to i s hudbou a videem.
Takze se, prosim, napred zamyslete, nez zacnete psat blaboly.
To neni pravda - s hudbou a videem je to jeste horsi. Dokud pujdou filmy zadarmo v televizi a muzika zadarmo v radiu, myslim ze by mnozstvi zmineneho zakoupeneho legalne misto stahnuti z internetu nepresahlo 1%. Na druhou stranu, mozna by stoupl prodej TV karet ...
Zadarmo myslim jako ten termin z reklamy co spravne zni "v cene". Tedy ze televizi tak jako tak platis - respektive plati ji vetsina populace. I kdyby ne, je ten poplatek pomerne nizky vzhledem k cene filmu .... protoze z vetsi casti jsou TV financovany jiz zminenou reklamou. Myslim ze pro radia plati totez.
musim se pridat - taky nechapu, jak je mozne, ze se tady spousta prispevku oskliba nad tim, ze clanek je jen hromada plku - a pritom jej zcela zjevne nepochopili!
A co kdyz nekdo prodava soft, u ktereho funkcnost nikdy nebyla opravdu cilem. Staci, aby to vupadalo, ze to nejak funguje a pri pripadnych (nevyhnutelnuch) problemech je uzivateli doporucena koupe upgrade? Ktera tedy nektere problemy vyresi, ale jine vytvori, nacez je uzivateli doporucen upgrade, atd. atd...
Hm tak toto bych na Root necekal. Blabol nad blaboly. Cela dikce vyzniva jako obhajoba nelegalniho software, i kdyz se to tvari ze ne. BSA mam za ukol chranit vyrobce tak je chrani. Metody jsou mozna pochybne ... V TV taky bezi BESIP a koukaji na to lidi kteri nemaji auto.
Nechci hodnotit obsah tohoto článku, ale článek svůj účel splnil. Alespoň v tom, že se člověk zamyslí nad problematikou nelegálního softwaru: Jde o krádež či nikoliv, když "okradenému" vlastně nic nechybí? Jako ekonom to vidím tak, že používáním nelegálního softwaru určitá ztráta vzniká, ale ne rozhodně v tom rozměru, jaký uvádí BSA.
Dovedu si ovšem představit, že by si někdo býval koupil holý počítač, ale pokud by musel koupit do něj i programy, raději bude dál používat tužku a papír .. (v prvním případě vydělá alespoň prodejce - výrobce HW)
Proto ekonomické zhodnocení problematky je velmi sporné. Souhlasím, že se porušovat autorská práva nemají, je to neetické a jedním z řešení je další vývoj OSS.
ja to vidim podobne...a co sa tyka hier mam pocit, ze vyrobcovia HW (hlavne graf. kariet) by im mali platit nejaku cast vyvoja. (ved naco by bol vacsine ludom stale vykonnejsi pocitac, keby neexistovali hw narocne hry)...
ne sice se vsim, ale minimalne s tim, ze proste ty penezni uniky nejsou tak katastroficke, jak se rika...ten, kdo dany SW potrebuje k zivobyti a nekoupi ho, ten okrada tvurce programu. ale napriklad ja bych si ani jeden z programu, ktere pouzivam, nekoupil, takze zadne uniky nevznikaji ode me...
dale: BSA pocita do tech miliard i uniky treba za licence ke 3D Studiu(200k? 300k? nevim, ale je to dost), ale uz neuvazuje nad tim, ze normalni uzivatel na tu licenci proste za normalnich podminek nemuze dovolit, tudiz by ji ani nekoupil, tudiz nikdo o penize neprisel
a este je na tom zaujimave, ze mozno ked sa s tym Maxom nauci robit, kupi su legalnu verziu a zacne sa tym zivit...ak by nemal tu nelegalne(teda by nemal ziadnu), nenaucil by sa s nim robit a nekupil by si ho....ked to zhrniem firme discreet(alebo komu) by vznikla strata 200k, lebo ich produkt sa piratsky nekopiroval :o)
Po dlouhé době článek, který jsem si přečetl na rootu celý. Názor je to nicméně zajímavý - započítávání i "pirátů", kteří by si jinak software nekoupili.
Na druhou stranu toto těžko bude platit u systémů (tj. Windows) - tam pokud jej nemáte, nefungujete (pomineme-li alternativy, tj. pohledem BUFU). Takže _možná_ ta čísla jsou docela blízko realitě - pokud mluvíme o Windows.
Někdo může ukradnout myšlenku, zdrojový kód, ale software se _kopíruje_. Na druhou stranu mě napadá - software si kopírovat (u nás) můžete do aleluja, trestného činu (přestupku) se dopouštíte až tehdy, když ho _používáte_. A tam by se dalo mluvit svým způsobem i o krádeži, protože skutečně firmě, která investovala nemalé prostředky do vývoje, vzniká škoda. Zejména pokud si někdo koupí nový počítač a "kamarád" mu poskytne Windows+Word+Antivir (klasická situace) - takový uživatel by si software koupil (opět pomíjim alternativy).
