byla za prioritu až do konce 50. let považována výroba jednoduchých mechanických „kancelářských“ děrnoštítkových počítačů....
Vzpomněl jsem si - kdysi jsem četl článek, jak VOLÁN (asi takové maďarské ČSAD) nasadil děrnoštítkový systém z Aritmy. A okamžitě jim to přineslo výsledky - mimo jiné to zjistilo, že mzdy pobírají i lidi, co už tam nepracují a nafta se fasuje i pro vozidla co už ve Volánu nejezdí:-)
Na Rootu byl před časem hezký článek pana Tišnovského o děrnoštítkových strojích a jejich využití za 2. světové války, většinou neblahé. Jinak u nás se děrnoštítkové stroje využívaly k řízení podniků dávno před válkou. Využívala je třeba Hutní a báňská společnost. Kdy se začaly k řízení výroby zavádět v roce 1929.
o tom jak to tady bylo špatný a na západě úžasný. Komunisté byli v té době zaměstnavateli, tak se měli právo ptát na smysl toho co děla pan Svoboda a spol., že? Srovnejme si tu dobu s dneškem. Vývoj počítačů u nás dnes je nula nula nic.
Sám autor přiznává, že podmínky byly ideální. S čím udělal na západě díru do světa pan Svoboda po své emigraci? S ničím.
Motat do všeho komunisty je nonsens. Nedávno jsem četl jak jeden americký fyzik měl obhajoval v kongresu na konci šedesátých let výstavbu SSC (většího analogu LHC). Jeden senátor se ho zcela vážně zeptal, jestli "výstavba toho přístroje nás přiblíží více k bohu". Odpověď byla samozřejmě ne. Srážeč se v USA nakonec nepostavil. Takže asi tak s těma komunistama.
Ovšem fyzika nás přibližuje Bohu. Ten vědec podal senátorovi špatnou odpověď. A to co byly v 50. letech počítače, dnes jsou nanotechnologie. A počítače jsou někde jinde, na to vyvíjet vlastní počítač vám dnes stačí pár korun, na to nepotřebujete ani komunisty, stačí vám Verilog :-) Ale nemá to příliš smysl, protože to zřejmě nebudete schopen prodat a rozšířit. Možná tou cestou budou genetické algoritmy aplikované na úrovni hw k vytvoření plovoucí struktury procesorů vytvářejících dynamické sítě, nebo napojení lidského mozku do umělých struktur, aby došlo k přirozenému propojení a rozšíření lidské neuronové sítě a tím i k získávání znalostí a dovedností bez učení, s perspektivou postupného nahrazení částí mozku a překlopení osobnosti do stroje a získání nesmrtelnosti? Požijeme, uvidíme :-)
Ale ona to není žádná propaganda, tak to prostě bylo. Píšete, že komunisti byli zaměstnavateli a tak měli právo. Jenže oni se sami výhradními zaměstnavateli stali pučem, přitom jejich schopnosti řízení byly mizerné - většina těch kádrů byli tupci se stranickou knížkou, co se řídili pokyny z Moskvy. A když se tam blbci usnesli, že kybernetika je buržoazní pavěda, tak ten, kdo nesouhlasil, mohl taky skončit v lágru.
To je něco jiného než v případě toho senátora, co uvádíte. Tam jen politik na základě své neznalosti zamítl státem placený projekt. Ale ten fyzik s ním nemusel souhlasit a měl možnost provádět experimenty jinde, třeba ve Švýcarsku. U nás mu tuhle možnost vzali, protože kolem celé země natáhli ohradu - prý proti nepříteli, ale fakticky proto, aby jim lidi neutekli.
Boží prostoto!
