Jen nazor k te poznamce o 16K za 10 let.
Osobne si myslim, ze uz 4K je pro filmy spise marketingova bublina nez prakticke zlepseni filmoveho obrazu sledovaneho z "normalni" vzdalenosti, ale cokoliv nad 4K uz myslim nema realnou nadeji na beznou existenci (mysleno pro bezneho filmoveho divaka). Vzdyt i v multikinech se dnes pouzivaji 2K projektory (4K jsou pokud vim v mensine), takze dost pochybuji o potrebe mit doma neco vyrazne lepsiho pokud jde o rozliseni.
Vidim to podobne jako s muzikou, kde se vylepsovani vlastnosti CD uz nesetkalo s obchodnim uspechem a naopak vetsina lidi dnes dokonce dobrovolne posloucha muziku v jeste horsi kvalite nez ma CD, vzdyt vetsina "velkych" streamovacich sluzeb pouziva kompresni formaty.
Pravda, 16K by mohlo byt zajimave v podobe "tapety" na celou stenu pokoje, ale tam se obavam jeste asi ani za 10 let nedostanem...
rozdíl je obrovsky znatelný, nejde jen o víc pixelů, ale 4K filmy mývají větší dynamický rozsah, daleko více obrazových informací, ale to jen za předpokladu, že se pro tohle už natáčejí, pokud někoho napadne upscaling nebo prostě v 4K naskenovat film, který takových informací nemá, výsledek je žalostný, stejně jako BL 4K filmy.
Z toho zije nejeden web :)
https://www.movie-censorship.com/report.php?ID=929191
Ne, to opravdu není humor. Filmy do kin přicházejí na pevných discích a opravdu je to sekvence TIFFŮ.
Zde: https://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Cinema_Package
je to samozrejme kravina; prokazte "ze o tom neco vim" primym dukazem, ze do kin litaji disky s bezztratove komprimovanym obrazem metodou lzw, klidne to pastnete z toho wikiclanku..; nebo vezmete kalkulacku a spoctete si, jakeho komprimacniho pomeru by ta bezztratova lzw metoda musela dosahovat napr v porovnani s png
Poslal jsem Vám odkazy i návod, jak si o tom něco načtete.
Dál Vás můžu odkázat na promítače v kinech, bývají to docela fajn chlapíci, a jestli se o film zajímáte, rádi Vám to všechno ukáží. Aspoň taková je moje zkušenost z pražských kin.
Jak to vypadá fyzicky, nevím, jestli si Vy můžete pamatovat osmdesátá léta, to bylo běžné, že na nádražích měst se distribuovaly kotouče filmů v přepravních kazetách - byly takové šestiúhelníkové, zelené. Dnes se filmy distribuují podobně, disky jsou s průmyslovou odolností a v distribučním kufříku. Google "DCP distribution" a překlikněte na "obrázky", tam to uvidíte.
Víc nemám důvod se s Vámi přít, jestli chcete, ověřte si informace, jestli nechcete, nemusíte mi věřit.
nerozumim tomu, proc "dokazujete", ze se dnes filmy distribuuji do kin na pevnych discich, jadro sporu je o bezztratovou lzw kompresi a separatni ukladani snimku do tiffu; kdyz si kliknete na vami linkovany clanek na wikipedii, dozvite se neco o jpeg2000 standardu, ktery pouziva v neztratove verzi dpcm kompresi, nikde ni slova, ktera by se dotykala cehokoli z tech blbosti, o kterych jste mluvil
pravdepodobne jste spatne pochopil marketingovou brozurku
Miroslav má pravdu, tiff se používá, stejně tak jako j2c (m-jpeg alias motion jpeg 2000 v mov containeru), dpx atd., to se předává na hdd, na páskách chodí hdcam, d5 atd.
MOV (potažmo formát jpeg 2000) ne všichni používají a starší zařízení s ním nejsou kompatibilní, je to hudba multiplexů a poslední doby, malá kina, v kterých dělá zpravidla berou tiff.
Doufám, že mě také neobviníš, že jsem špatně pochopil marketingovou brožůrku :)
Například v kině to s dynamickým rozsahem nemá společného nic, filmy jsou promítány jako sekvence TIFFŮ s bezztrátovou LZW kompresí.
Že jsou filmy promítány ze sekvence TIFFů s bezztrátovou LZW kompresí bych vám věřil, ale to pro změnu nemá nic společného s dynamickým rozsahem. Dynamický rozsah je daný tím, kolik odstínů jednoho pixelu mám zaznamenaných a dokážu zobrazit (a také jak moc se od sebe jednotlivé odstíny liší). Omezený dynamický rozsah je principiální vlastností digitálních formátů, a formát ani komprese na to primárně nemají vliv (samozřejmě existují formáty, které třeba víc než 8 bitů na pixel neuloží, ale to je vlastnost toho konkrétního formátu). Když se něco nasnímá v 24bitové barevné hloubce, můžete to uložit třeba jako BMP (bez komprese), ale pořád to bude mít jenom 24 bitů.
už jsem to psal jinde, naprosto nic to nemá společného. Jen 4K se nově natáčí novějšími zařízeními a ty snímají i 15+ EV (Sony venice a apod.). Takže s novým cool 4K rozlišením jde v ruku v ruce i trochu jiná vlastnost, kterou mám raději, o pixely mi tolik nejde.
Mám rád klasický kinofilm, vyrostl jsem na tom, líbí se mi jaký ten film samotná'ý dělá dojem, vnímání anologového filmu je jiné, pro mě lepší. S nástupem digitálního natáčení filmů se za mě zhoršila kvalita obrazu, objevily se až rušivé konstrasty, tmavé scény jsou nevýrazné nebo příliš počítačem dotvořené. Bez obrovského post processing ten obraz není přitažlivý. Pro mě nemá hloubku, nuda.
Až teď s nástupem nových generací 4K kamer se začíná obraz pro mě dorovnávat kvalitě (subjektivnímu vnímání) na kterou jsem byl zvyklý a kterou chci.
To je pro mě nástup 4K a proto jsem za to rád. Pokud to někde porovná s tím, že si stáhne HD rip a řiká, že mu to stačí. No jasně, ale ten HD rip je ze 4K BL disku (beru v potaz původní tvorbu a nikoliv remaster). HD obraz vlastně oficiálně odnikud nezískám, buď mám příšerné DVD nebo BL, netflix ještě nemá vše, kino je kino.
Artefakty vznikají už při produkci a v postprodukci.
Distribuce se už snaží neprohlubovat je ještě víc. Co nevidíte na televizoru, v kině už nepřehlédnete.
Druhým důvodem byla jednodušší synchronizace zvuku a obrazu, čím je formát jednodušší, tím snadněji se obrazová a zvuková stopa srovnávají k sobě. Na filmovém pásu to bylo jednoduché, políčka se nevykreslovala, ta prostě v danou chvíli byla na své pozici. Zvuk byl uložený opticky hned vedle políčka - nulový problém se synchronizací v době analogového zvuku, poměrně malý problém v době digitálního optimalizovaného na rychlé dekódování.
Musím ale přiznat, že znám hodně lidí, kterým nevadí ani rastrování v kině, ani artefakty, ani o desítky milisekund posunuté synchrony.
A videls nekdy skutecny HD? Mineno 1080p s rekneme 50+Mbit datovyho toku? Rozdil je zcela zanedbatelnej. Jedinej duvod proc 4k(teda tech par demacu) vypada i mnohem lip(a to i na 1080p zobrazovadle) je prave bitrate. Sekundarne to muze byt to, ze ty demace maj prevazne 60FPS, s coz na 60Hz monitoru vypada ponekud lip, nez +-25FPS beznyho filmu, u kteryho nevyjdou snimky ani na kazdej druhej frame. Jenze takhle realna produkce vypadat nebude. Stejne jako v pripade tzv HD ... staci se podivat, co si pod tim predstavujou soudruzi siritele TV vysilani ... lol.
Navic TV vysilani vypada o dost lip na lowres zobrazovadle, a to je prave ten mainstream, kterej mimo jiny nema zajem o 3D a stejne tak nema zajem o 4k+.
U 4k+ je opravdu minimální reálný rozdíl, pokud zároveň nedokážeme výrazně posunout bitrate. Ale také je pravda, že na marketingové zjednodušeniny (HD / FullHD / QHD / ...) slyší spotřebitel. Spotřebitel pak vyžaduje a nakupuje, čímž stimuluje vývoj.
V historii fotografie a kinematografie producenti vědomě udělali krok zpět. V době přechodu na digitální technologie, jak ve fotografii, tak ve filmu, se jednalo o posun v kvalitě SNÍMÁNÍ směrem zpět. Na druhé straně přišel obrovský posun v před v možnostech postprodukce, u filmů, u kterých bylo potřeba přidávat digitální efekty odpadlo nákladné a zdlouhavé digitalizování, vznikla možnost, aby v postprodukci pracovalo více lidí paralelně atd. atd. Na třetí straně ale z této možnosti se stala i povinnost. Dříve musel kameraman a režisér druhého plánu hlídat veškeré detaily expozice a kompozice, dnes se digitálním štětečkem opraví cokoliv. Někomu to nevadí, někomu ano.
Posun v technologiích a tlak spotřebitele, byť se zaměřuje na nevypovídající údaje, bych tedy považoval za kladný. Podobně "hloupě" lidé hodnotí výkon a točivý moment u motorů aut, ale jen asi 5 % z nich ví, že tyto hodnoty jsou pevně spjaté a vždy stejný výkon ve stejných otáčkách znamená stejný točivý moment a naopak. Spotřebitelé - řidiči - pak zasvěceně hovoří o "krouťáku", přičemž vůbec netuší, že tři hlavní údaje nemají vůbec předloženy k dispozici: mapování zátěže a výkonu, stálý převod a odstupňování převodovky. Mnohdy pak slabší auto jezdí příjemněji a dynamičtěji než silné. Ale když už jsem si koupil ty kilowatty, tak je nebudu přeci hanit, ne?
Vetsi dynamicky rozsah neni preci zalezitost rozliseni, ten muze byt stejny u 2K jako u 4K.
To uz pak zalezi na zdrojovem materialu a zpracovani a to se (doufam) skutecne bude zlepsovat v kazdem pripade.
Ale porad si myslim, ze clovek na sledovani filmu doma tezko bude potrebovat "vice K" nez maji i dnesni IMAX kina (treba prazsky ma pokud vim 2K projektory).
ale já jsem neřikal, že dynamický rozsah je kvůli rozlišení, ale že 4K filmy již mývají lepší dynamický rozsah, to proto, že je natáčí kamerami, které už dosahují na 11 i 13 EV v dynamickém roszahu, to už je sakra znát. Ano, může tak vypadat i 2K, ale bohužel nevypadá.
Ale vždyť to je každého věc jak chce film a na čem sledovat, někomu stačí stream v pidi rozlišení, někdo si chce pustit film doma na dvoumetrové televizi. Pokud to někomu stačí, neznamená, že to stačí všem.
Zrovna ty IMAX jsou dost s obrazem už pozadu a osobně se mi nelíbí, což je naprosto moje věc.
Aha, pardon, ono to tak trochu vyznelo, tak jsem to zle pochopil.
Kazdopadne to co jsem psal bylo opravdu z pohledu bezneho divaka. A podobne jako drtive vetsine staci u muziky kvalita CD, takze na vyssi kvalitu uz se zameruji pouze uzce specializovane firmy, to same si myslim bude platit u filmu s 4K (a kdo vi, zda ne uz u 2K). Rozdil mezi 4K a 8K uz pro vetsinu myslim nebude natolik markantni, aby melo smysl kvuli tomu investovat do novych zarizeni (i kdyz mozna se k "vice K" dostane do obyvaku technickym vyvojem automaticky), ale hlavne si myslim takovy divak nebude ochoten priplacet za zdroje ci nosice, ktere vyssi rozliseni zvladaji. Pokud se mylim, budu mozna i rad :-)
Kazdopadne filmove kamery urcite budou pokracovat ve zvysovani rozliseni i kvality snimani obrazu (doufejme), ale coby "kinofil" mam takovy pocit, ze technika je v soucasne kinematografii nakonec ten nejmensi problem, ale to uz je na uplne jinou diskuzi...
off topic: nechci byt za gramanacka, ale toto neni vas prvni post, kde pouzivate "mývají" ve smyslu maji. Asi mate vizualne zafixovan spatny tvar. Tak to jen tak pro priste :-)
BTW: Krome predstavy myvala se z hlubin me pameti vynorila i vzpominka na exkolegu, ktery zakaznikum doporucoval "mýt zapnutý modem" :-)
2k obsah v kině při 25 FPS je znatelně méně příjemný na sledování, než byla projekce z 35 mm filmového pásu. Mnoho lidí nemá digitální kino rádo (já mezi ně patřím), nicméně, při 4k projektoru a 50 FPS se dá už docílt tak příjemné reprodukce obrazu, že už se začíná vyrovnávat filmu.
Nehovořím o kvalitě ve smyslu digitální dokonalá data vs. poškrábaný film, ale o pocitu, který si divák z kina odnáší.
Doporučuji každému, aby čas od času vyhledal vzácné příležitosti projekcí z filmového pásu - klubová kina takové projekce pořádají.
pro pravidelne denni 35mm projekce doporucuji kino Narodniho filmoveho archivu v centru prahy: http://ponrepo.nfa.cz
jinak digitalni kino je 24fps, pripadne 48fps pro 3d (24fps pro kazde oko)
(25/50fps dcp existuji, ale jen vyjmecne).
