Hlavní navigace

Prezentujeme fotografie se začátečnickým zápalem

21. 12. 2008
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Dalším dílkem ve skládance zvané digitální fotografování je vlastní prezentace fotografií. Můžeme je rozdělit na ty, které budeme prezentovat online či na svém počítači. Programů existuje samozřejmě velké množství a není jednoduché říci, která je jednoznačně nejlepší. Třeba si z následujícího výčtu vyberete.

Nejdříve jen pár slov o tom, co vlastně tyto programy vůbec dělají. V minulých dílech jsme si ukázali programy na správu fotografií a také na úpravu fotografií. Poslední fází totiž je krok, který vede ke zveřejnění těchto fotografií. Potřebujete je totiž nějak přeupravit tak, aby se daly nahrát na internet nebo zaslat e-mailem. Existují samozřejmě webové stránky k tomu určené (jako např. webová služba Picasa od Googlu), teď ovšem mluvím o tom, jak si vše zařídit ve vlastním počítači či na vlastní webové stránce. Z pohledu začátečníka jsou tyto služby určitě zajímavé a jejich použití je jistě vhodné. Pokud si však děláte rádi věci po svém, můžete se začít zajímat i o jiné programy.

O prvním programu, o kterém se zmíním, jsme si už říkali. Jeho využití pro tvorbu obrázkových alb není úplně prvoplánové, kupodivu je však docela šikovné. Řeč totiž bude o OpenOffice.org Impress. Je to program na tvorbu prezentací, které je možné zobrazovat na obrazovce počítače. Navíc je možno prezentaci případně vyexportovat do souboru PDF, čímž se prezentace vašich fotografií na cizích počítačích stává mnohem jednodušší. Je však zapotřebí říci, že OpenOffice.org Impress neumí s fotoalby pracovat přímo, musíme si vypomoci doplňkem. Jmenuje sePhoto Album a najdete jej na stránkách věnovaným doplňkům pro OpenOffice.org. Po jeho instalaci do OpenOffice.org (z nabídky Nástroje → Správce doplňků, pak tlačítko Přidat) a restartu balíku se vám v nabídce Nástroje objeví nová položka Přídavky a v ní Photo Album. Pokud zvolíte položku Create Album, objeví se dialogové okno, které po vás žádá zadání složky, ve které se nachází fotografie. Po jejím vybrání je automaticky vytvořena prezentace, která obsahuje úvodní snímek a pak vždy jeden snímek na každou fotografii v zadané složce. Nemůžete prezentaci při její tvorbě nějak ovlivnit, nicméně tento způsob je velmi účinný a pro základní prezentaci fotografií naprosto postačující.

S prezentací v OpenOffice.org si pak můžete ještě různě vyhrát (přidat efekty, přechody mezi stránkami. popisky atd.) a celek je pak kompaktní a snadno přenositelný. Výhodou tohoto řešení je fakt, že nepotřebujete nic speciálního pro provoz prezentace a je relativně rychle k dispozici, i když se sníženou schopností výslednou prezentaci nějak jednoduše ovlivnit. Změnit se dá, vyžaduje to však více práce.

Dalším typem je tvorba tzv. HTML prezentace, někdy také nazývána statická prezentace. K jejímu prohlížení stačí libovolný internetový prohlížeč. Obvykle to funguje tak, že můžete využít již nějakou hotovou šablonu, do které se zasadí fotografie. Je jasné, že fotografie nemůžete do HTML prezentace vkládat v plné velikosti. Musíte si předtím vytvořit náhledy (zmenšené obrázky), což je další krok, který vás zdrží, pokud nepoužijete specializovaný nástroj.

Pojďme si představit jeden z nich – program JAlbum. Jedná se o multiplatformní program, fungující ve všech nejvíce používaných operačních systémech. Je šířen pod licencí LGPL (alespoň jedna jeho část, některé části jsou k dispozici bez zdrojového kódu). Jeho velkou výhodou je snadná přizpůsobitelnost s mnoha nastaveními. V zásadě to funguje tak, že do programu zadáte cestu k vašim fotografiím a program zajistí vše ostatní – tvorbu náhledů, aplikaci šablony (můžete si vybrat případně nahrát další nové) a vygenerování vlastní HTML prezentace. Program hovoří česky. Výsledkem je složka s HTML stránkami a náhledy, případně s originálními obrázky. Umístit je můžete buď na CD/DVD nebo na libovolný hosting, který nabízí podporu HTML stránek. Novinkou je navíc možnost nahrání na webovou službu provozovanou tvůrci programu JAlbum. Chcete-li opravdu jednoduše a rychle vytvořit velmi působivou HTML prezentaci, může vám JAlbum pomoci. Šablon vzhledu je k dispozici dost, dá se opravdu dobře vybrat.

