Hlavní navigace

První setkání v Ústí nad Labem

15. 11. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Lokální akce mají své velké kouzlo a myslím, že i ohromný potenciál. Noví uživatelé potkají zkušené borce ze svého okolí, ti zkušenější se poznají a často se tím nastartuje místní komunitní život. Zúčastnil jsem se prvního Linux meetingu v Ústí nad Labem.

O Linux Meetingu v Ústí nad Labem jsem se dozvěděl přímo z mailu jeho hlavního organizátora Ondřeje Suchého, kterého možná znáte jako zakladatele serveru Underground.cz, na jehož obnovený provoz se můžeme brzy těšit.

Největším překvapením z Ondřejova mailu pro mě byl termín konání akce, protože obvykle se podobná setkání nastavují spíše na víkend. Páteční termín mě proto zaskočil a měl jsem docela strach, jestli vůbec někdo přijde. Byl jsem ale ujištěn, že s termínem problém nebude. Kromě mediální záštity nad akcí mi byla také nabídnuta možnost přímo v Ústí přednášet. Přijal jsem.

Asi týden předem jsem dostal další instrukce a informaci o tom, že všechna místa, na která bylo možno se registrovat, jsou již obsazena, takže bude plno. O to víc jsem se na akci těšil. Program vypadal velmi zajímavě a už na něm svítil i můj blok.

Meeting Ústí 2005 - 1

Do krajského města Ústí nad Labem jsem dorazil asi hodinu před zahájením první přednášky. Bez mučení se přiznám, že jsem zdejší končiny navštívil poprvé, ale podle přiložené mapy jsem celkem s jistotou zamířil přes Labe k místní Obchodní akademii. Po cestě jsem si ještě stihl prohlédnout město a dát si rychlé ranní kafe.

Asi v 8:30 jsem dorazil před zmíněnou Obchodní akademii a podle šipek jsem pak neomylně dorazil až do sálu, kde zatím organizátoři připravovali techniku a vše potřebné k nadcházejícímu dni. U vchodu jsem byl pozdraven a dostal jsem tašku s materiály, propiskou, programem, poznámkovým blokem a anketním lístkem. Sál byl zatím prázdný, takže jsem si jej mohl v klidu prohlédnout.

Nově vypadající přednášková místnost nabízí prostor pro necelou stovku posluchačů, audio techniku a také tolik potřebný datový projektor. Jedinou chybou, kterou jsem zde objevil, byla absence elektrických přípojek mezi sedadly. Nebylo tedy kam připojit notebook.

Těsně před devátou hodinou se dovnitř nahrnulo docela velké množství lidí, kteři téměř do posledního místa zaplnili všechna sedadla v místnosti. Přesně v devět začala první přednáška. Den byl vtipně rozdělen na dopolední blok pro začátečníky a odpolední pro pokročilé uživatele.

Ondřej Suchý: Představení Linuxu a open source

Hned první přednášky se chopil hlavní organizátor akce a představil posluchačům operační systém GNU/Linux. Byla popsána jeho historie, vlastnosti, filosofie svobodného software a open source a vůbec vše potřebné pro naprostého začátečníka, kterých bylo jistě v sále dostatek, vzhledem k tomu, že mnoho lidí bylo ještě pod hranicí 18 let.

Meeting Ústí 2005 - 2

Už během první přednášky mě mile překvapilo zastoupení dívek v sále. Mladé slečny se obvykle o svobodný software moc nezajímají. Každopádně otázka jedné slečny „A dá se to provozovat na VéeNCéčku?” dostala podle pozdějších ohlasů úplně všechny.

Michal Čáp: AmigoNet a open source

Vzhledem k zaměření první poloviny dne na začátečníky přišla vhod i tato přednáška, která popsala ústeckou polokomunitní síť AmigoNet. Ta je z velké části postavená na technologii WiFi a nabízí velmi zajímavou možnost připojení k Internetu.

Bohužel mi tahle přednáška přišla až moc agitátorská, ale jak jsem byl později ujištěn, skutečně jsou provozovatelé AmigoNetu velkými nadšenci, kteří ke své síti přistupují velmi velkoryse, a přestože se jedná o komerční projekt, vykazuje velmi výrazné komunitní rysy.

Jakub Suchý: Webový server na systému Linux

Tato přednáška se měla původně jmenovat „Webový server za 30 minut” a Jakub měl v plánu skutečně nainstalovat a rozjet webserver v tomto limitu, ale nakonec se přiklonil k tradičnímu pojetí a vysvětlil, co je pro provoz webserveru potřeba, jak se to celé instaluje, konfiguruje a co to vlastně umí.

