Hlavní navigace

Seriál Příchod hackerů

Seriál o příbězích prvních počítačových hackerů. Geniálních konstruktérů, programátorů, podnikatelů i kyberzločinců, kteří pomáhali utvářet svět počítačů a internetu.

Příchod hackerů: desetitunový tablet

V dobách, kdy byly počítačové CRT monitory žhavou novinkou a operační paměť se počítala na desítky kilobajtů, sestrojil doktorand na MIT první počítač schopný zaznamenávat obraz kreslený perem na monitoru.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: Boeingův muž

Počítačová grafika se zrodila jako nástroj průmyslového designu a simulací. Po několika letech si našla si cestu z vojenských laboratoří Boeingu do světa reklamy a posléze i filmu.

Doba čtení: 5 minut

Příchod hackerů: křemíková grafika

Dvě slova, která se v první polovině devadesátých let stala synonymem pro počítačovou 3D grafiku. Dvě slova, jež byla tajným a nedostižným snem snad každého počítačového nadšence. Dvě slova: Silicon Graphics.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: železný muž a vědma (III.)

Ve druhé polovině 80. let se zdálo, že strmý růst Oracle nemůže nic zastavit. Pak ale přišel počátek let devadesátých a s ním i propad, který společnost přežila takřka o vlas.

Doba čtení: 9 minut

Příchod hackerů: železný muž a vědma (II.)

Recept na zlatý důl: vezměte dva tisíce dolarů, tři programátory, výsledek desetileté práce týmu v IBM a trochu japonské obchodní filozofie. Začněte s poradenstvím v IT a pusťte se do vývoje vlastní relační databáze.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: železný muž a vědma I.

Až do svých sedmdesáti let řídil železnou rukou druhou největší softwarovou firmu. A jak říká podtitul jedné z knih o něm: rozdíl mezi bohem a Larry Ellisonem je, že bůh si nemyslí, že je Ellison.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: největší selhání – Dunwellův Stretch

Každý si nejspíš vybaví neúspěšné IT projekty posledních let – zejména ty ve veřejné sféře. Neúspěšné IT projekty ale patří k IT odnepaměti, navzdory tomu, že hlavní chyby jsou většinou stále stejné.

Doba čtení: 8 minut

Příchod hackerů: otec databází

Náš svět je světem databází – moderní výroba, obchod, vzdělávání, státní správa, oběh peněz – nic z toho by bez nich již nedokázalo fungovat. Jak se zrodily databáze pracující s jazkem SQL.

16. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: praotec databází III.

IDS – Integrated Data Store – je někdy označován jako vůbec první DBMS. Společně s ním se zrodily síťové databázové modely, které ovládly svět počítačů až do nástupu relačních databází v 80. letech.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: praotec databází II.

Hierarchické databáze se zrodily v podstatě z technologické nutnosti, kterou představoval sekvenční zápis na magnetické pásky. Za jeho první inkarnace je považován generátor reportů 9PAC.

2. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Příchod hackerů: praotec databází I.

Dnešní svět doslova funguje na databázích – prakticky žádný moderní web ani e-shop, žádný informační systém by bez nich nemohl existovat. Většině uživatelů jsou ale skryté, neviditelné, nezajímavé a nudné.

26. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: německé kořeny ERP

Pojem SAP vyvolává rozličné emoce. Přišlo s ním pět vývojářů, kteří po odchodu z IBM založili SystemAnalyse und Programmentwicklung a s ním i svět podnikových informačních systémů.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: český otec MRP

ERP systémy se v průběhu posledních 25 let staly synonymem pro nástupu počítačů do podnikové (zejména výrobní) sféry. U zrodu jejich předchůdců, MRP, stál před půl stoletím Čech Josef Orlický.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: z mainframu až do cloudu

Celkem 350 tisíc cestovních kanceláří, stovky aerolinií, 100 tisíc hotelů, 25 řetězců autopůjčoven, 50 železničních společností a 17 lodních dopravců: to je SABRE po více než 50. letech.

Doba čtení: 5 minut

Příchod hackerů: dálnopisná síť

Rezervační systém Sabre, který pro American Airlines vyvinuli na přelomu 50. a 60. let v IBM, byl revoluční v řadě směrů. Velkou novinkou ale bylo spojení pomocí spínané dálnopisné sítě.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: kafe na stojáka

„Určitě ušetříme, problém je v tom, že nevíme kolik.“ Otázka, která mohla těsně před realizací zničit první kontinentální (a posléze celosvětový) počítačový rezervační systém SABRE.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: kam s nimi, s daty

O technologiích jež se zrodily díky vojenským či vesmírným výzkumům se hovoří často: mikrovlnná trouba, internet a autonomní auta. Rezervační systém SABRE podnítil vývoj klasického pevného disku.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: Smith & Smith

V listopadu 1961 oznámily American Airlines společně s IBM, že byl zahájen vývoj nového Semi-Automated Business Reservations Environment, tedy SABRE. O tři roky později uvedený systém předběhl dobu o deset let.