Je opravdu nutné se na stránku věci podívat i z druhé strany. Vývoj software stojí peníze a větší projekty se dají přirovnat ke _stavbě domu_. Analytik + 5 programátorů stojí firmu (odhadem) 200 tisíc korun na mzdách _za měsíc_! A to nepočítám další náklady (počítače, vybavení, _software_...) Když si někdo nekoupí software a používá nelegální kopii, vzniká tím firmě škoda a dotyčný se dopouští činu, který je v trestním zákoníku myslím dostatečně podrobně popsán. Pokud si někdo "jen tak" program zkopíruje s tím, že by si jej stejně nekoupil, DOPOUŠTÍ SE TRESTNÉHO ČINU TAKÉ.
Osobně bych se přimlouval spíše k pojmu "zloděj", než "pirát".
pokud by "kradez" vyzadovala nemale usili a poskytovalo nemale ryziko ztraty svobody, zdravy, nebo zivota, jako je tomu u kradeze hmotneho statku (v primerene hodnote)
pravdepodobne by se onech 41% "piratu" rozdelilo nesledovne:
1, zadny, laciny nebo svobodny sw
2, pirat celym svym srdcem
3, legalni uzivatel
btw: taky spravne chapete slovni spojeni "nelegalni sw" jako treba nelegalni omamne latky, nebo nelegalni zbrane? :)
co je to za hloupost ze poruseni licence neni kradez, ze tam nevznika zadna skoda? kdyz napisu soft, stoji me vyvoj 10 mil a prodam jednu kopii za 1000kc a z te kopie si to vsichni ostatni zkopiruji, tak mam skodu 10 000 tis - 1 tis = 9999000kc. tohle neni skoda? kazde poruseni smlouvy je kradez jako kazda jina. jestli je explicitni smlouva mezi dvema subjekty nebo je to zakazano zakonem je uz jedno.
to se mi snad jenom zda!!! to NEUMITE cist?!? predpokladal bych, ze pokud umite psat, tak cteni Vam nebude cinit takove potize.
... nevznika zadna PRIMA skoda...
kdyz napisete soft, staoji Vas vyvoj 10mild. ale do jeho nelegalniho sireni nevkladate zadny dalsi PRIMY peniz. jeho nelegalnim sirenim ztracite finance NEPRIMO. ztracite za teoreticke zakazniky, nikoliv za material ktery byl odcizen, ani za praci vynalozenou na reklamu, nebo distribuci, kterou si "pirat" zajisti sam.
tato uvaha ma jednu zasadnu chybu.
vychadza z predpokladu, ze keby sa sw nekopiroval, tak by pouzivatelia tolko kopii, ze by sa tych 10 milionov zaplatilo. to niet cim podlozit, predpoklad je teda chybny. zaver preto urcite nemoze byt pravdivy. (zaklady matematickej logiky).
porusenie licencie, je porusenie licencie. nic viac a nic menej. ked ti licencia povoli pouzivat v ramci MS Windows ovladat mys iba pravou rukou a ty ju chytis do lavej, tiez to bude kradez?
nazyvat porusenie licencie a nelegalne kopirovanie "kradezou" je ucelove zamienanie pojmov.
nepopieram, ze takouto cinnostou nevzikne autorovi SW skoda. vznikne. problem je v tom, ako ju autor vycisli. ked budem predavat rozky, tak si nemozem do skody zapocitat vsetkych ludi, ktori si kupili zemle a chlieb. iba tych, ktori zjedli _moje_ rozky a nezaplatili za ne.
> predpoklad je teda chybny. zaver preto urcite nemoze byt pravdivy. (zaklady matematickej logiky).
Myslim, ze se mylis. Vyse zminena veta nema nic spolecneho s matematickou logikou. V matematicke logice je mozne z nepravdiveho predpokladu dokazat pravdivy zaver.
Jednoduse. Tautologii (logicky pravdive tvrzeni) odvodis i z prazdne mnoziny predpokladu. Pridanim nejakeho tvrzeni do mnoziny predpokladu muzes mnozinu odvozenych (dokazatelnych) tvrzeni jen zvetsit a tedy pridanim nepravdiveho tvrzeni do mnoziny predpokladu ti nezabrani i z tohoto predpokladu odvodit spor.
Presne tak, je to poruseni licence a ne kradez.
V nekterych pripadech to muze byt horsi trestny cin (co do nebezpecnosti/rozsahu ...) ale furt je to poruseni licence.
