Prague PostgreSQL Developers' Day

3. 2. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Konference Prague PostgreSQL Developers' Day (P2D2) je konference zaměřená na vývojáře aplikací a administrátory databáze PostgreSQL. Její druhý ročník se koná 12. února 2009 v budově ČVUT na fakultě elektrotechnické na Karlovo náměstí 13 v učebně K1. Vstup na konferenci je zdarma.

Postgresu jsem se dostal čirou náhodou, vlastně už si nepamatuji kdy a jak. Začínal jsem v době, kdy FoxPro soupeřilo s MS Accessem, a kdy SQL databáze byly softwarem zasvěcených a vyvolených. O pár let později se aplikace psaly v Delphi a ve Visual Basicu a postupně se přecházelo na SQL databáze. Objevil se první Linux, první GNU aplikace – a první Open Source SQL databáze. Můj první patch do Postgresu byl triviální – zjednodušoval přenos dat mezi databázemi s různými kódováni. Dalším patch byla implementace příkazu CONTINUE do plpgsql, a pak funkce least a greatest. Hacking je jak droga. Přidáte někdy dvacet, někdy sto řádek a nová funkce je na světě – někdy je to tak jednoduché, že si člověk říká, jak je možné, že to někdo neudělal před ním.

Čtu si standard, a přemýšlím, jak by se dalo to či ono, implementovat, jestli to vůbec jde – a dokud nemám v ruce prototyp, tak se moc nevyspím. Hacking je zároveň tou nejlepší školou pro programátory. Při práci na velkém projektu se člověk musí naučit pokoře a vytrvalosti, musí dokázat hledat kompromisy, musí dokázat počkat na správný čas. A na oplátku má ty nejlepší učitele na světě, kteří mu nic neodpustí a hodně naučí. PostgreSQL je klasický internetový projekt. Sdružuje vývojáře a uživatele z celého světa – napříč kontinenty, napříč státy, napříč kulturami – patrně nikdy se všichni najednou nepotkají, a díky infrastruktuře ani není důvod. Jednou za čas to ale chce se potkat osobně. Tváří v tvář a přiřadit si tváře emailovým adresám.

Na PostgreSQL Beer Party jsem zjistil, že je tu docela dost lidí, kteří pracují na zajímavých projektech, mají dost zkušeností a že by bylo fajn, kdyby své zkušenosti mohli předat i ostatním, a tak jsem nadhodil, že by jsme mohli konferenci zaměřenou na PostgreSQL uspořádat. Díky úsilí Zdeňka Kotaly (Sun Microsystems), organizačním schopnostem Marka Kocana (šéfredaktor portálu DBSvět, pod jehož záštitou se konference koná), a díky Michalu Valentovi (ČVUT), který nám zajistil přátelské prostředí na ČVUTu, se podařilo připravit, snad úspěšný, první ročník Prague PostgreSQL Developers' Day, na který bychom rádi navázali.

Letošní Prague PostgreSQL Developers' Day je rozdělen, podobně jako v loni, do dvou bloků – první blok obsahuje prezentace vývojářů PostgreSQL, druhý blok, pak, prezentace uživatelů. Do prvního bloku patří prezentace dlouholetých vývojářů pg – Magnuse Hagandera a Simona Riggse. Magnus stojí za portem pg do Microsoft Windows, udržuje jej a má svůj podíl na pgAdminu. Simon píše nízkoúrovňové rutiny zabezpečující transakčnost db jádra (aktuálně píše podporu Hot Standby režimu). Do prvního bloku patří prezentace Zdeňka Kotaly, který pracuje na online upgrade mezi jednotlivými verzemi pg. Tak nějak napůl je prezentace Krista Kaivu o sw nástrojích používaných ve Skype. Ve Skype se PostgreSQL používá ve velkém, a zároveň jsou vývojáři ze Skype v projektu velice aktivní.

Druhý blok zastupují prezentace Pavla Háka (dba v Jyxo) a Petra Ferschmanna (WinStrom). Pavel zvolil docela diplomatický název. Původní varianta zněla, tuším: „Jak nepoužívat PostgreSQL, aneb tisíc slepých cest“. PostgreSQL má, jako každý sw, svá specifika, a skoro vždy se vyplatí jít prošlapanou cestou. Ve společnosti WinStrom používají postgresql netradičně – téměř jako embeded databázi v multiplatformním prostředí. To je tradiční oblast Firebirdu, takže alespoň pro mne, bude tato prezentace zajímavá a doufám, že se dozvím víc jak o PostgreSQL, tak i o Firebirdu.

Projekt PostgreSQL vznikl na akademické půdě, a akademické půdě má úzký vztah. Tady v ČR se docela daří zapojovat studenty do pg v rámci Google Summer (díky GS se v 8.4 objeví základ COLLATES a v 8.5 snad kompletní podpora). V rámci diplomových nebo disertačních prací se pracuje na některých funkcích Postgresu (využiji příležitosti – víte o seznamu témat pro diplomové práce využívající PostgreSQL?). Daniel Vojtek se ve své diplomové práci věnuje paralelnímu zpracování dotazů, což je v pg tzv. pole neorané a tudíž věřím, že i jeho prezentace bude originální a zajímavá.

Věřím, že se podařilo připravit atraktivní program, a tak si dovolím Vás všechny, jménem všech organizátorů, srdečně pozvat na druhý ročník Prague PostgreSQL Developers' Day 2009, který se koná 12. února v Praze.

bitcoin školení listopad 24

Pavel Stěhule

Děkujme všem partnerům (ČVUT, LMC s.r.o. , Skype, Sun Microsystems, WinStrom), portálu DBsvět za záštitu a mediálnímu partneru konference – portálu Root.cz za pomoc a podporu s přípravou konference.

Autor článku