Taky si myslím. Nevím, jak autor může cokoliv hodnotit, když asi není schopen proklikat pár záložek u dialogu "Burn". Celou dobu jsem tuhle recenzi docela bral jako objektivní z pohledu uživatele, ale tím K3b se u mě autor totálně shodil. Další díl asi už číst nebudu, protože je to zjevně ztráta času, škoda :(.
Domnivam se, ze autor tohoto clanku chce sam sebe zesmesnit. Pokud nema zajem ucit se nove veci a doufa, ze kdyz umi "ovladat" Windows, tak ze zvladne i Linux, tak to je celkem na omylu. Najit chyby a nenabidnout reseni, ci dokonce mystifikovat uzivatele (napr. ze v grafikem modu mplayeru nejedou titulky CP1250) umi kazdy, ale navest ho na spravnou kolej, to uz ne ...
Ja to berem nahodou ako super popis co linux v reale vlastne je ked nie si LINUX profi admin alebo linux guru. Toto je recenzia ktora mi da jasne vediet ako nie linuxak ze mystifikovany linux ktory nepada, je bezpecny a vsetko na nom ide je blbost. Inac by na nom robili vsetci a win by bol v srackach. Hlavne ze win nedokaze nic a linux vsetko. A nehovor mi ze to musis vediet nastavit a je to super. Pokial si vies nastavit aj winy tak je tiez super. :)
Trochu se probuďte. Vaše věta:"Pokial si vies nastavit aj winy tak je tiez super. :)" je pravdivá pouze v případě, že od win nechcete víc než Office, pár her, přehrávač videa a zvuku. V ostatních případech se jasně ukazuje síla linuxu.
Jěště mi řekněte že jste někdy instaloval do win Oracle příp. MSsql a věděl jste jak a bylo to bez problémů. A to není jen o tomhle.....
No pokud vim tak autor clanku nabidl reseni v podobe spusteni mplayeru z prikazove radky nebo konverze titulku. Neni problem pro zkusenejsiho uzivatele. Kdyz k tomu ale prijde nekdo, kdo to vidi poprve, nabyde dojmu, ze to proste nechodi.
Mimochodem si zdaleka nemyslim, ze autor ma pouze povrchni znalosti o linuxu. Uz jste nekdy videl BFU na linuxu pouzivat napriklad prikaz "mount -o remount rw" ?? Tot muj nazor.
--"No pokud vim tak autor clanku nabidl reseni v podobe spusteni mplayeru z prikazove radky nebo konverze titulku."--
Sice navrhl reseni, ale dle meho nazoru ne prilis komfortni. Co takhle doinstalovat fonty s podporou Win-1250, ktere jsou ke stazeni na strankach mplayeru? (http://www.mplayerhq.hu/)
No... Zacinam mit radost, ze jsem odmigroval k Gentoo... Sice je s nim prace jako na kostele, obzvlaste pro takovou lamu, jako jsem ja, ale zato bezi vzdycky cely tyden bez zaskobrtnuti (coz znamena, ze vydrzi dost, kdyz si tak zpetne prehravam, jake nechutnosti tady vyvadim...)
Ja jsem odmigroval ke Slackware. Ted mi tu bezi krasne vyladena verze 9.0. Mam ji v praci na serveru, mam ji doma. Vsechno splni bez problemu a jeste se mi nesekla. Jinak co se tyce te odezvy Mandrake. Ja sam mam Vannila jadro a nemuzu si na odezvu stezovat. Pravda ovsem je, ze napriklad me padal Mandrake 9.0 docela casto (hlavne pri spustenych Open Officech). Mozna by se mohli poucit a misto svych vselijak mozne preplacanych jader tam dat klasiku Vannila a bylo by vymalovano :)
suhlas! :) uz mam za sebou mozno patnastu instalaciu Gentoo, a da sa s tym krasne robit ;) a je to aj pre lamy. napriklad taky emerge -kuv phpmyadmin vsetko nainstaluje a nakonfiguruje a uz mozem ficat s phpmyadminom :)) a ked sa trosku viac vyznam, tak presne viem najst kde su ake konfiguracne subory... v inych distribuciach som s tym maval tazke problemy.. :))
Ja jsem nejdrive ze SuSE presel na Mandrake a posleze na Debian a nemuzu si stezovat, jadro jedine vanilla a jen to nejnutnejsi a chodi to jako vitr :) -- jen se nebat vlezt do konfiguraku, je to hracka, a je to mnohem rychlejsi nez to nekde vyklikavat morseovkou - klik - klak - klak -klak - klik - klik
A to jsem jeste pred 3 rokama delal jen na winech, a nemel potuchy o jinych OS :)
pro Johanku:
Johanko, ze jste se s tim XML trapila...!
skoda prace.
pro autora: je mi jasne ze nejste nijaky zvlastni odbornik, a beru to. ale kde berete tu odvahu vynaset soudy ze to a to ma byt tak a tak, a ze to nefunguje apod. vzdyt vy to vlastne vzhedem k vasi linuxove urovni proste nemuzete vedet...
nic proti tomu ze nevite, ale ztezujete svymi bludy cestu ostatnim. to je nefer.
PS: blikani ledek na klavesnici znamena, ze je kernel panic ("kernel panic").
PJ
kernel panic je v obecnosti hlaseni kernelu, ze v nektere z jeho casti neni neco v poradku. Ne vzdy nutne vede k zatuhnuti celeho systemu. Jinak si osobne myslim ze to co zde autor popisuje za problemy je mozna z velke casti zpusobeno spatnym HW, nebo spatnym ovladacem k tomuto HW. Osobne provozuji linux dele nez 6 let a za tu dobu jsem videl pady kernelu velmi sporadicky a vetsinou byly zpusobeny vadnym HW. Provozuji linux na nekolika strojich.Mam napriklad RH9.0 na svem notebooku Toshiba Satellite Pro a chodi mi na nem vse ( vcetne napriklad Winmodemu od fy Lucent ). Chce to jen mit trpelivost a nebyt liny cist manualy. Pro BFU jsou lepsi asi Win, pokud je dokaze BFU nainstalovat tak mu az do prvniho problemu funguji. Vetsina BFU resi problemy s Windows reinstalaci, a zivotni cyklus instalace, 1mesic provozovani, zapatlani sharewarem, reinstalace jim pripada normalni. :-))) Kazdy je sveho stesti strojvudce ...
Mate pravdu, recenze je psana z hlediska zacatecnika. To neznamena, ze autor je zacatecnik. Samozrejme me tak muzete hodnotit, to je Vase vec.
Linux pouzivam od roku 2000 na desktopu jako svuj jediny system. Pouzival jsem ReHat 5.2-7.3, Mandrake 9.0, a konfiguroval jsem ruzne firewally, programuji a jsem autorem anglicke dokumentace pro KOrganizer (KDE) a jinych materialu. V Linuxu i v zivote se presto citim stale jako zacatecnik, takze asi mate pravdu.
Root.cz cte mnozstvi lidi, ktery o Linuxu jen uvazuji. Domnivam se, ze je recenze z tohoto pohledu pro ne uzitecnejsi.
Neni.
Tito lide vetsinou nevedi, co je linuxova distribuce a co to obnasi.
Nevedi, ze je tam tolik programu, ze kdyz nejaky nejede nebo se chova tak, ze s tim mam problem - a to nemusi to byt nutne chyba, jak je ale v clanku casto prezentovano - staci sahnout po jinem.
Nevedi, veci ktere napoprve nefunguji byva dost, daleko vic nez ne Windows ale na rozdil od Windows se spravuji daleko jednoduseji.
Nevedi, ze v manualech jsou opravdu hodnotne informace.
Nevedi, ze je dost lidi schopnych a ochotnych pomoci v pripade problemu.
Nevedi, ze kdyz najdou chybu, ktera je stve, mohou byt napomocni pri jejim odstraneni. Ze mohou zmenit nevyhovujici stav!
Nevedi, ze pro zacatek se musi hodne ucit ale cas a prace investovana do systemu se jim vrati pozdeji.
Nevedi dalsi spoustu veci o Linuxu a free software obecne protoze komercni model soucasneho softwaru je uplne jiny.
Nevedi, ze v poslednim dile napisete i kladne zkusenosti (jak se vyjadril kdosi z redakce) a pravdepodobne si jej ani neprectou.
Z tohoto pohledu si myslim, ze prokazujete Linuxu obecne (a Mandrake pak nejvic) medvedi sluzbu. Necekal bych to od nekoho, kdo jej dlouho a spokojene pouziva.
Souhlasim se vsim, co jste napsal. Obecne informace, ktere uvadite, se tykaji Linuxu jako takoveho. Bylo by zbytecne uvadet je explicitne do recenze konkretni distribuce, kdyz jsou dostupne v tutorialech.
http://www.root.cz/tutorialy/vyber_distribuce/
http://www.root.cz/tutorialy/linux_v_kancelari/
http://www.root.cz/tutorialy/linux_v_domacnosti/
Vím, že není jen jedna distribuce a tuším, co obnáší.
Vím, že ke každému programu existuje alternativa a nedělám ukvapené závěry.
Vím, že jsou věci, co nefungují. Jen si nejsem jist, zda zobecňujete na úkor MS Windows správně.
Vím, že manuály existují a čtu je.
Vím, že tací jsou, jen jich ve svém okolí moc nemám.
Vím, že mohu upozornit na chybu, dokáži si i najít, kam svůj mail poslat.
Vím, že se musím učit. Ostatně, kde nemusím?
Vím o free softu, není totiž pouze pro jeden OS.
Jsem schopen si počkat na poslední díl seriálu.
Přemítám, pro kterou distribuci se rozhodnout, vytvářím si vlastní názor.
Kdo mne ale odrazuje, jsou evangelisté, kteří jediní mají pravdu, kteří předpokládají, že co čtenář-lama, to člověk neschopný vlastního názoru. Nezáleží na tom, co za OS jim na počítači běží.
David
Me se libi jak je recenze napsana, ze si s tim dal nekdo tu praci a vsechny ty chyby, se kteryma se na mandraku setkavam denne, sepsal. To je proste realita.
Tuhnuti systemu pri alokaci pameti je znama vec, Linux 2.4 ma bohuzel docela primitivni architekturu jadra a systemova volani jsou nepreemptivni, takze dokud se volani samo neskonci, smula. Uz aby tu bylo stabini jadro 2.6
Vypalovani - taky. Posledne jsem si potreboval vypalit 1 soubor na RW a po dvou zatuhnutich systemu (K3B i XCDroast) jsem nabootoval Win a mel sem to za 2 minuty. Jsem velky zastance linuxu, ale musim realne usoudit, ze je stabilne pouzitelny na desktopu tak leda k poslouchani mp3 a surfovani na webu. Sam to nedavno rekl sef RedHatu, ze Linux na desktop jeste nedozral, kdyz specham rano do prace, tak me nezajima ze neco nekde jde asi za 2 hodiny nakonfigurovat.
Ja se tady autora musim jednoznacne zastat - jsem celkem hodne zkuseny uzivatel windows (xp) a tedka se ucim pouzivat linux (konkretne mam Mandrake 9.1)
Problemy, ktere autor popisuje (tuhnuti systemu, problemy s kodovanim cestiny) jsem v Linuxu zazil taky. Je fakt, ze Mandrake je dost nestabilni, uz nekolikrat mi vytuhl tak, ze pomohl jen reset na case. To se mi ve winxp opravdu jeste nestalo (respektive stalo, ale to bylo tim, ze mi odesel procesor). System by opravdu mel vydrzet i spatne aplikace a nejaka varianta Task Manageru, kde se da killnout vytuhla aplikace, musi jit spustit VZDY. Kdyz vytuhne aplikace, nesmi s sebou vzit cely system.