Treba v americe uz to doslo az do toho stavu, ze kdyz si nekdo stahne pres P2P nekolik dilu sveho oblibeneho serialu, tak mu pri dopadeni hrozi radove vetsi trest (pokuta, vezeni), nez kdyz dojde do mistniho suopermarketu a ty dily tam ukradne na DVD (mineno ze fyzicky ukradne krabice)
V prvnim pripade vznikla neprima skoda "clovek si to nekoupil, tratil jsem", v druhem se k te neprime ("clovek si to nekoupil") pridava jeste prima ("nejaky dvd na regale mi chybi"). Trestni sazby tomu ponekud neodpovidaji .... takze by se dalo rict, ze ty tresty vlastne trochu motivuji lidi aby si misto stahovani radeji ukradli v obchode DVDcko .... pravda, pri kradezi DVD je asi o dost vyssi sance na pristizeni ....
Přesně tak. Jestliže něco jako programátor napíšu a pak se to rozhodnu prodat za nějakou cenu, pak budu brát každého, kdo si můj program nelegálně zkopíruje, jako sprostého zloděje (nezaplatil, okradl mě).
Ostatní firmy mohou mít stejný názor, tak proč by to nemohl být zrovna Microsoft, Adobe a další (také BSA)? Z pohledu vývojáře a té firmy to je normální zlodějina.
keby ti ten program ukradol, tak ho uz nemozes nikomu dalsiemu predat.
tolko k pojmom "zlodej" a "kradez".
inak je dolezite, ci skodu pocitas ako (cena vyvoja) - (predane licencie)x(cena za licenciu), alebo ako (cena za licenciu) x (pocet nelegalne skopirovanych).
druhe je spravne, prve je skarede zavadzanie. a "mk" to pocital prave prvym sposobom, preto s nim nesuhlasim.
Zkuste trosku premyslet... Co kdyz ten hrozny zlodej je ve skutecnosti student, ktery jeste nevydelava. Tak si to hold zkopiruje, nauci se v tom delat (cimz te podle vseho okradl). Kdyby si to nezkopiroval, tak by te neokradl. Super. Nicmene potom prijde do firmy a tam se ho zeptaji: "S cim umis?" a on odpovi ze s Vasim super programem (popripade vsechny presvedci, ze je to dobry). No a mate o zakaznika vic. Takze ten student Vas sice okradl (zpusobil ztratu), ale prinesl Vam firemniho zakaznika, ktery si nedovoli mit nelegalni soft. Tedy Vam prinesl zisk. Oh, ten skaredy pirat...
Spise bychom se meli zamyslet nad tim - a docela se divim, ze se na to nikdo tu nepodival- jak berou sve odhady. Dival jsem se na tu studii a maji tam popsanou jen pseudometodologii, neni tam, jak to ziskali a tak. Takto se veda nedela, tak se dela jen propaganda. Tedy 100x fuj BSA. Kdyby aspon napsali, jak prisli k tem cislum, ale ta studie je sice objemna, ale obsahuje jen cast.
Ano, ale jak už sem tu dnes napsal, to že student v důsledku toho že s programem umí přinese SW firmě zisky, je práce tvůrců SW, a jejich ehm "Marketingu" nikoli zákona. Pokud já jako autor licenčně chráněného SW si prostě nepřeju, aby můj SW nepoužíval nikdo bez toho, aniž by mě zaplatil, tak i když sem kapánek vůl, tak mě v tomto směru zákon naprosto vychází vstříc. A jediná možnost jak mohl dotyčný SW získat je prostě krádež. Používá něco co není jeho - co nekoupil, co si nezaplatil a v tomto směru ten soft prostě ukradl.
Co se týče BSA a jeho výsledů, taky by mě zajímalo, kde berou data, ale protože to je soukromá společnost, obávám se že pravdu se hned tak nedovíme.
ak si niekto mysli, ze 10 mil. Kc vyvoja SW sa mu zaplati iba z predaju licencii, tak sa ma zly obchodny plan. viac penazi nez z licencii sa da ziskat z konzultantskych sluzieb, technickej podpory a skoleni. a to su "produkty", ktore skopirovat nejde. pochopitelne nemaju vyznam pri 100 Kc a 1000 Kc produktoch, ale pri tych, kde licencia stoji vyrazne viac vyznam maju.
neviem v com mi oponujes, mam pocit, ze so mnou suhlasis.
ide prave o tych XYZ,- Kc za sluzby.
Tymi 100Kc a 1000Kc vecmi som mal na mysli SW na urovni hier za 200 Kc predavanych v Meinlovi, alebo uz spominany connection meter. K takemu SW si nikto konzultantske sluzby a technicku podporu kupovat nebude.
Když vyrobím za sto miliard exkluzivní zlatě platinovou sérii hodinek s vodotryskem, a nikdo si ten šmejd nekoupí, protože nádrž na vodu (ve slušivém exkluzivním batohu samozřejmě) váží i prázdná skoro metrák, a navíc můj hodinový strojek nevyniká přesností, utrpím stamiliardovou škodu, ne?