Celkem souhlasím se Stonem, že ty reakce jsou zbytečně emotivní, realita skutečně zdaleka není tak "zlá". Spíš mi připadá zajímavé si položit otázku, proč tohle vlastně vyvíjejí. Open source komunita na HDCP akorát tak zvysoka, takže za tím musí být nějaký korporátní důvod. Kdo to bude podporovat? VLC asi sotva, pro gstreamer možná vyjde nějaký HDCP element, který ovšem nikdo nebude dobrovolně používat, tak jako jsou i "legální" (tj. proprietární a méně funkční) elementy pro MP3 a DVD. Vyvíjí snad Google potají svůj vlastní video přehrávač pro Linux? A za jakým účelem? Že by chystali nějaká větší zařízení nebo dokonce desktopy s ChromeOS a chtěli je mít posvěcené i od Hollywoodu? Nebo nějaký "oficiální" Kodi box, případně jinou appliance na youtube? Anebo to nějak souvisí s blížícím se (teoreticky) vydáním první stabilní verze kodeku AV1, do kterého chtějí tuhe antifeaturu zakomponovat?
ChromeOS momentálně nepřehraje 4k video z Netflixu. Což by do budoucna pro Google mohl být problém. Na druhou stranu, pokud by HDCP v Linuxu neprošlo, třeba by se povedlo dotlačit Netflix ke zmírnění požadavků. Vzpomínáte ještě na pokusy o DRM u hudby a ochrany proti kopírování CD? Když se povedlo zlikvidovat DRM u hudby, proč by to nemohlo vyjít i u videa?
Není pravda, že data posílaná přehrávačem do grafické karty jsou nešifrovaná: GPU v procesorech Kaby Lake má hardwarový dekodér videa včetně DRM (zde ve významu Digital Restrictions Management). Konečný cíl je, že se streamovaná data třeba z Netflixu budou posílat ze sítě rovnou do GPU. Bez HDCP na výstupu by to ale nemělo smysl, proto tu máme tenhle první krok salámové metody.
Takto se to delat nebude, protoze daleko jednodussi je pred ten monitor dat kameru ...
Nemluve o tom, ze jeste nikdy nikdo nevymyslel "ochranu", ktera by vydrzela vic nez par mesicu. A vazne nevim, proc by nekdo mel vymejslet nejaky vopicarny na tema jak grabne nejakej stream, kdyz staci kliknout o torrent vedle.
A ten torrent se vezme kde? Někdo právě ta nekódovaná data musí někde získat – buď je vynese nějaký zaměstnanec nebo se to právě zachytí výše uvedeným způsobem (pokud nebude jednodušší cesta jako např. uniklé klíče nebo prolomený algoritmus).
Co se týče té kamery – to bude vždy ztrátové. I když za určitých okolností by to mohlo být téměř 1:1 – pokud bude mít kamera výrazně vyšší rozlišení a FPS než film, tak bys na záznamu z kamery viděl jednotlivé obrazové body televize a mohl bys je narovnat a namapovat na mřížku bodů v původním rozlišení. Tzn. bod na pozici 10,10 bude mít skutečně barvu původního bodu 10,10 a nebude to jen nějaká aproximace ovlivněná slitím světelného signálu z okolních bodů. A pak je potřeba poladit mapování jednotlivých snímků, aby to bylo 1:1, a taky barev, aby tam nebyly nějaké posuny. Výsledkem je téměř dokonalá kopie. Ale přijde mi to zbytečně složitější a dražší než to FPGA a odposlech digitálního signálu těsně před displejem.
Televize se rozebere a těsně před její displej se připojí nějaké FPGA, které data zachytí a rovnou provede jejich kompresi a odešle přes USB nebo ethernet do počítače. Zní to možná složitě nebo nákladně, ale vtip je v tom, že to stačí udělat jen jednou – i kdyby byl jen jeden takový tým na planetě, tak z toho surová nezakódovaná data dostane a dál už se budou šířit volně a jakákoli ochrana je rázem zbytečná.
Takovým postupem ale nikdy nedosáhnete původní kvality. Za prvé, barevná informace je v ten moment už upravená barevným profilem a vlastnostmi zobrazovače. Za druhé, dekomprimovaná data v sobě mají artrefakty, které další rekompresí zesílíte. Asi to bude sledovatelné, ale bude znatelná degradace kvality obrazu proti původnímu zdroji.
Pokial je povodny zdroj stratovo kompresovany od vyroby tak uz data na mediu pri nepiratskom prehravani vykazuju artefakty.
Piggy back na display akurat usetri cas stopeny na dekompresiu.
Artefakty budu tak ci onak, akurat ine.
Znatelna degradacia je uz medzi mediom a filmarsky mastrom.
S farebnym profilom suhlasim.
Dle mého je hlavní problém už v dostupnosti filmů, seriálů. Je mnohem jednodušší film najít na torrentu, než ho hledat na X online placených službách.
Místo, aby člověk za svoje peníze dostal něco navíc, tak dostane něco, co je chráněné nějakou ochranou a na spoustě zařízení to nejde přehrát.
Nevím, jak to vidí vydavatelé/distributoři filmů/seriálů, ale kdyby možná vynaložili méně energie a peněz na DRM a ochranu autorských práv a raději zlepšili kvalitu služeb okolo, udělali by dle mého lépe.
Souhlasím, chybí zde jedna platforma / aplikace na které by si člověk mohl kdykoli za měsíční poplatek nebo poplatek za přehrání pustit jakýkoli film / seriál a bez omezení regionu. Doba se změnila, neznám nikoho z okolí kdo by si za poslední rok koupil DVD / BR s filmem. Zkostnatělý systém se vydavatelům nevyplácí, radši kdekdo šáhne po torrentech, než se pachtit s hledáním a složitým kupováním na x y stránkách.
Já nechci být závislý na nějaké službě, kterou může její provozovatel kdykoli zrušit nebo změnit její podmínky. Když mám nějaký film nebo hudbu rád, tak chci mít možnost si to kdykoli pustit, na jakémkoli svém zařízení a to offline bez závislosti na někom dalším. Chci aby to fungovalo i za třicet let, chci, abych to mohl pustit i svým dětem nebo vnoučatům.
Takže si radši koupím optické médium a zkopíruji si obsah na pevný disk než abych platil předplatné nějaké služby.
S JEDINOU platformou máš okamžitě problém s monopolem. Kromě závislosti (co by platformě díky vyjednávací síle bránilo si smluvně vynutit exkluzivitu?) na jednom dodavateli se otevírá prostor pro cenový diktát (koukej solit jak vzteklej, jinak si nepustíš NIC) a cenzuru (jediný držitel distribučních práv může obsah blokovat, protože se jinde nebude dát sehnat).
Jak už jsem psal pod síťovu neutralitou, bývá problém domyslet všechny souvislosti. Poetičtěji řečeno s Gandalfem Šedým, "ani nejmoudřejší nedohlédnou do všech konců".
Jistě, ale to je právě ten problém, že neexistuje možnost, jak by více prodejců mohlo nabízet ten samý sortiment, právě kvůli exkluzivním právům. Dodavatelů by mělo být X, ale prodejce by měl mít možnost nabízet zboží od všech dodavatelů bez omezení. Tohle samozřejmě neplatí jen pro digitální zboží.
Osobně bych ocenil, kdyby existovalo více platforem se stejným sortimentem a musely by nálákat lidi na služby místo na výběr zboží.
V případě distribuce AV děl existují konkurenti přímí, ale i nepřímí. Pokud by jedna firma získala výsadní postavení v distribuci obsahu, pak tu stále jsou výrobci zařízení (přehrávačů, televizorů, softwaru), kteří sice přímo nekonkurují, ale do hry vstoupit mohou.
Je určitě NUTNÉ regulovat monopoly, ale ta hranice, kdy k tomu přistoupit, leží poměrně daleko. Diskutující si ovšem často za tuto nutnost dosazují svoje PŘÁNÍ, tedy za ohled ve svůj prospěch. Z hlediska ekonomiky ale stačí, když není překážka vstupu dalšího hráče na trh, a není tím myšleno, že to dokáže každý, stačí, když to dokáže vždy aspoň jeden další.
Aha, protoze nekdo nekdy potreboval chranit svoje data na kablu k monitoru proti MiTM utokum :D Nahodnost dat se da zvysit i kompresi nebo scitanim s xorshift rng a nemusime kvuli tomu palit energii a misto na waferech na sifrovani, nemusime zavadet mechanismy na revokaci klicu a slozity/nakladny certifikacni proces pro HW/SW vyrobce.
Jediny prinos HDCP je opravdu "ochrana" pred uzivatelem, coz je minimalne sikma plocha.
Nemají náhodou v ČR lidé právo na vytvoření záložní kopie audiovizuálního obsahu z legálních zdrojů? Kvůli tomu přece platí výpalné při nákupu SSD, HDD a atd. Může mi tedy někdo vysvětlit, jak je možné, že lidé odpovědní za výrobu CD, DVD, ... streamovací služby aktivně brání svým zákazníkům vytvářet legální kopie.
Proč statní moc vyžaduje dodržování zákonů pouze od běžných občanů, ale naprosto s klidem přehlíží případy, kdy jsou naopak porušována práva občanů???
Dle mého skromného názoru, firmy, které takto "chrání" svůj audiovizuální obsah, mají mít povinnost bezplatně vyměnit poškozené médium za nové. Streamovací služby musí umožnit lokální uložení zakoupeného audiovizuální obsahu a jeho offline přehrávání. Státní moc musí prosazovat dodržování práv a povinností od všech občanů a firem, bez rozdílů.
Máte právo si udělat kopii AV díla (volné užití), nesmíte obcházet ochrany a nesmíte kopírovat nevydaná díla. Podle našich zákonů není Vaší povinností posuzovat legálnost zdroje (u AV a vedou se o tom spory [1]).
Výrobce nemá povinnost Vám nic z toho usnadňovat.
[1] https://www.lupa.cz/clanky/je-stahovani-piratskeho-obsahu-z-webu-legalni/
No prave. Nejak si myslim, ze "pravo" neznamena nieco, co mi niekto milostivo dovoli/zamietne, ale nieco, co mi nemoze vziat. Preto nechapem, preco sa to laskave obcasne dovolenie vlastnej kopie nazyva pravom.
Mojmu vykladu odpoveda pristup k ludskym pravam. Mam pochybnosti, ci pravny system ma niekolko definicii "prav", alebo nas len OSA a podobny hajzli masiruju a snazia na to zvyknut. Je tu niekto pravnik?
Máte právo sbírat houby v lese. Majitel lesa nemá povinnost zajistit dostatek hub ve svém lese, dokonce má právo svůj les za určitých podmínek znepřístupnit a houby si vysbírat sám.
Máte právo na sledování veřejnoprávní televize. Česká televize nemá povinnost Vám zajistit přijímač a anténu.
Máte právo volně cestovat. Nikdo nemá povinnost Vám k tomu poskytnout prostředky. Zaměstnavatel nemá povinnost Vám na to poskytnout neomezenou dovolenou.
Máte právo uzavírat smlouvy ústně. Nikdo nemá povinnost s Vámi ústní smlouvu uzavřít, a může požadovat písemnou formu.
Je to poměrně velký rozdíl, mít na něco právo a povinnost druhého to poskytovat.
Opravdu? Je to kompenzace autorům za právo volného užití. Ale pokud to právo ve skutečnosti neexistuje (protože 3 stage test apod.) a autoři ho mohou blokovat (ochrany), pak je takový poplatek poměrně dost nemorální, nemyslíte?
Vidím jen 2 kombinace, které dávají smysl:
- kopírováíní pro osobní potřebu je dovoleno (bez ohledu na zdroj!) + autoři dostávají kompenzaci
- kopírování je zakázáno nebo povoleno jen z legálního zdroje (= už se zaplacenou licencí) -> autoři nemají nárok na kompenzaci, protože jim není působena žádná újma
Kočkopes poplatky ano + kopírování ne je mírně řečeno divný.
Ten systém nikdy nebude dokonalý, např. počet posluchačů rozhlasu není změřitelný. Vždy se bude aspoň trochu přerozdělovat. Je ale pravda, že je ostudné de facto dopředu každého kriminalizovat. Jakkoliv je autorská odměna u medií vysvětlena jinak, nelze si to spojit s tím, že stát automaticky předpokládá, že každý krade. Ne nadarmo se mi pořád kradou (příhodné slovo) na mysl scény z Hoří, má panenko.
Není potřeba kriminalizovat. Je například nahrávka z TV porušením práv? Podle AZ není a je to nejspíše jeden z původních důvodů pro odměnu. Je velký rozdíl, jestli si něco nahraju z digitální televize, z digitálního streamu nebo digitálního media jako DVD? No.. podle mě moc ne. Mám jak rozlišit jestli má šiřitel právo na užití nebo to dělá nelegálně? Taky moc ne.
Stačí rozumný výklad pojmů jako volné užití. Naše stávájící úprava mi totiž přijde vzhledem k možnostem ještě docela rozumná. Ty pokusy o harmonizaci v EU bez toho, aby se vzaly ohledy i na ostatní naše zákony jsou občas nešťastné. Viz poplatky vs. žádné "nelegální" kopie. V tom harmonizovaném stavu by totiž bylo potřeba zrušit i ty poplatky (je to oficiálně náhradní odměna za volné užití).
Btw, audio vizuální dílo je i webová stránka. A v případě webu je třeba volné užití naprosto zásadní. Jinak byste se legálně nemohl připojit k žádnému obsahu bez souhlasu se smlouvou, která je ovšem obvykle schovaná až pod odkazem na tom webu. A už vůbec nepoznáte jestli autor webu použil všechny obrázky a fotky se svolením autora (= legální vs. nelegální zdroj).