K tem titulkum: pokud mam titulky ve formatu cp1250, ulozim je v Kate ve formatu unix nebo unicode a mplayer mi proste to [s s hackem-sorry, mam tu jen anglickou klavesnici] a [z s hackem] zobrazi jako ctverecek, tak to proste nefunguje a neni to jen muj pocit ze to nefunguje. Poustet filmy z prikazove radky je podle me fakt uchylny a pokud uz ma mplayer v sobe volbu kodovani, tak by to melo fungovat.
Nemam zkusenosti s ostatnimi distribucemi, ale pokud se nezatuhavaji tak jako mandrake, tak opravdu mandrake kazi dobre jmeno linuxu.
Jinak asi jsem dost nastval zatvrzely linuxaky, takze muj pohled na Linux: Na to, ze se vsechno vyviji zadarmo, je to proste NADHERA. Na serveru a v nekterych dalsich vecech Linux proste nema konkurenci. Ale na desktopu proste porad vedou windowsy, porad jsou hezci, stabilnejsi a rychlejsi. Doufam ze to Linux dozene.
Zcela souhlasim s timto nazorem. Jsem ve stejne situaci (myslim, ze dobry uzivate WinXP a prave se zaucujici Linuxak) a tenhle clanek ukazuje vse realne. Normalni uzivatel opravdu nema potrebu se po instalaci systemu (pokud probehne dobre) se rejpat v nastavenich. Natoz kdyz ty nastaveni ani nefunguji. Tohle se dost casto rika o Winech, ale plati to evidentne i u Linuxu (aspon v distribuci Mandrakeho).
LINUXu zdar :o)! DYK
Take jsem asi před třemi(možna 5-ti) měsici presel z XP na Mandrake,(nejprve 9.1 pote 9.2) a žádné tuhnutí mě nečekalo. Opravdové problémy jsem měl asi 2x a to tehdy, když jsem byl liny něco najit na netu nebo to tam bylo hodne schovane, ale poradila mi konference, ktere timto dekuji. Normálně na diskuze nereaguji, ale
tato recenze a některé příspěvky mě k tomu donutily.
Je jsem jeste nevidel tuhnujici linux. Pouzivam jadra z www.kernel.org.
Pousteni filmu:
Me zase prijde uchylny poustet filmy v nejakym grafickym rozhranni, ktere pak "shodim", abych se mohl na film divat ve full screenu.
Jak poustim filmy ?
>play_mov [adresar s filmem]
Je to muj script, ktery prevede titulky v cp1250 kodovani a spusti s nimi film ve full screenu. Co vic jeste potrebuju ?
Dle meho nazoru Linux nic nemusi dohanet. Snad jste to s temi XP nemyslel vazne ? Hezci ?? Na mem LCD jsou vsechna pismena pekne rozmazana (antialiasing) a nepodarilo se mi to nijak zaostrit. A to default pozadi je fakt hnus.
České titulky v mplayeru fungují, včetně kódování Cp1250. Ve svém home v souboru .mplayer/config mám tyto dva řádky, které zajistí vše potřebné:
subcp=cp1250
font=subfont.ttf
subfont.ttf je libovolný TT font z Windows, který je nakopírovaný do stejného adresáře jako config výše.
Thnx to Yenda :-)
dovoluji si reagovat na poslední větu:
* windowsy hezci? je to otázka vkusu, ale například KDE 3 je velmi pěkné prostředí
* stabilnější - o tom se mluví pořád - záleží na nastavení systému, ale konkrétně Mandrake občas není tak stabilní jako ostaní distribuce, protože obsahuje mnoho novineka.
* rychlejší ? haha, při nabíhání jo, ale jinak těžko - příklad: některé silně zkomprimované filmy v DivXu mi pod widlema nešly (trhali se i při nejnižžším nastavení kodeku), ale v MPlayeru (v Mandrake 9.2) chodí vše úplně plynule a zatím jsem se nesetkal ani s problémy s češtinou v titulcích.
Nebudu hodnotit clanek, jen bych se rad zeptal, byt jsem to mel udelat jiz v prvnim dilu serialu, zda je mozne rovnou pri instalaci zvolit jako zavadec GRUB misto LILO (jez si, nemylim-li se, zvolil autor recenze)
Paklize ano, tak pravdepodobne nainstaluju MDK cele sve rodine( s lilem nemam nejlepsi zkusenosti a ve sve podstate se mi libi mnohem mene nezli grub )....sam ovsem prirozene zustanu u Gentoo:)
Nevzpominam si uplne presne kdy, ale behem instalace vymenit lilo za grub jde (vyzkouseno).Bud v okenku pro nastaveni lila nebo pozdeji, kdyz se objevi okno s moznosti upravit konfiguraci X, monitoru, zvukovky atd. Bohuzel si presneji nevzpominam, je to uz 14 dni co jsem to znamemu instaloval :(.
Obecne k diskusi: myslim, ze final release MDK (zkousel jsem 8.1 a 9.2) je se stabilitou a dotazenosti na tom tak zhruba na urovni Debian unstable, ne-li hur. Kdyby se tomu vychytaly mouchy, tak by to mohla byt pro zacatecniky opravdu pritulna distribuce. Takto se nelze obcas ubranit zklamani, kdyz nejake to klikatko nefunguje tak jak ma. Taky me pekne dozrala moznost odkliknout si pristup k rootovi bez hesla. Tento pristup by se mel pranyrovat hned za cerstva, aby se nedej boze do budoucnosti moc nerozsiril. Podle me to jde uplne proti cele filozofii unix-like OS.
Gentoo mam opravdu rad, ale neni to vzdy prochazka ruzovym sadem.
Instalace je neprijemne dlouha( radove desitky hodin ) a upgrade jednotlivych programu nemusi vzdy vyjit( to je zpusobeno velice casto chybou v gcc ( aspon dle mych zkusenosti -> je treba snizit nastavene optimalizace...znovu kompilovat...downgradovat gcc....))
Ke konfiguraci ve vimu bych (predevsim)svou matku take asi nepresvedcil( krom meho pocitace a routeru zatim stale vsude bezi MSWin a presto, ze /etc v gentoo je krasne usporadany, je to pro "oknare", kteri v podstate nemaji duvod zacinat s linuxem, trosku tvrde sousto).
Konfiguraci bych pravda mohl provest sam, ale obcas ma nekdo potrebu instalovat si nejaky software a binarni balicky jsou(doufam) jistota.
Nemyslim si ze instalace gentoo musi trvat dlouho. Pokud stahnete isa s predkompilovanym systemem (i s nejakym softem) je to ajn zvaj.
Co se tyce problemu s kompilaci tak ten jsem za rok pouzivani a s cca 4 instalacemi nemel.
Myslim ze instalaci gentoo zvladne kazdy kdo ji chce zvladnout, ja jsem instaloval gentoo jako totalni zacatecnik a dost sem se pri tom i naucil.
Je ale jasne ze vytvaret oddily na disku fdiskem nelze chtit po beznem uzivateli.
Gentoo nema Mandrakove wizardy, takze je pro zacatecnika obtizne se k necemu dobrat. Temer vse je v Gentoo konfigurovano pres konfiguracni soubor nebo web. Zkuseny uzivatel oceni, ze je konfigurace pomerne prehledna a chyby se daji rcyhle dohledat, ale bezneho uzivatele editace anglicky kometovaneho konfiguracniho souboru vydesi :). Na druhou stranu z Mandrake jsem na Gentoo presel prave kvuli tomu, ze wizardy byly schopne totalne znicit konfiguraci a v /etc je desny bordel.
Jen si chci taky prihrat polivcicku: U me tedy vypada grub lip jak lilo, ale to asi zalezi na distru...
Pred par dny jsem zacal zkouset gentoo (protoze politika RedHatu me nejak prestava vyhovovat) a docela me to nadchlo. Takovy poradek v etc jsem jeste nevidel. Konfiguraky jsou hezky okomentovany, logicky trideny a dokumentace hezky zpracovana. Instalace nijak slozita neni, je k tomu pekny manualek. Dlouho to trva a neni to next > next > OK, ale prumerne zkuseny uzivatel unixu to zvladne. Myslim, ze jsem si nasel novou distribuci.
Z druhe strany, ty kompilace na te me plecce (PII 350, 128MB RAM) je fakt zoufala. Kompiluju KDE, doufam ze to do konce tydne bude ;-)
Doporucil bych najit nejakeho cloveka, ktery tento system (resp. distro) opravdu zna a kdo odchyti dezinformace. U knih se take provadi odborna korektura, proc by to nemohlo fungovat i tady?
PREDEVSIM bych doporucoval clanky aktualizovat, at neobsahuji chyby a dezinformace.
LR
Nechci autora nikterak kritizovat, ale uroven jeho recenze je myslitelna pouze za casu InternetInfa. V onech dobach, kdy root.cz byl root.cz a ne server ze staje zminene firmy by se recenze teto urovne na roota podle me nemela sanci dostat.
Pokud nepoznam priznaky kernel-panicu a tudiz mi nedojde, ze bude asi neco spatne na mem zeleze... tak se necpu ke psani recenzi. Zadna distribuce samozrejme neni perfektni, kazda ma chyby, ale podat situaci tak, ze autor recenze je nechybuji buh a vsechno je chyba softwaru je mirne receno neprofesionalni. Napsat recenzi na zaklade testu na jednom viditelne neprilis kvalitnim pocitaci uz je ovsem amaterismus.
Suma sumarum, tahle recenze je hruza uz od prvniho dilu. Polemika je fajn, ale mela by byt podpolena znalostma a ne chuti zaflamovat si. Jsem jen zvedav, kolik dalsich dilu toto dilko ma.
Ac mandrake nepouzivam a v jistych ohledech se mi nelibi, tak Vam musim v necem dat za pravdu.
Autor ma evidentne spatny hardware. Doporucuji provest kontrolu pameti memtestem86 pripadne pomoci dalsich stress testu.
Nic ovsem neni jen bile a cerne.Uroven znalosti autora o problematice je dost sice nizka, ale na druhou stranu je to zhruba vzorek cloveka na ktere je Mandrake miren. A presne takhle se bude chovat clovek odkojen Windows ktery bude chtit prejit/zkusit linux. Ja osobne o lidi kteri pouze hledaji levnou konzumni alternativu k Windows nestojim, Mandrake vsak podle vseho ano a proto musi pocitat i s nazory/zkusenostmi ktere jsou uvedeny v teto recenzi.
Je sice hezke, ze si autor zvolil malou barevnou hloubku, ale je dobre vzit v uvahu, ze barevna hloubka, ve ktere zobrazuje je trochu jina (budu predpokladat 16bitu na pixel a Xka mohou interne pouzivat i 24), takze ve vysledku 4000x3000x2=22MiB (u 24 bitu 34MiB). To neni az tak malo a zpracovani neceho takoveho urcite zpusobi trochu potizi.
Jo a ted jsem si to dovolil vyzkouset a me vysledky se s autorem recenze zasadne rozchazeji.
obazek 3000x4000 se v konqueroru zobrazi cca za 3 sekundy (mozna mam rychlejsi zelezo Barton2500) a se systemem se behem te doby da bez problemu pracovat.
Obsazeni pameti vypada takto:
PID USER PR NI VIRT SWAP RES SHR S %CPU %MEM TIME COMMAND
28732 moje 16 0 62144 15m 45m 34m S 0.0 9.0 0:03 konqueror
Tak kde sakra vzal autor svych 70 mega ?
(nepredpokladam, ze by si autor myslel, polozka VIRT je obsazena pamet)
Myslite RSS v ps -aux, coz je stejna hodnota, jako RES v top. Tak tam mam prave tech zminovanych 45MiB. Je zvlastni, ze stejny test muze na dvou ruznych masinach dopadnout tak odlisne (mluvim o obsazene pameti). Neco je shnileho ve state danskem. Ted jen prijit na to co.