Při vyčíslování ,,škod`` způsobených tím, že si někdo něco nekoupil, je třeba velmi citlivě rozlišit, kdo si co proč nekoupil, a co by bylo, kdyby nebylo to, co je. Už jsem někde viděl návrh zákona, který by nařizoval koupit všechno, nač běží reklama v televizi, ale teď si nevzpomínám, jestli to bylo v parlamentu, anebo v nějaké satiře. Možná, až se nějací ekonomové a právníci pustí do hledání a vyčíslování těch obchodních ztrát, které skutečně vznikly nějakým zlovolným zásahem zvenčí (,,pirátstvím``, chce-li tomu BSA tak říkat), dočkáme se žalob Red Hatu či Suse na Microsoft a BSA za zastrašování zákazníků nepřípustně zobecněnými výroky o počítačovém pirátství, očerňováním open source a výhrůkami vůči uživatelům Linuxu -- takže nakonec bude ospravedlněn i onen podivný titulek článku.
Jen bych rád vyjádřil své přesvědčení o tom,
že časování akce BSA je velmi dobře promyšlené.
Pod zástěrkou povídání o ztrátách způsobených kopírováním
se mohou dostat do médií. Chtějí vyvolat nejistotu
a obecně rozšířit představu o ohrožení světové ekonomiky
tím, že se software nebude kupovat. Je to součást
lobování, které později obrátí proti užitečnosti
open-source a pomocí kterého podpoří direktivu
a softwarových patentech.
Ve skutečnosti jde BSA pouze o to vylepšit zisky
MicroSoftu a případně USA tím, že ostatní ožebračí
(Evropu, ostatní IT firmy, všechny uživatele IT).
Proto potřebují zdiskreditovat OS a prosadit v Evropě
direktivu, která zablokuje používání a vývoj
open-source programů.
Více o této "špinavé záležitosti (Tm Rocard člen JURI EP)"
naleznete na http://www.ffii.cz/
Tento clanek nema na Rootovi co delat. Uvaha, ze pokud zkopiruju nelegalne SW nikomu nic nechybi, je absolutne zcestna. Tento clanek je snad na objdenavku BSA, aby zduvodnila nutnost svoji existence.
he??? a KDE v clanku nejaka takova uvaha je?
znovu to opakuju - spousta ctenaru zjevne bud neumi cist, nebo jsou to zamestnanci BSA, nebo jsou totalne natvrdli - neustale se tady vyvraceji argumenty, ktere autor clanku nikdy netvrdil (pripadne se tady zcela bez argumentu pise o tom, ze clanek je blabol)
musim se pridat k autorovi clanku - ackoli NESOUHLASIM S PORUSOVANIM LICENCI SOFTWARE, myslim si, ze metody pouzivane BSA jsou zbytecne agresivni a kontraproduktivni a jejich zpusoby vypocitavani skod jsou zcela zcestne, stejne jako jejich vypocty, do jake miry softwarove piratstvi zpomaluje svetovou ekonomiku.
btw, BSA me prave inspirovala - vytvorim nejaky pekny programek a hodim jej na web ke stazeni. v licenci stanovim, ze jeho cena je miliarda miliard USD. nikdo si ho samozrejme nekoupi, ale jestli si ho jen par dementnich piratu stahne, zpusobi tim (dle metodiky BSA) nedozirne skody - nevim, kolik tak muze byt HDP sveta, ale soudim, ze "mych" par piratu mu zasadi tezkou ranu. a pak uz se - jako Dr. Zloun - budu jen silene smat...
Ale nenutí k tomu lidi částečně i situace? Co třeba takový student, který chce pracovat v nejnovější verzi modelovacího programu, k níž nemůže dostat výhodnou školní licenci? Má v zásadě dvě možnosti. Buďto bude odpoledne sedět v učebně, nebo si program zkopíruje a bude jej používat doma. Jak to asi udělá?
bozinku. A co treba takovy student, ktery si chce vozit prdel ve Ferrari? Tak protoze je to takovejch chudacek, tak je v poradku ze si ho ukradne? Duh. Houbelec. Samozrejme, ma jeste treti moznost: proste kdyz na to nema, tak to holt nebude pouzivat. SOL, neexistuje zadne "pravo na pouzivani nejnovejsi verze modelovaciho programu", stejne jako neexistuje "pravo na ferrari" nebo "pravo na krasnou manzelku".
Zase srovnavate nesrovnatelne. Pokud nekomu odjedu v jeho aute, tak mu zpusobim skodu tim, ze ho o to auto pripravim. Stejne tak, pokud nekomu seberu originalni instalacni media draheho software vcetne licence, opet mu zpusobim skodu, protoze jsem ho o neco fyzicky pripravil. Jakou ale prosim Vas zpusobim skodu, kdyz si od nej onen software pujcim, zkopiruji a zase mu jej v poradku vratim? Zde zpusobena skoda nedosahuje ani petniku, protoze zadna nevznikla.
Pokud jde o pravo na uzivani, samozrejme ze ho po zkopirovani closedsource programu nemam, jelikoz od nej asi tezko budu mit nejakou licenci. Ale to v zadnem pripade nedoklada pochybnou vysi usleho zisku, kterou se tu ohani BSA a jine mafie.