50-tá léta jsem nezažil, takže o vedoucích dělnických kádrech vím jen z vyprávění. Zato jsem zažil současný kapitalismus v soukromých firmách, a to jsem si začal připadat jak v těch vyprávěních o 50-tých letech. Zažil jsem, jak vedoucím vysokoškoláků byl dosazen středoškolák bez jakékoli praxe, ale "měl důvěru lidu". Tedy vedení. Spočívající v tom, že si vzal holku, která s nimi šukala, otěhotněla, a něvěděla s kým z nich. On si ji vzal. No a protože spolu navíc jeli v rozkrádání firmy....
Jeho nadřízený byl jak v tom vtipu o lidožroutech "To jsem ještě nezažil, on jednu kouli rozbil, a druhou ztratil". Ten když měl řešit technické věci na poradách vedení firmy, já mu na to udělal podklady a vysvětloval jsem mu to, tak napoprvé je občas ztratil, a skoro nikdy nepochopil.
A za socilalismu? Jak říkala kolegyně, co to zažila. Tam když jsem si nevěděla rady, tak můj ŠÉF řekl, že jí to spočítá. A spočítal. Uměl to. To je dnes už něco naprosto absurdního..
A že tě hanba nefackuje opakovat poříd dokola nesmysly o "buržoazní pavědě"... "polovodiče nebudeme vyrábět, počkáme na celovodiče", "socialismus sice nebyl zadlužen, ale měl vnitřní dluh" (nepostavený obchvat Prahy, metro D, dálice R35, Budějovická dálnice atd., že.), ty ohrado.
Přesně. Není žádný rozdíl mezi politiky "demokratickými" a "totalitními", jedná se o identické typy lidí. Těžko říci, čím to je, nejspíše je láká moc (soudím podle toho, že za bývalého režimu by si politickou funkcí penězům nepomohli - to by museli být disidenty). Vždycky se musím od srdce smát, když čtu nebo slyším o starých strukturách, jak se nám usadily a škodí. Prostě je jim dáno, že jsou dobří, (života)schopnější nežli blábolilové z pražské kavárny.
Jak to v některých firmách chodí - nevím a nebudu zkoušet, jestli sem mohu dát odkaz na webové stránky.
Tak dát do vyhledávače spojení "expert ve firmě" a pustit si video na Loupáku.
Doneslo se mi (nevím, jestli je to pravda), že pan majitel firmy co jsem měl to potěšení tam pracovat před zaměstnanci vynadal řediteli do č(ruský bojový pokřik)ků.
Blb ve vedení současné firmy jistě může být. Ale pořád můžete jít jinam a když vás to tady bude štvát, tak třeba do Austrálie. Tehdy byl komunista dosazen v každém vedení a kolem hranic drát.
Vy snad tvrdíte, že buržoazní pavěda neexistovala? Ony ty komunistické knížky z 50. let neexistují, nebo je jen nechcete vidět? Viz: http://www.historiepocitacu.cz/pocatky-kybernetiky-v-csr.html
Takto například definoval kybernetiku sovětský Stručný filozofický slovník z roku 1954:
„Kybernetika – reakční pavěda, vzniklá v USA po druhé světové válce, která se široce rozšířila i v jiných kapitalistických zemích. Kybernetika jasně vyjadřuje jeden ze základních rysů buržoazního světového názoru – jeho nelidskost, snahu změnit pracující jako doplněk stroje, změnit je na nástroj výroby a na nástroj války. Společně s tím je pro kybernetiku charakteristická imperialistická utopie nahradit živého myslícího člověka, bojujícího za své zájmy strojem, jak ve výrobě tak i ve válce. Ti kdož připravují novou světovou vojnu používají kybernetiku ve svých hrozných praktických činech...“
Že socialismus neměl vnitřní dluh? Vy jste nikdy nebyl v žádné tehdejší fabrice, kde se vyrábělo na strojích z doby Kolbena?
A když už tady píšete o nepostavených dálnicích. Víte, že podle původních socialistických plánů měla být D1 přes celou republiku až na východní hranici stát v roce 1990? Stále z ní asi třetina, kromě Praha-Brno jen 2 krátké úseky na Slovensku. Podobně další dálnice. Co se soudruhům stalo, že nesplnili plán (a plán byl tehdy zákon)? Už tehdy jim došly peníze...