Nemel jste treba tech oken konqueroru spustenych nekolik ?
Ja jsem proste jen spustil konqueror a zobrazil v nem obrazek.
... proč autora recenze takto napadáte, většina autorů komentářů mi připadnou jako náboženští fanatici či inkvizice ze středověku, kterým někdo chytl na boha, to že linux na své chyby (tak jako každý softvare) je pravda a je dobře, že se o tom mluví, přotože je to cesta k tomu jak vyniklé chyby napravit. A je velice zlé když méně skušený uživatel, který potřebuje PC k praci, dá na tyto fanatiky a v domění, že Linux je bezchybný, rychlý, stabilní a jednoduchý operační systém, si nainstaluje třeba ten Mandrake a tvdě narazí jak na kvalitu distribuce tak ochotu těchto fanatiků mu s něčím poradit (znají sami vůbec řešení většiny problémů???) a raději se vrátí ke svím MS Windows protože sice se za ně musí zaplati ale většiniu fungují na 1. pokus tak jak si zákazník přeje a to je důležité, protože nikdo není tak bohatý aby si mohl místo práce hrát s instalací a nastavením nového OS.
Vážení přátelé, nesouhlasím s názorem, že se jedná o zbytečný a špatně psaný seriál. Podle mého názoru čte Roota také spousta začátečníků a i mě osobně zajímá názor někoho jiného na něco, co sám nepoužívám. Je to jednoduchý způsob, jak si rozšířit obzory. Z hlediska kvality článku se podle mého názoru jedná o solidně napsaný kousek s docela objektivními názory. Pochopitelně, že autor poukazuje hlavně na nefunkční, nebo polofunkční programy. To, co funguje asi nikoho moc nezajímá.
Děkuji za článek a ve čtení seriálu (ač jsem Debianista a tudíž z úplně jiné kategorie) budu pokračovat.
Petr Krčmář
Souhlas. Divam se na to navlas stejne.
Horkym hlavam vyse bych doporucil, aby si po precteni clanku, ktery se jim nelibi dali pauzu na zchladnuti a pak popremysleli, zda nekoho opravdu zajima, ze nejaky anonym napise do diskuse "Autor je sasek", aniz uvede spoustu jeho chyb a OPRAVI JE!
Zdraviim. Za seba musim povedat, ze tento clanok sa bohuzial az na par drobnosti vobec neprekryva s mojimi pomerne dlhsimi skusenostami s MDK. V parci prevadzkujem Lab ktory je TerminalServer Based ucebnou kde klienti su Dual Boot do Win2000AS a do MDK (momentalne Cooker9.2). Za poslednych 300 dni som musel Win2000AS preinstalovat 5x a celkovo bol down >4dni zatial co MDK bol down 16 hod. lebo bol vypadok prudu. To uz je ale neochvejna statistika. Osobne s nim nemam ziadne problemy az na tie zmienovane klavesove skratky. Pri verzii 9.1 som mal problem konfigurovat 2 sietovky, kedze boli rovnake tak bol s toho system vedla. To bol asi najvaznejsi problem. Inak 100%. S pozdravom, mazbo-the happy lama :-)
Co je na tom neochvejne ? ze nevies robit s win ? to je to iste ako ked niekto nevie robit s linuxom a pada mu to a nechodi ako ma. Ja mam win2k3 server na pateri ako hlavny web stroj s trafficom 100gb mesacne a 10 virtual websites a vsetko bezi 5 mesiacov bez problemov. Restarty su len po zaplatach. Ako firewall sluzi debian woody. Howgh nauc sa robit a potom ti to bude jedno aky system
hmm... Win2k bol dlho moj main-system a rovnako casto spravujem oba, problem je ze porovnavat web server kde vsetko ide ako je a su tam minimalne softwarovo-instalacne presuny s serverom. ktory je Terminal-Server teda hromadny workstation pre technologicke aplikacie-ASRTP je neporovnatelne. Mam aj ine servre Win2k ktore maju klasicke ulohy ako print server a pod a tie fachcia OK. Ale tieto dva stroje robia to iste, teda su TS a hlasia sa na nich ludia, programuju, skusaju apps atd. Naviac MDK je aj web/db server... aj tak hajim jeho pozicie ovela lahsie ako Win2k.
-Napr po nainstalovani Case nastroja mi zdochla zluba pre RDP connection a Lab skoncil pre Win a podobne figle.
-Nainstalujem Automation studio 2.4 a je konflikt s Terminal Server. Odinstalujem ze sa vratim k AS2.2 --> nemozne. V Linuxe som sa s takym problemom nestretol.
Neviem, mozno som fuckt Diletant-poucte ma :-)
mazbo.
Myslim, ze autor odvedl dobrou praci, presto ze K3b multisession umi. Alespon lide zabivajici se mdk maji nastavene zrcadlo. Sam pouzivam MDK od verze 8.2 a musim rici, ze pouzitelny (ve smyslu nainstalovat a netravit tyden doladovanim) zacal byt az od verze 9.1. Co se tyce prohlizeni velkych obrazku, nesetkal jsem se s jedinym SW na Linuxu, ktery by umel otevrit cernobily tiff 10000x20000 bez toho, aby to netrvalo 5 minut a system se pri tom nezastavil (ted nemyslim ImageMagic, ten vetsinou jeste vycerpa volne misto na disku).
MDK neni bez chyby, napr. osklive bugy v GDB, tuhnuti systemu pri paleni CD kdyz zapomenu vypnout VMWare... Abych jen nekritizoval, musim rici, ze i pres tyto problemy jsem s MDK celkem spokojeny. Vse ostatni totiz funguje dobre.
Upravy opravdu velkych obrazku jsou obecne problem pokud nemate dost pameti. Pokud je mi znamo tak photoshop se chova podobne. Gimp ve sve stabilni verzi je pouzitelny tak do 5000x5000 (pokud mate hodne pameti tak mozna i vic). Gimp ve vyvojove verzi je trosku o necem jinem a velke soubory se v nem zpracovavaji daleko lepe. Mam ty zkusenost, ze pokud se obrazek vleze do pameti tak neni s rychlosti problem. (grayscale obrazek 9000x9000 vezme v gimpovi 300MiB RAM)
Souhlasim s Vami. Chtel jsem spise upozornit, ze operacni system by mel umoznit vyvolani spravce uloh i v takove situaci. Tedy v situacim kdy probiha alokovani velkeho mnozstvi RAM uzivatelskym programem.
Operacni system by to mel IMHO umoznovat bez ohledu na nizkou nebo vysokou kvalitu aplikacniho programu. Zvlast kdyz neprobiha swapovani.
Proboha jen ne takovou vec, jako zasah do xwindow v tomhle slova smyslu. Tahle vec by se dala vicemene vyresit jednou vhodne navrzenou aplikaci, ktera by bezela s dostatecne vysokou prioritou. Mimochodem Mandrake ma sice v kernelu preempt a lowlatency, ale o ten kernel si clovek musi rict (je to snad nejaky kernel-audio ci co).
Lenze vy ako autor ste chceli/mali robi recenziu na distribuciu a nie na linux. To akoze na inych distribuciach takyto problem nebude?
Podla skusenosti inych uzivatelov cast problemov popisovanych v "recenzii MDK 9.2" (cast Vasich problemov nema vobec nic spolocne s MDK, ale s linuxom ako takym, KDE, mplayerom a podobne) je sposobena skor HW ako SW.
Poskladat HW, na ktorom budu mat problemy aj "Win 5000" asi tiez nebude problem.
Problem tohoto clanku je v tom, ze je nagativny a vela inych ludi (vratane mna) ma vynikajuce skusenosti s MDK 9.2. Dokonca prijemnejsie ako s win 2000, XP atd. Ak by som sa mal rozhodovat podla Vasho clanku, tak by som urcite sa vyhol MDK a asi aj linuxu. Vyskusal som viacere distribucie (LSF, RH, SUSE, Knoppix) a MDK mi vzdy najviac vyhovoval a mal som s nim najlepsie skusenosti.
A toto ako autor clanku vobec nezohladnujete. Uz ked ste poslali e-mail do konferencie mandrake.cz, ze vas zaujimaju "vsechny chyby a nedodelky, na ktere narazite", tak vas upozornili, ze sa orientuje na negativne vlastnosti systemu a nie na celkove zhodnotenie.
Takze zial na zaklade porovnania mojich a vasich skusenosti musim povedat, ze clanok je neobjektivny k MDK 9.2.
PS: Prispevky od ludi, ktory nepouzivaju MDK su trochu trapne - kritizuju nieco, co nepouzivaju. Je to vcelku zaujimave: Ludia, ktory maju MDK 9.2 sa ho zastavaju a ludia, ktory ho nevyskusali ho kritizuju a kritikov clanku nazyvaju fanatikmi.
ted prave ve win xp jsem udelal ve pohotoshopu 7 obrazek 30000 30000 (vic nejde) RGB color :)
a dal jsem celou prochu vyplnit menici se barvou :) disk nepretrzite sviti jak tohle pisu velikost pohotoshop.exe v task manageru 400 000mb a jsem zvedavy co to udela pac ten soubor bude urcite vetsi jak 2gb tak jsem zvedav jak ho ulozi :))) zatim sviti disk a chrhla disk :)
po 6 minutach chrleni disku se obrazek cely nacetl a jde videt :) cpu zatizena tak kolem 20% do toho mozilla se 7 taby outlook a takove ty obvykle blbosti. vyuziti pameti je celkem 688004 mez 1530688 a spicka 691396 . photoshop ma 383mb a to co je v pameti jede vicemene rychle . vlastne volna se celou dobu drzela na 60mb. to vse na win xp ktere maj up time 35 dni . XP 2400+ 768mb ram , WD 100gb 8mb cache. jo a jak se ten obrazek nacet tak disk je v klidu :) a cpu zatizeni na 5%...
jo a zasadni vec :) obrazek nejde vubec ulozit. u jpg a nejvetsi kompresi to napise ze je malo RAM a u tifu ze obrazek je vetsi jak 2gb a tak nejde ulozit.predpokladam ze to jde vyresit trebas tak ty obrazky oznacovat a save selection as... bo tak neco ale SM se svym pocitacem neprovozuju :)
pohoda jazz
ale to jen tak pro zasmani tim nechci rict ze windoze jsou super a linux stoji za hovno nebo naopak. abych pravdu rekl pouzivam oba dva systemy a jsem spokojeny ...
Ja pouzivam k3b dost dlouho a zatim k naproste spokojenosti. Jediny problem, na ktery jsem narazil byly dlouhe nazvy souboru, ktere se vypalily spatne kvuli zvolenemu levelu ISO. Cekal bych varovani, ze budou zkraceny, coz se nestalo :-( Nevim ale, jestli je to problem k3b nebo tech programu, ktere vola.
Mandrake je bran jako distro vhodne pro lidi co prechazeji z win na linux a vubec zacinaji s linuxem a nemaji zadne hluboke znalosti o tomto sytemu proto by mela vsechna graficka udelatka fungovat dokonale a naporve. Spravce uloh taktez. Tady by nemelo v zadnem pripade platit - umis ovladat win tak ted v linuxu jsi nula ! To muze platit v distribuci jako Gentoo (moje nejoblibenejsi), Debian , Slack... pokud to plati v Mandraku tak to je ostuda teto distribuce. Neni duvod se rozcilovat na autora clanku ze o tom pise ! Je uzitecne na to poukazat a vyvinout snahu aby to vsechno v Mandrake 9.3 uz bylo lepsi.
Zdravim. No kto mi poradi?
