mám možná šílený dotaz, ale... je hezké, že Amazon skonvertuje, ale bez netu to asi nejde, nebo jo? To by nebylo špatný, mít softvér na změnu formátu, něco jako alien v Linuxu na změnu DEB na RPM.
A ještě jeden šílenej dotaz, hezky offtopic... je možné nějak mimo PC zosynchronizovat 2 čtečky? Prohazovat knížky pŕes kabel? To by bylo docela fajn. Potkají se kámoši ve vlaku, hodí se kabel a každý dostane nové knížky od kámoše :)
>>To by nebylo špatný, mít softvér na změnu formátu,
>>něco jako alien v Linuxu na změnu DEB na RPM.
Jaky mas problem s Calibre?
>>je možné nějak mimo PC zosynchronizovat 2 čtečky?
To je imho, blbost. Obe ctecky by musely umet USB On-The-Go a mit prislusny software.
Taky nemám Calibre rád, ale součástí programu je i řádková utilita pro konverzi knih a ta mi velmi vyhovuje.
K druhé části: Protože kniha přijede zabalená ve formátu .azw, který je za DRM. Takže tudy cesta ke konverzi nevede.
Mate pravdu, ta radkova utilita je vyjimka, taky ji hodne pouzivam.
Chcete rict, ze ulozenim na cloud amazonu mi ke knize amazon prilepi drm? To je nejaky divny, ne? Ja teda nemam ani jednu knihu s drm a dost by mi to vadilo. Samozrejme, ze pokud uz nekdo ma knihy s drm, tak by mu tenhle postup byl k nicemu, ale jsem presvedceny, ze puvodni tazatal nespada do teto skupiny ;-)
Ad konverze: Amazon pořád dělá i 3G variantu, takže pokud nemáš wifi, můžeš si připlatit... (nezapomeň, že to je cílené na trh v USA, ne v nějaké prťavé chudé ČR).
Ad synchronizace: To by bylo proti zájmům Amazonu. Amazon chce, aby sis pokud možno všechno koupil jen u nich, mít možnost si to tak snadno zkopírovat od jiného uživatele by ho připravovalo o zisky. A když už by se to dělalo, tak bych to viděl spíš na NFC, kabel je nepraktický.
Ad sync: Samo ze jde - calibre ... ;D (mineno samo tak, ze na obou budou stejne knihy, "rozectenost" to asi nezvladne). Predpokladam, ze to asi nebude fungovat s knizkama koupenyma na amazonu.
Ad konverze - tady bych si dovolil podotknout, ze sme s kolegou testili ... a presto ze konvertovana knizka byla vpohode citelna (pc + pocketbook), kindl ji odmital otevrit/zkonvertovat ... slo o knizku v azbuce. Nazev se kupodivu zobrazil - v te azbuce - takze font to zjevne ma.
Jinak bezne se u e-booku udava, kolik otoceni stranek vydrzi ... 60*1/2 hodiny mi neprijde jako nic moc, to je 30 hodin, to zvladne i muj mobil s aktivnim displayem vic. Pokud nekdo opravdu cte, tak vpohode 2 hodky denne => na tu dovolenou je to tak tak natesno. S trochu opotrebovanu baterkou to uz na dovolenou stacit nebude.
Drtivá většina lidí čte černé písmo na bílém podkladu. Hlavní devízou čteček je právě to, že se jejich displeje chovají stejně, jako klasický papír. Při čtení na LCD má pro někoho smysl si barvy invertovat, aby podsvícení tolik neoslňovalo. Na e-papíře to ale smysl nemá a čtečky to ani pokud vím neumožňují nastavit.
Asi stejně tolik, kolik lidí čte papírové knížky s černým textem na bílém pozadí. Možná to bude tím, že jak na papíru, tak ve čtečce je tato kombinace čitelnější a příjemnější pro oči.
BTW: Něco jiného je displej počítače, tam u vimu taky používám darkblue téma. Ale na počítači čte jen masochista.
