Hlavní navigace
Články
Zprávičky
Fórum
Podpořte Root
Školení
Galerie
Nabídky práce v IT
Kalendář
Root do mailu
RSS
Blogy
Knihy
Speciály
Zdroják
Manuály
Licence
Jak na Linux
Hledat
Přihlásit
Zůstat přihlášen
Registrovat
Zapomenuté
heslo
nebo
jméno
Root.cz
»
Nálepky
»
C, C++
C, C++
1
–
30
/
91
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
Následující strana
Poslední strana
Bjarne Stroustrup napsal článek o vývoji C++ od 2006 do současnosti
Dánský programátor a tvůrce jazyka C++ Bjarne Stroustrup (69) napsal rozsáhlý článek o vývoji C++ od 2006 do současnosti. Článek má 168 stran a vyšel v Proceedings of the ACM on Programming Languages pod licencí CC. Článek se zaměřuje na hlavní…
Jan Fikar
15. 6. 2020
Knihovny libmill a libdill: implementace korutin a kanálů pro jazyk C
Dnes si popíšeme knihovnu libmill. Jedná se o čistě céčkovou knihovnu (použitelnou i v C++), která do tohoto programovacího jazyka přináší technologie známé z jazyka Go – především korutiny a kanály určené pro komunikaci mezi nimi.
Pavel Tišnovský
19. 3. 2020
Počet nových komentářů
6
Doba čtení:
27 minut
Schválena konečná podoba C++20
Na setkání v Praze byla schválena konečná podoba C++20, aktualizace jazyka C++. Nových věcí je hodně (viz odkaz), za zmínku stojí alespoň koncepty (dodatečná omezení k typům a šablonám) a korutiny, které umožní kooperativní souběžné…
Calculon
16. 2. 2020
Počet nových komentářů
7
Generování kódu v M4: úvod
Makro procesor M4 se používá ke generování libovolně složitého kódu z jednoduchého zdrojového kódu. Úvodní díl seriálu obsahuje jeho historii, základní principy jazyka, příklady použití a nutné předpoklady pro jeho zvládnutí.
Josef Kubín
5. 2. 2020
Počet nových komentářů
33
Doba čtení:
41 minut
Clang podporuje koncepty
Clang, frontend pro C, C++, Objective-C a Objective-C++ a součást projektu LLVM, hlavního konkurenta GCC, přidal podporu konceptů, které jsou součástí nejnovější aktualizace jazyka (C++20). Koncepty umožňují specifikovat podmínky a omezení pro…
Calculon
24. 1. 2020
Objective-C dostává „přímé metody“
Jazyk Objective-C, používaný v posledních dvou dekádách téměř výhradně na zařízeních Applu, byl sice poměrně nedávno nahrazen modernějším a efektivnějším Swiftem, pořád je ale nejen udržován, ale i rozšiřován o novou funkčnost. Po (ne)nulovatelných…
Calculon
22. 12. 2019
C++20 v GCC 10 bude mít operátor vesmírné lodi <=>
C++20 v GCC 10 bude mít operátor „vesmírné lodi“ <=>(consistent comparison operator, „spaceship operator“), který známe například z PHP 7. Tento operátor půjde použít mimo jiné na std::pair and std::array. (zdroj: phoronix) echo 1.5…
Jan Fikar
6. 12. 2019
Počet nových komentářů
44
Dokončení popisu komunikačních strategií poskytovaných knihovnou nanomsg
V dnešní části seriálu o message brokerech dokončíme popis základních komunikačních strategií poskytovaných knihovnou nanomsg. Všechny strategie budou pochopitelně implementovány i v demonstračních příkladech.
Pavel Tišnovský
2. 5. 2019
Počet nových komentářů
2
Doba čtení:
47 minut
Implementace různých komunikačních strategií s využitím knihovny nanomsg
V seriálu o message brokerech a k nim přidružených technologiích jsme se mj. seznámili i s knihovnou ZeroMQ. Ideovým následovníkem této knihovny je projekt nazvaný nanomsg s jehož základními možnostmi se seznámíme v dnešním článku.