S tim znepristupnenim lesa u nas v kocourkove bych si nebyl tak jisty... Zkuste sve stanovisko prehodnotit pane silhavy. Jeden les mam. A tak vim co nemuzu. Nemuzu ho napriklad oplotit protoze dle nasi legislativy i soukromy les musi byt volne pristupny a ja jako vlastnik mohu pouze blize vymezit pravidla. Soukroma pastvina ci louka treba vsak oplocena byt muze.
O tom co je a co neni les jsem na magistratu vedl pomerne dlouhe spory s jistou pani ktera dokazala promenit ornou pudu na stavebni parcely...
Máte právo na pořízení kopie, ale vydavatel nemá povinnost to umožnit. To jsou dvě rozdílné věci.
Navíc tam, kde jde DRM, má i podle našich zákonů autor možnost omezit kopírování, a to včetně té kopie.
Mimochodem, to právo, o kterém hovoříte, nevzniklo jako právno na záložní kopii, ale historicky, např. když si člověk koupil gramodesku či audiokazetu, aby mohl mít rozmnoženinu např. v autě, na chatě, ..., a nemohl za to být trestán.
Není pravdou, že autor musí poskytnout obsah ke stažení a zazálohování.
Zdroje: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-121
§ 30 - volná užití (rozmnoženina pro vlastní potřebu)
§ 30 odst. 6 - vyjmutí děl s DRM z tohoto práva
§ 43 - DRM
§ 43 odst. 4 - povinnosti autora užívajícího DRM, v jakých případech musí dílo zpřístupnit (knihovny, postižené osoby, ...)
Pokud se nepletu, tak určitou formou přerozdělení toto výpalné končí u autorů. OSA inkasuje a přerozděluje. Jako každé přerozdělování, nikdy není úplně spravedlivé.
Osobně bych takový poplatek také zrušil, svojí plošností se svým charakterem už podobá běžné dani. Stejně jako koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas. Všechny tři položky, KDYŽ UŽ, tak bych platil ze státního rozpočtu. Výsledek bude stejný, ale bude to nesrovnatelně méně administrativně náročné.
Ano, tak nějak to končí u autorů - část výpalného z médií použitých na díla autora A končí u autora B. OSA nepřerozděluje jen tak někomu, a rozhodně ne podle toho, čí díla si lidé kopírují na disk. Celkem velkou část si OSA nechá pro sebe. Není vyloučeno, že A=B, ale myslím že to není moc časté (tvrdá data nemá asi nikdo, a to co OSA vydává je spíše propaganda).
Ano, technicky to je všechno daň (plošný násilně vybíraný poplatek na základě zákona), jen teče přímo soukromé organizaci. Za jediné plus v případě placení přímo ze státního rozpočtu považuji, že by se mohla snížit celková daňová zátěž - ale to je asi příliš naivní.
Celý ten systém je k ničemu. Je to asi jako kdyby se obchodníci z ČR snažili bojovat s čínskými levnými eshopy tím, že zavedou dan z každé Kč na výplatě "Na podniky" (ekvivalent daně z uložného média) protože bys mohl levně nakupovat (jim ucházejí zisky) a místo aby bojovali jiným sortimentem, kvalitou a doprovodnýma službama, tak by ti dávali soft do kompu, aby ses nemohl dívat na levné eshopy.
No, technicky to možné je, ale k čemu a jak dlouho to vydrží ....
Neda mi to a prispeju necim od Jarka:
https://youtu.be/QrLbEdfPRo4?t=4m11s
Duvod proc tyto veci prezivaji je retezec darmozroutu ktery je na to navazany. A tito darmozrouti ziskali natolik silnou pozici ze jsou schopni lobovat a uplacet. Protoze na to maji. Protoze jim to z retezce prerozdelovani platime.
Stejne tak bych doplnil masinerii ohledne jizdenek verejne dopravy. MHD zije z dotaci. Treba priklad DPP. 10 miliard jsou dotace DPP. 4,7 miliardy je sice jizdne, ale dpp uvidi na konci z jizdenek jen stovky milionu. Vse kolem sezere agenda,strojky, draha tiskarna cenin, predplacenky, lidi na pokladnach,urednici a mala domu. Uz nyni je financne mozne udelat v praze MHD zdarma. Nektere male spravni celky uz takovou dopravu maji.
Ono totiž IMO to o čem je tu řeč, i s tím DPP jak popisuješ, je změna k jinému stylu myšlení. Už to není vyrábět, zdanit, dotovat, drancovat, minimální náklady a mzdy ku výrobku ... Už nejsme primárně závilsí jenom na ruční výrobě a službách ... Co chci říct je, že právě to lidské vedení (politici, majitelé plundrovacích korporací, ... velcí hráči ...) není chopné se přetransformovat do mového věku. Uvedu příklad:
Uber. Místo aby okamžitě změnili styl taxislužeb, zakazují, daní a regulují Uber, který ale vlastně víc odpovídá moderní ekonomice, její dynamice a potřebám ...
U Uberu není problém, že víc sedí době. Problém je v tom, že do regulovaného prostředí taxislužeb, kde současní poskytovatelé museli splnit spoustu povinností, svévolně vlezl někdo, kdo se těmto nákladům vyhnul.
Regulace je už značně přežitá, taxikář nemusí už znát tak přesně místopis, stačí mu navigace. Taxametr už zákazníka nechrání, online aplikace chrání už stejně a lépe. Taxametr vždy šlo cinknout, mapy v telefonu pasažéra nikoliv.
Osobně bych byl za to, aby se oznámila postupná deregulace taxislužeb (aby se nikdo necítil poškozen), a nechal se pracovat volný trh. Na druhé straně, ani bez Uberu se nebudu cítit nijak moc poškozený.
"U Uberu není problém, že víc sedí době. Problém je v tom, že do regulovaného prostředí taxislužeb, kde současní poskytovatelé museli splnit spoustu povinností, svévolně vlezl někdo, kdo se těmto nákladům vyhnul."
Jenomže to je jedna z těch věcí, díky které je Uber moderní. Jak by asi Ivane byl Uber moderní, kdyby fungoval jako ty starý? Ehm ...
On ten ústup taxislužeb samozřejmě přijde, otázka jenom je, jak dlouho to bude trvat a jak moc to bude bolet. Oni taky např. vozkové mohli tenkrát v zájmu zachování stavu vyhlásit nezávislost, zorganizovat odboj a začít občaskou válku proti pokroku ... čemu by to pomohlo? Udrželi by dodnes povozy? Možná, ale proč a za jakou cenu? .... A to samé se nyní děje s taxislužbama. Nezáleží na tom, jestli Uber pojmenuješ moderní, ekonomicky výhodný, nebo vychcaný - jde o nový, jiný, pružnější, ... , ... způsob dopravy ....
Uber je založený na tom, že porušuje zákony (nejen ty o taxislužbě), takže pro něj bude případná změna zákonů nevýhodná, protože přijde o svou „konkurenční“ výhodu. A je otázka, zda chování Uberu spíš přispívá ke změně zákonů, nebo naopak změnu zákonů oddaluje a komplikuje – protože někteří lidé budou proti změně zákona ve prospěch někoho, kdo zákon porušuje, a bude snaha se v zákoně pojistit proti kličkám, které Uber zkouší. Každopádně Uber dost komplikuje situaci těm, kteří zavádějí moderní technologie, ale dodržují při tom platné zákony.
Tak to se pleteš. Uber zákony neporušuje. Zákony porušují NĚKTEŘÍ ŘIDIČI pod ním jezdící. Uber má v podmínkách, že řidič je povinen splnit všechny zákonné podmínky dané jurisdikce, tedy v případě ČR a Uber Pop splnit požadavky zákona pro taxislužbu. Uber Black, naproti tomu, odpovídá spíš smluvní přepravě, kde požadavky na taxál a zkoušky nejsou.
V článcích o kontrolách si všimni, že občas při kontrolách natrefili na řidiče Uber Pop, kteří splněno měli a těm taky žádné problémy nedělali. A to dokonce ani taxikáři; samozřejmě se to týkalo řidičů, kteří mají Uber jako pouze jednu z možností objednání a jedou přes víc služeb, např Liftago nebo dispečink.
Vždyť Uber se původně prezentoval tak, že jde o spolujízdu, žádné taxi. Pokud vím, řidiče, kteří se prořekli, že jsou taxikáři, dříve ze systému vyřazoval. Ty alibistické věty, že řidič musí splňovat zákonné podmínky, už sice do podmínek přidali, ale jednak se nijak nepřetrhnou, aby si ověřili, že to řidič skutečně splňuje, jednak je to klasický postup Uberu – zisk berou oni, riziko podstupuje někdo jiný.
Navíc Uber nemá problémy jen se zákony o silniční dopravě, měl problémy i se sexuálním obtěžováním na pracovišti; sledoval úředníky, kteří by ho mohli kontrolovat, a rušil jejich objednávky; špehoval konkurenci; sledoval uživatele i po skončení jízdy… To není přešlap některých řidičů, ta firma je na porušování zákonů postavená, je tím prolezlá od shora až dolů.
Povinností provozovatele je zajistit, aby jeho podřízení / podřazení spolupracovníci splňovali předpisy. Představte si, že si koupíte v Tescu závadné zboží, a Tesco Vám řekne, že to není jeho problém, že ho podvedl jeho dodavatel. To je stejné, a v zákonech nepřípustné. Uber to samozřejmě ví, ale také ví, že touto taktikou osloví masy méně vzdělaných lidí, kteří ho budou považovat za mučedníka.
@Miroslav Šilhavý
No, to, jak "města (zejména Praha) neumějí zatočit s taxikáři, kteří zákony nedodržují" bych řekl že nestoudné bylo možná kdysi dávno, dnes už je to někde úplně jinde, za poslední hranou akceptovatelného (těžko se mi pro ten stav záhadně nekontrolovatelného hledá nějaký konkrétní výraz).
Ona je to sranda, protože zrovna oním stavem taxislužeb IMO je dáno to, že lidi radši jednou s někým neznámým, nelicencovaným, kdovíjak spolehlivým ...
Zákony je samozřejmě potřeba se řídit. Nevím ale, nakolik je Uber porušuje. Spíš bych řekl, že není kterým zákonem se řídit ... ale nejsem soud ...
Hezká demagogie, přímo ukázková. Nový způsob podnikání, který nikoho neokrádá, neomezuje ani neutlačuje přece nemá nic společného s režimem/zřízením a ani s rebélií nebo revolucí. Ale tvařme se že daný text má smysl a podívejme se tedy podrobně:
Tak ta svévolsnost je dost, nebo spíš naprosto, vágní definice. Třeba já beru jako svévolnost to, že někdo nevolený může navrhovat ústavní změny, či nové ústavy a když ani opakované referenda nedají kladný výsledek, tak se to dá "jenom" schválit parlamentům (Lisabonská smlouva). Nebo, že zvolené vlády schvalují naprosto zásadní změny (Lis. smlouva, Evropská armáda, různá členství, kvóty, účasti ve válkách, ....) bez mandátu od lidí nebo aspoň mandátu vzešlého z tématu voleb ... Ano, pro někoho je to dostačující, pro mě svévolnost ... to se nám to hezky vágní ....
Spíš bych řekl, že rebélie nebo revoluce je na místě, pokud je to potřeba. Na prvné pohled je to to samé, když se nad tím zamyslíš, je to daleko účelnější ...
I demokracie je režim. Mezi režimem a zřízením není rozdíl, krom osobních sympatií a dle toho použitého výrazu. Tedy pro zlé tu máme "režim", pro ty hodné, tedy ty které se nám tak líbí, resp. se nám mají tak líbit, tu máme hezké, poklidné, mírumilovné slovo: "zřízení".
To, že někdo založí nový druh podnikání který se nevejde do škatulek škatulkářům (viz. odst. 1) přece není žádné bezpráví. Tomu se říká pokrok.
Podle mě je lepší přizpůsobit staré normy, pokroku, než pokrok starým normám.
Problém je, že škatulky škatulkářů nejsou tak pružné a tak se i označení pokroku jako rebélie jeví za jednodušší a účelnější. Nic naplat, pokrok nezastavíš a že už to zkoušelo mudrců - z toho nakonec bude ta rebélie a vzpoura, to už tu taky bylo mnohokrát. Máme na to i hezké přísloví: Kdo se nepoučí z historie, je odsouzen k jejímu opakování.
No evidentně nelze, když se připravují regualce a omezení. Ale o tom nebyla řeč. Řeč, než ses do toho zamontoval byla o tom, že se mají taxikáři přizpůsobit novému modelu Uberu, ne nový model starým taxikářům, stejně jako se starý systém autorských práv má přizpůsobit nové době a ne naopak.
Souboj režimů a revoluce jsi z toho udělal ty. Neptám se proč, odpověď znám.
Komentovat to dál nemusíš, je to přesné a jasné.
Tak to o rebélii jsi psal ty, o tom že Uber zákony neporušuje a může podnikat jsi psal taky ty ... tak proč bych to měl vysvětlovat já?
Ale problém Uberu přece není v tom, že by dělal něco nezákoného, ale v tom, že na to co dělá není zákon a bouří se ti, na jejichž podobné podnikání už normy, tuny norem jsou. A já popisuji jako nelogické narvat Uber do starých norem ...
Ale ta samá situace je třeba u autorského práva. Zákon se porušuje, to je pravda, něčím dokonce ani ne, např. v ČR pouhé stahnutí a shlédnutí filmu, ale evidentně staré zákony nestačí, nejsou vymahatelné a v pobhledu k době nelogické (např. daň z úložného prostoru). Takže se musí změnit aniž by někdo vůbec vyzíval k porušování zákona ...