Já mám ke Kindle 3 originální obal s lampičkou (viz náš starší článek) a svítím si nejen v noci. Často jsou světelné podmínky špatné, nedostačující nebo nestabilní. Třeba ve vlaku, když se krajina rychle mění, projíždíte lesy a sluníčko vám tak akorát bliká skrz stromy do okna. Takže rozhodně se vyplatí mít nějaké světlo, ostatně jako u papírové knížky. Jestli ale má být externí nebo interní je už na posouzení každého soudruha.
Mam taky Kindle 3 s origo obalem a lampickou ale musim rici ze Kidnle PW ma to podsviceni lepe udelane a pri pouziti origo obalu se i vypina/zapina zavrenim/otevrenim obalu - doporucuji.
Spise jsem se chtel zeptat, zda i Vam pri silnem podsviceni na spodni strane stranky jako by vznikaji cerne smouhy (mozna lepe receno nedosvicena cast). Doufam ze to neni vada kusu. Jinak oprasim znalost Nemciny a pujdu reklamovat.
Podsvietenie využívam aj keď čítam nie potme. Je to veľmi praktické pri čo len trochu horších svetelných podmienkach. Keďže to má 24 úrovní, tak samozrejme to nedávam naplno, ale dajme tomu v izbe s vypnutým svetlom to dám zhruna na pätinu či štvrtinu, čitateľnosť sa prudko zvýši a človek pritom vôbec neregistruje, že je podsvietenie zapnuté ...
Zajímalo by mě to, pokud by se na to dalo nějak čmárat kapacitním stylusem. Zatím jsem našel akorát http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=195050 . Je pro to nějaká aplikace?
Zrovna snížení kapacity a odstranění podpory přehrávání zvukových souborů mě u nového Kindle nepříjemně překvapilo. Nemusím sice poslouchat na čtečce hudbu, ale audioknihy jsou před spaním docela příjemná věc a také mám doma spoustu jazykových učebnic s nahrávkami a pro ty mi to přišlo ideální. Bohužel jsem si toho všiml až po objednání, jinak bych se asi podíval po starším modelu.
Ja prave narazel na toho Gustu. Osobne mam PocketBook, takze 32 GB karta zajistuje mista habakuk. Presto si hudbu poustim z jineho zdroje (PC) nebo vubec (ve vlaku, apod. si hudbu nepoustim). Jinak muj Gusta nema rad pousteni hudby z mobilu, protoze mobil chce mit nabity co nejdele, zatimco mp3 prehravac muze klidne chcipnout, o ten az tak nejde.
Hezký den všem, uvažuji nad koupí e-ink čtečky ("tabletovou", nebo přímo tablet nechci). Chci se zeptat, dá se do Kindlu normálně nahrát kniha v ePUB, nebo ne? Jelikož jich mám 1.4 GB, tak je to pro mě zásadní funkcionalita. Pokud ne, existuje nějaká solidní alternativa za slušnou cenu. Líbila se mi eWooky (dizajn), ale četl jsem na ní samé stížnosti. Předem děkuji za radu, ideálně doplněnou vlastní zkušeností. Také bych byl rád, kdyby měla WIFI (nebo 3G) a mohla fungovat i jako MP3, obojí ale není podmínkou, jen výhodou.
Ne, Kindle přímo ePub neumí. Ale jelikož to jsou s Mobi velmi podobné formáty, je triviální je konvertovat mezi sebou.
Alternativ je dost, některé najdeš ve stejném seriálu jako je tento článek: Čtečky elektronických knih.
Zrovna Wooky bych rozhodně nedoporučil, viz ten článek. Všechny ostatní jsou docela dobře použitelné. Osobně se mi kromě Kindle ještě hodně líbily: eReading Start (i když někteří si na něj stěžují taky) a pak Bookeen Odyssey. Mám teď doma svítící verzi Bookeen Odyssey, takže bude další recenze.
Aha, to jsem ani nevěděl, po češtině jsem nikdy moc nepátral. Každopádne výhoda DuoKanu je právě ta, že nepřemazává původní firmware, ale pouze nainstaluje zavaděč, přes který si pak můžete při restartu zařízení zvolit, zda chcete originální systém nebo Duokan. U starších verzí Kindlu, šel Duokan dokonce pustit z originálního systému pouze klávesovou zkratkou.