To všechno je jistě pravda, ale on má svůj díl pravdy také...
Ve Svobodově době a pak až zhruba do přelomu 80. a 90. let Západ opravdu fungoval velmi dobře a vypadalo to, že budoucnost bude skvělá. Poměrně dobře vyvažoval občasný rozpor mezi soukromou iniciativou a sociálními aspekty, produkoval spoustu inovací a nových technologií, životní úroveň rostla...
Firmy byly zpravidla řízeny odborníky, na univerzitách vládla nádherná svoboda, která pak ty firmy v podobě tvořivých absoloventů podporovala....
Bohužel, my jsme se na Západ vrátili v době počínajícího úpadku - lenoši, studující genderové nauky a "práva", katování kostů, pseudomanažérští blbové takřka všude, všudepřítomný finanční "průmysl", odsun průmyslu do komunistické(!!) Číny, produkce leštěných prdů, šmírování.....
Prostě pád a degenerace......
A zdravotnictví bylo "zadarmo" a chleba stál 4.20,-!
A v americe stejně mlátijou černochy!
PS: možná jsi to přehlédl, ale teď už na hranicích nejsou ostatné dráty a nehlídá to parta se samopalama, aby Tě za pokus dobrovolně odejít z toho ráje zastřelila.
A nikdo to pak nedá vyžrat Tvým přibuzným do 4. kolena, že sis to dovolil ...
Drobný rozdíl je v tom, že dráty okolo USA slouží k zamezení pohybu cizinců do USA, zatímco dráty kolem ČSSR zadržovaly občany uvnitř. Z nějakého nepochopitelného důvodu totiž občané blahobytné socialistické republiky toužili po odchodu do zlého kapitalistického zahraničí a nebýt drátů, tak by jich tady moc nezbylo. Ze stejně záhadného důvodu lidé za Západu vůbec neměli snahu se přestěhovat do socialistického ráje, ačkoliv byli tvrdě vykořisťováni, sužováni nezaměstnaností, bezdomovectvím, kriminalitou atd. Tohle by mi nějaký zastánce starých pořádků měl vysvětlit, protože to nedává smysl.
Vždycky se uvolním, když čtu takto naivní články ;-). Především je nutno respektovat fakta a uvědomit si, že v roce 1948 u nás nedošlo k puči, ale k ústavnímu řešení vládní krize, vyvolané hlupáky - jak jinak je nazvat? Dále - jistěže existovali tupci se stranickou knížkou, ale to jsou dnes také. Jenomže za minulého režimu si nikdo ve funkci nedovolil krást - brzy by se na přišlo a režim by s ním zatočil. A dnes? Škoda vykládat. Doporučil bych Vám prostudovat si, jak fungoval dřivější politický systém. Byla v něm silná zpětná vazba - viz Štrougalovo "hlavně nensr*t horníky". Dneska se očekává, že po vhození volebního lístku bude člověk držet čtyři roky hubu. Tedy pokud není havloid - ti mohou všechno, třeba urážet lidem zvoleného presidenta. No a k těm plotům - jak byste hodnotil třeba zdi, které Izrael postavil kolem území obývaných Palestinci? Zajeďte se na ně podívat, stojí to za to.
No, citam tu vela vtipnych komentarov a celkom sa bavim. Ale stale tu ma niekto fixnu ideu o tom, ako to bolo a pritom v tom obdobi ani nezil. Kolki z vas sa narodili pred r. 1970? A kolko vas naozaj zilo v danom obdobi (t.j. nie trojuholnik: Praca-krcma-domov, ktory bol velmi oblubeny v celom Ceskoslovensku a produkoval podobne krcmove kecy). A ti co nezili, alebo aj zili, ale nechapali, kolki si dali pracu ist do archivov a hladat si tam informacie a kolko sa ich spolahlo na medialnu masaz?