Pavel Tišnovský
18. 4. 2019
Počet nových komentářů
1
Doba čtení:
43 minut
Další možnosti poskytované knihovnou ØMQ
Ve druhém článku o knihovně ØMQ a rozhraní PyZMQ si ukážeme, jak korektně zavírat připojení s využitím správců kontextu, popř. dekorátorů. Dále si popíšeme přenos strukturovaných dat a komunikační strategii PUSH-PULL.
Pavel Tišnovský
22. 1. 2019
Počet nových komentářů
4
Doba čtení:
39 minut
ØMQ: knihovna pro asynchronní předávání zpráv
V šesté části seriálu o nástrojích pro asynchronní posílání a zpracování zpráv se seznámíme se základními vlastnostmi knihovny ØMQ, která je též známá pod jmény 0MQ, ZMQ či ZeroMQ.
Pavel Tišnovský
15. 1. 2019
Počet nových komentářů
37
Doba čtení:
37 minut
Intel chce HDR ve Waylandu, KDE dostane podporu Android notifikací
Stalo se
GNOME Shell a Mutter 3.31.4 jsou rychlejší, vznikla 8k asociace, SpaceX propouští, 7nm CPU AMD v létě a 7nm Radeon v únoru, 96vrstvé NAND flash Toshiba, 5G Samsung a Qualcomm, 2000W zdroj SilverStone.
David Ježek
13. 1. 2019
Počet nových komentářů
13
Doba čtení:
4 minuty
Můžeme věřit překladačům? Projekty řešící schéma „důvěřivé důvěry“
Seznámíme se s některými zajímavými projekty, které se snaží – každý svým způsobem – vyřešit schéma „důvěřivé důvěry“, přesněji řečeno problém, kdy máme věřit, že námi používaný překladač například neobsahuje sofistikovaného trojského koně.
Pavel Tišnovský
6. 9. 2018
Počet nových komentářů
49
Doba čtení:
24 minut
Oblíbenost jazyka C v TIOBE stále klesá
Nedávno byly zveřejněny výsledky indexu oblíbenosti programovacích jazyků TIOBE za únor 2017. Pořadí na předních místech je v podstatě stejné jako loni, i když první tři stále výrazně klesají. První je Java (16,7 %), druhé C (8,4 %), pak C++…
Jan Fikar
7. 3. 2017
Počet nových komentářů
51
Bezplatné anglické knihy o programování v C++
Steve Emms na svém OSS blogu vybral devět bezplatných anglických knih o programování v C++. Knihy se zabývají také knihovnami Boost, Qt3, Qt4 a wxWidgets. Je zde také zastoupen úvod do GCC.
Jan Fikar
16. 2. 2017
Počet nových komentářů
7
Automatická paralelizace kódu pomocí DawnCC
Výzkumníci z brazilské university představili nástroj DawnCC, který analyzuje zdrojový kód v C nebo C++ a automaticky do něj doplňuje OpenACC nebo OpenMP direktivy. K analýze kódu je použito LLVM IR (intermediate representation). Projekt je…
Jan Fikar
3. 1. 2017
Počet nových komentářů
1
Corrode automaticky "zrezaví" kód z C do Rust
Jamey Sharp napsal projekt Corrode, který umí automaticky převést kód z C do Rust. Zatím umí jen základní operace a nepoužívá plného potenciálu jazyka Rust. Zdrojové kódy jsou na GitHubu. Zajímavostí je, že Corrode je napsaný v Haskell a Mozilla…
Jan Fikar
3. 11. 2016
Počet nových komentářů
7
Programovací jazyk C má nejnižší oblíbenost v TIOBE za posledních 15 let
Programovací jazyk C má nejnižší oblíbenost v TIOBE za posledních 15 let a to 11,3 % oproti loňským 14,7 %. Index TIOBE je v podstatě počet výsledků vyhledávačů na dotaz +"<jazyk> programming". Pokles C je dáván do souvislosti s nástupem…