To je trošku zmatení pojmů.
Duokan není alternativní firmware (tj. celý operační system), ale alternativa Kindle frameworku, což je javovská aplikace, která s uživatelem komunikuje.
Prostě jen GUI aplikace.
Mnohem lepší než čínský Duokan (jehož autoři si zjevně s GPL hlavu nelámou) je KindlePDFViewer, který, navzdory svému jménu, zvládá i spoustu dalších formátů: DjVu, XPS, CBZ, FB2, TXT, HTML, RTF, CHM, EPUB, DOC, MOBI a ZIP.
Umí PDF reflow, a to dokonce i u bitmapových PDF !
Bohužel zatím je jen pro Kindle Keyboard, ale pracuje se i na verzích pro Kindle Touch a Paperwhite.
Pro Duokan existuje čeština. Alespoň pro K4 non touch.
http://duokan-cz.blogspot.cz/
Ano, těch verzí pro starší Kindly bylo dokonce víc, ale nejedná se o nic oficiálního a pokud se bavíme o Paperwhite, tak pokud vím zatím není ani žádná fanouškovskovská verze. Každopádně by ale nebyl problém češtinu dodělat - Duokan je na to připravený a jde "pouze" o nějakých 1200 frází (z nichž samozřejmě velká část by šla použít ze starších verzí).
Pocketbook (trebas 622 touch) - drazsi nez zakladni kindl +- stejna cena jako dotykovy, funkcne radove (opravdu radove) jinde. Umi prakticky libovolny format (netreba nic konvertovat), slusnej support jak od vyrobce tak komunitni (v principu je v tom tux, takze se stim da delat cokoli co system a vykon umozni).
Jop, je to multilanguage, cestinu to umi v zakladu, a nevim o jiny ctecte, ktera by umela user profily (jednoduse kdyz se deli o ctecku vic lidi, kazdej ma svoje rozecteny knizky - vcetne toho, ze muzou cist totez a ctecka vi, kde kdo z nich skoncil)
eWooky je snad to nejhorsi co se vubec da koupit.
Pokud hledáte alternativu ke Kindle Paperwhite doporučuji pouvažovat o Kobo Glo. Také má nadsvícení displeje, které ale narozdíl od Kindlu jde hardwarovým tlačítkem jednoduše vypnout, stejný displej jako u Paperwite, podporuje ePUB a spoustu dalších formátů, má slot na paměťové karty a je o něco levnější než Kindle.
U nás ze dá koupit třeba na Alze.
Na youtube se dá najít spousta videorecenzí nebo srovnání třeba s Paperwhite. Dokonce se můžete podívat na srovnání nasvícení.
Pokud preferujete psanou recenzi, tak anglických je na netu dost, třeba tady nebo tady. Českou jsem zatím nenašel.
Zdravím,
už dlouhou dobu se rozhlížím po čtečkách, ale zatím mi žádná nevyhovovala. Takže sonduji, jestli se mezitím nějaká taková neobjevila. Od ideální elektronické čtečky knih bych očekával:
1) žádné DRM, žádné ukládání do cloudu. Nejlíp, aby firmware čtečky byl opensource a hardware zdokumentovaný.
2) zobrazování pomocí e-ink, dlouhá výdrž baterií (řádově nejméně několik měsíců).
3) konektivita pomocí WiFi, Ethernetu, může být i USB. Dostatečná kapacita interní FLASH, resp. možnost připojení paměťové karty.
4) podpora synchronizace souborů pomocí rsync+ssh, čtečka by měla fungovat jako server.
5) podpora formátů Djvu a PDF a běžných formátů elektronických knih.
1) Žádná nemá open-source firmware. Existují ale různé alternativní systémy, které být open-source můžou. Ovšem DRM je volba vydavatelů, ne čtenářů. Takže Kindle sice umí otevřít knížky s Amazon DRM a třeba eReading Start umí Adobe DRM, ale je možné to normálně ignorovat a pokud si takovou knížku nekoupíš, nezajímá tě to.