Mate pravdu s tím že srovnávat tyto dvě věci není zcela možné - je to takové to "vyděláte tak moc když budete kupovat levné zboží u nás" - samozřejmě nevyděláte, pouze ušetříte!!
Na druhou stranu co to převést na něco jiného, vyfotím nějakou pěknou scenérii, a vystavím ji na svém webu, někdo kdo si jí zkopíruje a vystaví na svém, vzhledem k tomu, že jsem nebyl jediný, komu to dotyčný udělal, má těchto fotografií více. I co se nestane, dotyčný má po čase velmi dobrou návštěvnost - mimo ostatních i díky mé fotografii. Začně provozovat reklamní systém a má z něj peníze. A já !? I když jsem mu žádné fotografie neprodal, i když mám na webu výhradně napsáno že je to nelegální a že jsou chráněny zákonem, nemám z nich ani korunu, přesto bych mít mohl. To je ušlý zisk.
A se SW to je stejné, pokud se nebavíme o studentech, ale o firmách, díky mému SW mohou vydělávat peníze a já z toho nemám ani vindru ?! Takže sem v důsledku okraden !!!
Což teprve, když černé kopie mého SW někdo prodává. On to určitě nebude dělat jen za cenu média, ale alespoň s malým ziskem.
>> Na druhou stranu co to převést na něco jiného, vyfotím nějakou pěknou scenérii, a vystavím ji na svém webu, někdo kdo si jí zkopíruje a vystaví na svém,..
Ano, ale tohle se porad tyka licenci a v podstate i zisku z vyuzivani neceho, na co licenci nemam. Samozrejme ze takovy zpusob obohacovani neni spravny a ani ho neobhajuji, presto nelze v zadnem pripade obecne tvrdit, ze kopie = kradez a usly zisk, cehoz prikladem jsou treba prave studenti, kteri toho vyuzivaji kvuli skole, ne kvuli zisku. Ja bych tyto dve veci dusledne rozlisoval, naopak BSA a podobni vsechno (dokonce vcetne OSS) hazeji do jednoho pytle a jeste to nazyvaji uslymi zisky. To ja povazuji za nehoraznost.
>> Na druhou stranu co to převést na něco jiného, vyfotím nějakou pěknou scenérii, a vystavím ji na svém webu, někdo kdo si jí zkopíruje a vystaví na svém,..
Ano, ale tohle se porad tyka licenci a v podstate i zisku z vyuzivani neceho, na co licenci nemam. Samozrejme ze takovy zpusob obohacovani neni spravny a ani ho neobhajuji, presto nelze v zadnem pripade obecne tvrdit, ze kopie = kradez a usly zisk, cehoz prikladem jsou treba prave studenti, kteri toho vyuzivaji kvuli skole, ne kvuli zisku. Ja bych tyto dve veci dusledne rozlisoval, naopak BSA a podobni vsechno (dokonce vcetne OSS) hazeji do jednoho pytle a jeste to nazyvaji uslymi zisky. To ja povazuji za nehoraznost.
Nejde o to jestli zpusobuju skodu nebo ne, jde o to ze proste porusuju zakon. Nebo snad myslite ze zakony lze pokojne ignorovat, pokud tim nikomu "nezpusobim skodu"?
Jiste, to co rika BSA jsou blaboly. Ale je smutne ze se kazdy rozrusuje nad tim, jaci jsou ti BSAci zlocinci kdyz si cucaj z prstu cisla o uslym zisku a pritom obhajuje chytraky, co ten soft kradou. Primarni problem jsou pirati, ne BSA. Kdyby si kazdej rekl "vzdyt tim prece zadnou skodu nezpusobim" a vsechen soft na svete by se kopiroval z jednoho jedineho koupeneho originalniho CD, taky byste rikal ze vlastne zadna skoda nevznikla?
Kdyby byly ucebny nafukovaci, mel by jste pravdu. Jenze ve vetsine pripadu je fyzikalne nemozne, aby vsichni studenti pracovali na svych ukolech v ucebne ... proste proto ze se tam nevejdou.
zase znova... tvrdil nekdo, ze je v poradku, ze jej ukradne? NE! autor clanku pouze tvrdil, ze je nesmysl vypocitavat skodu tak, jako by si ten soft kazdy, kdo si jej zkopiruje, jinak koupil - coz je evidentni nesmysl.
Podle me je porad "piratske" kopirovani software dost specificka zalezitost. Pada tu spousta prirovnani a prikladu, ktere ho "omlouvaji", ale neprijdou mi uplne koser.