Jan Fikar
30. 8. 2016
Počet nových komentářů
52
KDevelop 5 přidává podporu JavaScriptu a QML
Vývojové prostředí KDevelop po dvou letech vyšlo ve verzi 5.0. O analýzu C/C++ kódu se nově stará Clang, přibyla podpora standardního CMake (a také QMake) a prostředí si poradí s jazyky JavaScript a QML, na jejichž podpoře už se pracovalo delší…
Roman Bořánek
24. 8. 2016
Počet nových komentářů
5
C je nejvýznamnějším jazykem roku 2016, tvrdí studie IEEE
Podle studie vydané v magazínu IEEE Spectrum je jazyk C nejvýznamnějším jazykem pro letošní rok. Následují Java, Python, C++ a R. Autoři tvrdí, že při tvorbě zohlednili deset různých zdrojů – sociální sítě, open-source vývoj a pracovní nabídky…
Petr Krčmář
28. 7. 2016
Počet nových komentářů
6
Microsoft vydal doplněk Checked C pro dynamickou kontrolu mezí v LLVM/clang
Microsoft vydal doplněk Checked C pro dynamickou kontrolu mezí v C, jak jej známe z C#. Checked C je vydáno s MIT licencí a podpora je zatím pro LLVM a clang. Bližší specifikaci Checked C lze nalézt v obsáhlém dokumentu, nebo na stránce projektu. (zdroj: theregister)
Jan Fikar
16. 6. 2016
Počet nových komentářů
12
Vim už má plugin pro Vulkan
Velmi rychle po vydání grafického API Vulkan tu máme plugin pro Vim se zvýrazňování syntaxe Vulkanu v C/C++. Jmenuje se vulkan1.0.vim, zvýrazňuje typy, funkce a konstanty. Je založen na pluginu opengl.vim a autorem je PhD. student Tomáš Milet. (zdroj: phoronix)
Jan Fikar
18. 2. 2016
Počet nových komentářů
7
Seznam návodů, skriptů a taháků pro Vim, Bash, Python ...
Server Linuxtoday upozornil na obsáhlý a pěkně tříděný seznam odkazů na návody, skripty a taháky pro Vim, Bash, Python, AWK, Git, C, Docker, konfiguraci e-mailového serveru, konfiguraci firewallu a další. Zajímavostí je, že sám seznam je na GitHubu, pokud tedy máte tip, můžete přispět.
Jan Fikar
14. 1. 2016
Počet nových komentářů
5
Programovací jazyk Rust je dokončen
Práci Mozilly známe především díky webovému prohlížeči Firefox a mailovému klientu Thunderbird (projektů bylo pochopitelně více, ale celá řada nezaujala). V roce 2009 Mozilla zaštítila práce na programovacím jazyce Rust, který začal psát Graydon…
Marek Olšavský
18. 5. 2015
Počet nových komentářů
36
GHOST: závažná zranitelnost v GNU C Library
Společnost Qualys objevila závažnou bezpečnostní chybu CVE-2015–0235 v knihovně glibc (GNU C Library), která je standardní výbavou všech linuxových distribucí. Zranitelnost pojmenovaná GHOST umožňuje přetečení bufferu, které může vyústit…
Roman Bořánek
28. 1. 2015
Počet nových komentářů
3
LLVM 3.5 přináší vylepšení C++1y a podpory 64-bit ARM
Vyšlo LLVM 3.5 společně s překladačem Clang 3.5. Přináší mnoho zlepšení kompilátoru včetně sjednoceného backendu pro 64-bit ARM, vylepšení jazyka C++1y a C++1z, možnost sestavení sebe sama v Linuxu a FreeBSD na SPARC64 a mnoho dalšího. Stahovat můžete z llvm.org.