<abstraction>
Pokud do normálního tempa vývoje společnostá vlétneš alá "Takže podle Vás existují případy, kdy se nemá trestat porušování zákonů? Kdy tedy?" tak by první auta musely mít kozlík pro kočího, jinak kriminál ...
</abstraction>
Dají, ale je to k ničemu. Uber stojí mimo současné normy a autorský zákon, resp. jeho dodržování je obskurdní, např. elektroinickou knihu nikomu nesmíš půjčit, ale tištěnou, což je stejné dílo, ano? A že něco, co si koupíš, nesmíš nikomu půjčit? To je podle mě debilní až za roh ...
Jako jsem psal výše:
"Podle mě je lepší přizpůsobit staré normy pokroku, než pokrok starým normám."
a pokud se to nestane, tak nikomu ani knihu nepůjčíš ...
Víš, kdysi přišly první automibily, které začali přepravovat lidi a zboží, tím začali nahrazovat dražší a pomalejší povozy. Jenže kočí se začali bouřit že je to vytlačí, protože oni musí mít koně, stáje, jsou pomalejší, neuživí rodiny .... Tehdy se dalo svázat auta podle platných "norem", třeba že za každé auto by museli mít několik koní ve stáji a nesměli by jezdit rychleji než povozy, přepravit více než povozy. Je to k něčemu
Kentane, píšete nesmysly, patrně z neznalosti.
Autorský zákon je ochrana práv autora - práva na to, aby autor svobodně určil, za jakých podmínek smí být jeho dílo užíváno. Dále autorský zákon definuje oblast konkludentních vztahů, na které neexistují (není možnost) mít licenční smlouvu nebo jinak sdělit přání autora. Celý článek o tzv. "volném užití" definuje výjimku z tohoto pravidla. Tato výjimka vznikla v době, kdy bylo možné ji zavést - např. nebylo možné dostatečně kvalitně tvořit rozmnoženiny díla, tudíž šlo umožnit rozmnoženiny pro soukromé užití. V době, kdy tato výjimka z práva - znovu zdůrazňuji: "výjimka z práva" páchá víc bezpráví - tedy, obírá autory, je na místě ji spíše neuplatňovat. Autor má stále možnost ale umožnit kopie pro soukromé užití.
Tedy logika zákona je:
1. o všem rozhoduje autor,
2. tam, kde nemůže autor sdělit podmínky, řeší situace zákon,
3. pokud autor zavede DRM, dává na srozuměnou, že si kopie (ani pro soukromé užití) nepřeje,
4. pokud nezavede, nastupuje článek o volném užití, který definuje VÝJIMKY z pravidla č. 1.
Tento postup je zcela logický a kompletní. Je možné, že se Vám NELÍBÍ, ale není nekonzistentní. Jediná nekonzistence mě napadá, jak by se zákon aplikoval v případě, že z DRM-chráněného díla uděláte např. kamera-rip, nebo analogovou nahrávku. Možná v tomto ohledu by šlo zákon zpřesnit.
Pokud jde tedy o rozmnoženiny, nebo vypůjčování knížek, nejedná se o právo, ale o VÝJIMKU z práva. To je v právní praxi podstatný rozdíl - protože právo se aplikuje extenzivním způsobem, zatímco výjimky úzkým způsobem. (V tomto Vás odkazuji na literaturu, co to je extenzivní výklad vs. úzký výklad výjimek).
Co se týče taxislužeb, je situace také zřejmá. Nevidím, v čem Uber překonal zákony. Ano, je pravda, že v době vzniku zákona taková služba neexistovala, dokonce ani nebylo možné předpokládat, že vznikne. Ale analogická situace už tu byla a účel zákona je také srozumitelný: přeprava osob je taxi. Tzv. "smluvní přeprava osob" už byla v minilosti upřesněna, že musí spadat pod taxi. Provozovatelé přepravy osob se snažili mít už před roky (nevzpomenu si kolik, podle mě tak 10 let nazpět) své dispečinky - protože zjistili, že na dispečinku zákazník nerozliší taxi od ne-taxi. Tenkrát bylo jednoznačně soudy určeno, a později zákonem upřesněno, že takto nelze předpisy regulující taxislužby obcházet. Tedy, i když v jiném prostředí, bylo to již řešeno.
Účel zákona je opět jednoznačný. Přeprava osob vyžaduje řidiče a provozovatele, kteří mají určitou kvalifikaci, kteří mají cejchovaný taxametr a jsou řádně označeni. Nevidím nejmenší problém, kromě peněz, které Uber nechce vynaložit, proč by se těmto předpisům nemohl podřídit. V ČR existuje už více online služeb, které sdružují volné taxikáře. Nejlepším příkladem je Liftago, kde řidiči jezdí pro svůj domovský dispečink, ale volné kapacity dávají k dispozici Liftagu. Nebo jezdí jen pro Liftago. Ale vždy jsou to taxikáři.
Takže ani v případě Uberu není pravdou, že Uber šel nějak významně dál, než zákon mohl přepokládat.
Jinak obecně, zákony samozřejmě počítají s tím, že budoucí situace může být jiná, než v době vzniku zákona. Přesto lze tyto zákony vykládat i na nové situace; stejný zákon se v každé době může vykládat mírně odlišně, právě díky tomu, jak se společnost vyvíjí. Ale nikdy se nezačne vykládat naprosto opačně. Soudy pak judikují rozhodovací praxi - judikatura je už jen soubor příkladů, jak v praxi aplikovat výklad. Zákon tedy žije ve třech rovinách: litera zákona / výklad zákona / rozhodovací praxe.
@Miroslav Šilhavý
Kecy, kecy, kecy, ... To cos napsal, či popsal, stále nic nemění na tom že
"
např. elektroinickou knihu nikomu nesmíš půjčit, ale tištěnou, což je stejné dílo, ano? A že něco, co si koupíš, nesmíš nikomu půjčit? To je podle mě debilní až za roh ...
"
je debilita, resp. debilní důsledek zastaralosti zákona. Já netvrdil že to není v zákoně, že je to protizákoné či snad nevysvětlitelné, ale že je to debilní a dnešnímu stavu nedostatečné a je potřeba změna ....
"Nevidím, v čem Uber překonal zákony. "
To nikdo netvrdil. Jenom našel skulinu, resp. dostal se na pole, které zákon nekryje dopravními službami a to tím, že lidi nepřepravuje, pouze je organizuje mezi ostatní ochotné - za úplatu? Ok, ale nedostal se tím mezi dopravce. Ostatně, pokud vím, i proto dál v ČR jezdí a není s tím velice co dělat, než i pro takový způsob zavést pravidla. A to je ta situace, která má víc řešení a o které jsem psal.
" Nevidím nejmenší problém, kromě peněz, které Uber nechce vynaložit, proč by se těmto předpisům nemohl podřídit."
No to je právě jedna z těch jeho výhod. Pokud mu to sebereš, tak zrovna může akorát taxikárům udělat Mobilní Appku jsi na tom samém .... Ale když teda nejsi schopen vidět takové zjevné souvislosti, proč se do takových debat pouštíš?
Co si o tom myslíš ty po "právní stránce" je hezké, zábavné, ale nejsi soud a tvůj výrok nahoře nemá jinou cenu než diskuzní příspěvek, stejně jako můj, i když to máš hezky v odstavcích. Nic proti, ale jenom abysme si to zavčas uvědomili. Oba ...
např. elektroinickou knihu nikomu nesmíš půjčit, ale tištěnou, což je stejné dílo, ano? A že něco, co si koupíš, nesmíš nikomu půjčit? To je podle mě debilní až za roh ...
"
je debilita, resp. debilní důsledek zastaralosti zákona.
Vy si elektronickou knihu nekupujete, kupujete si licenci k jejímu užívání. Kdybyste si tu knihu koupil (tj. odkoupil veškerá majetková práva), můžete si s ní dělat, co chcete. Se zastaralostí zákona to nemá vůbec nic společného, takový přístup je běžný i v jiných oblastech – můžete si pronajmout byt, místo abyste ho kupoval; můžete si půjčit auto nebo zavolat taxíka, místo abyste si auto kupoval atd.
Jenom našel skulinu, resp. dostal se na pole, které zákon nekryje dopravními službami a to tím, že lidi nepřepravuje, pouze je organizuje mezi ostatní ochotné - za úplatu? Ok, ale nedostal se tím mezi dopravce.
To není žádné „našel skulinu“, prostě se pokusil obejít zákon. Uber je dopravce, už o tom rozhodl i Soudní dvůr EU.
není s tím velice co dělat, než i pro takový způsob zavést pravidla
Ta pravidla už dávno existují, v ČR se jmenují „zákon o silniční dopravě“. Jediné, co je potřeba, je donutit Uber, aby ten zákon začal respektovat.
No to je právě jedna z těch jeho výhod. Pokud mu to sebereš, tak zrovna může akorát taxikárům udělat Mobilní Appku jsi na tom samém .... Ale když teda nejsi schopen vidět takové zjevné souvislosti, proč se do takových debat pouštíš?
Vždyť vám to tu Miroslav Šilhavý i já tvrdíme od začátku, že jedinou „konkurenční“ výhodu Uberu je to, že nedodržuje zákony. Ty souvislosti spíš nechápete vy.
Aha, takže se dostáváme k jádru pudla. Vy chcete autorská díla zadarmo / levněji, a proto tvrdíte, že je zákon zastaralý a potřebuje změnu. Proč tuto otázku nenecháte na autorech? Ti mají k tématu určitě víc co říct, ne?
Uber našel houby, a ne skulinu. Bordelmamá začaly provozovat masážní salony, přesto jsou dál souzeny pro kuplířství. Majitel Darling cabaretu provozoval jen show, a pak pronajímal pokoje na hodinu - poskytovatelem služby ale byla sama děva. Ten taky našel skulinu - a už je odsouzený.
Podobně by obchodní řetězce mohly jen "zprostředkovávat" prodej dodavatelům. Ostatně se o to reálně snaží. Nesmí.
Proto soudy došly k tomu - a Uber nemá špatné právníky -, že Uber je přepravce, nikoliv jen zprostředkovatel. Pokud by byl zprostředkovatel, musel by zprostředkovávat službu mezi oprávněnými. Tedy mezi zákazníkem a taxikářem. Uber se snažil zprostředkovat službu s ne-taxikářem. To byla chyba první. Chyba druhá pak byla v celém nastavení fungování služby. Uber se nechoval jako zprostředkovatel, sám svým jménem službu nabízel, nabízel výhody, slevy, ..., což by nikdy při zprostředkování nemohl.
Je to podobná skulina-neskulina, jakou kdysi našel p. Švarc, když ze zaměstnanců udělal fakturanty.
To, co udělal Uber na internetu, před XX lety v ČR zkoušeli smluvní přepravci - dispečinky, které je zastřešovaly. Takže ani v tomto ohledu není Uber nijak výjimečný, ani první.
Pokud byste přišel přede mě, jako před voliče, aby se deregulovaly taxislužby, byl bych pro. Pokud byste mi tvrdil, že cestou k tomu je obcházet zákon, nevolil bych Vás. A jak psal pan Jirsák, po deregulaci taxislužeb, neměl by Uber jedinou konkurenční výhodu, v ničem jiném jejich služba není výjimečná.
"Aha, takže se dostáváme k jádru pudla. Vy chcete autorská díla zadarmo / levněji, a proto tvrdíte, že je zákon zastaralý a potřebuje změnu. Proč tuto otázku nenecháte na autorech? Ti mají k tématu určitě víc co říct, ne?"
Ale no tak, už toho máš asi dost, ne? Nic takového jsem nenapsal, a co je důležitější, nepraktikuji. Za všechno poctivě platím. A možná právě proto si uvědomuji, jak je nynější systém zvrácený. Evidentně na rozdíl od tebe, přestože umíš vykopírovat několik paragrafů.
"Uber našel houby, a ne skulinu. Bordelmamá začaly ..."
A problém je to ten samý. Místo aby se to přizpůsobilo poprávce a právu, tak je zvřeli a obchod jede dál a víc, protože to lidi prostě chtějí. A místo aby to bylo regulované a hlídané, tak si to jede potajnu svou, nelegální, pro děvy nevýhodnou, cestou. Gratulujme si ....
"Podobně by obchodní řetězce mohly jen "zprostředkovávat" prodej dodavatelům. Ostatně se o to reálně snaží. Nesmí."
Nesmí. A výsledek praní chování řetězců do nepasujících norem? Bordel a bordel. Ale zákon k tomu vykopírovat určitě umíš, takže cajk, cha cha cha, všecnno je fajn .... veselme se ....
"To, co udělal Uber na internetu, před XX lety v ČR zkoušeli smluvní přepravci - dispečinky, které je zastřešovaly. Takže ani v tomto ohledu není Uber nijak výjimečný, ani první."
Ne. Dispečing je něco jiného.
"Pokud byste přišel přede mě, jako před voliče, aby se deregulovaly taxislužby, byl bych pro. Pokud byste mi tvrdil, že cestou k tomu je obcházet zákon, nevolil bych Vás."
To je úplná blbost. Nikdo netvrdí že se má obcházet zákon, ale že pokud přřijde něco nového a evidentně lepšího, tak se mají normy přizpůsobit, místa rvaní do starých. Ale to jsme pořád u meritu věci a kdoví proč, to musíš pořád obcházet a přehlížet a argumentovat blbostma které nikdo neřekl, jakože se má porušovat zákon nebo co a volby a ... škoda mluvit ...
Problém je v tom, že obhajuješ neobhajitelné, obhájit svázání novinek do starých pořádků sice jde, ale je to proti zdravému rozumu. A proto pak i obhajoba takového nelogického chování vypadá nelogicky a hloupě ... ale pokračuj, je to tvé svaté právo ....