2) To mají všechny už testované čtečky a mnoho dalších.
3) Ethernet nemá žádná čtečka, Wi-Fi má mnoho čteček, paměťovou kartu taky
4) Ve standardním firmware žádná.
5) Taky poměrně často.
Z mnou testovaných mi do toho nelépe zapadá eReading Start, ale nemá Ethernet, umí DRM (což ale je spíš výhoda) a neumí určitě SSH.
1) to bych tak uplne netvrdil ... prave trebas pocketbooky pouzivaji minimalne z casti opensource SW. Jak moc jsou/nejsou dostupne zdroje/dokumentace jest otazkou (to sem nezkoumal) - jop, DRM umi, registrovat ji lze, ale netreba (krom nejakeho bonusu na nakup knih tim clovek o nic neprijde - narozdil od kindle, ktery bez registrace zustava ocesan o nejakou tu funkcionalitu)
2) cokoli co lze nazvat cteckou, to je fakt ... ;D
3) dovedu si predstavit, ze by nekdo po uprave firmare rozchodil nejaky ten USB dongle, otazka spis zni - kcemu to ...
4) pokud sem dobre zahlid, prave pro pocketbooky existuji navody jak zprovoznit ssh, rsync by pak asi nebyl problem - zatim sem nezkoumal nijak bliz.
5) celkem bezne, ale IMO do ctecky formaty naprosto nevhodne ...
Ad 4) Zrovinka dnes jsem se zaregistroval na http://www.kindlefeeder.com/. Vložil jsem si tam tři zdroje, dvakrát RSS a jeden Atom. Uvidím, jak to bude fungovat, v neplacené verzi není možné definovat čas synchronizace, takže zatím nevím, do jaké míry je to použitelné.
Taková ideální čtečka od výrobce pokud vím neexistuje, pokud ale připustíte instalaci neoriginálních rozšíření, situace už je mnohem lepší:
1) Firmware všech Kindlů je opensource - je to Linux. Bohužel samotná GUI aplikace opensource není, nicméně je to Java a tak je dekompilovatelná, i když se Amazon aktivně snaží obfuskovat. Neoficiální rozšíření, až na výjimky tipu Duokan, opensource jsou. Hardware je celkem dobře popsán, na Internetu je i spousta videí s rozborkou Kindlů všech modelů.
2) To splňují všechny Kindly.
3) Tady je asi nejvhodnější Kindle Keyboard a Kindle Touch. Oba mají velikost uživatelské paměti 4 GB. Wi-fi mají všechny Kindly kromě Kindle DX, ethernet (RJ45) žádný. 3G varianty KK, KT a KPW mají 3G/Edge/GPRS připojení, KK má zadarmo přístup kamkoli (a taky možnost tetheringu). Čtečku karet měl kdysi dávno pouze Kindle 1.
4) To zvládnou s rozšířením USBNetwork všechny Kindly, ať už přes Wi-Fi nebo přes USB kabel.
5) Tyto formáty zvládne KK s pomocí KindlePDFVieweru, ostatní Kindly s pomocí Duokanu.
Z toho vyplývá, že čtečkou, která se asi nejvíc blíží tvé ideální čtečce je Kindle Keyboard.
Dobrý den, mohl by jste mi poradit jak používat kindlepdfviewer? Snad se mi ho podařilo nainstalovat, po zmáčknutí kláves SHIFE-P-D se mi spustí prostředí prohlížeče, ale nevím jak mám dostat PDF do toho programu. Vidím prostředí prohlížeče-nahoře je napsáno Invalid Capture index a dále složky: Settings, bin, dev std...Tyto složky nejsou vidět v PC.
Děkuji
Taková čtečka (asi?) neexistuje, ale podobně a velmi slibně vypadá PocketBook InkPad - http://ebookexpert.cz/pocketbook-inkpad-840-ebook-ctecka-s-8-displejem/
Je tu někdo, kdo má zkušenosti se čtečkou Nook Simple Touch? nejlépe s provedeným rootem.