Pane vy lžete. Za socialismu kradl téměř každý, každý rodinný domek byl postavený alespoň z části z nakradeného materiálu. Dnes se ovšem k tomu nikdo nehlásí :-) A komunisti kradli jako straky. Z jakého prostředí se po roce 1989 rekrutovali tuneláři? No byli to především bývalí komunisté a jejich děti.
To je legrace :-). Jakpak si mám to všeobecné kradení představit? Jako že všichni stavebníci úderem setmění vyráželi se škraboškou a pytli přes rameno na lup materiálu ... kam, když se muselo všechno shánět?
Co se tunelářů po roce 1989, někdo to zmínil výše. Privatizovali a tunelovali především lidé z managementů socialistických podniků, znalí poměrů, kteří byli u komunistů právě proto, že by se jinak do oněch funkcí nedostali. Prostě šli za kariérou a od jisté úrovně bylo členství v KSČ bylo kvalifikačním kritériem postupu. Po plyšáku pro ně padly veškeré zábrany, legislativa žádná (cíleně?), takže se chovali ze svého pohledu racionálně, urvi, co se dá. Nedělejte si iluze, že to jinde bylo odlišné, viz prapředek Bushe - takto obchodník s otroky.
Jo ještě je potřeba zmínit tuneláře - bývalé veksláky. Ti sice zpravidla komunisty nebývali, ale zase se díky nim neuvěřitelně zocelili v podrazech, což později zúročili.
"To je legrace :-). Jakpak si mám to všeobecné kradení představit? Jako že všichni stavebníci úderem setmění vyráželi se škraboškou a pytli přes rameno na lup materiálu ... kam, když se muselo všechno shánět?"
To byla jedna možnost. Někde se něco stavělo (sídliště, obchoďák) a tam se také vyskytovalo dost materiálu, který přes noc nikdo moc nehlídal. V krajním případě dostal hlídač láhev rumu a všichni byli spokojení.
Druhou možností byly krádeže přímo na pracovišti. Kradlo se všechno. I když to člověk přímo nepotřeboval, tak se ukradené věci daly vyměnit za jiné.
Jednou jsem přišel do práce a u stroje nebyl elektromotor. Někdo ho v noci odmontoval. Aby se to moc neventilovalo, tak se odepsal celý stroj a poslal do šrotu.
Soudruzi postavili třídírnu uhlí za několik milionů DM z deviz a pak se divili, že se síta ucpávají, protože ostravské uhlí je moc mokré. Pak se vždy v noci z budovy třídirny ozývaly zvuky, jak si noční směna rozebírala materiál a elektromotory.
A vy kradete? Nebo jste snad bohem, že na svých bedrech chcete nést celý Svět? Přece to jsou problémy těch co kradou a ne těch co jsou slušní. Prostě každý žijeme ve svém světě a jen někdy se ty světy prolínají. Problémem žádné doby nejsou krádeže nebo korupce, ale zákony, které k nim vedou. Tehdy to byl zákaz přirozených věcí, jako právo vlastnit a dnes příliš mnoho peněz v rukách státu.
Tehdy se loupilo se zbraní a neexistovalo, že by se někdo ohlížel minimálně na ústavu, teda než do ní ukotvili vládu jedné strany. Pak jim najednou byla dobrá.
Za jiný názor se dávala oprátka a odejít z ráje se nedalo.
Riziko v dnešní době? Pokud je rozkrádačka v práci, tak nedostane pár výplat, ale když se včas přihlásí na ÚP, zaplatí mu to úřad a vymáhá to po firmě. A jde se pracovat jinak, nebo se dá živit na vlastní pěst bez toho, že by šel člověk do kriminálu za příživnictví (jo, ono kupodivu i melouchaření bylo trestný, pokud se člověk znelíbil)...
Souhlasim, lide to chteji videt cernobile, protoze chteji verit tomu, ze dnesni system je lepsi a existuje nejaky spolecensky pokrok. Ale v mnoha smerech doslo k regresu.