- s linuxom zijem uz par rokov (redhat, potom mdk), windows pouzivam iba v mojej novej robote. Takze som 100% linuxak, ale windowze mi v celku nevadia a tiez su fajn ;) (to by som predtym nikdy nepovedal)
- nainstaloval som si MDK 9.2, opatchoval, ide celkom dobre po prekonani hnusnych problemov, sklamani a zlosti
- predtym som pouzival MDK 9.0 - celkom v pohode distro, hoci tiez ma nejake musky
- v externej praci mame na hlavnych serveroch debian, lubi sa mi na nom sprava balikov a prehladnost v konfigurakoch. Avsak mam rad aj graficku konfiguraciu. Bohuzial v MDK je casto pomala, neohrabana a semtam nieo posere :(
- kolega si nahodil na svoj pracovny stroj Knoppix, som s nim robil sice iba hodinnku, no velmi sa mi zalubil (pouzivam a vzdy som pouzival iba KDE, vyhovuje mi)
- gentoo moze byt (a urcite aj je) fajn super distro, no nemam cas ho kompilovat (som rad, ked sa z roboty vratim po 18 hod a potrebujem najma citat maily (evolution), browsovat (mozilla firebird), mp3 (xmms), filmz (mplayer), irc (xchat), ssh (konsole), sem tam openoffice a podobne ...), no pracuje na nom aj moja priatelka, taky bezny lama pouzivatel (maily, web, mp3, irc).
Takze ludkovia, guruovia a spol ... co mi poradite? Mam si ten MDK 9.2 nechat, alebo prejst na nieco ine (aky mate nazor na Knoppix)? Zatial ma az tak to MDK neserie, ale mozno raz sa ten pohar preleje a MDK pojde do muky, ako kedysi redhat ...
Vdaka za tipy :)
Knoppix je celkem fajn ale chybi mi v nem nektere aplikace jako licq naopak office tam je nejmin na 3 zpusoby. Testoval jsem ted Danix coz je uzpusobeny Knoppix - ceska verze Knoppixu by se dalo rict. Vyber aplikaci v Danixu mi pripada lepsi a teke greficky je to povedenejsi ale to je jen muj nazor zalezi co kdo potrebuje. Naopak minus je ze vecina aplikaci v Danixu je starsich.
Debiana jsem měl asi půl roku, poté co můj pohár trpělivosti s MDK (tuším 8 něco) přetekl. Pak jsem se zase pokorně vrátil k Mandraku, ale musím říct že v Debianu jsem se hodně naučil a v Mandrake to pak použil, takže teď funguje k mé plné spokojenosti.
Na Mandrake se mi líbí aktuální balíčky (to je na Debianu někdy problém) a snadná správa toho, do čeho nechci šťourat . V Debianu musím šťourat do všeho, co chci aby fungovalo, v MDK fungují věci jakž takž samy od sebe a šťourám do nich, až když nejsem spokojený.
Teď lehce pokouším Gentoo, IMHO ideální distribuce pro všechny co se chtějí něco naučit díky VYNIKAJÍCÍ dokumentaci. V tomhle se můžou jít všechny ostatní distribuce zahrabat. Ale na běžnou práci (desktop i server) je pro mě MDK stále jednička.
Ja bych doporucil Gentoo v kombinaci s Knoppixem. Instalaci (stahovani a kompilaci) Genta lze pustit primo z konppixu v chroot rezimu (viz: man chroot) a zatim co se na pozadi vse kompiluje stahuje instaluje , lze normalne pouzivat pocitac na bezne veci. Pokud je Gentoo nainstalovane a nakonfigurovane jeho aktualizace je velmi snadna. Rovnez pridani jakehokoli SW je velmi snadna a prehledna zalezitost. Plus je taky ze v portagetree je obrovske mnozstvi SW vcetne ovladacu nvidia a her. Treba Amerikas army ;-)
Souhlasim, FreeBSD. Vetsinou se mluvi o Linuxu. Jsem notoricky laborant. Zacal jsem na Debianu v zari 1998, potom RH, zpatky Debian, SuSe, zase Debian. Mandrake 9.1,pred 14 dny, jen abych videl, co se kolegum na nem tak libi a jeho chovani pri instalaci.Ted, od ledna 2003 pouzivam FreeBSD 4.7 .Sprava balicku - portu podobna Debianu.Trochu syrovejsi a na druhou stranu me vice vyhovujici konfigurace.Uvnitr schovany port RH 7.1, takze co se nedari zkompilovat nativne, udelam to pres nabizene ABI.Uzivatelske rozhrani me az tak nebere, mam na mysli, jestli klikat nebo se vrtat v konfiguracich.Takze Mplayer klidne z radky,v X- Window,WinMan BlackBox.Hardware nemusi byt nejnovejsi, ale melo by to byt zavedene zelezo,ubude spousta zaseknuti.Kazda sdilena a sdelena informace je dobra a pro nekoho dulezita. Je potreba je fitrovat a hlavne zustat nad veci.
Takze si rad prectu i pristi dil recenze, co autor poradi, vcetne diskuze.
Podla mna to autor chytil za dobry koniec. Mandrake je distribucia ktora je odporucana najma zaciatocnikom v Linuxe. Kladie doraz na graficke nastavovanie a ked to nefunguje tak ako ma, je to pre zaciatocnika velmi frustrujuce, preto by tieto veci mali byt dotiahnute do plnej funkcnosti.
Vlastne kvoli takymto chybam som odisiel od Mandrake ku Debianu. Ale to len preto, ze som sa velmi chcel naucit fungovat v Linuxe -inac by som po takychto dojmoch asi odisiel od Linuxu ako takeho. Chlapci z Mandrakesoftu by mali menej vymyslat nove veci a viac sa sustredit na dotiahnutie systemu k bezproblemovej funkcnosti. Urcite by potom Mandrake bola velmi prinosna a velmi silna, takmer bezkonkurencna distribucia pre desktop.
Je jsem celkem zacatecnik, skoncil jsem u MDK(nejdriv 9, ted 9.2) a jsem s nim spokojen (par chybek tu je, naproti tomu kratka zkusenost s RH9 neni o nic lepsi). K3b funguje , mplayer funguje(Mam nvidii s klasickymi ovladaci z distribuce), 9.2 mam myslim 3 tydny, pracuji v nem 8h denne(mozilla,shel,java,resin atd) a naprosto v pohode system bez jedineho spadnuti (kwrite neprezil otevreni 70MB fajlu - ale dal se bezproblemove shodit xkillem).
Myslim, ze do teto pozice je spis tlaceny verejnosti. Mandrake je distribuce, ktera se snazi byt userfriendly a za to, ze ji vsichni povazuji za distribuci pro zacatecniky, nemuze. I kdyz je pravda, ze pro zacatecniky bude asi vhodnejsi nez Slackware, ale neni to distribuce pro zacatecniky. Je to distribuce pro kazdeho, kdo ji chce pouzivat.
Mluvite mi z duse, nejsem zadny Mandrake guru ani evangelista. Muzu jen rict, ze pokud se nekomu cokoliv na MDK nelibi, at ho proste nepouziva. To nejsou Winy, muzete delat v cem chcete, ale proboha netvrdte, ze MDK neni funkcni, ja ho pouzivam jako workstation doma i v praci. V praci 9.1 uptime 154 days -> prechod na 9.2 uptime -> 28 days a to jsem si dovolil pouzit i K3b.
Zdravim,
kedysi sa nasobky zakladnych jednotiek oznacovali pismenami 'm' - mili, 'k' - kilo, 'M' - mega, 'G' - giga atd. Je mi jasne, ze autor udajom '14MiB' mysli 14MB. Vlastne - snad mysli 14MB, mozno je to nejaky zargon, neviem. Alebo tym chce vyjadrit nasobok 1000 (dnes tak casto pouzivany pre klamlive zvysenie kapacity), namiesto 1024? Dufam, ze nie, pretoze to na takto zameranych strankach nema co hladat, tak ako skratka 'MiB'.
autor tymto udajom chce vyjadrit 14*(2^20).
prefixy k,M,G atd maju ako zaklad cislo 10 a exponenty 3,6,9; pocitacove k,M,G (2^10,2^20,2^30) sa prave kvoli jednoznacnosti odlisuje vlozenim i. A to, co na takto zameranych strankach (podla mojho nazoru) ma byt, je jednoznacnost. Myslim ze sa k tomu priklana aj redakcia.
Ospravedlnujem sa. Priznavam sa, ze to som videl prvy krat. Podarilo sa mi najst nasledovne: http://physics.nist.gov/cuu/Units/binary.html
Je diskutabilne, ci to momentalne prispieva k jednoznacnosti, alebo skor k zmateniu. Pretoze o nejakom doterajsom vseobecnom rozsireni nemozno ani hovorit, co je skoda. To uz sem ale nepatri.
Myslím, že recenze není tak špatná. Faktem je, že tu a tam se chyby v MDK 9.2 vyskytují, i když většina z nich je v aplikacích, které MDK pouze balíčkuje. Z některými z těchto chyb jsem se sám setkal, s některými ne, což ukazuje, že:
- některé z chyb se mohou vyskytovat pouze na některé kombinaci hardware
- soudě podle tuhnutí, může se taky jednat o chybu hardware. Mně samotnému donedávna tuhl MDK 9.2 zhruba jednou denně po dobu cca půl roku, pak odmítal fungovat úplně, ani boot - musel jsem vytáhnout grafickou kartu, očistit kontakty a od prachu, nasadit zpátky a hle - počítač šlape jako hodinky a už netuhne vůbec.
- a některé chyby tam prostě jsou :-)
V MDK nástrojích chyby jsou, a jejich podle mého názoru poměrně hodně - mnohé jsou hlášené jako chyby, mnohé ne.
Co s tím může každý z vás udělat, místo tlachání o skvělosti Windows či jiných distribucí:
- nahlásit chybu na http://bugs.mandrakelinux.com/ nebo lépe na http://qa.mandrakesoft.com/
- chyby v aplikacích (tzv. "upstream" chyby) zkusit nahlásit jejich autorům, např. v GNOME na http://bugzilla.gnome.org nebo http://bugs.kde.org
- pomoct chyby vyřešit, zejména nástroje Mandrake jsou psané v Perl + GTK2 a odstranit některé chyby nemusí být zase tak obtížné vyřešit. Autoři MDK rádi přijímají patche.
- chyby v překladech hlásit buď přímo mě nebo kolegovi Radkovi Vybíralovi, není problém je opravit - ty, které tam jsou, tam jsou proto, že o nich nevíme, ne že je tam chceme mít
Pokud nikdo výše uvedené neudělá, ať mlčí, nebo ať přejde k jiné distribuci (z takového řevnivého uživatele budou mít jistě autoři a spoluuživatelé jiné distribuce velkou radost) nebo ať si koupí Windows a raduje se ze skvělého systému. Svět pak bude zase o něco lepším místem.
1. no to blikani capslocku a scrolllocu znamena pad jadra
2. k tomu mplayeru - ja si ho vzdycky zkompiluju sam bez grafickyho prostredi, ktery stejne poradne nefunguje a je pohodlnejsi to ovladat klavesnicej nez mysej.
3. me system jeste nespad a je velice stabilni, narozdil od eXPerimentalniho systemu, kterej sem nedavno nainstaloval kvuli csku... uz jen kdyz sem hledal seriovy cisla tak tam ten shitprohlizec blbnul a padal, a to sem tam natahal vsechny updaty, system z nepochopitelnych duvodu byl obcas zaneprazdnenej a nebylo mozny v nem pracovat... no dost uz kecu o shitech, ale po nekolika deptajicich minutach v tomto prostredi sem si musel zanadavat
4. k tomu processtable(spravci uloh) - jak z architektury linuxu, X a kde plyne, processtable je jen aplikace ktera se spousti pri kombinaci klaves. pokud tedy cely system bezi pomalu z duvodu velkyho vytizeni, spusti se a pobezi i processtable pomalu
5. u toho konqueroru (prip. u naky komponenty na prohlizeni obrazku) by mohli vyvojari trochu opravit kod, protoze jeho hardwarova narocnost (spise zbytecne plytvani prostredky) pro me nepochopitelna
6. zajimalo by me jestli autor updatoval system, protoze ja sem na plno chyb nenarazil
<flame>Vykaslete se uz prosim na vase lamerske - naznale pomluvy ala...
jaka je to mystifikace, ze na lin jede vsechno a win je uplny sit...
mili lameri uplni siti ste tak akorat vy...
