Celkově moc hezký seriál. Jen škoda, že nedošlo na lokalizaci. Příklady typu puts("Hello World!"); se většinou dají snadno vygooglovat, ale s příklady puts("Příliš žluťoučký kůň!"); to bývá horší. Třeba při psaní přímo v X je docela náročné, aby po zmáčknutí háčku a t dostal program ť (kdo nevěří, ať vyzkouší grafický Links).
"Jednotlivé programy by neměly zapadnout do celého grafického uživatelského prostředí jen vzhledově, ale i funkčně."
Tohle bych formuloval mnohem opatrněji. Zapadnutí do prostředí je užitečné jen do určité míry. Jednak při moc velké integraci hrozí příliš velká závislisost na prostředí (třeba program běhá jen pod KDE 3.1.4). A pak se často prostředí chová úplně stupidně a je lepší, když program řeší věc sám. Třeba e-mailový klient by nikdy neměl nechat systém defaultním způsobem otevřít přílohu mailu (viz MS Outlook viry) a totéž platí i pro www prohlížeč. (Zrovna teď mi Konqueror bez ptaní otevřel zip archiv pomocí nějaké KDE aplikace, takže jsem ho ani nebyl schopný dostat na disk.)
Podobne bych formuloval opatrne i ono
"(...) uživatelé mají zažitý určitý způsob ovládání grafického prostředí, v němž pracují, a jsou zvyklí na standardní vzhled a rozmístění jednotlivých ovládacích prvků GUI. Samozřejmě existují situace, kdy je vhodné některé pravidlo porušit. Ale programátor by pro to měl mít dostatečně dobrý důvod. Takovým důvodem není, že se mu alternativní vzhled GUI prostě zdá lepší."
Nestandardnost ovladani muze prinest vetsi vykonnost a mimo jine posouva vyvoj dopredu. Kde bychom byli, kdyby se programator drzel jen zvyku uzivatelu? Nicmene asi je vhodne, aby kazde GUI umoznovalo pouzivat program take standardnim, zazitym zpusobem.