Nemeli bychom predchozi verzi neceho bez uvazeni celou zahodit, ale podivat se, co fungovalo lepe. To plati pro socialni struktury stejne jako treba pro software.
No společenský pokrok je vždy zlo, dobrý je jen osobní pokrok a podle úspěchů na trhu, kdo neuspěje, musí jít se svou úrovní dolů, aby byl motivován se zase dostat nahoru. Optimalizovat na neschopnost, a tím podporovat rozšiřování neschopnosti, jak to dělá každý socialismus (a zkoušeli to komunisté i nacisté), vede vždy k ekonomickému krachu.
Článek je to pěkný, až na ty ideologická dogmata a "vysvětlivky".
Nejprve se dozvíme, že si během cest do socialistických zemích uvědomovali, že "perspektivy" rozvoje počítačové vědy jsou omezené (to by blbý neřekl, že 1/4 lidí ví méně, nežli 4/4, ale čtenáři je to nutno ideologicky správně "vysvětlit"... abychom se později dozvěděli, že jezdili i na západ.
Nejprve se dozvíme, že v Sovětském svazu kopírovali a přebírali jen ze západu... abychom se později dozvěděli, že se vzájemně ovlivňovali v rámci východu.
Nejprve se dozvíme, že v Sovětském svazu kopírovali a přebírali jen ze západu... abychom se později dozvěděli, že Aiken následně část výsledků (v podstatě se jednalo o průmyslovou špionáž) vyžil v rámci tajných výzkumných projektů pro americké námořnictvo.
Máme to i nálepku "socialistický ráj". Ano, vskutku ráj. Takové chování by nikdo v kapitalismu netoleroval, předávat výsledky výzkumu za peníze zaměstnavatele konkurenci.
Socialismus nefunguje, protože zdroje nerozděluje optimálně, proto mu zdroje dojdou dříve, než by došly v jiném uspořádání. To je celé. Nerespektování reality je demence. A realita je založena na tom, že všechny systémy hledají optimální rozdělení zdrojů, tak aby jim vydržely co nejdéle. Když budete podporovat neschopnost a lenost, jak to dělá každý socialismus, tak zdroje vyčerpáte prostě dříve.
Nikoliv. Kapitalisté mají majetek za zásluhy své a nebo svých předků. To je zcela v pořádku. Mít možnost převádět majetek na své potomky je silná a důležitá motivační složka lidského jednání. Když kvalita potomků poklesne pod určitou mez, o majetek stejně přijdou. Ale samozřejmě ve velkých firmách často fungují podobné autodestruktivní mechanismy jako v socialismu. Je to dáno jejich vzdáleností od trhu, složitou strukturou řízení, regulacemi a z toho plynoucího zpoždění zpětných vazeb. To je něco jiného, než když se papírově stane schopným někdo, kdo ty schopnosti prostě nemá a systémem je uměle udržován na pozici, kde je a nic ho nenutí hledat si jiné místo, které by lépe odpovídalo jeho reálným možnostem.
Pro tyhle lidi je ráj cokoliv, kde je nikdo nekontroluje sa můžou se přiživit na práci ostatních. Tihle lidi vždycky byli, jsou a budou. A zatím se vždycky dokázali přizpůsobit.
Kdysi byla rájem církev. Žádná robota, živobytí jistý, desátky se hrnuly.
Nacismus taky, neschopní se přiživují na nějaké (národnostní) menšině a bohatnou na tom, že si ukradnou jejich majetek.
Socialismus taky. Oslíkovi stačilo hýkat se stranou a mít rudou knížku, nemusel se bát vyhazovu za neschopnost. Nějak se dalo uživit bez ráce, třeba fízlováním.
Kapitalismus taky. Stačí se dostat s pomocí kamarádů do správné správní ready nebo funkce...