>> že pokud přřijde něco nového a evidentně lepšího, tak se mají normy přizpůsobit, místa rvaní do starých
Vy se asi neumíte smířit s tím, že ne každý si myslí, že Uber je něco nového a lepšího, co? Výhodou zastupitelské demokracie je to, že o věcech rozhodují sice pitomci, ale volení, a aspoň o stupínek víc informovaní, než kdejaký člověk z ulice. Holt někdo vidí kromě sluníčkových výhod Uberu i také nějaká negativa.
Miluju, když jednotlivec ví nejlépe, co má být pro nás všechny nejlepší.
@Miroslav Šilhavý
Umím. A když si teda myslím že je Uber něco lepšího, tak proč bych měl tvrdit opak? Ostatně za pravdu mi dává i jeho oblíbenost mezi uživateli versus "oblíbenost" taxislužeb. Ale to je jedno, já nemůžu za to, že ses rozhodl a hodláš mě přesvědčit že je to nějak jinak.
Ale pomiňme. že debata bylo o tom, že se mají normy přizpůsobit novým trendům, nota bene fungujícím, namísto svazování novinek starými pořádky, ne přímo o Uberu ...
Ale i tak je tvá argumentace zábavná: protože jsi mě nepřesvědčil, tak já nejsem schopen se smířit s realitou, ale to že naopak ty jsi nebyl mnou přesvědčen je naprosto v pořádku, protože máš samozřejmě jistojistě pravdu. Máš, měj, ale co já s tím? To je asi jako když mi Jirsák kdysi oznámil, že když jednou jeho názor napsal a já ho nepřijal, tak dál už lžu, protože ta správná pravda mi byla řečena. Úžasné. Ale aby nedošlo k mílce, to nevypovídá nic o tom, co je ve finále správně, jenom o zvrácenosti argumentace (viz. výše "protože jsi mě nepřesvědčil, tak já nejsem schopen se s ...")
Ehmm, dneska máš hlídku ty?
U Uberu je jediný problém: že jeho ekonomika - tedy cenová výhodnost proti taxislužbám - je daná tím, že porušuje pravidla. Kdyby Uber respektoval pravidla a fungoval jako Liftago, Modrý anděl atd., atd., atd., a zároveň začal bojovat o deregulaci, pak bych smekal. Jenže Uberu se deregulace nehodí, proto za ni nebojuje, protože by pak neměl žádnou výhodu na trhu oproti ostatním.
A že jsem osobně pro deregulaci, jsem se také už vyslovil.
@Miroslav Šilhavý
A jsme zase na začátku ... :-D Uber není nelegální, jenom na něho není norma ... Nemůžeš napasovat Uber na Liftago nebo Modrého Anděla, Uber funguje jinak a je IMO ještě o krok dva dále od klasické regulace - ale není podstatné jestli dva dopředu nebo bokem .... Pořád narážíme na to samé:
Já ti tvrdím, že pro pro novinky má být nová norma, ne novinky zaprasit do normy staré a ty mi tvrdíš, že novinka má bojovat proti starým normám až po tom, co ji zarveš do staré normy.
Klid. Dej si čas, neodepisuj ve zběsilém tempu, já tu teď stejně několik hodin nebudu, promysli to a napiš něco smysluplného - tak z toho budeme moci akonec třeba těžit oba ...
Ale takto právo nefunguje. Právo se snaží každou situaci řešit v rámci současných zákonů, a to jednoznačně u Uberu lze. To by byla kardinální anarchie, kdyby každý vymyslel "novou službu, na kterou právo nepamatuje" a musely se předělávat zákony. Např. ne-taxikáři by si na střechu dali transparent "BRAMBORA" namísto "TAXI", zřídili by si zprostředkovatele a fungovali by také "po novu".
Nedívejte se tolik na seriály, nevím, jak jste starý, ale toto jsou názory asi tak náctiletého/dvacetiletého kluka.
@Miroslav Šilhavý
Ale no tak .... nový styl - princip Uberu - přece není ve změně jména, ale v tom, že z podstaty inovace kterou přináší nenapňuje definici taxislužby. A ani nikoho nevydírá, neterorizuje, ..., aby to bylo jinak závadné.
Nech si řečičky o seriálech a radši mi vysvětli, jak může proniknout na trh jinak fungující novinka, když musí zapadnout do staré normy?
Narážím na zde
Já ti tvrdím, že pro pro novinky má být nová norma, ne novinky zaprasit do normy staré a ty mi tvrdíš, že novinka má bojovat proti starým normám až po tom, co ji zarveš do staré normy.
což jsi jako dostatěčně vyspělý, dospělý, sečtělý a seriály nezkažený jedinec jaksi úplnou náhodou v odpovědi vynechal?
Z pohledu zákazníka Uber funguje stejně (dobře) jako např. zmiňované Liftago. Na jejich přístupu není nic zásadně inovativního. Veškerá inovace spočívá ve snaze tvářit se jako zprostředkovatel. To by ovšem Uber nesměl určovat podmínky a tvořit marketingové akce. A pokud už by měl být zprostředkovatelem, pak jediné, čemu by se musel přizpůsobit je, že by zakázky zprostředkovával licencovaným taxikářům.
Z hlediska skutkového, je to úplně stejná situace, jako když vznikly dispečinky se smluvní autodopravou - jak jsem již popisoval. Jediným rozdílem je, že jako médium pro objednávku neslouží telefonát, ale internetové odeslání polohy - což se ve skutkovém hodnocení nijak neprojeví. (Skutkový stav je popis děje v právní formulaci, odprostěný od nevýznamných detailů, jako je např. forma objednávky)
>> ... z podstaty inovace kterou přináší nenapňuje definici taxislužby
Zákon č. 111/1994 Sb., o silniční dopravě,
§ 2 Základní pojmy
odst. 9: Taxislužba je osobní doprava pro cizí potřeby, kterou se zajišťuje přeprava osob včetně jejich zavazadel vozidly určenými k přepravě nejvýše 9 osob včetně řidiče a která není linkovou osobní dopravou, mezinárodní kyvadlovou dopravou nebo příležitostnou osobní silniční dopravou.
nabízí se z této definice ještě "příležitostná osobní silniční doprava", ale ta je definována:
odst. 10: Příležitostná osobní silniční doprava je neveřejná osobní doprava pro cizí potřeby, která není linkovou osobní dopravou nebo mezinárodní kyvadlovou dopravou a kterou se na základě předchozí objednávky zajišťuje přeprava osob včetně jejich zavazadel vozidly určenými k přepravě...
Ale Uber není "neveřejná" osobní doprava.
Uber do puntíku naopak SPLŇUJE definici taxislužby.
Pak se zde ještě nabízí tedy zamyšlení nad zprostředkovatelskou smlouvou, Občanský zákoník, § 2445 a další:
Zprostředkování
§ 2445 Základní ustanovení
(1) Smlouvou o zprostředkování se zprostředkovatel zavazuje, že zájemci zprostředkuje uzavření určité smlouvy s třetí osobou, a zájemce se zavazuje zaplatit zprostředkovateli provizi.
V tomto případě je zájemcem onen taxikář, který chce zprostředkovat zákazníka (příležitost k dopravě). Ale v takovém případě to opravdu musí být taxikář. To by si totiž mohl kdokoliv obstarat zprostředkovatele, a tím se vyhnout povinnosti mít licenci. (Zjednodušeně řečeno, ne-taxikář by si najal volavku, která by mu naháněla kunčafty, a byl by z obliga).
Velmi podstatným rysem je způsob úhrady jízdného. Zprostředkovatelská smlouva předpokládá buďto, že k platbě od zákazníka a vyrovnání provize může dojít ve stejný okamžik, nebo že inkasuje samotný poskytovatel služby (taxikář), a ten platí provizi. Uber vnucuje, aby platby šly přes něj, čímž reálně celou situaci otáčí. To je také argument pro to, aby se Uber nedal považovat za zprostředkovatele.
Uber se to celé snaží nazývat zprostředkováním a vymaňovat se z odpovědnosti. Ale ve skutečnosti se chová přesně jako poskytovatel služby, s tím, že si na druhé straně ad hoc najímá řidiče a jejich auta.
Mimochodem, je to velmi podstatné i z hlediska odpovědnosti. Pokud by se stala nehoda a měla vážné následky, je odpovědný Uber. Ten se sice může dál soudit o náhradu s řidičem, ale primárně musí škodu zaplatit Uber. A logicky, je to tak správné. Zákazník je přesvědčován silou značky Uber a neočekává, že veškerou odpovědnost nese nějaký nikým neprověřený řidič bez licence.
Ad absurdum, pokud byste měl přistoupit na to, že Uber je jen zprostředkovatel, musel by (měl by) zákazník nejdřív řidiče legitimovat a ověřit si, že má řidičský průkaz. Opět, z logiky věci, zákazník - spotřebitel - má být chráněný, a tyto starosti nemá mít k řešení. Není v praxi myslitelné, že by toto zákazník dělal.
Dále, zákazník ani vůbec neví, kdo ho veze. Když se stane jakýkoliv problém, obrátí se na Uber, a Uber od toho dá ruce pryč, s tím, že jen zprostředkoval kontakt, ale že vzájemný smluvní vztah si měl ošetřit pasažér vs. řidič. Opět, pitomina.
Důvodů, proč je Uber poskytovatel a ne zprostředkovatel se najde dost.
@Miroslav Šilhavý
Zajímavé, že při řešení sporu o Uber nezašli obě strany za tebou, evidentně by nemusel být ani soud. Stačí si nechat vyložit zákon od jedné strany sporu, ještě k tomu neprávníka, a máme jasno.
Co ti k tomu mám napsat? Stanovíš si zavádějící počáteční podmínky Uber ~= Liftago, rozhodně není zprostředkovatel a pak na tom stavíš všelijaké konstrukce. Tak se s tím přihlaš a vyřeš to pro ČR jednou provždy velmi jednoduše jak tady svůj právní "výklad" předkládáš ... Asi ne že? A když ne, tak proč? Odpověď je nasnadě ...
Rozepisovat se k těm blbostem nebudu, nemá to cenu, jenom se mě snažíš zatáhnout do sporu o jednotlivé odstavce. Jenže o ně nejde, jde o to, na co jsou aplikovány. A tam ti to padá na hubu. Např. zde, ukázka laciné a zavádějící argumentace
"Mimochodem, je to velmi podstatné i z hlediska odpovědnosti. Pokud by se stala nehoda a měla vážné následky,"
1. samozřejmě každé vozidlo je ze zákona pojištěné, jinak to padá na hlavu řidiče, stejně jako když ti řekne kamarád: "Tam ten týpek tě sveze". A dokonce to policie může pravidelně kontrlovat při svých obvyklých šikanózních akcích ....
2. není nic neobvyklého kdy se zprostředkovatel zbavuje odpovědnosti s odkazem na obchnodní podmínky alá většina pojišťováků, banky, půjčováci, ... ale ty by ten tvůj "elaborát" smetli jak drobky z cukroví ....
Ostatně
"Nech si řečičky o seriálech a radši mi vysvětli, jak může proniknout na trh jinak fungující novinka, když musí zapadnout do staré normy?"
stále bez odpovědi ....
Stále bez odpovědi ... No to je úrpveň ....
Kentan z Montargi, 11:36 – Stále bez odpovědi, ale z vaší strany. Na otázku, jak může na trh proniknout jinak fungující novinka, je možné odpovědět až po té, co budeme vědět, v čem ta novinka funguje jinak a proč na ni současné zákony není možné vztáhnout. Ptal jsem se vás opakovaně na to, co je na Uberu tak jedinečné, v čem se liší od jiných dispečinků s aplikacemi. Vy jste na to neodpověděl ani jednou, jenom stále opakujete, jak je Uber výjimečný. Stále bez odpovědi, stále bez odpovědi…
Kentane, Uber nepřináší nic nového. Odprostěte se od masírky Uberu o tom, jak to dělají jinak, a zamyslete se. Je to jen jedna z mnoha služeb, kde požádáte o odvoz (poptáte), někdo nabídne podmínky, a Vy akceptujete. Jestli se to papírově (formálně) snaží nahrát na zprostředkování, přeprodej, poskytování, zastoupení, ..., to už není vůbec podstatné.
Představte si analogickou situaci, kdy by se Tesco rozhodlo, že nebude prodávat svým jménem, ale zprostředkuje Vám nákup přímo od dodavatele. Stejně jako u Uberu, zaplatíte to do kasičky Tesca, které to dál "vypapíruje". To není žádný převratný model, to je pouze obejití zákonů, které regulují trh a chrání spotřebitele. Představte si pak, jak vesele by se Vám reklamovalo, kdyby Vám v Tescu řekli, ať se obrátíte na jejich dodavatele. Tesco by se pak mohlo ještě rozhodnout, že každému dodavateli pronajme pár metrů čtverečních, a tím pádem bude moci mít otevřeno i o svátcích, protože každý z těch dodavatelů se vejde pod 200 m2.
Zde, co řešíme, nechybí právní rámec, na tyto situace jsou zákony naopak připravené a zakazují je. Je hezké, že jste na mě jízlivý, že se mě mohli rovnou zeptat. Inu, oni se ptali soudů - a soudy v různých zemích, a posléze i evropský, jednoznačně určili, že nejde o nic nového či převratného, ale o běžné obcházení.