Ostatně i pro KDE je k dispozici program Kallery, který má však spíše podobu tzv. průvodce, kdy se vás program ptá na specifické dotazy a na základě vašich odpovědí pro vás galerii sestaví. Je to však velmi jednoduchý způsob, jak efektivně (a přitom s celou řadou nastavení) vytvořit výslednou galerii.

Poslední kategorii tvoří programy, které nainstalujete přímo na váš hosting (pro svůj běh vyžadují webový server, podporu PHP či databázový server MySQL), a proto o nich mluvíme jako o dynamických prezentacích. Pomocí internetového prohlížeče se pak celá aplikace ovládá. Samozřejmě, že není problém provést instalaci všeho na lokální počítač, obvykle se to tak nedělá. Zde bych se pokusil zmínit především program Gallery, který je dle mého názoru mezi všemi králem. Jeho možnosti nastavení a používání jsou obdivuhodné. Jedná se o dlouhou dobu vyvíjený projekt. Zvládá vše, co jsme zmiňoval u programu JAlbum. Podporuje však jeden pozoruhodný koncept. Svou práci totiž zahájíte tím, že si na svém hostingu nainstalujete Gallery a pak pomocí javového klienta Gallery Remote můžete kdykoliv s fotografiemi pracovat i na dálku. Pracujete tak přímo z prostředí programu, nemusíte používat internetový prohlížeč. Jak již bylo řečeno, program je napsán v jazyce PHP a jeho instalace vyžaduje trochu zkušeností. Není to však nic zásadně složitého. Ze své povahy pak přináší spoustu prvků, které nemůžete ve statické prezentaci jednoduše implementovat. Namátkou zmiňme třeba registraci uživatelů, komentáře k fotografiím, posílání informací o aktualizaci pomocí e-mailu, RSS kanály nebo možnost přepínání jazyka rozhraní. Zde se podívejte na pár obrázků z prostředí programu. Podívejte se na ukázkové galerie. Podobně zaměřených projektů existuje samozřejmě velké množství, opět opakuji, že Gallery nad nimi většinou vítězí.

comupterworld - webcast prosinec

Hybridem může být KoffeePhoto, což je kombinace webgalerie ovládané přes lokálního javového klienta na vašem počítači s prvky peer-to-peer sdílení. Stáhnete si klientský program, nainstalujete jej, připravíte galerii a sesynchronizujete pomocí vytvořeného účtu s webovou galerií. Je pravda, že nemůžete měnit vzhled, zato můžete řídit přístup k jednotlivým albům a fotografiím. Navíc jsou vaše fotografie synchronizovány na několika počítačích a existují tak kromě vašeho počítače a KoffeePhoto serveru na dalších počítačích uživatelů služby KofeePhoto, kteří mezi sebou tvoří zabezpečenou p2p síť. Nenabízí moc funkcí na úpravu fotografií, ale jeho vlastnosti sdílení a hlavně zálohování fotografií jsou možností docela povedenou. V případě ztráty by mělo být možné vaše ztracené fotografie obnovit. V klientském programu samozřejmě můžete určit, jak se budou fotografie synchronizovat a kolik místa na vašem pevném disku zaberou fotografie jiných členů KofeePhoto komunity. Navíc je program multiplatformní, což znamená širokou podporu uživatelské základny a komunikuje česky (na překladu jsem se podílel). Přesné počty uživatelů sítě však neznám.

Ve výsledku není tvorba galerií zase takovou černou magií. Kvalitních a propracovaných nástrojů existuje dost, stačí jen je zvládnout a používat. jejich možnosti jsou široké, ať už se na to díváme z pohledu vzhledu galerii nebo z hlediska vybavení funkcemi. Sympatické je i to, že pokud daný projekt podporuje jiné jazykové verze, bývá čeština mezi podporovanými. Současně však můžeme říci, že existuje i mnoho projektů, kdy u sebe v počítači nemusíte instalovat nic a přesto můžete mít svou webovou galerii. V tom případě zkuste třeba Flickr.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Pracuje na pozici IT architekta pro firmu zabývající se zpracováním ropy a výrobou produktů z ní. Navrhuje rozličná řešení a jejich integraci do firemní infrastruktury na základě firemních standardů bezpečnosti nebo plánů obnovy.