Windows mobile 6.5 (PocketPC) stále v kapse v podobě MivvyZero. Lepší mobil jsem nikdy neměl. Stál 3 litry a slouží už asi 8 let. Přesto, že v druhé kapse se už vystřídalo několik androidů (momentálně Xperia Z3C), tak na něj nedám dopustit.
Už jenom ta svoboda, že nic nikam neposílá. Že každá apka musí nejdřív vytočit datové spojení, aby si něco sosla. Všechno maká. Piny v trezoru - žádný cloud. Klasické aplikace s normálním ovládáním - ne žádné sprasené animace co akorát žerou baterku a ztěžují ovládání a ten boží rezistivní displej co se dá ovládat prstem, propiskou, tím poštěváčkem co je k tomu připojen a můžu být ve vodě nebo na kanapi a furt je to dokonale přesný...
A když to ztratím, tak už ani nikdo z dnešní generace nebude vědět, jak to zapnout, natož aby se v tom hrabal...
Tak to mám dost odlišné vzpomínky. Windows Mobile mi prošlo rukou několik vzhledem k tomu, že jsem na ně i vyvíjel. Systém jako takový, stejně jako na PC, neobsahoval prakticky nic (abych nekřivdil, aspoň Solitaire tam byl). Stabilita tragická a kus od kusu jiná. Při komunikaci s externími devicy to buď padalo nebo se zasekávalo, případně fungovalo jen "většinou". Co jiný kus / výrobce, to jiný work-around a stejně to spělo dříve či později k pádu.
Abstrakce services nad devicy minimální či vůbec žádná, což byla tragédie jak z hlediska aplikace, tak uživatele :-/
Zařízení s Windows CE/Pocket PC/Windows Mobile jsem měl víc. Skvěle fungovaly kousky od HP, akorát u iPAQ hx4700 mě trochu zklamal propad výkonu po upgradu na novější verzi Windows Mobile. Ostatní výrobci na tom byli velmi různě. Jediné další zařízení, na kterém jsem neobjevil chybu, byl HTC Touch. Rychlé, stabilní, bez jediného problému.
MS měl podobný model, jak dneska Google s Androidem. Výrobce zaplatil (to u Googlu nemusí), dostal SW a aktualizace, mohl si vyžádat o podporu, ale v principu bylo čistě na výrobci, co uvede na trh. A podle toho to vypadalo. Některá zařízení byla pěkná a v pohodě (třeba většina těch od HTC), jiná byla naprosto tragická: dlouhá prodleva i při přijetí hovoru, předinstalované aplikace zaplnily většinu úložiště, různé debilní, pomalé a nepoužitelné "launchery", vysoká spotřeba baterie, nestabilita... Člověk se oprávněně musí ptát, kde se Android nechal inspirovat :)
Ohledně zařízení: ono na WinCE nebylo moc co řešit. Zvuk prostě fungoval, IrDA byl tuším generický COM port, GPS také, SD karta byla prostě FS, a o moc víc HW pro tehdejší telefony neexistovalo.
Jestli mi něco neuniklo, přeskočili jste HP 200 LX, kapesní počítač s posledním stabilním operačním systémem od Microsoftu (MS-DOS 5.0) - http://palmtop.unas.cz . Narozdíl od CE měl klasický desktopový OS a neuvěřitelně kvalitní klávesnici. Možnost vyvíjet v kapesním zařízení aplikaci pro toto zařízení (pravda, v C++ se hello world kompiloval asi 10-15 minut, ale turbopascal byl v poho) se znovu objevila až v Nokiích, bohužel N900 už je taky zabitý projekt a ta klávesnice je o řád horší než HPLX :-(. Bohužel otevřené zařízení s klávesnicí není pro masy, ty raději patlafon bez čudlíků a s kapacitním displejem ...
Já pořád nechápu proč máte všichni problém s lagy u androidu. Co máte za telefon? Já mám Android od 1.5 na G1 a podle mě buď lžete, nebo máte nějaké divné telefony.. Aktuálně Lenovo k920 a to teda nezaváhá.
Nicméně co takhle handheld PC? nebude o nich nějaký článek? Toto zase chybí na trhu mě. Něco se "skoro" normální klávesnicí a přitom stále malé. Něco typu HP Jornada, nebo NEC Mobilepro. NEC jsem měl, dokonce s 16bit gprs pcmcia kartou od Nokie, která byla kombinovaná s wifi. To byla mašina. Akorát v době kdy jsem na to už měl to bylo v podstatě odepsané zařízení bez jakékoliv podpory. Ono vůbec ta doba byla na můj vkus bez podpory, co si člověk udělal to měl.