Proc?
1.) Resite natolik lamerskou a spatne udelanou distribuci jako je MDK a hur take MCC, ktere je velmi sprznenou kopii YaST-u od SUSE.
2.) Uzivatelem se rozumi clovek, ktery umi prostredky pocitace uzivat a ne jen kliknout a ejhle ono to neco udela ... jako na win
3.) Linux je produktem pro vzdelane a inteligentni lidi, te dy ne pro lamery
4.) Pokud chcete poradny Linux tak se podivejte na sajty: www.suse.cz , www.trustix.org, www.adamantix.org (ve vyvoji-1.0 a nejake drobne) a tak dale...
OVSEM DLOUHO PRED TIM SI PRECTETE ASPON TU NEJZAKLADNEJSI DOKUMENTACI O LINUXU...
</flame>
nevim na koho to "lameri" bylo ale ja mam s win jen spatny zkusenosti... postupne sem prechazel: dos, os2/warp, winnt4, win98+winlinux, rh 62,70, mdk 81,82,90,91,92; mandrake sem si vybral kvuli mnozstvi aplikaci, celkem kvalitnimu nastroji pro spravu systemu a rozsirenim (napr. supermount). update opravil vetsinu chyb. proste pouzivam distribuci u ktere instalace + doinstalovani dalsich programu + update + konfigurace zabere nejmin casu a nervu pri ceste k touzenemu vysledku. kdyby bylo suse zdarma, mozna by to byla ta spravna volba pro me. myslim si ze vzhledem k poctu a zavaznosti chyb neni mandrake vhodny pro zacatecniky. nebyt tech chyb tak bych ho zacatecnikum doporucil. k bodu 3: chce me nekdo tvrdit ze v linuxu nemuzou delat i lameri? proc by nemohli kdyz muzou delat i pod shitama? mimochodem, kde (s gnome nemam takovy zkusenosti abych moh srovnavat) je privetivejsi a mocnejsi desktop nez win. a navic lamer kterej vi ze musi kliknout na tenhle obazek a von se mu spusti textak, a pak ze klikne sem sem a sem, a pocitac se vypne... jakej v tom je rozdil pro upny lamy???
bohuzel mnoho lidi jeste stale nechape, ze pokud chteji poradny a dlouhodobe funkcni Linuxovy/UNIXovy system musi si jej nechat nainstalovat a nakonfigurovat veci znalym clovekem
pak se muze tesit na bezproblemovou, prijemnou a rychlou praci
souhlasim s tim ze Gnome a jak jsem se sam z velkym prekvapenim presvedcil napr. i Windowmaker pro myslici uzivatele jednoduchy a dobry
Bohuzel autor se asi jeste neprobudil :), aby se chudak sam sebe zastal, tak to udelam ja.
Autor *neni* BFU. Vi, co dela, a clanek pise umyslne z pohledu BFU. Je to vysvetleno v poslednim dilu, ale neradi bychom, abyste to takto spatne chapali nyni, proto to rikam ted.
Mne prijde serial pekny, vycerpavajici (mozna prilis dlouhy :)), kazdy ma sanci posoudit "s timhle si poradim", "s timhle si neporadim". A tak to ma byt. Autor rika, co se mu nelibi, a naznacuje u vseho mozne reseni i jeho obtiznost.
Mě se taky seriál moc líbí, přesně takové problémy jako autor popisuje jsem měl když jsem začínal. Alespoň se Ti, pro něž je počítač celým životem mohou podívat na pohled člověka, pro nějž je jen nástrojem k prráci :-)
Jinak doufám, že autor všechny problémy pečlivě nareportoval do bugzilly. Mě se to alespoň osvědčilo, dříve či později byla takto spousta problémů vyřešena.
Tento argument je dobry ... i ja autora znam a neni to uplny BFU.
Ale uz v minulych dilech jsem upozornoval, ze 90% autorovych "problemu" je zmineno a/nebo vyreseno v dodavane dokumentaci. Ano, ma pravo ji necist ale je to jeho hloupost. A mel by se o tom zminit tak, aby ostatni vedeli, ze ty problemy nejsou neresitelne a hlavne - zdaleka nejsou takove jak vypadaji. Myslim si, ze znam 9.2 dost dobre na to, abych to mohl tvrdit.
Prestoze autor tvrdi, ze 9.2 doma ma a je spokojen, nepripada mi to jako recenze ale jako vycet chyb. Kdyz odhlednu od toho, jak jsem v MDK zainteresovan, tak bych stejny nazor mel i kdyby delal podobou recenzi na cokoliv. Vycet chyb je sice zasluzny ale v tomto pripade je trochu nudny a unavny a hlavne - patri na http://qa.mandrakelinux.com a ne sem.
Co takhle nechat autora udelat pro srovnani recenze i na dalsi distribuce? Velice rad bych mel srovnani a rekl bych, ze nejsem sam. Jako vhodne pro BFU se dnes prezentuje vetsina u nas rozsirenych distribuci, takze muze z tohoto pohledu recenzovat, co hrdlo raci.
Asi Vas prekvapi, ze napriklad ja jako clovek ktery Linuxu rozumi asi jako porodni baba turbine si myslim, ze to s tim vasim nazorem na BFU zkousejiciho si Linux neni moc slavne. A nemuzu s Vami rozhodne souhlasit, tvrdite-li ze je skoro vse vyreseno v dokumentaci dodane k MDK.
Jiste, dostal jsem k nemu jakousi brozuru ktere jste autorem a na CD je navic krome toho platku jeste Dokumentacni projekt nebo jak se to vlastne jmenuje. Chapejte ale, ze clovek ktery si Linux chce ozkouset, nevi co vlastne ma v odborne literature hledat. Jak ja mam vubec tusit ktery mam na co pouzit prikaz? Kde to mam hledat v tak tluste bychli, kdyz ani netusim ze na ten ktery mnou prave zamysleny ukon existuje klavesova zkratka a nebo primo prikaz? A jak mam vubec tusit kde a jak mam cosi zapisovat, pokud u Linuxu sedim sotva par hodin a pritom uz po prvni spusteni narazim na nekolik pro me neresitelnych problemu?
Me to prijde tak, ze Vy i ostatni linuxari si stale myslite, ze vsichni lide pouzivaji PC jen jako psaci stroje a podle toho s nami windowsaky take vetsinou jednate. Pokud se na neco nekdo z tech kdo treba uvazujeme o prechodu na Linux zaptame v konferenci na moznosti reseni nejakeho naseho problemu, dozvime se vetsinou ze mame cist dokumentaci a ze nemame otravovat vas GURU. My se ale ptame proto, protoze mame prave problem s necim co nam brani v praci. Nemame cas hledat reseni v chytrych knizkach, ale ani nevime vetsinou ve kterych knihach bychom to reseni hledat mohli. Protoze at se kouknu do ktere chci, nevyjimaje Vasi brozuru, stale vidim plno zvastu o fylozofii Linuxu a free softwaru, nekdy tam jsou nemistne narazky na Windows a zbytek zaplacne dlouhy zvast o GNU.
Chce se po nas abychom pro nase zamestnavatele odvadeli praci. Chce se to po nas ve vysoke kvalite, casto v sibenicnich terminech. Nemame proste cas valet se v knizkach tlustych jako stehno, ze kterych se samozrejme stejne nedozvime nic o tom jak v Linuxu nastavit HW, ktery nam na Windowsu jel bez potizi a Linux si s nim nedokaze vetsinou vubec poradit. Ani my sami a ani nasi sefove jsme si nekupovali pocitace podle toho jestli nejaky jeho HW bude umet pracovat v nasem OS. Ve Windowsu je to az na male vyjimky opravdu bez problemova vec, ze co do PC strcim, to funguje.
Rozplyvate se vsichni nad tim kolik grafickych picicaren Linux ma a kolik je v kazde distribuci programu na vyber. Ja si ale myslim, ze tohle je az ta posledni vec ktera uzivatele zajima. On totiz potrebuje predevsim aby mohl na svem zeleze pracovat a aby to mohl pokud mozno delat par minut po instalaci OS. Misto toho je to tak, ze sice MDK mam instalovany behem par minut, ale pak abych tyden prepisoval plno konfiguracnich souboru, kdyz predtim budu mesic cist kecy o GNU a mezi tim mozna nekde obcas objevim neco uzitecneho.
Co kdybyste tedy zapomeli na x grafickych podob desktopu, na 50 textovych editoru v jedne distribuci a na deset prehravacu CD a misto toho byste udelali konecne distribuci ktera by byla pokud mozno stabilni, trochu pritulna k uzivatelum, vybavena jen nejlepsimi kancelarskymi baliky,(klidne staci dva nebo tri), a pro newbies na Linuxu byste mohli do te distribuce konecne take dat uzitecne navody a helpy + nejake ovladace na HW?
MAN je sice fajn vec jak uz vim, ale chvili na me mluvi cesky, chvili anglicky a i kdyz ja s obema jazyky problemy nemam, je plno lidi, kteri jsou tim vyvedeni z miry.
Dobre tedy. A co vam brani zustat u Windows, kdyz jste v nich produktivni? Kdyz v nich vsechno funguje. Co vam brani se tomu postavit celem a vyresit to nejjednodussim moznym zpusobem? Tzn. zustat u systemu, s kterym nemam problem a ktery znam a ovladam. Vzdyt je to prece nejjednodussi a nejefektivnejsi reseni! Udelal bych to stejne.
Mohu to vedet?
Jinak bych rekl, ze "v te brozure" je presne to, co potrebujete - rozcestnik, jak s Linuxem zacit. Jsou tam odkazy, nejde to do hloubky prave proto, aby to nebylo zbytecne tluste. Jestli vam neco chybi napiste mi to a ja to tam dodelam, presne tak to totiz cele funguje. Az pochopite ty "zvasty o gnu", partne nebudete mit takove dotazy.
jak rekl bibri (kteremu dekuji za clanky na mandrake.cz) pokud ti vyhovuji Win, delej s Win (bez jakekoliv ironie a invektiv). Pracuji jiz chvili s MDK (9.0,9.1) a na prumernem hardware (coz v dnesni dobe 1000Mhz, 512RAM, 80GB HDD, noname PCI zvukovka a 3com 905B jiste je) slape naprosto v pohode v oblastech, na ktere je IMHO cilena:
psani dokumentu: OpenOffice, VIM,..
WWW: Mozilla
email:Evolution
file manager:Krusader
mp3:XMMS
filmy:Mplayer
vypalovani:K3B (musel jsem upgradovat na 0.9 abych rozchodil novou palirnu od ASUSu, funguje)
nemusel jsem kupodivu instalovat zadne ovladace na hardware (krome tech od Nvidie, ale kdybych nechtel 3D akceleraci, ktera je mi v podstate na nic, tak nestahuju ani ty)
delka instalace Win2000 je dle mych zkusenosti podstatne delsi (empirie - antivir, image disku a program na vzdalenou spravu je zde nutnost) - (porovnavam instalaci pro kancelarske krysy nikoliv servery). ano, tento odstavec je dosti sporny, neprikladej mu prosim vetsi vahu, nez ma.
v mnoha ohledech mi MDK pomohl i pri sprave systemu (LinNeighbourhood, Samba, TightVNC, klient terminal services) a v servrovem nasazeni (testovaci db server Oracle 9iR2).
pokud tu hodlas vriskat jako maly dite, ze po tobe chce zamestnavatel sibenicni terminy kvuli kterym potrebujes udelat svoji praci na PC bla bla tak by sis mel v prve rade precist zakonik prace, kde se pise, ze by ti zamestnavatel mel umoznit pristup k prostredkum pomoci kterych muzes svoji praci vykonavat. Ohledne site mate urcite nejakeho admina...ne? V priloze k pracovni smlouve jiste najdes i popis svoji VLASTNI prace, kde jiste o instalaci klientskych stanic neni ani tuk. Pokud nevis, jak se pise filozofie, radsi ji nezminuj..
aroganci tech "lin guru" se vubec nedivim, pokud ses na ne vytasil s timto komentarem. dobytku smichu netreba.
tato branze je bohuzel narvana naivnima kretenama, kteri si mysli ze instalovat funkcni PC je jak lusknout prstem a odborniky neni treba platit, protoze my si to prece zbastlime nejak sami.
jednu dobu jsem se dost venoval ekonomii a presto bych firemnim ekonomum do niceho nekecal. nepreji si nic jineho, nez aby mi oni oplaceli stejne (ale nedelaji to).
tak to by asi stacilo, ne?