Treba ten priklad se studentem, ktery chce nebo musi kvuli stuiim pouzivat nejaky specificky komercni produkt. Pokud ma na vyber
a) delat tu praci ve skole
b) poridit nelegalni kopii
nevidim to jako omluvu pro "kradez" software. Je to jako kdybyste rekli, ze nekdo potrebuje ke sve praci PC, ktere doma aktualne nema, a aby nemusel pracovat ve skole (ktera mu PC poskytne), tak ho nekde UKRADNE!!! To je preci nesmysl! Pokud chce delat na komercnim softu doma, tak by si ho taky mel koupit, stejne jako ten HW. Jina vec je zapujceni treba ze skoly (coz je prave u SW taky problematicky pojem).
Ja bych ale videl zasadni problem jinde.
Kdyz jsem se pustil do srovnani HW a SW, je tu zasadni rozdil, a to jsou NAKLADY na to, co kupujete. U HW mate jiste vysoke naklady na vyvoj, ale mate i realne naklady na vyrobu kazdeho jednotliveho exemplare. U SW tomu tak neni. Naklady na vyvoj samozrejme jsou, ale naklady na kazdy exemplar jsou naprosto zanedbatelne (cena media je pri lisovani radove v halirich, nebo poplatky za pripojeni a provoz distribucni site). Naklady tedy nejsou zavisle na poctu "vyrobenych" kopii. To asi neni uplne prirozene. To by se melo projevit preci alespon na cenach, a to podobne jako u HW, jen jeste s rychlejsim poklesem cen starsich produktu! To by ovsem vyzadovalo konkurencni prostredi, a ne monopol jedne firmy. Myslim, ze to bude jadro problemu.
Pokud zabrousime napr. do sluzeb, tak tam taky realne platite alespon za CAS, ktery nad tim dotycny stravy a hlavne za ZARUKY, ze bude sluzba provedena spravne, jinak ji muzete reklamovat.
Mame tady tedy nekolik typu SW produktu:
SW na zakazku - bezpochyby opravnena vysoka cena, ktera se primo odvozuje z doby vyvoje, obvykle je na SW zarucni doba, ve ktere se resi pripadne problemy
SW prodavany se sluzbami (technickou podporou apod.) - taky opravnena cena za sluzby, a hlavne ma clovek moznost reklamovat chyby/problemy a dodavatel je zavazan je resit
SW produkty, ktere nic podobneho nemaji - otazka, jestli nejsou vubec v rozporu se zakonem, kdyz tam neni zadna zaruka a tudiz cena stanovena uplne podle zvule autora - tady bych piratstvi klidne omluvil...
ten clanek je dobrym zamylsenim.Muj kamos je v anglii studuje an colegge poctace , myslim presne to je grafika , a on dostal od skoly ylavnenu nabidku na vsechny programy co pouzivaj ve skole bylo to asi 30 kvalitnych programou a platil okolo 5000 na nase za wokna photoshop database server proste vsetko , todle by bolo pekne resenii.A za skolu neplati..!!
Studijní případy nelegálního použití software (jak někdo poznamenal tak nelegální je používání, nikoliv kopírování) je speciálním případem. V tomto případě považuji za viníka (nebo minimálně významného spoluviníka) současného stavu *právě* SW firmy. Pokud vím tak ve vyspělých státech je obvyklé že univerzity a školy mají svoje velké firmy coby sponzory kteří jim zdarma nebo za mírnou úplatu přenechávají své hardwarové vybavení které už není nadále použitelné pro *bussiness* ale je více než dostatečné pro výukové účely. Pokud by SW firmy použily hlavu a nabídly za obdobných podmínek starší verze svých programů (pro výuku mnohdy zcela dostačující) byly by problémy s požadavkem profesor -> student vyřešeny. Investice studenta by se zmenšila na pořadovaný OS a byl by zachován požadavek na shodné nástroje.
Licenční podmínky by bylo možno jednoduše stanovit, náklady SW firem by byly minimální (viz Select program u MS, kdy se média dodávají v jedné kopii a uživatelé si je kopírují dle potřeby). Příslušný produkt by byl v pevném povědomí dané skupiny osob, která se navíc velmi pravděpodobně stane cílovým zákazníkem. Navíc by se jednalo o přesně cílenou reklamu s efektem výrazně vyšším než například TV spoty nebo reklamy v časopisech.
Vyuka na starych verzich software mi neprijde prilis uzitecna, jednak se cas od casu meni interface, takze student se pak v praxi steka s vyrazne odlisnou verzi, druhak je vytvaren dojem, ze dany software ponekud "pokulhava". Jako lepsi varianta mi prijde studijni multilicence nejen pro pouziti na skolnich pocitacich, ale tez na pocitacich studentu. Tim by se nelegalnost odstranila.
Do podobne situace jako studenti se mohou dostat i zamestnanci (resp. lide hledajici praci), kdyz se potrebuji pro splneni kvalifikacnich podminek (nebo vubec pro uplatneni) naucit pracovat s nejakym softwarem, zejmena v pripade vecicek stojicich radove stovky tisic korun. Tezko ocekavat, ze dotycni pak budou v podstate pracovat pul roku zadarmo, naopak pokud se nauci ovladat dany software byt i na nelegalni kopii, pak mohou zlepsit postaveni legalnich uzivatelu (firem), ktere potrebuji zamestnance schopne dany software pouzivat k praci. To pak zpetne znamena vyhodu i pro vyrobce software, protoze firma radeji zvoli software, pro ktery existuje dostatecny vyber ze zamestnancu, misto toho, aby nekomu jeste platila za to, ze se bude dany software ucit ovladat (nemluve o tom, ze by museli zakoupit dalsi licenci a pocitac).
