Hlavní navigace

Příchod hackerů: zrod tabletu – Pocket PC a Windows Mobile

3. 11. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Svět chytrých telefonů patřil před deseti lety Palmu, Symbianu, Blackberry a v neposlední řadě Windows. iOS ani Android ještě nespatřily světlo světa a zdálo se, že budoucnost kapesních počítačů kombinovaných s telefonem patří Nokii, Palmu, RIM či Microsoftu. Nakonec ale vše dopadlo úplně jinak.

V předchozích dílech jsme vyprávěli příběh Palmu – jeho nenápadného zrodu, vzestupu ke slávě i zániku v náručí HP. Je na čase podívat se na historii platformy, jejíž naděje a ambice byly v polovině minulé dekády přinejmenším stejně velké. Platformy, která byla doménou nejnáročnějších uživatelů chytrých telefonů – Windows Mobile a jeho předchůdce Windows CE.

Windows CE

Historii zrodu prvních kapesních osobních počítačů jsme se již v našem seriálu věnovali. Byl to fenomén, který navázal na programovatelné kapesní kalkulačky a na počátku 90. let došel v podobě přístrojů, jako bylo HP 95LX k prvním kapesním PC s operačním systémem DOS (respektive DOSu s nadstavbou GEOS v případě pozdějších modelů OmniGo).

Zásadní změna přišla počátkem roku 1996, kdy Microsoft představil Windows CE, operační systém pro kapesní počítače kategorie „handheld PC“ s procesory MIPS, 2MB zálohované RAM paměti, napájením pomocí AA baterií a LCD displejem s rozlišením 480×240 bodů nebo vyšším a dotykovou rezistivní vrstvou. Specifikace zahrnovaly také sériový a IR port, PCMCIA slot a vestavěný reproduktor, fyzickou klávesnici a celkovou váhu méně něž 1 libra (454 g).

Vedle Windows CE vyvíjeli v Microsoftu i WinPad, speciální operační systém pro tablety s perem (screenshot alfa verze z roku 1993). Protože ale CE vycházely z Windows 95, kde se již s podporou stylusu počítalo, byl nakonec projekt zastaven. Zajímavé je, že vedle WinPadu byla vyvíjena speciální verze OS pro „Pulsar“ – komunikátor, o kterém se hovořilo jako o „pageru na steroidech“. Po ukončení Winpadu měl tým Pulsaru za úkol navrhnout referenční PDA pro Windows CE, ale referenční HW manuál pro CE byl nakonec koncipován jen velmi obecně.

Nový operační systém převzal řadu vizuální prvků i logiky rozhraní z Windows 95 (aplikace se nicméně spouštěly vzhledem k rozlišení displeje celoobrazovkově). Za poznámku stojí, že přívlastek CE neměl žádné oficiální vysvětlení – nejčastěji se uváděly přívlastky jako compact, connectable, compatible, companion, edition, efficient apod. Windows CE se postupně staly významnou platformou nejen pro kapesní počítače a PDA či chytré telefony, ale i řadu dalších přístrojů a zařízení – například herní konzole Sega Dreamcasta Gizmodo, palubní automobilové systémy (donedávna např. Ford).

Jedním z prvních zařízení s Windows CE byl HP 300LX uvedený v roce 1996. Jeho srdcem byl procesor Hitachi SH3 na frekvenci 44 MHz, sekundovaly mu 2 MB RAM a monochromatický displej s rozlišením velmi slušných 640×240 bodů. Nápájení řešily dvě AA baterie. Rozhraní tvořil slot PCMCIA, sériový port a infračervený port.

Mírný pokrok představovala druhá verze CE, představená již rok po první – v září 1997. Ta podporovala širokou škálu procesorů včetně ARM a x86 a řadu prvků důležitých pro první generaci PDA postavených na Windows CE – širší barevnou škálu, rozlišení QVGA nebo rozpoznávání psaného textu. Společně s CE 2.0 byla vytvořena specifikace pro novou kategorii zařízení – Palm-Size PC. Přesto byly Windows CE podle mnohých systémem spíše nedopečeným. Microsoft zvolil jinou strategii než Palm a nabízel v mnoha směrech plnohodnotný operační systém, nicméně uživatelsky nepříliš odladěný – časté hodnocení CE 2 bylo, že je to „skoro ono“. V roce 2000 konečně přišlo „to pravé“.