EOF
Premyslel jsem nad tim, jak se k celemu serialu postavit a zjistil jsem, ze vubec nevim, co tim chce autor rict. Neradi, jen si koleduje o zalobu za sireni poplasne zpravy.
Tak co ten serial vlastne je? Dlouho jsem nevedel, az mi dnes nevedomky pomohl kolega v praci, kdyz se rozciloval, co za pitomosti dokazou lidi psat do svych "blogu": "Dnes jsem mel knedliky se zelim a byly moc fajn. Pak jsem si dal deset minut slofika a prisla me probudit manzelka. To bylo taky fajn."
Tak uz presne vim, co je tento serial. Root.cz by mel zavest novou rubriku.
>> ... operační systém by měl u takto triviální situace svižně reagovat na požadavek zobrazení správce úloh.
Operační systém je operační systém, XWindow jsou aplikace, "správce úloh" je aplikace (domnívám se, že součást KDE, já tady nic takového nemám), stejně jako např. Konqueror. Je to zcela jinak než v M$W, kde je OS promantaný s GUI a proto M$W reagují na horké klávesy se stejnou prioritou jako na požadavky např. síťové karty, ale v Linuxu je hardware obsluhován OS a grafické rozhraní XWindow je aplikace a chová se jako aplikace a nad ní běží další aplikace KDE a ta spolupracuje s další aplikací "správce úloh".
Jenže vlastní vykreslení okna provádějí XWindow a těch se zvednutí priority správce úloh nedotkne. Řešením by mohlo být zvednutí priority i XWindow, ale i to má své důsledky. Nejsem si jistý, ale mám dojem, že na XWindow nelze požadovat "tohle vykresli s vyšší prioritou". Možná mne někdo opraví ;-)
Jsem třetím rokem migrantem z Win, od MDK 7.2. Od 9.x mám pocit, že je až s podivem, jak tohle distro zaměřené na GUI a klikařinu a na nejnovější ovladače zvládá sloužit k uživatelově spokojenosti. U 9.2 (GPL set z ABCL) mám jediný (opakuji JEDINÝ) problém: V práci mi na ASUS A7V8X-X nezvučí VIA VT 8233 (žádně rady z manů, doců, z netu ani od Alsy mi nepomáhají - prostě TICHO). S tím souvisí padající Kmidi...
Autor by měl použít pro testování průměrné, nikoli zastaralé železo. S kernel panicem (sakra, jsem ještě pořád klikací lama?) se opravdu docela blamoval :(
Pokud lze opravdu spustit roota bez hesla (v jakém režimu zabezpečení?), pak bych místo nářku na netu okamžitě spisoval bugreport...
Kdyby někdo měl plně fungující recept na moji zvukovou bolístku, prosím o link (ne na diskusi ABCL, podle nich bych měl fungovat) - díky.
kazde rano travim asi tak hodinu citanim stranok venovanych linuxu a open source.
kazdy den ma nieco potesi. ako ten linux rastie, kde ho nasadzuju, kolko
novych aplikacii vzniklo , nove featury uz existujucich a to ma presviedca ze to
linux dotiahne daleko. a potom si precitam take spupne reakcie ako tu
predstavim si ze ste mozno reprezentativny uzivatelia linux tak moje vyzie
nadobudaju dost ciernu farbu. pisem tuto reakciu na vas vsetkych co kritizuju amaterskost tejto recenzie. pripominate mi mojho kamarata
ktory ma podpichuje a vykrikuje tu hail bill. to je clovek co by sa linuxu
nedotkol ani dlhou palicou. podla necho je windows super system len ho treba
vediet nastavit a aj bezpecny len si treba stahovat bezpecnostne updaty z
microsoftu. tvrdi ze mu to nikdy nespadlo , a ze ani nikdy nemal virus pretoze
ma vsetko NASTAVENE a NAUPDATOVE. to ze inym ludom obcas nieco nejde prechadza
tvrdenim ze za a) sa v tom nevyznaju za b) maju zly hardware, pretoze windows
je genialny system ked mate "isty hardware" . spoznali ste sa niektory linuxaci
?? :) a este sa tu chcem zmienit o novem fenomene v linuxovej komunite. LINUXOVA ARISTOKRACIA. preco taka velka
cast ludi ktory maju za sebou vsetky prvotne trapenia z linuxom ma pocit
takej nadradenosti a vsetko co sa im nerovna je amaterske. mam obavu ze takyto
ludia prevazia a z linuxom to dopadne spatne. ked sa tu na roote objavy clanok
ktory je pojaty z pohladu smrtelnika popisujuci veci o ktorych vie svoje kazdy
kto k linux aspon pricuchol , to si precitame aspon 15 reakcii typu : autor je
lama , ked to nevies nepchaj sa do pisania. ked tu vychadzal clanok a gras-e tak
tam boli dve reakcie , kde ste boly aristokrati ? preco ste sa neviadrovali ku
teme ? kde boly vase zasadne nesuhlasne postoje ? presne tam kde aj vase
znalosti. ale ked sa najde clanok ktory je dost jednoduchy na to aby ste v nom nasli svoju genialitu
to sa vas neviem dopocitat. toto je zaklad vsetkych flamewar v diskusiach, spor o nieco tak jednoduche
ako napriklad ze moja distro je ta najlepsia. precital si uz niekto z vas fundovanu debatu dvoch
odbornikov pricom jeden zastaval unix a druhy wondows platformu pre server ? je osobne jednu.
ale reci ze windows je nanic lebo len magor si vsetko kompiluje jadro alebo ze win je uplne nepouzitelne prave
preto ze sa vnom jadro nekompiluje , tak tych som cital stovky.
a preto vas naozaj velmi prosim, linux nieje moj ani vas , je nas. skoncite s tym kastovnictvom. je jedno
kto ma aku hardcore distro. prestante s RTFM ved ona casto dokumentacia byva dost slaba alebo skoro ziadna.uvedomte si ze pre toho kto dava podla vas hlupu otazku tak otazka viebec nieje hlupa ale dolezita. nech vas radsej potesi to ked niekomu poradite ako to ze v diskusiu aj ludia co toho vedia menej ako vy. ak mate len napisat ze to co ste prave precitaly nestoji za nic, tak sa radsej zamyslite nad tym ako prispejete vy.
pre pana Mazaneca . aj ja mam "ten svoj" linux rad , a poskytuje mi tolko skvelych veci ze som ochotny jeho nedostatky prehliadat ale
nebudem tvrdit ze nexistuju, alebo ze za to moze "isty hardware"
Cas moc nemam ale precetl jsem si a souhlasim az na jednu vyjimku.
RTFM je potreba. Pred 2 mesici jsem si koupil pracku a dostal jsem s ni 20-ti strankovy navod. Ten jsem si musel precist, jinak bych si proste nevypral a nebo bych si udelal z cernych tricek seda. Stejne ho mam porad polozeny pobliz a jeste do nej nahlizim.
Stejne je to se softwarem. Ten ma tu nevyhodu, ze je v dnesni podobe slozity - moc slozity. Je jedno o jaky jde system. Myslim si, ze je to dan za to, ze se od prvniho navrhu pocitace v podstate nic duleziteho nezmenilo. U free softwaru mam po ruce dokumentaci a kdyz v ni neco neni, jak tvrdite, mam k dispozici verejne pristupne archivy konferenci, stranky nadsencu a nad tim vsim jeden velky Google :) Nekdy mne to hledani unavuje ale toto vse je soucast dokumentace, ja to tak beru a smiril jsem se s tim. A za svou dlouhou praxi s timto softwarem mohu rici, ze jsem v teto "dokumentaci" nenasel jen dve veci. Obe se shodou okolnosti tykaly neprilis kvalitniho hardwaru ceskeho vyrobce/distributora, takze se ani moc nedivim.
Jenze dnes slozite skoro vsechno a jsem se smiril s tim, ze se to bude zhorsovat. Na to, abychom dnes vedeli vsechno o vsem asi nemame :) Takze kdyz se mi ta pracka pokazi, zavolam servis. U software si to spravim, protoze mu rozumim (nebo si to myslim). A az se v pracko-servisu pokazi pokladna s Linuxem, tak bud udelaji RTFM a nebo zavolaji mne. Tak to je a asi i bude.
Proto si myslim, ze casta odpoved RTFM a neni uplne na skodu. Chces si hrat - tak hledej a cti. Nechces, zavolej nekoho kdo tomu rozumi.
Nam woknarum pripada Linux jako cosi, co se probudilo z hlubokeho spanku a pro jeho hloubku a delku to zaspalo dobu. Jako neco z pocitacoveho praveku. Vite proc? Protoze dnes neni nijak daleko doba kdy bude mozne ovladat pocitace hlasem, kdy bude mozne computeru diktovat dopis nebo jiny dokument a on za nas sam vse zapise, zformatuje a ulozi, pripadne vytiskne nebo odesle e-mail k adresatovi. Pokud si myslite ze tady sirim nesmysly, podivejte se trochu i treba na PDA od Compaqu, na kterych uz neco z toho nedavno predvedli dokonce i v nasi TV. Sveho casu to umel i stary dobry OS2 Warp.
Vy si stale libujete jak je Linux bozsky kdyz se da ovladat z prikazove radky. To my woknari proste a jednoduse nepochopime, protoze nas to at chcete nebo ne, vraci kamsi do dob kdy byl MS DOS jeste mlady a kdy byl vsude kam se clovek podival. Nedokazete asi pochopit, ze ne kazdy clovek ma cas a naladu lezet tydny v knihach a hledat v nich jak ma neco udelat v Linuxu, kdyz je z nejakeho duvodu donuceny s nim zacit delat. Staci treba aby to dostal jako svuj pracovni nastroj od sefa, ktery si kdesi precte kecy o uzivatelske pritulnosti Linuxu. Rikam zamerne ze jsou to kecy. O pritulnosti totiz nelze u vaseho milacka ani uvazovat, natoz s ni pocitat. Totez se tyka vami sirenych mytu o mnozstvi HW ktery Linux dokaze podporovat. To mnozstvi je doslova zanedbatelne, pokud mame k dispozici dnesni bezne konfigurace PC a nepouzivame dva a vic let stare vraky pocitacu.
Napadlo vas vubec nekdy ze dnes ne kazdy pristupujeme na internet prez dialup? A ze dnes v kazdem noteboku najdete interni modem, tedy winmodem? Co plno dalsich veci ktere jsou bezne pouzitelne i na uz mrtvych win98, ale vas Linux je z nich vedle? Co USB adaptery, scanery a tiskarny?