Pak jste se mě ptal, co má dělat nová, převratná služba, když na ni zákon nepamatuje. Zjevně nerozumíte zákonům, protože zákony dávají obecné normy, pod které se prakticky vše vejde a ze kterých zjistíte, jak se máte zachovat. Ale dobře, vynechme Uber, který nic nového nepřinesl. Pokud byste např. vynalezl osobní létací stroje na principu elektrické kvadrokoptéry (malý osobní dron - inspiruji se ze včerejšího Autosalonu), pak nejprve budete muset projít dlouhým procesem vývoje, zajišťováním povolení a výjimek (zmírňovat veřejné zákony smí např. ministři). Budete se muset maximálně přizpůsobit zákonům o letovém provozu, dodržovat hygienické (hlukové) normy, otestovat bezpečnost ve spolupráci s nějakým státním ústavem, ..., a teprve poté začít pracovat na změně zákonů. Podobným procesem prochází testování autonomně řízených aut, na které také neexistují přesné zákony, přesto výrobci vědí, co si smí dovolit. Podobným procesem prochází Muskova doprava kapslí ve vakuovém tunelu.
Zpět k Uberu. Když si zavolám taxi (telefonicky, Liftago, ...), přijede mi označené taxi, se zveřejněnými cenami a cejchovaným taxametrem. Taxikář má vystavený průkaz s fotografií. Kdykoliv - i zcela namátkově - ho mohou kontrolovat správní orgány, čímž mám zajištěno, že má taxikář vše v pořádku (nemusíte mi argumentovat, jak se to obchází, vím, přesto je to víc než nic). U Uberu mi přijede někdo, o kom nic nevím, není nikým kontrolovatelný. U taxíku, když řidič udělá chybu, nebo se mě snaží podvést, mohu volat jak Policii, tak úředníky magistrátu, kterým bude muset vysvětlovat taxikář. U Uberu mám smůlu, nemůžu volat nikoho (do smluvních vztahů Policii nic není); pokud mě podvede, musím si opatřit důkazy a jedinou možností je soudní cesta.
Právě pro tyto důvody zákon vyžaduje, aby ten, kdo vozí cestující, byl buďto dopravce veřejné dopravy, nebo taxikář. (Příležitostná doprava je výjimka, právě pro svoji příležitostnost).
Teď mi prosím vysvětlete, jaký je zájem zákazníka, nebo vlastně celé společnosti na tom, aby fungoval Uber? Co to přináší navíc, kromě rizik spotřebiteli a ziskům Uberu a nelicencovaným dopravcům? To je věc, kterou v tom celém Vašem příběhu vůbec nechápu.
Ještě mě napadá jako příklad výjimky, když Dopravní podnik hl. m. Prahy testoval (nebo možná ještě testuje) dlouhé, dvoukloubové autobusy z centra na letiště. Ty autobusy se také vymykaly zákonu - zákon omezuje délku autobusu. Dopravní podnik si musel vyjednat příslužné výjimky, ty odůvodnit, a pak mohl testovat i s cestujícími. Prostě to jde.
Uber se o nic takového ani nesnažil. Udělal kampaň troubům, kteří na to skáčou, udělal ze sebe digitálního Robina Hooda, ale ve skutečnosti zůstal jen zbojníkem.
Pokud Uber měl něco udělat, měl na to jít jako Liftago, a zahrnout nejprve taxikáře. Posléze mohl začít pracovat na uznání (certifikaci) jejich digitálního taxametru a řešit otázky odpovědností tak, aby mohli v budoucnu angažovat i nelicencované řidiče.
@Miroslav Šilhavý
Nepoučuj mě o právu. To že tu něco splácáš a pak si myslíš, jak tomu rozumíš neznamená nic. Např.
"... protože zákony dávají obecné normy, pod které se prakticky vše vejde a ze kterých zjistíte, jak se máte zachovat"
je úplná blbost. Zákony žádné obecné normy nedávájí, naopak velmi přesně, ovšem minimálně v ČR s možností dosti širokého výkladu, specifikují oblast své působnosti.
Ostatně ta pitomina kterou v té větě tvrdíš znamená, že už žádný další zákon nikdy nebude potřeba, protože podle stávajících vždy zjistíš jak se máš zachovat. To je ale pitomost, že?
Dál to ani nemá cenu komentovat, nechci tě urazit, rozhodně ne, ale tím "elaborátem" bych si ani zadek nevytřel, protože to nestojí ani za halíř na tisk. Viz výše a dále ....
Zásadní otázka - ty ten rozdíl mezi Liftago a Uber nechceš vidět, nebo ho skutečně nevidíš? Ostatně včera to zase bylo ve večerních zprávách, o kterých mě tady místní hlavy vždy přesvědčují jak jsou pravdivé, důvěryhodné a evrospsky vyvážené a hlavně demokratické, že na Uber stále není norma. Takže co s tím? Zajdi na vládu a oni tě zahrnou zlatem, protože jako jediný máš hned podle souč. zákonů jasné řešení. To se ale nestane a víme oba proč ... protože to co píšeš je úplná blbost. Sorry, délka textu pro mě není překážka, zkus něco jiného ....
V podstatě ani nevím co ti na to mám odepsat. Sice mě na tobě vždycky fascinovalo Ivane Nový, jak dokážeš ze 3 reálných a 3 lehce zkreslených faktů udělat jeden záver tak minimálně posunutý ku skutečnému stavu až to jednoho překvapí, ale skutečně reagovat na celou tak dlouhou splácaninu a všechny tvrzení zase vrátit do správné roviny prostě není v jednom komentáři možné, protože každé tvé 1 - 3 věty by vyžadovaly samostatný odstavec, jako výše ten "výrok" o právu ...
No nepotřebuji zkoumat zákony do hloubky, abych věděl, že nesmím začít provozovat osobní kvadrokoptérovou dopravu, aniž si vyjednám výjimky. To jsou totiž základy práva: rozdělení na veřejné, soukromé a trestní. V trestním platí hlavně zásada presumpce neviny. V soukromém právu pravidlo, že co není zakázáno, je povoleno. Ve veřejném právu naopak platí, že co není povoleno, je zakázáno. Takže se omlouvám, ale opět Vás o základech práva poučit musím.
Naopak v soukromém právu - v rovném vztahu dvou subjektů, mohu ujednat prakticky cokoliv. Kogentních ustanovení zákonů je minimum, většinou jen v oblasti, kde není úplná rovnost smluvních stran (dodavatel vs. spotřebitel, pronajímatel vs. nájemce apod.), nebo kde je návaznost na ustanovení veřejného práva (regulace, normy upravující podnikání, kontrolní orgány, ...).
Stále zde nemáme odpověď, v čem je Uber jiný od ostatních, když základem je poptávka - oferta - akceptace a poskytnutí služby.
@Miroslav Šilhavý
Aby tvůj příklad s kvadrokoptérama byl porovnatelný s Uber, tak by Uber musel porušovat předpisy tím, že auta které vozí ty lidi nemají STK, povinné ručení, oboje a nebo nejsou momentálně způsobilé k jízdě + by musel fungovat jako normální přepravce. A to se neděje a stylem jakým Uber funguje to ani nezáleží na něm. Takže se zamysli, oprav to, tzn. že asi budeš nakonec muset vymyslet něco co se vůbec dá přirovnat a pak můžeme pokračovat.
"Stále zde nemáme odpověď, v čem je Uber jiný od ostatních, když základem je poptávka - oferta - akceptace a poskytnutí služby."
Máme, jenomže ty nejsi několik dnů schopný pochopit, že Uber pouze zprostředkovává výzvy, kam kdo chce jet. Kdo jede nebo nejede neřeší. To že někdo vozí pořád, resp. má cestu kamakoliv, je otázka jiná. Je to stylem podílu, ne řízení ... Takže to není dispečing, dopravce, přepravce ani taxislužba ... Možná to nepíšu úplně přesně, ale nechť je to výzvou k tomu, aby sis o tom něco zjistil, jež tady začneš udávat právní poradenství ....
Samozřejmě nemohu zaručit, že pokud přijde na soud, tak po několika rozsudcích soud toto jednostraně někam nezaškatulkuje jako vymahatelný výrok, což tvůj není. Nyní taková škatulka IMO neexistuje.
Kvadrokoptéry: psal jste o situaci, na které nejsou připravené zákony, podobně jako na Uber. Když jsem našel příklad, tak zase tvrdíte, že Uber má vše v pořádku, a že předpisy splňuje. Zajímavé.
Ale postupně:
1. Zprostředkování není nic, co by zákon neznal. Smlouvy příkazního typu (pod které patří i zprostředkování), jsou popsány v §§ 2430-2520 OZ.
2. Zákon o silniční dopravě rozpoznává různé typy doprav(ců). Není pravdou, že by na Uber nebo jeho řidiče nebyla škatulka. Ta škatulka je o taxislužbě, kdokoliv, kdo chce v podobném režimu fungovat, je označován za taxislužbu a musí se řídit předpisy.
3. Pokud chcete zprostředkovávat uzavření smlouvy, jednou z podmínek je, že zprostředkováváte pro legálně konajícího účastníka. Nemůžete zprostředkovávat práci nájemnému vrahovi. Nemůžete zprostředkovávat dopravu někomu, kdo vozí méně než 9 osob a není taxikář.
4. Uber se za zprostředkovatele nazýval, ale ve skutečnosti konal tak, jako by ta služba byla jeho. Dělal kompletní marketing, lidé "vozil Uber", peníze od zákazníků inkasoval Uber, dopravcům podmínky diktoval Uber, dopravce pouze vyplácel a dopravce nesměl razit vlastní značku. Proto jsem se Vám neobratně snažil vysvětlit, že z konání se určuje skutkový děj a ten se posuzuje; soudy nezajímá ani tolik, jakými slovy jsou smlouvy popsané, a jak se kdo nazývá, ale jak se nazývá to, jak smluvní strany konají. Špatné označení smluv či jejich částí pak nezakládá na absolutní neplatnost takové smlouvy, ale jen na relativní.
5. V historii ČR byla analogická situace už řešena, jen jako objednací médium nebyl tenkrát internet, ale Zlaté stránky a telefon.
6. Jako analogický příklad jsem dával Tesco, že se také nemůže začít vydávat za zprostředkovatele prodeje.
7. Není podstatné, že pro Uber jezdí z části profesionálové, z části jen nadšenci "čas od času". To, jestli je Uber přepravcem se posuzuje z pohledu zákazníka, a služby Uberu se navenek nijak neliší od Liftaga.
Jak vidno, Uberu na konec nečiní problém se zákonům podřídit. Ano, zúžila se jim marže, proto prskají.
Kentane, kolik Vám je roků? Já jsem to tipoval kolem dvacítky, protože v té době jsem plácal blbosti a ještě se za ně bil. Tipnul jsem to správně?
Mimochodem, v roce 2017 jsem s taxíky projezdil asi 18 tis. Kč, poměrně se orientuji, jak vypadají přepravní služby v Praze a okolí.
@Miroslav Šilhavý
Kvadrokoptéry:: Ano, psal. Ale ty jsi přišel s příkladem kvadrokoptér, který je podobný akorát v tom, že se něco mechanického hýbe. Auta Uberu totiž nejezdí bez technické jako ty tvoje kvadrokoptéry. Je to tam napsáno, pokud jsi to nepochopil, doporučuji návštěvu očního lékaře lékaře. Sorry, dost debilní ... tak jsem ti to sestřelil jako kvardokoptéru u letiště .... Mohu se ti omluvit, ale efektivnější bude, když nebudeš dávat retardované příklady ...
"Mimochodem, v roce 2017 jsem s taxíky projezdil asi 18 tis. Kč, poměrně se orientuji, jak vypadají přepravní služby v Praze a okolí."
No super. Já chodím denně do obchodu, takže se orientuji v ekonomice potravinářského průmyslu a myslím že je to dobrá praxe abych jim šel vykládat právo - asi jako ty do cestovního ruchu ...
S odkazem na text výše, by ses na věk měl nejdříve zeptat sebe. Ani ne tak na ten fyzický, ale otestovat si mentální. Už jenom to, že evidentně nejsi schopen poznat rozdíl mezi "argumentovat svůj pohled a nenechat se přesvědčit blbinama" a "za něco se bezhlavě bít" by odpovídalo mentalitě velmi jednodušší. Ostatně ten tvůj kec to "kvalifikaci" tu úroven jenom podtrhuje ....
A za pravdu ti dává co? Že Praha nemá podle čeho Uber zakázat? Buď jsi lepší než její právnící (nepochybuju že si to myslíš) a nebo plácáš blbiny (a v tom případě se za ně teda bezhlavě biješ, ty dospěláku - podle tvojí "logiky")
Stále nechápu co ti brání přijít na magistrát hl. m. Praha, předložit jim svou analýzu a zakázat Uber ....
"Že Praha nemá podle čeho Uber zakázat?"
Ono jen ty spory ještě nejsou pravomocné. U evropského soudu už ano, a jeho stanovisko je stejně nadřazené.
Uber jezdí "bez technické," protože nerespektuje zákony, které jsem komentoval výše.
Ale díky za milou diskusi, na jakýkoliv argument máte jedině jeho snižování "že je to blbost", nejlepším zdrojem, který jste použil, byla tisková prohlášení Uberu a televizní zpravodajství.
@Miroslav Šilhavý
A žes jich tu naplácal. Od těch dronů až po získání odbornosti na dopravu tím že se párkrát svezeš. Možná bys mi mohl ještě objasnit, kolikrát musím letět na dovolenou, abych se stal expertem na leteckou dopravu jako ty na dopravu. A jak jsi se stal odborníkem na právo? V knihovně chodíš často kolem regálu s právem? - pak se div, že "na jakýkoliv argument máte jedině jeho snižování "že je to blbost"
Tisková prohlášení Uber jsou jedna strana sporu, má stejnou relevanci jako druhá, nebo ostatní, strany sporu a konečné rozhodnutí, podle VÝKLADU práva dá soud. A i když soud něco rozhodne, tak to neznamená že to tak skutečně je, jenom se podle toho musí ostatní řídit - pokud vůbec uznávají právní systém (já tedy ano) To bys jako "expert" na právo měl vědět. (např. M. Horákovou soud taky uznal, ale ......... že .....)