Doba čtení: 5 minut

Příchod hackerů: Reservisor

Rozvoj osobní letecké přepravy do podoby, kterou známe dnes, by pochopitelně nebyl možný bez počítačů a především obřích rezervačních systémů fungujících mezi celými kontinenty – prapředků dnešních cloudů.

Doba čtení: 9 minut

Příchod hackerů: Sněhurka unbundluje

Historie software se ve skutečnosti začala psát až 23. června 1969, v den, kdy IBM ohlásilo unbundling – tedy „rozvázání“ do té doby společně prodávaného a dodávaného hardware a software.

15. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: Sněhurčini šílení muži

Nebyla to jen kompatibilita, přenositelnost kódu a aplikací nebo snadná rozšiřitelnost čím se IBM se svým Systém 360 odlišovalo. Nová platforma hrála jinou ligu v oblasti marketingu.

Doba čtení: 4 minuty

Příchod hackerů: ЕС ЭВМ aneb Sněhurka za oponou

„My komunisté musíme teď nějakou dobu hrát podle kapitalistických not. Potřebujeme jejich úvěry, zemědělství a technologie,“ řekl v tajném proslovu ke členům politbyra v roce 1971 generální tajemník ÚV KSSS Leonid Brežněv.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: zlatý věk 360

Když investujete částku rovnající se polovině nákladů na vývoj atomové bomby, měli byste uspět. System 360 uspěl. Coby platforma se stal prvním velkým a skutečně globálním mainframe standardem na obou stranách železné opony.

23. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: Sněhurčina vysoká hra

Už jsme se pokoušeli naznačit, proč sehrály mainframy řady Systém/360 tak důležitou historickou roli. Zásadních změn bylo víc a všechny měly společný jmenovatel: obrovský hazard, který se IBM rozhodlo podstoupit.

16. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: Sněhurka a osmý bit

Jeden byte má osm bitů. Poučka, kterou se dnes jistě děti dozvídají již na základní škole. Nebylo tomu ale tak vždy. První počítače pracovaly s nejrůznějšími délkami slova a pěti či šestibitovým kódováním znaků.

Doba čtení: 5 minut

Příchod hackerů: Sněhurka/360

V úterý 7. dubna 1964 se začala psát nová kapitola počítačové historie. IBM, gigantická „Sněhurka“ vládnoucí společně se sedmi IT trpaslíky trhu počítačů 50. a 60. let, představilo řadu počítačů System/360.

Doba čtení: 6 minut

Příchod hackerů: podivný trpaslík

Počítače se pro „instalatérskou“ společnost Marka Charlese Honeywella staly jen epizodou. Honeywell postupně rozšiřoval svůj záběr – od topné a regulační techniky až po letecké proudové motory, vesmírné technologie a pozemní miny. Mohlo by se zdát, že počítače se do toho všeho přimíchaly tak nějak náhodou.

Doba čtení: 7 minut

Příchod hackerů: supertrpaslík

Pro ty kdo pamatují 80. a 90. léta, je jméno Seymour Cray symbolem pro superpočítač. Pro pamětníky let šedesátých je stejným synonymem zkratka CDC. Společnost, která se Crayovi stala na několik let technologickým a vývojovým zázemím, v němž vznikl první skutečně známý a slavný superpočítač: CDC 6000.

Doba čtení: 8 minut

Příchod hackerů: Generální trpaslík elektrický

Společnost General Electric není třeba představovat. Gigant, který dnes působí v letectví, zdravotnictví, energetice, těžbě surovin, pozemské i námořní dopravě a řadě dalších oblastí, má ale i poněkud pozapomenutou počítačovou minulost. Důležitou minulost, kterou společnost sama tak trochu zapírá.

Doba čtení: 7 minut

Příchod Hackerů: RCA – Marconiho-Edisonův trpaslík

S moderním logem RCA jste možná setkali na starších deskách nebo přebalech CD. Na jejím počátku ale stály rané technologie radiových a rozhlasových vysílačů a přijímačů, první světová válka a armádní monopol. RCA kromě jiného také v roce 1956 postavila obří firemní počítač BIZMAC.

Doba čtení: 7 minut