Muzu lezet v knihach jak dlouho chci, muzu googlovat az se ze me bude kourit, ale funkcni ovladace k vetsine HW pro Linux nesezenu i kdybych se rozkrajel a rady jak to mam rozchodit take vetsinou nejsou k dispozici. Vsimnul jsem si, ze pokud nekdo do vasich konferenci napise dotaz na neco co je skutecnym problemem, nikdo z vas co o sobe tvrdite jaci jste guruove se s odpovedi nenamahate. Maximalne poradite tomu troubovi aby si prostudoval manualy a nebo ho poslete zpet k woknum, coz nakonec musi udelat sam, aby vubec mohl pracovat.
Neverim na vase narky typu "to vyrobci by meli napsat ovladace nebo nam maji dat k disposici specifikace sveho HW". Byli by totiz hloupejsi nez by bylo normalni, kdyby to udelali. Jsou autory mnoha reseni, je to jejich dusevni vlastnictvi a tedy jejich "jistota" ze budou mit dal co vyrabet a prodavat. Oni preci nedelaji svuj HW jako OPEN SOURCE, tak to uz konecne pochopte a sami jim nabidnete spolupraci.
Nabidnete jim ze napisete ovladace treba jako jejich zamesnanci a uvidite ze by to mozna sami takto brali. Hlavne ale sami nedelejte Linuxu medvedi sluzbu a neodrazujte od neho lidi svym urazenim i tim, ze Linux stale vyvijite tak, aby se v nem prakticky nemohl normalni uzivatel vyznat. Ono to pak totiz vypada jako ze si pro sebe vy sami vyvijite neco, co budete sami spravovat za hrisne penize i lidem v domacnostech, kteri si dosud ve winech se vsim dokazali sami nejak poradit prave diky jeho vlastnostem a diky jeho ovladani, ktere nepotrebuje vypisovat silene prikazy v prikazove radce. Pravda, nevypada to tak efektne, tak hackersky jako na Linuxu, ale aspon muze prumerna rodina se svym compem stale pracovat a nemusi ho nikdo tyden silene ladit, aby ve woknech rozjeli pitomy scaner. Dokazte vyrobcum HW ze Linux za neco stoji a ze ho chce pouzivat stale vic lidi. Zatim to je totiz opacne a nikoho to pak nemotivuje k vydavani linuxovych ovladacu, protoze pro tech par tisic lidi na Linuxech proti milionum uzivatelu wokynek to holt nema ani vyznam neco vydat.
Me zase z duse nehovoris. Vypada to, ze nevis o cem placas. O rozpoznavani reci toho taky asi moc nevis. Vykonove na to dnesni hardware v pohode staci, tak proc uz se neovlada pocitac jenom hlasem ? Odpovim, je to nespolehlive a velmi neprakticke. Mas mobil s hlasovym vytacenim ? Dovedes si predstavit, jak pouze dva lidi v jedne kancelari pokrikuji neco na svuj pocitac ?
Linux a hardware :
Mate castecne pravdu, ale ja nemam zadny problem nemam. Podivejte se jaky hardware nema v linuxu
ovladace. Je to vetsinou druha kategorie.
Lepsi vstupni zarizeni nez klavesnice zatim neexistuje. Nebo si ten strasne dlouhy text naklikal mysi nebo namluvil do pocitace ?
Linux ma velkou vyhodu: je modularni a tudiz velice flexibilni z hlediska jeho pouziti. A srovnavat naprosto nepouzitelnou prikazovou radku v MS-DOS a v napr. v BASHi je uz vrchol diletantismu. V linuxu se da jak klikat, tak psat scripty a pracovat v prikazove radce(v rade veci mnohem efektivnejsi).
Jak napr. vypaluju CD ?
>cp2cd [adresare]
Tot vse. Jak proste, ze ?
Jeste ze to rekl nekdo za me, tohle me fakt nadzvedlo. Vzpominam si, jak IBM uvedla u sveho OS/2 rozpoznavani reci. MS se vydesil, a tak zacal vytrubovat do sveta, ze podobnou technologii vyviji uz davno. Bude udajne soucasti nove verze windows, a nema tedy cenu prechazet ke konkurenci. No, jsme o zhruba tri verze windows dal, a kde nic, tu nic.
To, v cem si libujeme neni ovladani z prikazove radky ale MOZNOST VYBERU A ZMENY. Klidne si pouzivejte defaultni aplikace - KDE, OpenOffice, Konqueror, Totem, K3b. Nebo Windows. Ja ale zustanu u sveho E15, LyXu, Galeonu, Mplayeru a cdrecordu. Oba budeme spokojeni a nebudeme si nadavat, ze jsme idioti protoze pouzivame "to spatne".
Co se tyce HW doporucuji pouze pecliveji vybirat vyrobce - neco jako dvakrat mer, jednou rez. Tento postup se mi vzdy vyplatil nejvic u kazdeho operacniho systemu.
Aj ja som presiel niektorymi myslienkami podobnymi ako Tvoje, ale bolo to iba vysledkom neznalosti a zufalstva. V prvom rade som musel pochopit, ze GNU/Linux su programy vyvijane dobrovolnikmi pre svoje vlastne aj cudzie potesenie. Takto treba k celemu systemu pristupovat. Autori tychto programikov pri nich stravili more casu a su radi, ked z nich maju uzitok aj ini ludia, a casto su ochotni nielen opravit chyby, ale aj doplnit nove vlastnosti a funkcie. Ale kym u sw za ktory si zaplatil mas PRAVO pozadovat 100% funkcnost (aspon moralne -zakonne pravo nemas, precitaj si EULA k svojmu oblubenemu sw a zistis, ze vyrobca za nic nezodpoveda a neruci). U slobodneho softveru nemozes buchat po stole, pretoze si nieco dostal ZADARMO a len kvoli dobrej voli tych, co to vytvorili. Ak Ti to nevyhovuje a si rozumny clovek, tak 1, skusis na Googli pohladat nieco o rieseni Tvojho problemu 2, ak si nenasiel, tak problem presne opises prislusnym vyvojarom 3, opravit to sam a tym padom vyriesit pre mnohych dalsich ludi 4, zaplatit profesionalovi ktory problem vyriesi, a riesenie darovat komunite ako urcitu protihodnotu za to, co si Ty zadarmo dostal 6, skusit sa poobzerat o zaplatenom softveri ktory uspokoji Tvoje ocakavanie
Najvacsia cast Tvojho nareku je okolo hw. Tu je zial niekedy situacia taka, ze vyrobca napise jediny ovladac a ten je pre Windows. Nielenze nenapise ovladace pre ine systemy, ale odmietne zverejnit dokumentaciu o komunikacii s hw. Co je trapne, lebo nikto nechce, aby zverejnoval nejake svoje "technologiske know-how", casto by stacilo, keby aspon zverejnil, ako s tym zariadenim KOMUNIKOVAT, cize ako mu mam posielat svoje poziadavky a ake spravanie/odpovede tym docielim. Ale ani to niektori nerobia. Ako moze programator napisat ovladac pre ciernu skrinku, o ktorej nevie, co do nej ma hadzat a co mu vypadne?
Tvoj navrh riesenia (nechat sa zamestnat) je sice zaujimavy, ale vies si predstavit, ze by niekto opustil svoju pracu ktora ho zivy kvoli tomu, aby sa na nejaky cas zamestnal u vyrobcu hw a napisal pre neho ovladac? Ja teda velmi nie. A samotna predstava o tom, ze firma, ktora kasle na ine platformy nez Windows, bude ochotna zaplatit externistovi za driver, sa mi zda trochu naivna.
Napsal jste to dobre. Akorat pro toho nemysliciho cloveka prispevku je to zbytecne. Ten totiz nicemu nerozumi a jenom placa. Fakt nema smysl vysvetlovat, ze kdyz vyrobce zverejni komunikaci se zarizenim, tak vubec nic nerekne o implementaci jeho HW. Priklad: Vsichni znaji instrukce i386, takze si kazdy muze navrhnout kopii procesoru Intel a tim mu konkurovat. Proc se tak nedeje je celkem zrejme.
Jinak napsat ovladac pro cernou skrinku jde, ale urcite pomaleji nez s specifikaci.
Zbytecne se snazite... Podobnym lidem neni pomoci, oni chteji klikat a klikat, az se uklikaji k smrti, a nastaveni veci klikanim je to jedine spravne a user friendly a z principu nejlepsi.
Existuji STOVKY veci, ktere ve Windowsech neni mozne nastavit jinak, nez primou editaci registru. Ovsem s tim rozdilem, ze prislusna dokumentace jaksi od vyrobce OS neni k dispozici, pripadne je pouze zlomkovite ukryta hluboko v MS Knowledge Base. A zdrojove kody k tomu, aby si clovek odvodil neco sam, pochopitelne nedostupne.
Proboha, už se opravdu opakuješ. Myslím si, že nejsem sám, koho tvůj styl "jak to vidím já, je linux úplně nahovno" už poněkud irituje... Mně linux běhá na lecčems funguje mi tak, jak chci. Opravdu si myslím, že je to tzv. "rukama"... Proč mně (a všem okolo) jde všechno a tobě nic? Odpověď, milý P.H., hledej jen a jen v sobě.
Moc pekny serial. V Linuxu nejakou dobu delam a podle mne je prave takove upozorneni na drobne nedostatky HODNE potreba. Jako programator dovedu ocenit jadro systemu, GNU programy, modularitu,... Jenze jako bezneho uzivatele mne dovede vytocit napr. to, ze v KDE nemuzu prepnout LShift-Alt ackoliv to na to je pripravene. A podobnych tisic nic. Nekdo to pochopi, ale pri ostrem nasazeni na desktop, nevim nevim.
Jenze to je presne to, o cem mluvim! Ja toto prepnuti klavesnice daval pouze za priklad. Ja osobne si dovedu Linux nastavit a odladit. Koneckoncu mne to i zivi. Jenze PROC to neumoznit obycejnemu uzivateli pres mys? Proc nenastavit standartne prepinani LShift+Alt? Stejne i pak dal zustane uzivateli co objevovat a zkouset...
treba dd if=/dev/zero of=/dev/hda
;-)
Kdyz jsem si cetl tento clanek, docela me prekvapil. Nevim jak to, ale ja jsem se za ten cas, co verzi 9.2 pouzivam, nesetkal s tim, ze by takhle zatuhla. Co se tyce vypalovani. S K3B jsem mel vetsi ci mensi problemy ve vetsine distribuci. Presel jsem na vypalovani v shelu a vsem bych to doporucil. vystacim si s mkisofs a cdrecord... zatim uplne vsude bez problemu.
Myslim ze tahle recenze Mandrake 9.2 je jedna z mala povedenych. Chapu ze se nelibi jeho skalnim zastancum protoze si vsima hlavne veci ktere nefinguji jak by mely a to co funguje nika neoslavuje. Z mych zkusemosti vsechno v MK9.2 neni dokonale 2x doslo pri instalaci zatuhuti. Na jinak bezproblemovem HW. Autor clanku se vic specializoval na hledani zadrhelu a obevil i takove se kteryma se treba vecina ostanich nesetkala a ja bych mu to nezazlival spis naopak. Je to dobre kdyz se vi o chybach v SW protoze jen tak je lze odstranovat. Mam z toho pocit ze mnoho fandu MK by raci delalo ze vse je dokonale a komu to nejde dokonale tak ten je pro ne lamer nebo je neschpny si precist fucked manual.
stahnete si fonty PRIMO ve win1250
- pak nemate problem s nejakym prekodovanim.
neni k dispozici Xvideo
- mplayer -vo dga ( pripadne -vo help )
nepouzivejte mys pri ovladani pocitace,
- vypaluje se takto :
cdrecord film.iso dev=0,0,0 speed=8
- se soubory se pracuje takto :
mc
- vyladeni Mandrake provadu takto :
wget ftp.debian.org/sarge.iso :)
Ja osobne pouzivam vsechny postupy, ktere jste popsal. Dokonce i pro management souboru vetsinou nepouzivam mc, ale prikazovou radku. Je to rychlejsi. Pro me osobne.