"Ono jen ty spory ještě nejsou pravomocné. U evropského soudu už ano, a jeho stanovisko je stejně nadřazené."
Ano, jsou nadřazené, ale v rozsudku se hovoří o tom, že pouze zařadil Uber do škatulky mezi přepravce. Regulace je na každém státu zvlášť, jinými slovy pokud by ČR neměla legislativu pro přepravce, nebo jí Uber i tak neodpovídal, tak ho stejně nezregulují - pouze nové normy. Pak se nabízí otázka, proč tak neučinili, když normy podle tebe jsou ....
Zpravodajství v TV jsem uvedl ze srandy, jako políček tobě a všem těm ostatní ..., kteří pořád tvrdí (na rozdíl ode mne) jak je státní a evropské zpravodajství důvěryhodné . Zde to ale asi samozřejmě neplatí. Věřím ale že až zase dojde na nějaké USA nebo Rusko, zase důvěryhodné bude :-) :-)
Ostatně ty zase používáš zdroje konkurence Uberu ... co by si asi měli myslet, a říkat, jiného, než že má být Uber regulovaný jako oni všichni ostatní ...
Evropský soudní dvůr? Stalo se jenom to, co jsem psal někde nahoře. A tedy to, že se může stát, že prostě soud Uberu přidělí škatulku. No a stalo se. Stejným způsobem může jedou i cirkusáky zařadit pod stavební firmy, protože staví stan pro vystoupení - akorát to zatím nikdo nepožaduje, protože nikomu nebere kšeft ...
No, a konečně, zařadili Uber mezi taxislužby? Ok. Nemám s tím problém, respektuji soud. Celé je to zde ale posr. tím, že do toho musíš zatáhnout blbiny jako
kvadrokoptérý,
že na všechno dneska zákony už jsou (teda asi už nikdy nebudeme mít nové),
že častou jízdou taxíme jsi odborník na dopravu a právo ....
a tak dále a tak dále (naplácáno toho bylo až hrůza) ..
ale pořád platí to co jsem říkal na odzačátku - Uber se způsobem přepravy vymkl klasické přepravě (to dokazuje že ho musel zaškatulkovat až Evropský soud) a že je možné, že ho do nějaké škatulky soud vhodí - vhodil. A že to bude chtít celkovou změnu způsobu a regulace dopravy - a i takto na to reaguje např. Ťok. A to všechno už od začátku než jsi do toho zatáhl výše jmenované blbosti, a další, ve snaze vnutit mi tvůj nezávazný právní výklad .... umocněný pár urážkama o chápavosti a věku a bití se sebezhlavě za blbosti ...
Uber se způsobem přepravy vymkl klasické přepravě
To opakujete pořád dokola, ale nikdy jste nenapsal, čím se vymkl. Sám píšete „způsobem přepravy“, takže i podle vás Uber zajišťuje přepravu, ale v čem se ta jeho přeprava liší od jiných přeprav nenapíšete. Podotýkám, že „není to přeprava“ není argument, když sám tvrdíte, že to přeprava je.
to dokazuje že ho musel zaškatulkovat až Evropský soud
S tímhle výkladem je inovativní každý zloděj, protože toho jako zloděje také zaškatulkuje až soud. To, že o něčem rozhodoval až Evropský soudní dvůr, dokazuje akorát to, že to Uber až k tomuto soudu hnal.
Nechápu Vaše invektivy. Snažil jsem se Vám říct, že jsem aktivní uživatel taxislužeb, takže vím, jaká je to někdy džungle, i to, že Uber, Modrého anděla či Liftago znám poměrně hodně, ne jen z tiskových zpráv. To nemá nic společného s odborností na danou oblast.
Kentane, vykašleme se tedy na právo, ale:
1. Uber zprostředkování není. Zprostředkovatel přebírá podmínky toho, kdo službu nabízí (taxikář) a hledá k ní zákazníka. To je definice zprostředkování. Pokud Uber naopak podmínky určuje a dokonce i zpracovává platby, není zprostředkovatel, ale ten, kdo tu službu provozuje.
2. Před soud se dostávají ti, kteří svoji situaci podle současných zákonů nesprávně vyhodnotí a zařadí.
3. Podle prosté logiky (= rozpor se základní morálkou), nemůžete nabízet dopravu lidí bez regulace, když ostatní hráči na trhu se regulaci musejí podřídit. To musíte vědět i podle běžného lidského citu, že je nespravedlivé a tudíž to nemůže být správná aplikace zákona.
Zpět k příkladům, zůstává otázka: proč tedy Tesco není jen zprostředkovatel prodeje? Nebo třeba rohlik.cz? Proč jsou tak hloupí, a považují se za prodejce?
Zpět k právu: v Evropském právu neexistuje, že by něco, na co zákon výslovně nepamatuje, nepodléhalo zákonům vůbec. V takovém případě se hledá cesta, jak situaci hodnotit v rámci zákonů. V tomto případě se řešilo to, jestli je Uber zprostředkovatel, či provozovatel. Pro obě varianty existují argumenty, ale silnější argumenty jsou pro tu druhou variantu.
Dále k Vaší otázce, co by měl tedy dělat: měl by se nejprve přizpůsobit (jak vidíte, jde to, šlo to), poté může prosazovat změny (taxametr v mobilním telefonu, menší regulace, ...).
Názor soudu se Vám nemusí líbit, ale obecně je považovaný za správný - jelikož v dané chvíli není jiná autorita, která by s ním mohla polemizovat. Správnost soudních rozhodnutí je pak dána obrovskou (někdy až přespříliš) volností soudců, dvoustupňovostí soudního řízení (ve správním je to trochu jinak, nechytejte mě za slovo) a systémem mimořádných opravných prostředků.
Samozřejmě, soud nalézá tzv. formální pravdu, nikoliv materiální pravdu (materiální pravdu hledá v tzv. nesporných řízeních); je na sporných stranách, aby soudu předložily svá tvrzení a označily k nim důkazy.
Srovnávat naše soudnictví s totalitním zřízením a justičními vraždami je naprosto nestoudné. Stejně jako je nestoudné tvrdit, že komunisté převzali v únoru 1948 vedení parlamentní cestou. Formálně ano, ale ve skutečnosti změnili ústavu tak podstatně a nevratně, kdy si zajistili vlastní neztratitelnost moci, že taková ústava neměla vůbec být platná a její důsledky legální. Ta křivda byla dokonce tak silná, že i komunisté museli Dr. Horákovou a ostatní oběti soudně rehabilitovat (v roce 1968).
Prosím, opravdu si o tématech něco přečtěte, protože co post, to opravdu dvě třetiny hloupostí.
@Miroslav Šilhavý
"Nechápu Vaše invektivy. "
No já s nimi zde nezačal a dokonce ani po tom, cos mě v jiné diskuzi v rámci lezení Jirsákovi do zadku označil přímo za hlupáka ...
"Zpět k příkladům, zůstává otázka: proč tedy Tesco není jen zprostředkovatel prodeje? Nebo třeba rohlik.cz? Proč jsou tak hloupí, a považují se za prodejce?"
To nejde srovnávat ... To by ses taky mohl ptát, proč člověk, který zahraje např. před soudem tzv. divadýlko, nemusí být registrovaný herec? Proč? Hraje? Hraje. Jsou tam diváci? Jsou? .... Ach jo ....
"2. Před soud se dostávají ti, kteří svoji situaci podle současných zákonů nesprávně vyhodnotí a zařadí."
To si děláš srandu? Po tom, co sis tady hrál na právníka bych, evidentně marně, očekával, že podobné hlouposti zde padat nebudou ... Speciálně že mě pořád vyzíváš "abych si o tom něco zjistil" apod.
"Zpět k právu: v Evropském právu neexistuje, že by něco, na co zákon výslovně nepamatuje, nepodléhalo zákonům vůbec. V takovém případě se hledá cesta, jak situaci hodnotit v rámci zákonů."
Ano, jinými slovy, pokud se škatulka nenalezne, tak buď jednu přidáme a nebo nějakou nejbližší přiřadíme.
"Dále k Vaší otázce, co by měl tedy dělat: měl by se nejprve přizpůsobit ..."
Musel, respektujeme soudy a jejich výroky. A rád bych tě právníku a experte na dopravu upozornil, že soudy nejsou automaty na pravdu, ale automaty výklad práva podle jejich usnesení - kterými jsme se zavázali řídit. Nic víc, nic míň ...
"Srovnávat naše soudnictví s totalitním zřízením a justičními vraždami je naprosto nestoudné."
Zde je naprostý příklad toho, jak absolutně nechápeš nejen soudy, ale ani to co ti člověk píše a díky tomu nevidíš nic jiného než škatulku do které se má něco přiřadit. Já napsal, že rozhodnutí soudu (oba t. č. autorita na rozsudky) může časem jaksi pozbýt správnosti, takové té pravdy. A uvedl jsem extrémní příklad, aby to "trklo i vola". No evidentně to i tak bylo málo ....
"Prosím, opravdu si o tématech něco přečtěte, protože co post, to opravdu dvě třetiny hloupostí."
Sorry, ty nesmyslné paralely/příklady a výklady práva jako "na všechno už zákony máme" sem taháš ty. Za to já nemohu ...
A i o tom je přesně to že nechápeš jak soudy fungují. To není o tom, že jeden má pravdu a druhý ne. To je jenom z tvého pocitu, že máš vždycky pravdu a tedy ostatní ji nemají. Soudy jsou taky o rozhodnutí sporu, často se dosáhne tzv. precedentního rozsudku, což v podstatě znamená, že do té doby prostě nebylo jasné, jak je to správně a soud se přiklonil, nikoliv našel pravdu ve vesmíru, takže obě strany měli pravdu a měli ji správně (taková Schrödingerova kočka) a jak pak můžeš říct, že se k soudu dostává protože špatně něco vyhodnotil? Všechno vypsané a přesto ti unikají základní vztahy a souvisloti - hotový Ivan Nový
Fakt nemám problém s tím že Uber zařadili jak zařadili, jenom si myslím, že stál ještě trochu mimo. Škoda, mohlo to ulevit podnikání v taxislužbách a normální společnosti by si pak taky vyřvaly úlevy. Takto si asi nevyřvou nic ... Ale pořád to nic nemění na tom, že nebylo jasné kam Uber zařadit a jestli vůbec, stejně jako jsem psal na začátku. Důkazem je to, že se tím musel zabývat Evropský soud a naše čekaly na jeho rozhodnutí ...
Jediné v čem s Vámi souhlasím je, že taxislužby jsou zbytečně moc regulované, že by už bylo na místě regulaci uvolnit. Ne zrušit. Například cejchované taxametry a označení vozů je důležité pro ad hoc kontroly. A ty jsou zase důležité, protože taxíky často vozí opilé osoby a není výjimkou jejich snaha udělat desetikilometrovou zajížďku.
Jestli se z dříve jmenovaných služeb něco vymyká, pak je to odvoz vozu Modrým andělem. Tam Vám přijede řidič a odveze Vám auto, Za ním jede druhý kolega jejich autem. Ale jelikož nejsou taxislužba, striktně do jejich auta nepřibírají další pasažery (to už by byli taxislužba). A u nich nejčastěji zjistíte, že se Vás snaží natáhnout. Nemají taxametr a předpokládají, že jste tak nalitý, že neumíte vynásobit kilometry. Aplikace ještě nedávno ani neodhadovala konečnou cenu.
Cejchovaný taxametr (nemusí být fyzický) je důležitý i pro ad-hoc jízdy, kterých je také spousta. Když pojedete v nějaké cizí zemi taxíkem z letiště, asi z hlavy nevíte, jaká by to měla být vzdálenost. Z tohohle důvodu jsou aplikace v mobilech lepší, než fyzický taxametr (aplikace může zkontrolovat nejen to, že účtovaná vzdálenost souhlasí s ujetou vzdáleností, ale také to, že účtovaná vzdálenost plus mínus odpovídá předpokládané vzdálenosti). Jenže i ta aplikace v mobilu musí být nějakým způsobem verifikovaná, protože jinak se v Praze do týdne objeví taxikářská aplikace, která bude ukazovat, že z letiště do centra je to 200 km.
Ano, to jsem tak nějak myslel cejchovaným taxametrem. Třeba i softwarový, ale takový, který bude zaručovat správnou cestu a nějaké odchylky. Ty odchylky musejí být, např. často využívám, že rozvážím víc lidí taxíkem na víc míst. Nebo že chci, aby jel jinou, průjezdnější cestou. Jde spíš o spory, než o to, aby taxikář jezdil nejkratší cestou.
Certifikovanou aplikaci si dovedu přestavit, ale musela by využívat gps z telefonu zákazníka. U taxikáře si dovedu představit cinknutí dat z GPS na rootlém zařízení.
Zákony žádné obecné normy nedávájí, naopak velmi přesně
Právě naopak, zákony stanovují obecné normy. Zákon, ve kterém je něco definováno velmi přesně, je špatný zákon, protože za pár měsíců nebo let bude nepoužitelný. Zákon má říkat jenom čeho. chceme dosáhnout, nemá říkat jak.
Zásadní otázka - ty ten rozdíl mezi Liftago a Uber nechceš vidět, nebo ho skutečně nevidíš?
