Hlavní navigace

Přehrávač VLC poprvé na Windows Phone a Android TV

27. 2. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Videopřehrávač VLC se dočkal zřejmě největšího vydání ve své historii. Nové verze, přestože s odlišným číslováním, byly najednou uvolněny pro všechny podporované platformy. VLC tak na desktopu dostává správce rozšíření, začíná s podporou mobilních Windows a na Androidu vychází ve stabilní verzi.

Největší novinkou vydání je zřejmě podpora rovnou třech nových platforem: Windows Phone, Windows RT (zejména tablety na architektuře ARM) a Android TV. Ty už sice nějakou dobu byly testovány, ale pouze v uzavřeném kruhu uživatelů. Nyní jsou v betaverzi k dispozici všem zájemcům. Logika ovládání je na všech platformách podobná, nicméně VLC dodržuje specifický vzhled a rysy každé z nich. Nejedná se tedy o přímé portace.

S podporou Windows RT, resp. rozhraní Metro, si vývojáři dali docela na čas. Na vývoj této verze totiž vybrali téměř padesát tisíc liber už před třemi roky. Ale hlavní je, že se přispěvatelé dočkali. Podle stránek projektu už by aplikace měla být dostupná v obchodě Windows, ale momentálně odkaz není funkční. Mobilní varianta je k dispozici ve Windows Phone Store a vyžaduje systém v nejnovější verzi 8.1.

Mnoha novinek se dočkala také desktopová verze 2.2 s přezdívkou WeatherWax. Vývojáři se dlouho bránili funkci, která by znovuotevřené video přetočila na poslední známou pozici. Nakonec zvítězilo kompromisní řešení: uživatel dostane na výběr, zda chce na přehrávání navázat. Zajímavou vychytávkou je detekce špatně otočeného videa. Takové by mělo VLC automaticky obrátit do správné polohy.

VLC 2.2 dohání konkurenci také v tom, že dokáže podle názvu nebo hashe přehrávaného souboru automaticky najít titulky. Učiní tak ale až po vyzvání uživatele. Rozšíření pro VLC už od nové verze nemusíte hledat na webu. Stačí navštívit nového správce rozšíření. Ten rozšíření třídí do kategorií, zobrazuje hodnocení, počet stažení, atd. Jedním kliknutím pak lze vybrané rozšíření nainstalovat. Samozřejmostí je řada úprav pod kapotou jako lepší podpora některých formátů nebo experimentální podpora menu Blu-Ray.

Správce rozšíření ve VLC 2.2
Autor: VideoLAN

Správce rozšíření ve VLC 2.2

Verze pro Android, kterou jsme před nedávnem recenzovali, vyšla ve finální verzi. Funkčně se od té doby nijak zvlášť nezměnila, ale rozhraní bylo poupraveno do stylu Material Design. Pokud jste používali betaverzi, tak vězte, že stabilní verze na Google Play byla zveřejněna jako nová aplikace. Původní aplikace s přívlastkem beta v obchodě zatím zůstává, v budoucnu by mohla sloužit k testování novinek.

CS24_early

Verze pro Android TV je součástí stejné binárky. Zevnitř je tedy totožná, liší se však rozhraním. VLC vsadilo na rozhraní stávající se z jednoduchých pásů karet. Používá ho většina nových systémů pro chytré televize jako webOS, Tizen či Firefox OS. VLC pro Android je funkčně relativně chudé, což nemusí být překážkou na mobilních zařízeních. Na televizi však uživatel mnohdy očekává víc a VLC to zatím nabídnout nemůže.

Došlo i na aplikaci pro systém iOS, která se po několika měsících vrátila do App Store (vztah VLC a Applu je poněkud komplikovaný). Nová verze si rozumí s nejnovějšími zařízeními s iOS, tedy iPhone 6 (Plus). Přibylo vyhledávání v knihovně, aplikace nově dokáže přehrát obsah uložený na Google Drive a měla by také zvládnout zapnout přiložené titulky, i pokud se obsah přehrává ze vzdáleného úložiště.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Bývalý redaktor serveru Root.cz, dnes produktový manažer a konzultant se zaměřením na Bitcoin a kryptoměny.