Jenomže moc takovýho dacana je pro lidi pod ním, kteří něco umí a snaží se to dělat poctivě, hodně krutá a demotivující... A to není dlouhodobě udržitelný stav, protože buďto stoupne míra naštvání u lidí (revoluce), nebo vysává firmu a demotivovaní zaměstnanci se přestanou snažit (bankrot).
No takhle ale uvažuje komunista, a dokonce ty vraždy uskutečnili prakticky, v Rusku se snažili vyvraždit celou jednu třídu. Vraždou vám peníze nepřibudou. Vražda se nevyplácí. Ano, zisk je důležitý, protože je to optimalizační kritérium, které zajišťuje, že společenství směřuje k lokálně optimálnímu rozdělení zdrojů, že ho pomocí individuálního zisku hledá a nalézá, protože není v silách jednotlivce určit, kde se právě nachází a kterým směrem se je třeba vydat. Prostudujte si jak funguje algoritmus ACO a zbavíte se svého životního omylu a chybného pohledu na svět. Odstranění zisku z individuálního lidského rozhodování znamená, že systém se vydá neoptimální cestou a zdroje mu dojdou dříve, není vůbec schopen nalézt optimální rozdělení zdrojů. Proto taky každý socialismus docela rychle ekonomicky krachuje, viz dnešní Venezuela, která díky socialismu prošustrovala i obrovské přírodní bohatství.
No mate velke nedostatky. Asi navrat na zakladnu skolu by prospel. To co je popisane je prezentacia kapitalizmu v jeho najcistejsej forme. Komunisti to urobili na zaciatku a bol klud. Kapitalisti to robia stale dookola.
Vami neustale omielany algorytmus ACO je blbost, ktora funguje mozno u hmyzu.
Venezuela ma prirodne bohatstvo nastastie este stale vo svojich rukach a nie v rukach nejakeho cudzinca.
Ano mám, trh je de facto algoritmus ACO pro lidské společenství :-) Místo fyzického feromonu se používá cena. A budete se divit, stejný mechanismus jako tisk peněz, čili falešného signálu, používají třeba larvy mšic z některých jejich generací, které produkují mravenčí feromon, aby přilákaly mravence. Ti si je spletou se svými larvami, přenesou je do mraveniště a tam je krmí, jako svoje larvy. Svět je mnohem obdivuhodnější místo, než si dovedete představit a většina principů, které ho řídí mají univerzální povahu. A víte co je na algoritmu ACO nejzajímavější, že mravenci díky němu, aniž by o to usilovali, chodí za potravou po nejkratších, tedy optimálních drahách.
Tak díky gravitaci, tam kde se uplatňuje, tělesa směřují do stabilního stavu s minimální potenciální energií. Není třeba konat žádnou práci, aby v tomto stavu zůstala. Směr pohybu je určen hmotností těles. Je intenzita feromonu metrikou, kterou se dá měřit vzdálenost k cíli? Ano. Tedy feromon i hmotnost jsou metriky, každá ve svém prostoru. A platí pro ně identická pravidla. Kde tam máte biomorfní modelování.
Tyhle teorie vseho na zaklade jedne drobnosti jsou nejlepsi. Tohle je pomalu lepsi nez mistni "vedec" v dobrodruzstvich vojina Conkina
Biomorfni modelovani je snaha vzit si kus prirody a podle toho namodelovat neco jineho, typicky ve spolecnosti. Mravenci a vcely jsou prima, da se z nich odvodit jak kapitalismus, tak socialismus, komunismus, fasismus...
Opacny projev je sociomorfni modelovani, kdy v prirode vidis neco, co vidis, chces videt ve spolecnosti. Nejlepsi je, kdyz tyhle dve veci spojis a zapojis do kruhu (typicky priklad darwinismus castecny proklad sociomorfniho modelovani, z nej vyrobis socialni darwnismus... nadhera).
