Jednou za dva roky potrebuji upravit /etc/fstab, bo neco podobneho, kdo si ma pamatovat jaka sequence je potreba, aby se ve vi dalo vubec neco napsat, jak se z toho leze pryc, jake esc/shift/w ci q to ulozi nebo jakpak se ve v tom prez shift/ctrl/buchvico kopiruji radky....
Prvni prikaz po instalaci debianu/ubuntu vzdy apt-get install mc, poladit konfiguraci a jedeeem, jako za staryho dobryho NC v DOSu :)
A pro blby je temer komplet napoveda napsana dole :)
Moje řeč. V mc se dají klidně psát programy s velikostí zdrojového kódu desítek KB, do 100 KB celkem v pohodě. Když se mi občas nějakým nedopatřením spustí vim, musím ho odstřelit killem, protože ty správné šamanské tance pro jeho ovládání a ukončení neznám, resp. jsem zatím vždycky zapomněl. Takže kdo chce psát megacosi, ať si najde editor jiný, ale pro malé programy je mcedit dobrý.
Predpokladam ze jste take priznivce vareni podle podle Babicy, ze ano?
A nejradsi mam spagety s kecupem. To vememe spagety, samozrejme ty nejlevnejsi, ne tom vubec nezalezi, at moc neutracime, pak je uvarime, radsi aspon pul hodiny, aby nebyly tvrdy. Kdybyste nemeli spagety, tak tam dejte kolinka, a kdybyste nemeli kolinka, tak tam dejte brambory. Pak na ne vylejeme kecup. Ja pouzivam kecup v akci z lidlu, ten je jenom za 8,50 a detem moc chutna. Nebo kdyz nemate kecup, tak tam nalejte treba hortici. A abysme to meli fakt extra, tak to este posypeme nastrouhanym eidamem. Kdyz nemame eidam, tak tam dame nivu nebo hermelin, a kdyz nemame ani to, tak tam dame treba syrecky. Je to moc dobry, v klidu se s tim nakrmim skolni jidelnu velikosti desitek az stovek deti celkem v pohode. A kdyz se mi nejakym nedopatrenim do kuchyne dostane parmazan, musim ho vyhodit, protoze se tak nejak divne droli a smrdi uplne jinak nez eidam, takze je asi zkazenej. Ja neznam ty spravny samansky tance pro jeho pouziti, takze kdo chce delat nejaky mega michelinsky speciality, at si teda najde nejakej jinej recept, ale pro nase deti je tohle dobry.
Jinak trochu vazneji: pokud pisete o "projektech" do 100kb zdrojaku, tak verte, ze naprosta vetsina projektu, na kterych se pracuje za penize, ma velikost mnohonasobne, mnohonasobne vetsi. Pri projektu, na kterem pracuji desitky lidi po mnoho let, obsahuje tisice souboru velikosti radove stovek megabytu, je proste pouzivani neceho takoveho jako je "mcedit" naprosto zoufale.
A nejde o to, ze bych se chtel vytahovat: "ja jsem velky programator, protoze delam na velkem projektu!!", ale o to, ze kvalita nastroju se u vetsiho projektu pozna mnohem snaze, nez u maleho. U toho maleho je velice pravdepodobne, ze i velice nedostatecny, nebo dokonce spatny nastroj udela co potrebujete a Vy budete mit dojem ze to znamena, ze je stejne dobry jako ty "profesionalni".
A neplati to vubec jenom o programovani! Napr. pokud si budu chtit v byte namontovat jednou za rok policku, muzu to klidne delat s vrtackou za 750,-Kc a nebudu s tim mit vetsi problem. Nicmene jakmile s tou samou vrtackou budu chtit podnikat a tech policek za den namontuji 20, a k tomu jeste celou kuchynskou linku, tak mi nejspis vrtacka po 2 hodinach zacne vrtat nejak hure a po dalsi hodine shori. Protoze to neni profesionalni nastroj. Je urcena k tomu aby si s tim nekdo doma 1x za rok pridelal policku.
Stejne tak neni mcedit profesionalni nastroj. A prestoze je dejme tomu ok, aby ho nekdo obcas pouzil na editovani nejakeho konfiguraku, nebo s nim napsal jednu kratkou semestralni praci na 1000 radek kodu, tak jakmile v tom budete chtit pracovat profesionalne, tak zjistite, ze je to stale tezsi, a tezsi, a driv nebo pozdeji budete muset prejit na neco jineho. A tady je ten zasadni rozdil oproti profi vrtacce - bezne kvalitni vyvojove nastroje je mozne poridit za stejnou cenu jako mcedit, tj, zadarmo. A tak zatimco ja si domu nebudu kupovat profi vrtacku za 20 000,- Kc, tak neni duvod abych i na "domaci" projekty nepouzil nejaky lepsi vyvojovy nastroj.
Teda Vás to nakrklo - myslím si, že autor psal jak používá mcedit on, jak se dá případně použít. Nic víc, nic míň - a Vy jste vystartoval jak čertík. Shodou okolností jsem člověk, kterému mc, a mcedit báječně vyhovuje - na hacking - a rád tu řeknu, že mcedit, a mc je super kombinace - rychlá, funkční a spolehlivá. Že neumí dalších 1000 fíčur emacsu nebo vimu - stejně tyto fíčury pro svou práci používám tak málo často, že je stihnu pokaždé zapomenout. mcedit se používá intuitivně, a pokud každý den nenapíšete stovky řádků, ale spíš desítky tak nevidím žádný velký rozdíl. Velký dokument v TeXu budu psát v emacsu, ale pro malé a časté úpravy je mcedit stejně dobrý jako cokoliv jiného.
Jsem rád, že jste upozornil na to, jaká prasata dnes programují a že program, který se dá napsat do 100kB klidně zmastí stokrát větší, protože namísto opravdového programování skládají puzzle z tun frejmworků, kterým ani nerozumí.
Teď jsem se podíval na zdrojáky svého programu na kompletní provoz zdravotnického zařízení, ve kterém je snad vše, co tam může být včetně komunikace s pojišťovnami a celé to má dohromady 970kB..
Tak jako asi bych netvrdil, že mcedit není "profesionální nástroj", ale spíš bych tvrdil, že to není nástroj pro profesionální programování s tím, že editace konfiguráků a bashových scriptů na serveru není profesionální programování, ale spíš profesionální konfigurace (pokud je tedy prováděna profesionálem)