Petr Krčmář
8. 9. 2014
Počet nových komentářů
2
Standard C++14 byl jednomyslně schválen
Byl schválen nový ISO standard C++14 a je tak téměř připraven ke zveřejnění. Ještě budou opraveny některé překlepy, dokončena editorská práce a ještě během letošního roku by měl vyjít oficiální standard pod názvem „International Standard ISO/IEC…
Petr Krčmář
19. 8. 2014
Počet nových komentářů
17
KDevelop 4.6 s lepším debugováním
Vývojové prostředí KDevelop vyšlo ve verzi 4.6, která přináší poměrně hodně novinek. Rozhraní bylo „pročištěno“ a zjednodušeno, byla uvedena nová uvítací obrazovka (splash screen) a přibyly možnosti filtrování souborů projektu. Několika oprav…
Roman Bořánek
10. 12. 2013
Vývojové prostředí Qt Creator 2.8.0
Společost Digia, která se stará o framework Qt, vydala vývojové prostředí Qt Creator 2.8.0. Nová verze přináší možnost pracovat ve více oknech, nové možnosti refaktorování jazyka C++ nebo menší úpravy rozhraní. Vylepšena byla podpora vývoje pro…
Roman Bořánek
12. 7. 2013
Počet nových komentářů
2
Reportáž z C++Now 2013
Již po sedmé se v Aspenu ve státě Colorado konalo týdenní setkání vývojářů a příznivců jazyka C++ pod názvem C++Now 2013. Následující reportáž podrobně popisuje uběhlý týden, který se celý nesl ve znamení zajímavých a někdy i doslova překvapivých přednášek od neméně zajímavých autorů důležitých projektů.
Michal Bukovský
27. 6. 2013
Počet nových komentářů
34
Doba čtení:
17 minut
1
–
30
/
91
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
Následující strana
Poslední strana
Zprávičky
Apple představil 24palcový iMac s ARM procesorem M1
Apple pokračuje v přechodu na vlastní ARMy. Společnost nyní představila (nejen) nové iMacy, které pohání jejich 5nm ARM SoC M1. K dispozici je…
0:00
VESA dementuje existenci certifikace DisplayHDR 2000
Video Electronics Standards Association (VESA) vydala tiskovou zprávu, ve které potvrzuje, že domnělá certifikace DisplayHDR 2000 u některých…
Včera
Konference LibreOffice 2021 proběhne v září online
Vzhledem k nejisté pandemické situaci bylo rozhodnuto, že LibreOffice konference 2021 se bude opět konat online. Zatím je stanoveno datum…
Včera
Další zprávičky
Napište zprávičku
Práce
Kurzy
Angular Developer (New Current Account) možný full REMOTE
Prodejní a technický poradce
Správce informačních technologií – odd. uživatelské podpory
IDT Marketing Technology Specialist
Design System Architekt pro Seduo.cz
Backend vývojář / Vedoucí vývojového týmu
Další nabídky práce »
Microsoft Teams 1: spolupracujte online pomocí chatu
Excel - expresní úvod
Přesvědčte a dohodněte se!
Tři pilíře úspěšné prezentace
Vše, co jste kdy chtěli vědět o anglických časech I
Leadership I: Jak být sám sobě lídrem
Další kurzy a školení »
Práce
Kurzy
Prodejní a technický poradce
Správce informačních technologií – odd. uživatelské podpory
IDT Marketing Technology Specialist
Kolega ajťák a správce nástrojů pro vývojáře?
+++ Java Developer - Spring+web / home-office +++
Backend vývojář / Vedoucí vývojového týmu
Další nabídky práce »
Textové funkce v Excelu
Microsoft Teams 1: spolupracujte online pomocí chatu
Microsoft Planner: Projekty v pohodě
Excel - expresní úvod
Přesvědčte a dohodněte se!
Vše, co jste kdy chtěli vědět o anglických časech I
Další kurzy a školení »
Internet Info
Lupa
Měšec
Podnikatel
BusinessCenter
Root
Vitalia
Slunečnice
Stahuj
SW
Tuesday
Navrcholu
Sherpas