Nevykoukám lecos, ale pouze to, že pokud jedinec se řídí nějakou vhodnou a celkem přirozenou metrikou, pak celek směřuje k optimálnímu stavu, a to je podivuhodné. Není podivuhodné, že si mravenci zanechávají chemickou stopu, kudy prošli, aby jiní mravenci to nemuseli znovu hledat, obdivuhodné je, že nakonec chodí po optimálních tedy nejkratších drahách. No a nějakou takovou přirozenou metrikou je i cena, ta zase uchovává vztah nabídky a poptávky, z čehož plyne, že tím taky společenství může nacházet optimální stav, zde rozdělení zdrojů. Dokázáno to samozřejmě bylo jen nepřímo, například experimentem, který se uskutečnil v Československu v letech 1948-1989, kdy byl trh zcela potlačen a záhy se projevilo neefektivní rozdělení zdrojů, což se projevilo nedostatkem jednoho zboží a nadbytkem jiného a nakonec i celkovým ekonomickým krachem. Zajímavé je, že pokud se podobný experiment opakoval, výsledky byly stejné. Například dnes ve Venezuele a za pár let v celé EU.
Tedy Ayn Randová ano, ale proč to může fungovat, nevěděla. A zde máte odpověď. Ono je to i u těch mravenců, jak zajistit, aby následovali feromonovou stopu, no nejjednodušeji tak, že mají nějaké jednoduché centrum libosti, na které feromon působí. Tedy taky se řídí osobním prospěchem, i když by to na první pohled vypadalo, že se obětují pro celek. Odtud omyl, že mravenci vykazují nadprůměrné sociální chování a chybné analogie se socialismem.
Ono když analyzujete, jak se pohybují hejna, tak tam taky individuum se pohybuje jak mu hejno dovolí, tedy musí kopírovat pohyby sousedů, protože je třírozměrným objektem v třírozměrném prostoru, a z toho pak vychází celkové chování hejna, které se ale pohybuje jako samostatný objekt a zase zaujímá nějaký optimální tvar, vzhledem k překážkám, nebo proudění. Individuum v hejnu nemá bezprostřední informace o proudění tam kde se nenachází, ale jen zprostředkované chováním sousedů a to umožňuje, aby hejno zachovávalo kompaktní tvar a nerozpadlo se neočekávaným závanem větru.
> aby to odpovídalo kapitalismu, kdy si vznešený pán v cylindru s monoklem natiskne trilióny, aby ti to házelo správné kapitalistické, reálné systémové výsledky
Tohle ovšem vůbec neodpovídá vymyšlení zdrojů, jen úpravě hodnoty obecné transformační jednotky. Pokud to někdo (i v komunismu) udělá, tak devalvuje měnu.
Cena zdroje je pořád stejná, jen se mění (zvyšuje) počet transformačních položek (peněz), které za něj musíš dát.
Nemyslím si. třeba patentový troll má v kapitalismu taky snadný živobytí... V socialismu by protě dostal tabulkovou prémii za nápad a nazdar.
Nebo založení nějaké sekty a zlanaření párdesítek dušiček, který dacana živí a opečovávají, by s monopolem (posvěceným státem nebo vladařem) jednoho takovýho gangu bylo o něco složitější...
Svině si vždycky najde nějakou metodu. A s rostoucí svobodou se dosáhne toho, že jsou míň organizovaní, člověk musí čekat padouchy z víc směrů a neexistuje jedna univerzální temná organizace. toť vše.
Tak nahrazovat gang, který si jeho členové sami zvolí, gangem státním a povinným, to mi příliš rozumné nepřipadá. Ale jinak demonstrujete jednu českou chorobu, touhu po univerzálním řešení, přece je jedno, že něco není vyřešeno univerzálně a pro všechny časy, ale důležité je, že nemusíte být členem žádného gangu, pokud sám nechcete a tím je to pro vás vyřešeno. A za to můžeme být osudu vděčni, protože dříve to tak nebylo a zřejmě to ani dlouho nevydrží, tak se tím těšme, dokud to ještě je.