Miroslav Šilhavý celou dobu tvrdí, že ten rozdíl nevidí, to mi připadá v pořádku. Horší je to s vámi – pořád tvrdíte, že ten rozdíl existuje, ale ani jednou jste ho nedokázal popsat. Takže otázka je spíš na vás – opravdu víte, v čem je ten rozdíl, nebo jenom něco papouškujete?
Zajdi na vládu a oni tě zahrnou zlatem, protože jako jediný máš hned podle souč. zákonů jasné řešení.
Ale řešení podle současných zákonů existuje, jmenuje se zákon o silniční dopravě, už zde byl mnohokrát odkazován i citován. Plyne z toho další zásadní otázka na vás – vy ten zákon opravdu neznáte a neumíte si ho najít, nebo ho jenom nechcete znát?
"Zákon má říkat jenom čeho. chceme dosáhnout, nemá říkat jak."
K tomu bych ještě doplnil, že "jak" definují prováděcí vyhlášky (zákony na ně odkazují, vyhlášky se dají tvořit rychleji než měnit zákony), a pak také judikatura. Judikatura se (záměrně) vyvíjí, protože reflektuje změny ve společnosti. Tytéž soudy, podle stejného zákona, vydávají jiná rozhodnutí dnes, a jiná před roky.
Příkladem, o kterém se hodně psalo je výlučná vs. střídavá péče o děti rozvedenými rodiči. Dříve soudy považovaly za nejlepší zájem dítěte, aby mělo jeden domov, jednu rodinu. Dnes, kdy jsou úplně jiné možnosti komunikace, dopravy, neexistují spádoví lékaři a povinně spádové školy, usoudily soudy, že vyšším zájmem dítěte je neztratit kontakt ani s jedním rodičem. Zákon zůstal stejný, ale jeho aplikace se změnila podle poptávky doby.
To je také rozdíl mezi judikaturou a výkladem zákona. Za socialismu mělo výkladovou pravomoc předsednictvo Národního shromáždění. Jejich výklad byl závazný i pro soudy. Dnes u nás nemá nikdo výkladovou pravomoc, vyložit zákon by mohl opět jedině zákonodárce sám - tedy parlament - vydáním dalšího zákona. V praxi parlament zákony nevykládá, spíš je novelizuje.
Takže, zatímco závazný výklad zákona by musely soudy respektovat a nemohly se od něj odchýlit v žádném případě, judikaturu také soudy respektovat musí, ale jen potud, pokud nepředloží k novému výkladu dostatek relevantních argumentů. Díky tomu může stejná právní norma žít v různých dobách a být stále aktuální.
Uber není nelegální, jenom na něho není norma ...
A jsme zase na začátku – norma na něj je, v ČR se ta norma jmenuje zákon o silniční dopravě. Vy zase budete argumentovat tím, že existence toho zákona je jenom můj názor, a váš názor je, že žádný takový zákon neexistuje, já vím…
Nemůžeš napasovat Uber na Liftago nebo Modrého Anděla, Uber funguje jinak
V čem podle vás funguje jinak? Teda kromě toho, že se pokouší veškerá negativa a rizika svého podnikání hodit na někoho jiného. Já na Uberu nevidím nic, co by mu současné zákony znemožňovaly – jediná věc je, že musí mít v autě certifikovaný taxametr, Uber by to nahradil certifikovanou aplikací – jenže je problém, jak tu aplikaci certifikovat. Ale Uber stejně certifikovanou aplikaci nemá, takže opět není co řešit.
Já ti tvrdím, že pro pro novinky má být nová norma, ne novinky zaprasit do normy staré a ty mi tvrdíš, že novinka má bojovat proti starým normám až po tom, co ji zarveš do staré normy.
Zajímalo by mne, zda byste to stejně viděl i tehdy, kdyby někdo začal tvrdit, že zákaz zabíjení lidí je zastaralá norma, a že on se jí řídit nebude, protože je moderní, a nebude čekat, až někdo tu nemoderní normu zruší.
A možná právě proto si uvědomuji, jak je nynější systém zvrácený.
Proč tedy nenapíšete nějaký příklad toho, co je na autorském právu zvrácené? Místo toho se tady pohoršujete nad tím, že autor vám může nabídnout, jakou licenci uzná za vhodné, a je na vás, zda takovou licenci akceptujete nebo ne.
Místo aby se to přizpůsobilo poprávce
To, že je někde poptávka, ještě neznamená, že je to správné.
Ale problém Uberu přece není v tom, že by dělal něco nezákoného, ale v tom, že na to co dělá není zákon
Právě naopak, zákon na to existuje – v ČR je to zákon o silniční dopravě, a problém Uberu je v tom, že ten zákon porušuje.
Ale ta samá situace je třeba u autorského práva. Zákon se porušuje, to je pravda, něčím dokonce ani ne, např. v ČR pouhé stahnutí a shlédnutí filmu, ale evidentně staré zákony nestačí, nejsou vymahatelné a v pobhledu k době nelogické (např. daň z úložného prostoru).
Ano, situace u autorského práva je stejná – někdo chce získat prospěch pro sebe na úkor jiných, porušuje platný zákon a vymlouvá se přitom na to, že ten zákon nevyhovuje dnešní době – podle něj. I v ČR je pouhé stažení nelegálně zveřejněného filmu protizákonné. Žádná daň z úložného prostoru v ČR neexistuje. A to, že „se“ zákon porušuje, neznamená, že by se měl změnit. Mluví se třeba o tom, jak je v ČR velká korupce – znamená to podle vás, že se má korupce legalizovat?
tak by první auta musely mít kozlík pro kočího, jinak kriminál
Zákony jsou naštěstí psány obecně, takže v nich není a nebylo nic o tom, že musí mít auta kozlík pro kočího. Stejně tak může Uber fungovat podle zákona o silniční dopravě (taxidispečinky s mobilní aplikací fungují) a všichni mohou fungovat podle autorského zákona. Zákony se aktualizují, ale podstatnou změnou zákona není to, že se jenom upřesní definice, aby bylo každému úplně jasné, že pod zákon spadá nějaká služba, která pod něj spadala vždycky.
2Trident: Proc myslis ze je Kubera jakozto clen ODS v Severnich cechach primatorem ... a to uz skorem 20 let. Protoze z dani plati svoz odpadu a nejspis to vyjde o 30+50% levnejs, nez vybirat od lidi poplatky. A co jinyho by se taky melo ze spolecnych penez platit. A to sem se ted jeste nekde docet ze ma 2G schovany az bude treba.
Socka v praglu (ale nejspis i jinde) je dalsi priklad, kdy by provoz "zadarmo" byl levnejsi nez vybirat jizdny. A to si jeste vem, ze by v praglu lusknutim prstu mohli usetrit dalsi stovky M kdyby vyhodili firy z krtka. Stejne to jezdi samo a oni ze jen vozej.
Mě spíš fascinuje, kolik peněz, úsilí a času opakovaně vynakládá zábavní průmysl na podobné dárečky, když je nakonec stejně ochrana prolomena, nebo filmy distribuovány nešifrovaně jinak v "šedé zóně".
Kdo nechce, stejně za obsah neplatí a dřív nebo později si kopii stejně udělá.
BTW já už taky do kina prakticky nechodím (max 1 ročně a kdo ví jestli), protože kdo má poslouchat ty vepře chrochtající popcorn a srkající záchodový čistič 2 hodiny v kuse, multimediální díla si nekupuji, protože to výpalné co té mafii musím platit za vlastní tvorbu skrze média je takový sprosťárna, že už ode mě neuvidí ani halíř.... Takže hodně zdraru multimediální průmysle - můžeš nám políbit akorát prrdel.
Zvažoval bych začlenění, kdy bude fcionalita vypnutelna parametrem modulu.
Chápu využití pro Steam filmy a Netflix.
Zas chápu morální přístup oss.
Kdo to bude udržovat, až se to za týden prolomi a za rok vyjde nový supr dupr Digital rights malfunctioning.
Nešlo by ten princip převést na "dobrou věc ",jako uefi s vlastním klíčem? Něco jako koncový hw, kam si ve speciálním módu můžu nahrát vlastní klíče (vypalovačka, monitor, myš). Komunikace mezi peripetii a procesorem (cpu gpu,HDD) by pak probíhala sifrovane, tj předešlo by se dma útokům a asi i side channel odposlechum...?
Taky se bojím salamove metody..
DRM samo o sobě nikomu neublíží, ale plátek po plátku ukrajuje. Je samozřejmě bezpečnější Linux udržovat prostý těchto technologií, a tím se vymezovat. Odpadá pak také subjektivní posuzování, co ještě je přípustné, a co není. V tomto ohledu chápu, že to do Linuxu nepatří.
Druhý tábor bude také přemýšlet o tom, jestli možnost navíc nepřinese Linuxu větší popularitu, rozšíření ... A proč nechránit autory? Autoři GNU / Linuxu také vyžadují, aby jejich myšlenky byly chráněny a nebyly zneužívány - a trochu mi do toho nesedí, že na druhé straně jiné autory chránit tak, jak si oni přejí, odmítají.
Celé je to problém slepice a vejce. Je potřeba chránit svobodu tím, že nedopřejeme autorům svobodu na ochranu jejich díla? Nebo naopak ochráním svobodu nejlíp tím, že ji budeme bezmezně vyžadovat.
Podle mě je odpověď někde mezi. Z linuxu se mohou vytvářet proprietární řešení, která mohou mít implementováno cokoliv. Tím je svoboda i pro autory zaručena. Samotný vanila linux může být naopak úplně čistý.
Přesně tak – šifrované spojení mezi klávesnicí/myší a počítačem by bylo aspoň k něčemu dobré, užitečné – nešlo by odposlouchávat např. hesla (ať už nějakým vyzařováním nebo HW keyloggerem*). Stačí k tomu mít klávesnici/myš s otevřeným firmwarem (např. ErgoDox nebo cokoli postaveného na Teensy či Arduinu) a modul v Jádře, který zajistí dešifrování signálu.
*) kdo z vás kontroluje kabely, než zadá do počítače heslo?
Spominam si, ze ked som mal neznackovy cinsky DVD prehravac, tak nieco take ako nepreskocitelna uputavka neexistovala, preskocit sa dalo vsetko. Jednoducho Cinania implementovali len tie vlastnosti, ktore vyzadovali zakaznici.
Ked som "upgradoval" na znackovy Yamaha prehravac, s hrozou som zistil, ze nieco ako nepreskocitelne uputavky naozaj existuju, lebo Japonci do pismenka dodrzovali specifikaciu.
A přesně o tom to je - bez přehrávače, co dává před majitelem/uživatelem přednost někomu cizímu, se z principu nedá implementovat žádná totální kontrola nad "obsahem". To znamená proprietární a uzavřený user space komponenty, jinak by to šlo vykleštit. Existuje konsensus proti implementaci jakýhokoliv rozhraní exkluzivně pro proprietární klienty a jestli si chtějí maintaineři zachovat tvář, tak tím tu zrůdnost okamžitě zabijou znovu. Nehledě na to, jak je jakákoliv podpora DRM toxická v souvislosti s DMCA a podobně (každej kdo se realizuje v oboru bezpečnostních analýz a hardeningu dává od podobnýho svinstva preventivně automaticky ruce pryč, aby ho nějakej idiot náhodou nezkusil nařknout ze snahy napomáhat k nabourání implementace DRM, takže je z ní brzo ideální siláž možnejch útočnejch vektorů).
Fakt nevim, proč by měl kernel distributorum "obsahu" jakkoliv pomáhat šikanovat právě ty, co maj v úmyslu zaplatit, ještě k tomu na úkor udržovatelnosti. Nedivim se nikomu, kdo takovou šílenost (nejen) za zmiňovaných důvodů striktně odmítá, zvlášť s vyhlídkou na další rozšiřování salámovou metodou.
Takové Blu-ray prakticky nejsou. I novější DVD už taková nejsou. Obvykle jste do 15 sekund v menu a znělky se dají přetáčet.
Jenže dnes už DVD/BR prakticky nikdo nekupuje a nedívá se na ně, takže si té změny nevšimli. V paměti tak mají dobu 10-15 let zpátky kdy to opravdu bylo tak šílené, že člověk i více než 5 minut trávil čuměním na věci, které nešly přeskočit.
Ad "dabing": 24fps->25fps to je 1.04x zrychlení. To mi vychází na změnu výšky o třetinu tónu (půl tónu je dvanáctá odmocnina ze dvou, tohle je zhruba osmnáctá), to při hudbě poznají lidé s absolutním sluchem.(Mluvíme o transponovaném veškerém zvuku, tedy nástroje mezi sebou ladí, jen s reprodukovaným zvukem nelze hrát na piano v pokoji. Muzikanty s trénovaným absolutním sluchem to může tahat za uši.) U mluvené řeči to nepozná skoro nikdo. Ale zase, pokud je ve filmu hudba a dabující herci zpívají s touto hudbou, tak jim je přehrávaná ze stopy k filmu, tedy o tu 1/3 tónu transponovaná. Takže herec musí ladit s touto hudbou, a při puštění v původních 24fps je vše správně i pro toho kdo má absolutní sluch.
Takže celý příklad s dabingem je zcela mimo mísu. (Alespoň svým zdůvodněním. Případná špatná kvalita dabingu je způsobená prostě špatnou kvalitou původního dabingu a ne technickou konverzí.)
On se hlavne ten film dabuje a muzika se nahrava prave az pri prehravani toho filmu, tzn zadnej posun tam neni. I kdyz herci pri nataceni mluvej, ve skutecnosti se to cely premlouva pak jeste jednou, takze jediny o co jde je to, aby se herci trefili do svy pusy. Zrychleni(nepatrny) se tyce pouze obrazu.
To co pises platilo naposled mozna pred 30, ale spis 50+ lety.