Recenzi jsem psal pro lidi, pro ktere je takovy postup zcela neprijatelny. Takovych lidi je asi 95% populace. Samozrejme muzete mit nazor, ze pro ne Linux neni. Jenze oni to s Linuxem presto zkousi a CHTEJI ho pouzivat. Budeme se jim posmivat a vyhanet je?
> Správce úloh lze ve WinXP/2000 kombinací Ctrl-Alt-Del promptně vyvolat. Tím nic neporovnávám ani nezevšeobecňuji ...
ehm, a co jineho, nez nepatricne zevseobecneni a porovnani toto je???
a) ze se autor se zatuhnutim Win 2000/XP jeste nepotkal neznamena, ze se to nestava - ve vsech verzich (taky)systemu Window$, ktere jsem mel pod rukou (tedy vcetne NT 5 alias 2000 nebo XP), jsem se dostal do situace, kdy nesel vyvolat ani spravce uloh - budto naveky, system vytuhl uplne, anebo alespon docasne, tj. system vice nez 10 sec nereagoval (a po "nabehnuti" ne vzdy reagoval idealne, nekdy ani nebyl schopen zrealizovat vlastni restart, ktery jsem mu prostrednictvim spravce uloh zadal)
b) pokud nejde o porovnani, proc se o win vubec mluvi? na svem ZX Spectru taky nejsem schopen spravce uloh vyvolat ... (pro nepametniky - proste tam nic takoveho neni :-)
podotykam, ze v bode a) mluvim jenom o proverenem hardware, kdyz ma nekdo smejd, neni se co divit, ze mu to tuhne - v tomto bode bych nenapadal autora za vlastnictvi archaickeho hw, jak zde padlo (sam mam pIII @ 557 MHz, takze o nic moc lepe), ale spis, jak bylo take zmineno, vyslovil bych podezreni na kvalitu jeho hw ... aneb mam mdk updateovany z cookera nekdy v druhe pulce rijna, cili zhruba odpovidajici 9.2, a dnes rano jsem mel uptime 11 dni (uvidim, az se vratim, jestli na me nebudou blikat klavesnicove ledky :-), ackoliv si na tom poustim vmware (v diskusi zmineno jako silny zdroj potizi, s cimz musim souhlasit) a vypaluji multisession cdcka dokonce za pouziti k3b :-)
Ked je autor lama a nevie rozchodit titulky vo win1250 bez toho, aby som to musel pisat cez prikazovy riadok, tak nech sa radsej o tom presvedci, ze to nejde. MNE TO IDE. Staci sa len trocha pohrat s konfigurakmi a skompilovat si ho.
A k tym ostatnym veciam: Mam dojem, ze problem je medzi stolickou a klavesnicou, pretoze mne vsetko ide co chcem a bez problemov.
mel sem problem ze kdyz sem spustil k3b detekovalo mechaniky velmi pomalu a dvd romka nesla pouzivat, protoze neni podporovano atapi (jednim z programu co se pouzivaji pro paleni - mozna readcd). stacilo jako parametr jadra pridat hdc=ide-scsi (hdc je ta dvdromka). kdysi (v dobe mdk91)to jadro podporovalo pouze pro nektere mechaniky, ktere meli jakesi rozhrani, ted to jde pro vsechny, ale mandrake si to asi neuvedomil a tak se tento parametr nepridava automaticky. omlouvam se za nepresny udaje (nechce se me to hledat a tak) a doufam ze me nikdo nebude nazyvat lamer :-)
Pred chvili jsem instaloval Mandrake kamosovi (ja jedu na Slackware). Podle recenzi a pripevku jsem byl pripraven na nejhorsi. Stahl jsem si ISO obrazy, ve kterych jsou uz vsechny aktualizace a patche a jal se instalovat. Vse probehlo OK, v barvickach, okynkach apod. Spustim xmms, zvuk jede (integrovana zvukovka), spustim mplayer - prehrava, k3b vypaluje, automounter - funguje, OpenOffice, Koffice, Gimp.....atd v pohode, jedine co jsem musel nastavovat byla sit (PC je za proxynou). Takze suma sumarum - pekna distribuce, kdybych mel vykonejsi PC, hned bych ji zkusil...
KARAS
Mohu se zeptat pritomnych, jestli tato distribuce je opravdu TAK OTRESNA, jak to lici autor uz ve 4. dilu recenze? Mam nainstalovan mj. MDK 9.1, nikdy jsem kernel panic nevidel, instalace vcelku bezproblemova (pravda, upgrade z 9.0 skoncil totalnim krachem ;) ale cista instalace naprosto OK.) Da se s tim bezne pracovat, jo jsou tam chyby treba v control centre, ale jinak...
Osobne mam opravdu dojem, ze zaprve volba stareho zeleza, na ktere to autor instaloval, asi nebyla nejstastnejsi, a zadruhe to zelezo asi ma zjevne nejlepsi leta za sebou, patrne vadna RAM?! Nejak nechapu... :-O
Ach jo... ja jsem se PTAL! Vzhledem k tomu, ze predchozi verze mi pres usilovne tyrani nikdy nespadla, tak je mi opravdu HODNE divny, ze autorovi recenze pada Linux trikrat denne na kernel panic. A propos, jednim z velmi spolehlivych testu stability pretaktovaneho pocitace nebo spolehlivosti RAM je napr. kompilace kernelu.
Jestli vono to nebude tim, ze kdyz nekomu spadnou Windows, tak proste restartuje a je to pro nej bezny a normalni jev... :-P
hledal jsem v prispevkach slovo "morse" a nasel jsem jej jen jednou v neocekavanem kontextu, divim se, ze nikdo z linuxovych fanatiku neodpovedel na noticku o zeleznicnim prejezdu - to blikani ledek by mohlo byt "kernel morse code" - nastavuje se to pri kompilaci jadra a dokumentace bude nejspis v LKML. Ja jen vim,
ze se to tezko stiha, kdyz clovek neumi dobre morsovku.
navic se ukazuje, ze fanatici se rekrutuji zvlaste
z uzivatelu, kteri maji jednu instalace v praci
a jednu doma a to vetsinou na hardwaru, o kterem
se domnivaji, ze je prinejmensim nadstandardni
(nebo naopak extremne podprumerny) a proste chteji
ukazat, ze oni zvladli ten linux nainstalovat
a pouzivat.
Napiste mi do mailu, kdo spravuje alespon 50 stroju
na linuxu na ruznem hardwaru a k ruznemu pouziti
a ma alespon jeden SMP stroj. Napiste mi, ze vam
vsechno funguje, ze jste nenarazili na zavazny
problem, ze jste nemuseli nikdy psat bugreport,
nebo sahat do zdrojaku a konfiguraku, aby to zatracene aspon nejak jelo.
A ti ostatni obhajci linuxu necht si preladi svuj
prohlizec na zive.cz, rad jim odprisahnu, ze opravdu
ctou roota, aby se mohli vytahovat na sve okoli.
nesouhlasim. Pribuznym jsem musel instalovat WIN XP a mnoho starsiho zeleza nefungovalo (a nikdy fungovat nebude). Pr. zvukova karta (pripojena na ISA) - nove ovladace nejsou k sehnani - zvukovka sla pryc, jednodussi bylo koupit novou. Nadherny a skvele funkcni scanner Logitech (ktery si pribuzni oblibili jako takoveho "maleho pucika") - nove ovladace nebudou existovat (vyrobce uz scanner nevyrabi).
Sorry, ale neustale v diskuzich zaznivajici nazory, ze Win dokazou obhodpodarit jakykoli HW, jsou blaboly.
Vypadá to, jako by autor byl tajny agent 007 Microsoftu. Pohanit takovouto distribuci tim, ze pohanil aplikace, ktere se vidi i v jinych distech. Pravda. V kazdem SW je nejaka chyba, ale tolik chyb muze mit jen rozbity pocitac. Provozuji Manrake uz od 8.1 a NIKDY jsem ho nemusel prestartovat ani nasilne vypnout.
Neverte autorovi, sam nevi co pise. Napr. K3B neumi multisession CD: on to samozrejme umi, jen se to musi zafajfkovat pri dialogu Burn.
Mplayer na nvidii bez akcelerace funguje naprosto sqele, mame to se Shrekem vyzkousene.
Mlplayer umi zobrazit titulky we Windowsim kodovani, jenze se to musi nastavit (mysi ne). Jejine a spravne kodovani je ISO-8859-2, vzdyt takhle je nastaven i Outlook.
Zkratka a dobre, odneste svuj pocitac do servisu.
Ahoj, tak jsem si precet recenzi i s forem a chci se jenom podelit o svoje zkusenosti s MDK 9.2. Presel jsem ne nej z RH 9.0 je to cca mesic. Muj ciste subjektivni pocit je ten, ze tohle distro jede znatelne rychleji. Krome tech klikacich konfiguracnich nastroju ( ktere povazuji za pomale, ale radsi je tam mam jako posledni zachranu ;) ) jsem nemel nejmensi problem. Nejsem nejakym fanatikem v zastavani linuxu potazmo MDK, ale me se s timto os pracuje mnohem lepe ( pozn. freeBSD je stejne jako linux jenom jadro zbytek je GNU a to je pro oba systemy, kdyz ne stejne, tak hodne podobne a pokud pred KDE posadite obycejneho uzivatele tak nepozna na cem ty X-ka jedou ) a vyjma alsy vsechno fungovalo hned po startu :).
Na routeru mi jede slack9.1 a co se tyce konfigurace povazuji ho za mnohem pruzracnejsi sice se musim hrabat v konfigurakach, ale me to celkem bavi. A o tom si myslim, mela ta recenze take byt -> pouzivame ho, protoze ho mame radi a jeho jmeno je LINUX :)))
P.S. Uzivatele Woken se take mohou hrabat v konfigurakach je jich min, ale mohou.
Editaci registru se toho da spousta doladit. Muzete kluci wokenni pokud chcete, otazka je jestli k tomu sezenete nakej popis.
Jestlize Vam tuhne Mandrake 9.2, musim Vas uklidnit. I verze 9.1 rada tuhne. Konkretne u driveru do jadra bttv (proste kdyz si pustim TV). Ono jadro zkompilovane tak, ze se samo sebe pokousi shodit asi neni to prave. Ale po Vasem psani u neho asi jeste chvili zustanu. Jo a ohledne ostatnich problemu. Konqueror nepouzivam, radsi mam mozillu, na media mam mplayer a multisession CD se mi v linuxu jeste nepovedlo ani jednou :(
Tak sem to cely precet, chvili jsem se i vztekal a pak na konci smal. On ma skoro kazdy trochu pravdy (az na ty extremisty z obou stran) Ja jsem presel na MDK z RH9, tam bylo sice trochu usili neco rozchodit, ale 7 vypalovacek a 7 DVDromek sem tam teda nemel, a ten USBdisk uz mam taky strach vzit do ruky, mne po zasunuti Caps a Scroll jen sviti, zadny semafor. Vsechy zaplaty, jadro -21, nic nepomaha, mozna by to i palilo, kdybych vedel, kterou z tech mnoha CDRW si mam vybrat. Opravdu MDK9|2 je zatim asi nejpritulnejsi distribuce, ale s tim zacina mit vlastnosti Woken, klikej co chces, prepis si konfiguraky, ja ti to po restartu stejne spravim, protoze sem chytrejsi. Ja nenadavam, tak mi to proste funguje. I kdyz mi bezi asi 10 serveru na vsemoznym mizernym zeleze, (napr. RH8, postfix, squid, samba na P I) ani o nich nevim a nikdy neuverim, ze nekomu takhle jedou woknovy servery, ty desktopy maji pred sebou dlouhou cestu.
( To 9|2 neni (je) schvalne, to mi tak opravdu pise Mozilla na num. klavesnici)