Interface se sice meni ale filosofie ovladani jen malokdy vyjma DOS -> win. A co se tyce doskolovacich kursu, nevidim problem aby tentyz system licenci pouzily napr. urady prace. A starsi verze programu navrhuji prave proto ze jsou moralne zastarale a lide nebudou mit takove pokuseni je ukrast, byt jsou (reladivne) lepe k dispozici.
Nezamenovat prosim starsi za zastaraly. Napriklad V soucasnosti stoji nova verze CorelDraw nekolik desitek tisic zatimco verze o dve cisla nizsi (tedy stale skvele pouzitelna) cca 2000,-. Je mi jasne ze Draw 4 nebo 6 (snad jeste pro Win 3.11) nebudou na skole k nicemu.
Takže, článek je ok, neboť ne každý článek musí mít informační hodnotu, ale může vést k zamyšlení, vypodobovat názory.
Co se státu týče a jeho vydělávání na windows, to je velmí přímočarý názor. Protože se na to můžeme koukat i jinak. Firma, která v současné době utrácí i 100 tisíce za software, který si musí navíc aktualizovat, by mohla peníze vložit jinam, třeba do HW - o DPH by stát nepřišel, nebo do podpory managementu firmy - potažmo do zaměstnanců, takový stát vydělá na dani z příjmu daleko víc než na nějakém DPH z SW. A když už sme u toho zaměstnance, nejeden zaměstnanec může být kůřák, a pokud se nebude ohrožovat množstvím cigaret, možná si začne kupovat dražší. Když to nebudou cigarety, může to být alkohol. A proč nezůstat ve firmě, ta bude moci koupit další auto (opět daň) a do auta bezín/naftu/plyn - opět daleko větší příjem pro stát něž z nějakého DPH. A co teprve když se firmě začne díky ušetřeným penězům dařit.
Porovnání SW a rohlíku je uznávám poněkud přehnané, ale né tak zásadně. Protože pokud tvoříte komerční SW, platíte lidi, elektřinu, papíry, nájem a kdo ví co ještě dalšího. Toto vše vám nemusí zaplatit ani 10 prodaných licencí. Nehledě na to, že očekáváte nějaký zisk a pokud prodáte méně licencí než je používáno, může se to na Vás zásadně podepsat.
Uznávám že u studentů to je něco jiného. Obecně opravdu Microsoft a ne jen on, přimhuřuje oči při nelegálním užívání SW studenty. Daleko lepší by ovšem byla větší podpora studia ze strany tvůrců SW, ona známa slova: "Pro nekomerční použítí zdarma". Tuto praktiku používá mnoho SW produktů, když jste zmiňovali tu grafiku, tak třeba Maya, nebo u nás známý kancelářský balík od Software602.
Podtrženo a sečteno, tlaky vznikají oficiálně na firemní sféru a na ty, kteří SW hojně kopírují. Studenti se tolerují. Možná, kdyby se vyvinul dostatečně velký tlak na SW firmy, aby své programy, umožnila používat pro studiní účely pokud možno zdarma, nebylo by třeba společností jako je BSA, už proto, že by vlastní i když nesmyslné SW pirátctví z velké části vymřelo.
Tak to mám lepší nápad :
Práskneme: Parlament České republiky :)
Co ve Vás poprvé vyvolalo podezření, že software není licencovaný: když okrádají všechny, tak proč by měl být software vyjímka :)
článek je opravdu o ničem, autor měl jednoduchý postřeh ( pravděpodobně interpertovaný z doslechu) a kolem něj vytvořil omáčku, která nemá nejen že záživnost, věcnost, ale ani strukturu...
Opravdu jestli měl článek někoho chytit za srdce ( nebo i cokoliv jiného) určitě se to nepovedlo.
To Autor: Neboj se trochu víc uformovat názor - a nejprve si hlavně stanovit cíl článku a ten pak porovnávat s tím co ti vzniká pod rukama -hlavně jestli se k tomu cíli dostáváš. Jinak jde o čistej, nezáživnej monolog :)
PS MS - mírotvůrce : Někde v ohlasech jsem četl něco o tom že MS má dobré názory . Ano názory má dobré, praktiky !!špatné!!. BSA je produkt microsoftu - my se vyřádíme na praktikách BSA a všechna nenávist k praktikám "agresivního trhu" či konkrétních společností zůstane na mizivé úrovni.