Meeting Ústí 2005 - 3

Vše bylo popsáno na nejpoužívanějším webserveru světa Apache. Pro začátečníka se jednalo o možná až příliš technickou přednášku. Nepochybně to ale mohlo někoho inspirovat a i začátečník mohl vidět, že webserver není nic strašného ani magického.

Jaroslav Vorlíček: Praktická ukázka bezpečnostních tes­tů

Přednáška, která byla pro běžného začátečníka jistě velmi atraktivní. Bezpečnost je dnes velmi často skloňovaným tématem. Viděli jsme ukázku práce s programem John the Ripper a také byl prakticky předveden odposlech hesla při přihlašování k mailu.

Meeting Ústí 2005 - 5

Tato část byla velmi zajímavá hlavně proto, že bylo jasně vidět, že odposlech nechráněného spojení je velmi jednoduchý a zjistit hesla není vůbec složité.

Pauza na oběd

Zahnat hlad jsme vyrazili do blízké restaurace Praha, kde bylo k dispozici slušné polední menu. Bylo docela klíčové zvládnout návrat dostatečně včas, protože přednáška bez přednášejícího by asi nebyla nic moc.

Před třináctou hodinou se v sále nacházelo asi deset lidí, což mě na první pohled docela vyděsilo, ale naštěstí pořád někdo přicházel. Odložili jsme proto start asi o deset minut. V tu dobu bylo uvnitř asi 30 posluchačů.

Petr Krčmář: Úloha internetových médií ve světě open source

Při plánování setkání vlastně nebylo úplně jasné, jak bude tato část vypadat. Nejdřív to měla být přednáška, ale v programu se objevila informace o besedě. Nakonec jsem se rozhodl, že to bude přednáška i beseda. Moje úvodní řeč zabrala asi 20 minut, ve kterých jsem shrnul úlohu specializovaných médií na rozvoj open source. Pak začala velmi živá diskuse, která mě velmi mile překvapila. Padly otázky na Root.cz i na mou osobu.

Meeting Ústí 2005 - 4

Obvykle jsou podobné debaty docela krátké, ale v tomto případě jsme zaplnili skutečně celých 40 minut živou diskusí. Jsem opravdu rád, že se beseda takto vydařila. Pravděpodobně byli v sále aktivní posluchači, protože dotazy zaznívaly po každé přednášce.

Ondřej Suchý: Fedora Core a Red Hat Enterprise Linux

Přednáška především o distribuci Red Hat Enterprise Linux, která je sice komerčním, ale zato velmi vyspělým operačním systémem pro enterprise nasazení. Byly popsány vlastnosti, výhody, ale i nevýhody tohoto řešení.

Pro úplnost byla zmíněna i sesterská distribuce Fedora Core, kterou vyvíjí komunita s podporou samotné společnosti Red Hat. Je vidět, že Ondřej má s RHEL velmi rozsáhlé zkušenosti.

Jaroslav Vorlíček: Monitoring síťové infrastruktury

Během poslední přednášky byl představen monitorovací systém Zabbix, který umožňuje velmi efektivně a komplexně sledovat stav konkrétních strojů. Je možné sledovat dostupnost, zatížení, místo na disku a další parametry, které jsou ukládány na server.

Ten vám pak může nabízet detailní přehledy historie různých událostí, případně zasílat upozornění na předem nadefinované události, takže pak jednoduše zjistíte, že dochází místo na disku nebo že je server nedostupný. Zabbix vypadá jako velmi šikovný nástroj, rozhodně doporučuji jej alespoň vyzkoušet.

Volný program a společenské setkání

Během volného programu probíhala neorganizovaná diskuse mezi jednotlivými účastníky a radilo se s konkrétními problémy. Společenské setkání, které pak následovalo, probíhalo už v blížkém restauračním zařízení, kde se sešlo asi deset lidí. To ovšem nijak nenabouralo příjemnou atmosféru, která se sem přenesla z předchozího dne.

CS24_early

Závěrečné shrnutí

Linux Meeting 2005 Ústí nad Labem byl prvním ročníkem, ale podle odezvy organizátorů určitě stojí za to organizovat další ročníky, protože zájem o ně bezpochyby je.

Z mého pohledu se jednalo o první akci, kde se jelo skutečně na čas bez jakéhokoliv skuzu, který je pro přednášky naprosto typický. Velmi přátelská atmosféra akce možná také pomohla zaujmout nové zájemce o Linux. Už se těším na další ročník.

Navštěvujete lokální akce podobného charakteru?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.