Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Postřehy z bezpečnosti: e-mail na rozloučenou od anonym - Jakmile uživatel otevře zprávu, spustí se útočníkem vložený...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 8. 2021 14:47

  bez přezdívky

  Jakmile uživatel otevře zprávu, spustí se útočníkem vložený javascript a jeho prostřednictvím může komunikovat s webovým rozhraním Zimbra.

  Nevíte prosím někdo, k čemu se v e-mailové zprávě má spouštět javascript? Možná nějaká rozbalovací textová pole, ale bez toho se snad dá žít. Připadá mi to vhodné spíše ke šmírování příjemce nebo právě k šíření virů. Do SMS se doufám žádný script nevejde a uživatel by musel ručně kliknout na odkaz, mít prohlížeč a data (což většina uživatelů asi má), aby se škodlivý SW stáhl a aktivoval.

 • 2. 8. 2021 15:58

  Filip Jirsák

  Normálně se v e-mailové zprávě JavaScript samozřejmě nespouští a žádný klient to nedovoluje (resp. snaží se o to).

  Jenže e-mailové zprávy se často posílají ve formátu HTML. Pro rozumné zobrazení HTML potřebujete jádro webového prohlížeče, které samozřejmě umí zpracovávat i JavaScript. Takže pokud chcete zabránit zpracování JavaScriptu, musíte najít všechna místa v HTML e-mailu, kde může být JavaScript, a JavaScript tam odstranit. (Už jenom zjištění, kde všude může být JavaScript, není nic snadného).

  No a k tomu ještě přidejte HTML standard, podle kterého neexistuje žádná posloupnost znaků, o kterých by prohlížeč směl prohlásit, že tohle teda zobrazovat nebude. Prostě když budete výstup z /dev/random cpát do webového prohlížeče, ten to musí nějak zobrazit. A teď na takovémhle vstupu zkuste dělat sanitizaci tak, aby se do prohlížeče nedostal žádný JavaScript. Mne spíš překvapuje, že chyb tohohle druhu je vlastně hodně málo.

 • 3. 8. 2021 7:59

  K>

  A neni teda chyba uz v tom, ze se pouzije jadro prohlizece, ktery umi zpracovat javascript? Claws-mail ma vestaveny jednoduchy html prohlizec, ktery zadny javascript neumi.

 • 3. 8. 2021 8:51

  Filip Jirsák

  Jakmile si budete psát vlastní jednoduché jádro prohlížeče, nebude to (ani zdaleka) podporovat aktuální standardy. Takže to bude HTML e-maily zobrazovat různě zpotvořeně až nečitelně.

  Už teď je tvorba HTML e-mailů samostatná disciplína, která toho nemá moc společného s kódováním HTML pro běžný web. Protože rozšíření klienti jako Outlook nebo GMail mají právě vlastní HTML a CSS parsery, které podporují jenom něco. Takže pokud se chce někdo vrátit do doby Internet Exploreru 4.0 a Netscape Navigatoru 4.0, může se realizovat na kódování HTML e-mailů – situace je velmi podobná. Nemyslím si, že bychom chtěli, aby se rozšiřovaly řady HTML parserů – nedochůdčat implementovaných v e-mailových klientech. Lepší by bylo používat standardní jádra prohlížečů, ale je potřeba umět v nich spolehlivě vypnout provádění JavaScriptu (což je myslím dnes paradoxně díky CSP jednodušší u webových klientů).

 • 3. 8. 2021 8:58

  bez přezdívky

  A neni teda chyba uz v tom, ze se pouzije jadro prohlizece, ktery umi zpracovat javascript?
  Případně mít možnost JavaScript zakázat, tak jako to lze například v nastaveních Opery. V nastaveních Thunderbirdu jsem zakázání spouštění JavaScriptů zatím nenašel.

 • 3. 8. 2021 9:36

  K>

  Koukam chrome (a tedy i vivaldi) taky umi zakazat javascript. Tak fakt nechapu kde je problem.
  Aha, uz chapu kde je problem - zimbra neni normalni desktopovy program, ale jen webova stranka. Nojono, tady mame jadro pudla.

 • 3. 8. 2021 10:24

  Filip Jirsák

  Uživatelský zákaz JavaScriptu v prohlížeči je v tomto případě k ničemu. U webových klientů potřebujete umět zakázat JavaScript jen uvnitř kódu e-mailu (což dnes díky CSP jde – v prohlížečích, které CSP podporují, což jsou dnes všechny). U desktopových aplikací, které používají pro zobrazení e-mailu jádro prohlížeče, to pro zobrazení potřebujete umět vypnout programově, což nevím, zda příslušné embedované prohlížeče umí. No a pak je tu editace HTML e-mailu (třeba když odpovídáte), kterou zase bez JavaScriptu v prohlížeči neuděláte. Takže by bylo potřeba umět tomu embedovanému prohlížeči říct to samé, co umí CSP – tedy „tyhle skripty můžeš spouštět, nic jiného ne“. Nevím, zda jsou embedované prohlížeče až takhle konfigurovatelné, když jsem je zkoumal před pár lety, neuměly nakonfigurovat ani mnohem základnější věci. A vzít jen samotné jádro a prohlížeč a editor e-mailů postavit kolem něj (podobně, jako kolem jádra Vivaldi nebo Internet Explorer postaví svůj prohlížeč), to není žádná legrace.