Zvažuji koupi této čtečky s tím, že bych provedl root a měl k dispozici Android a tím pádem dost možností navíc, jako čtení poznámek z Evernote, čtení vybraných článků z internetu třeba pomocí aplikace Pocket, kontrolu e-mailů, G+ apod. Případně i nenáročné prohlížení internetu. Ale nevím, jak hodně by to bylo použitelné a co na to výdrž baterie.
NST mam, bohuzel jeste nez udelali verzi s podsvicenim, tu bych ted mozna radeji, ale jinak jsem velmi spokojen. na xda developers je mala ale relativne dobra komunita takze samozrejme funguje root, Android Market, jsou patche na usb host (treba pro klavesnici nebo audio dongle), multi touch a dokonce je zvlastni cernobily mod (=dve barvy) ktery nema ghosting a funguje s nim plynule scrolling, zooming nebo i video.
trochu nevyhoda je android 2.1 (je stary, neco uz fakt potrebuje 2.2 a vyse), ale jinak to docela jde, i kdyz nektere aplikace obcas padaji. krome vestavene ctecky pozivam fbreader, coolreader, adobe reader (ten obcas pada) hry typu sachy, sudoku, reversi, slovniky, z browseru nejde idealne ani jeden ale taky se da (a clovek si pohraje se styly aby to pak jeste slo i precist, neverili byste kolik webu pouziva nekontrastni pozadi a barvu fontu :-)
pokud vam nevadi se ve vecech vrtat doporucuju vsechny Nooky, sam mam simple touch, nook color (s CM 7.2) a i novy HD+ s CM10 (ten ma naprosto bozi fullhd displej!!), skvely pomer vykon cena a vsechny maji microSD slot (a umi z neho bootovat)
Díky za informace. Nevadí se mi ve věcech vrtat, naopak mě to baví. Na mém smartphonu s Windows Mobile používám vlastní ROM :-)
Spíš bych kdyžtak koupil verzi bez podsvícení. Nejsem si jistý, jestli bych to podsvícení tak nutně potřeboval, abych si za něj připlácel a ještě to musel objednávat z USA. Verze bez podsvícení vyjde při koupi v ČR podobně jako při objednání z USA. A na internetu jsem četl o různých problémech NST GL s tím, že ho museli reklamovat právě kvůli tomu podsvícení.
Kromě té aplikace Pocket by snad všem aplikacím co bych asi používal stačil Android 2.1 (nevím jak ty aplikace od Google, kde je u nich psané, že záleží na konrétním zařízení). K browserům: UC Browser jste nezkoušel? Má noční mód, tedy zobrazí weby s tmavým pozadím a se světlým fontem, což by možná snížilo problémy s tím nekontrastním pozadím a barvou fontu na webech, pokud by nevadila kombinace tmavé pozadí a světlé fonty.
Ty Nooky HD a HD+ vypadají skvěle, ale všechno bych to nevyužil. Takže buď čtečka nebo tablet a vzhledem k tomu, že mám smartphone, notebook a radši bych chtěl něco s e-ink displejem na čtení ebooků, skript ze školy v PDF, článků z netu, tak je podle mě lepší koupit čtečku (NST).
hmm, ten uc browser vypada schopne, funguje lip nez opera nebo dolphin, tohle pisu pres NST z UC browseru, night mode sice veci spis zhorsuje ale zato umi page down na klavesy (opera ne) a funguje v nem virtualni klavesnice - Androidi B&N klavesnice co je v NST ma problem v nekterych aplikacich, Enter klavesa neudela nic (Market - neodesle search, browsery - nejde odeslat URL) a i celkove je ten UC rychly a prehledny, diky za dobry tip, zatim vitez mezi browsery :-)
Co je to za blbost, zkoušel jste takhle opravdu někdy číst? Vždyť zoomování PDF a posouvání výřezu je naprosto nepohodlné, zdržující, flustrující. Normálnímu člověku z toho už po první straně jebne. Z 6" E-Ink čteček jedině čtečky s podporou PDF reflow a i ty se hodí jen na obyčejný text bez nějaké zvláštní sazby (ideálně beletrie).
