Hlavní navigace

Programovací jazyk C++ pro zelenáče

25. 8. 2005
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Další kniha, kterou vám představíme v našem občasníku, se týká programování. Pokud vás zajímají základy C++ a jste zelenáči, je tato kniha určena právě vám.

Do redakce nám dorazila nová kniha nakladatelství Neocortex, která naučí zeleného zelenáče psát programy v C++. Řada pro zelenáče se tak rozrostla o další knihu. Už čítá devět kousků.

Petr Šaloun je docentem na katedře informatiky Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-Technické university v Ostravě. Základní kurzy programování učí od roku 1998, v současné době jsou to semestrální kurzy C++ a C#.

To jsou informace z obálky knihy, které jsou samy o sobě autorovým doporučením a slibují po odborné stránce kvalitní text. Vždyť kdo jiný by měl napsat podobnou knihu než člověk, který toto téma učí v praxi?

Petra Šalouna už možná znáte jako autora jeho předchozí publikace z roku 1999, která nese název „Programovací jazyk C pro zelenáče” (Neokortex 1999, ISBN 80–86330–02-X). Ta byla velmi úspěšná a došlo i na druhé rozšířené vydání.

Programovací jazyk C++ pro zelenáče navazuje na úspěchy předchozí knihy a autor se v ní zabývá objektovým rozšířením C, kterým vzniklo C++.

C++ pro zelenáče

Kniha je rozdělena na tři hlavní části. První se jmenuje „Začínáme s programováním v jazyce C++” a jejím úkolem je seznámit čtenáře se základy práce v objektově orientovaném jazyce. Dozvíte se v ní, co je to vlastně objektový programovací jazyk, co znamená algoritmus, zdrojový text, program a překladač.

V první části se pak ještě autor dostane k prvním ukázkám a příkladům, na kterých demonstruje syntaxi a sílu C++.

Druhá část nese název „Základy C++” a dostáváme se v ní ke konkrétní práci s programovacím jazykem. Autor popisuje jednotlivé funkce, řízení chodu programu, zpracování výjimek a další témata, která už přímo souvisejí s tvorbou vlastních programů.

Třetí a poslední část „Struktury, šablony a nový styl” je věnována modernímu přístupu jazyka C++ k programování jako takovému. Probírá práci se šablonami a datovými strukturami, jako jsou pole a ukazatele.

Části jsou pak samozřejmě děleny na jednotlivé kapitoly, kterých je celkem 13. V první části jsou dvě, ve druhé osm a v poslední zbývající tři.

Co se týče stylu, je kniha psána velmi čtivě a postupně vede čtenáře krok za krokem bez větších klopýtnutí. Je vidět, že Petr Šaloun je skutečně pedagogem. Nemusíte se tedy bát, že by vás zaskočila složitost výkladu.

Velmi příjemné je i praktické pojetí knihy, kdy v každé kapitole narazíte na mnoho názorných příkladů využití probírané látky. Přesně tak uvidíte, jak na konkrétní problém, a navíc si přirozeně zažijete syntaxi jazyka.

Kniha určená nováčkům musí být nejen čtivá a dobře napsaná, ale měla by také být přehledná. K tomu v tomto případě napomáhají navigační symboly a obrázky, které jsou umístěny na okraji stránek a označují důležité odstavce v textu. To velmi napomáhá rychlé orientaci v případě, že hledáte konkrétní informace.

Příjemný je také velký informační rozsah knihy, který vás provede skutečně od prvního „Hello world!” až po poměrně složité konstrukce. To vše velmi plynulou a příjemnou formou.

Kniha Programovací jazyk C++ pro zelenáče se mi velmi líbila, hlavně díky přehlednosti a příjemnému stylu. Neudělá z vás sice mistry, ale základy s ní zvládnete tak, abyste už nemuseli být zelenáči. A to je přeci její účel.

CS24_early

Na závěr ještě uvedu, co všechno se v knize naučíte:

 • programovat efektivně se šablonovými třídami pro data
 • programovat objektově orientovaně
 • používat přehledný styl pro zápis zdrojového kódu
 • zvládnout jednoduché větvení i programové cykly
 • ošetřit možné problémy, vyvolat, zachytit a zpracovat výjimku
 • pracovat se jmennými prostory
 • objektově zapisovat a číst text i binární data
 • pracovat s řetězci klasicky i moderně
 • využívat standardní šablonovou knihovnu STL
 • používat datové struktury STL
 • obejít omezení znakového výstupu generováním výstupního HTML
 • kopírovat objekty a co je mělká a hluboká kopie

Název: Programovací jazyk C++ pro zelenáče
Autor: Petr Šaloun
Nakladatel: Neocortex
Počet stran: 252
Cena: 199 Kč
ISBN: 80–86330–18–4

Seriál: Knihovnička

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.