CE 3.0 a Pocket PC

Ruční zařízení umožňující uživatelům ukládat a přijímat e-maily, kontakty, schůzky, úkoly, přehrávat multimediální soubory, hry, posílat zprávy pomocí MSN messengeru, brouzdat Webem a mnoho dalšího“

Popis „Pocket PC“ z roku 2000 naznačoval, že Microsoft se, prinejmeším co se konceptu a úvah týče, dostal o několik kroků před Palm. Nová kategorie zařízení – především stylusem ovládaných PDA, skutečně v mnohém připomínala miniaturní multimediální PC (tedy technologickou špičku přelomu století) v kapse. Základem Pocket PC byly Windows CE 3.0, pro splnění parametrů byla ale povinná také sada dalších aplikací dodávaná v ROM – čtečka knih Microsoft Reader, aplikace Money, internetový prohlížeč Explorer a Windows Media Player. K dispozici byla také kapesní verze Office zahrnující Word, Excel, Outlook a poznámkovou aplikaci Notes. Pocket PC bylo sice, podobně jako Palm, stále určeno spíše jako doplněk k PC klasickému, dokázalo ale zároveň fungovat více nezávisle a samostatně (chyběly nicméně stále technologie pro bezdrátovou komunikaci – vyjma infračerveného portu). To se ale mělo během několika let zásadně změnit.

Obrazovka „today“ Windows Pocket 2000, 2002 a Mobile 2003. Mimochodem agregovaný přehled denní agendy chyběl uživatelům iOS ještě o bezmála deset let později.

Cesta k chytrým telefonům

Necelý rok a půl po první specifikaci Pocket PC, se objevila druhá generace Pocket PC 2002. Jejím základem byly stále Windows CE 3.0 a byla primárně určen a pro PDA s rozlišením 320×240 bodů, nicméně zásadní novinkou byl první Pocket PC standard pro chytré telefony v podobě verze „Phone Edition“. Ty se záhy dostaly i na náš trh zejména v podobě T-Mobile MDA a Eurotel Dataphone, což byly operátory nabízené verze HTC XDA. O něco dříve se do prodeje, zejména v USA, dostaly PDA telefony HP Jornada 928. Windows CE a Pocket PC tak poprvé získalo plnou nezávislost a konektivitu a tak bylo na čase dát jim nové jméno: Windows Mobile.

skoleni

Třiadvacátého června 2003 spatřil světlo světa operační systém, který se v následujících dvou letech stal pro mnohé prvním vstupem do světa chytrých dotykových telefonů. Byl to svět poněkud odlišný od toho jemuž vládly konkurenční PalmOS, Symbian či Blackberry. Zatímco Palm vyznávali v chytrých telefonech zejména dlouholetí příznivci PDA s tímto systémem, Blackberry začínala dobývat korporátní svět díky funkcím pro lepší správu a bezpečnost, Symbian snadno oslovil příznivce klasických mobilních telefonů, kterým nabízel chytré funkce a aplikace ve více či méně „tradičním“ telefonním balení (včetně „véček“), Windows Mobile byl operačním systémem nejnáročnějších uživatelů – nabízel sílu kapesního počítače v dobrém (možnostech) i zlém (ovládání, nastavování).

HTC XDA (na fotografii 2. generace Xda II), známé také jako T-Mobile MDA či Eurotel Dataphone bylo jedním z prvních chytrých telefonů s Windows Mobile (respektive Pocket PC 2002 „Phone Edition“).

Během následujících tří let se trh chytrých telefonů vyvinul a zdálo se, že karty jsou jasně rozdány: Windows Mobile, společně se Symbianem a Blackberry si definitivně rozdělily trh a novinky budou přicházet spíše evolučním tempem. Vše ale nakonec dopadlo jinak – o tom bude vyprávět příští díl.

Odkazy