Vlastním Kindle 3 a čítanie na ňom je príjemné. Displej je fajn, na to sa sťažovať nemôžem. Resp, len na to, že som už dva praskol, tak mi chlapci z Číny poslali za "mierny" poplatok nové. :)
Zistil som ale, že na technickú literatúru sa to nehodí. Neviem či je to veľkosťou displeja, zlým spracovaním PDF na Kindle alebo malým výkonom, ale som nútený si to čítať na tablete. To bol aj dôvod, prečo som tablet kupoval. Chcel som zariadenie na čítanie textu (knihy, web prípadne pošta) ale Kindle nebolo to pravé. Neviem či sa niečo zlepšilo na novších modeloch, lebo web browser bol pre mňa obrovské sklamanie. Čakal som, že sa za cca 3 roky sa z experimentálneho stavu dostane do niečoho použitelného.
Zaujali ma ale správy o novom farebnom e-ink displeji s označením "Triton 2". Tento rok sa má objaviť Ectacto JetBook 2 práve s týmto displejom a snád sa pridajú aj iný výrobcovia.
K kindlu, ktery jsem si stejne jako autor objednal v Nemecku, ale nenechal zaslat pres preposilace ale nechal dorucit na odberni misto Hermes (protoze jezdim casto do Drazdan, nejlepsi volba byla benzinka u Drazdan ktera ma otevreno kazdy den do 21:00) a tim padem jsem mel Kindla za ceny za kterou ji prodava Amazon.
Jelikoz jsem si ke Kindlovi PW objednal i originalni pouzdro, prisel jsem na to ze pokud zavru toto pouzdro, ktere je mimochodem skvele proti pouzdru k Kindle 3 reseno, tak se vypne i podsviceni Kindla. Funguje to podobne jako Ipad a jeho smartcover. Jeste jednou veci se Kindle PW od Ipad inspiroval.
Pouzdro ma na rohu magnet ktery drzi vrchni cast velice dobre, takze nevlaje.
Me osobne trosku vadi posunovani stranek na PW, chybi mi fyzicka tlacitka ktere mel Kindle 3. Preci jenom drzeni prstu v dedikovane 2/3 obrazovky neni pri delsim cteni uplne ergonomicke.
Ale jinak novy Kindle PW super, doporucuji
David
Měl jsem konenečně možnost o víkendu porovnat svůj Kindle 3 s kamarádovým novým Paperwhitem (ještě přes Shipito). Sice jsem porovnával dost narychlo, protože nebyl moc čas, ale musim říct, že na první pohled jsem byl dost zklamanej (dost jsem se těšil, že budu upgradovat).
Pokud je pod(nad)svícení úplně vypnutý (nebo prostě na minimu), barva pozadí je téměř stejná jako u Kindle 3 (což jsem se sakra nikde nedočet, proč to taky inzerovat, že) a skoro se mi zdálo (netvrdím to na 100%), že kontrast je o chlup horší (kvůli jemnějšímu rozlišení? těžko říct) než u Kindle 3. Když se zapne pod(nad)svícení, ano, díky barvě osvětlení pozadí začne chytat barvu do bíla, ale zas mi to přijde, že to tomu kontrastu nijak extra nepomáhá. Až bude víc času, porovnám to znovu a důkladnějc, ale musim říct, že zatím u mě docela zklamání a dilema, jestli opravdu upgradovat...
Jestli někdo dělal podobný porovnání, ať se klidně podělí o svůj názor, zajímá mě.
Vlastnim kindle 3 keyboard, a pozeram po niecom novsom, no po precitani mnohych zahranicnych recenzii som usudil asi takto:
- Ak podsvietenu citacku tak mam taketo poradie: Kobo Glo na druhom mieste Kindle PW a na tretom Nook Glow
- Ak nepodsvietenu tak urcite Pocketbook 622 alebo Kindle keyboard