Mne vadi, ze neexistuje zakon, ktery by zakazoval, aby statni organizace a intituce vnucovaly pouzivani placenych softwarovych nastroju nebo vytvarely budouci zavislost na techto produktech. Ale to je asi utopie.
Pirát je lupič který vtrhne na loď (soukromý objekt), osazenstvo zabije, co potřebuje si veme a nepotřebné zničí (potopí loď). Softwarový pirát by dle výše uvedeného měl vtrhnout do sídla firmy (nejlépe tankem...), zabít zaměstnance, zkopírovat si všechny zdrojáky a vývojové prostředky atd. a nakonec sídlo firmy fyzicky úplně zničit. Žádný "softwarový pirát" takto dosud neučinil, jelikož to není pirát, ale neoprávněný uživatel software.
Proč se používá pojem "pirát" v oblasti software? 1. Protože slovo pirát asociouje mnohem zavrženíhodnější činnost jako např. výše uvedená.
2. Je to newspeak který ma omluvit neomalené marže a licenční podmínky některých producentů SW producentů (U MS WIN odejde motherboard a máte po OEM licenci a je z vás "pirát", když nezaplatíte znovu co jste již zaplatili - kdo je vlastně pirát ?)
3. Slovo "pirát" se často používa z pohodlnosti místo správného pojmu neoprávněný uživatel.
Tzv. "softwarový pirát" se vlastně dopouští maření prodejní šance tvůrce SW. Je ovšem otázka jestli tato prodejní šance není často nulová. Nazývejme věci pravými jmeny bez demagogie !
Nevím, nevím, jestli se BSA nedopustila osudové chyby. Oni ti lidé asi chtěli zdůraznit, jak je to pirátství ošklivé, zlé a společensky nebezpečné, jenomže zapomněli, že pirát (též korzár, bukanýr, flibustýr, a kolik jen různých jmen a specializací ještě existuje) je zločinecký obor značně zromantizovaný, snad ještě víc než zbojník, který se přece vždycky jmenuje nějak jako Robin Hood či Juro Jánošík, bojuje proti tyranům, bohatým bere a chudým dává. Člověk odchovaný dobrodrunými příběhy o pirátech by možná nelegálního uživatele softwaru odsoudil jako společenskou spodinu, ale počítačového piráta, toho má spíš sklon obdivovat a podporovat v zajisté spravedlivém boji proti tyranům z BSA a Microsoftu (nehledě na to, že takový pirát ony programy, co bohatým firmám bere, skutečně chudým uživatelům dává). Nakonec si BSA vykoleduje, že proti ní s hrdostí a pýchou vytáhneme do boje pod pirátskou vlajkou ;-)
To to ale koukám.. aniž bych tohle četl, tak jsem v téměř stejnou dobu napsal vlastní článek téměř o tomtéž... no jsem rád, že nejsem jediný, kdo si to myslí...
Celá problematika je prostě mimo. Bohužel, softwarové společnosti diktují i platícím uživatelům, co se SW smí a nesmí dělat, k čemu používat, jak často, jak mnoho, jak dlouho, kdy. Ze srdce bych jim přál, aby se pak k nim, jakožto zákazníkům, chovali zase jiní prodejci zboží - hele, jsi ze SW firmy - a tak to v tamtomhlem oblečení nesmíš chodit večer a už vůbec ne do společnosti, tenhle rohlík můžeš sníst pouze u sebe a v kuchyni - nesmíš dát nikomu ani hryznout, porušil bys tím zákon!!, tohle auto nesmíš používat za účelem zisku, leda že by sis připlatil za každý komerčně ujetý kilometr a podal nám o tom hlášení.... To by byla paráda. Super. Zaplať a chvěj se, jestli jsi ještě "oukej" anebo překračuješ možnosti... Zcela jistě by se jim to líbilo...
Pravděpodobně to nebylo autorovým cílem, ale článek i diskuze je víceméně na jediné téma, připravené z PR dilny MS.
Mluví se o kradení software.
O souboji mezi zlými piráty a zlámi korporacemi.
To celé je nástroj PR - nutí vás to přemýšlet o určitých věcech v určitých termínech. Těch několik světlých bodů v článku nebylo příliš hlasitých ani původních a pozici MS neohrozí.
Navíc je článek poněkud mimo. Opravdová hrozba přichází v činnosti https://www.trustedcomputinggroup.org/. Jejich cílem je ustanovit počítačovou platformu, kde porušování autorských práv nebude možné. Vedlejším účinkem může být zpevnění pozice monopolu MS a několika dalších firem, oslabení pozice a postupné zrušení Free a OpenSource Software, sledování činnosti každého uživatele (každé otevření dokumentu nebo videa). To je nyní skutečnou hrozbou, která se valí na uživatele.
Jak je to s legální kopí CD, Slyšel sem že člověk má nárok na jednu kopii CD která má sloužit pro případ poškození originálního. Je to pravda? A kdyby byla.... jaké se dají postihy hrozí firmám, které brání v pořízení oné jedné kopie..