Hlavní navigace

Red Hat Linux 8.0 - recenze

9. 10. 2002
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Protože se na stránkách roota již objevilo preview beta verze, které sa zabývalo více méně věcnými změnami v programové sklabě distribuce, zkusíme se v dnešní recenzi trochu podrobněji věnovat největším novinkám nového RHL 8.0

Red Hat Linux 8.0

Red Hat goes to blue (curve)

Bluecurve se v distribuci jmenuje skoro všechno. Barevnými schematy počínaje, přes úvodní logovací obrazovku, tapetu na pracovní plochu, až po sadu ikon. Je třeba ocenit, že RHL8.0 díky němu vypadá mnohem profesionálněji a elegatněji a celá distribuce se nese ve znamení faceliftu, který Bluecurve vnáší do již celkém okoukaného vzhledu Gnome i KDE.

Je až neuvěřitelné, jak zásadní vliv může mít na dojem z GUI pouhé desktopové téma. Troufám si říci, že dojem z prostředí vylepšeného novým fontem Sans a tématem Bluecurve byl silnější než přechod z KDE verze 2 na 3. Ovšem ne všechno je dokonalé. Trvalo mi nějakou dobu, než jsem se vhodnou kombinací nastavení dostal do stavu, kdy se v KDE dalo rozumě pracovat, zejména s terminálovými aplikacemi. Antialiasing fontů, který je nyní implicitně použit jak v Gnome, tak v KDE, dle mého názoru stále ještě není odladěn tak, aby fungoval, jak by od něj uživatelé očekávali. Písma menších rastrů jsou špatně čitelná a písma větší zase zbytečně projídají zobrazovací plochu, kterou by bylo možno využít k zobrazování informací. Ale takový už je asi moderní trend a příklon k větším vyhlazeným fontům lze vypozorovat i v jiných systémech, jmenujme třeba poslední verze MacOS nebo Windows XP. Obecně mám z Bluecurve ten pocit, že je stavěné pro výrazně lepší rozlišení, než je 1024×768 mého notebooku.

snapshot 1

Bluecurve je k dispozici jak pro KDE, tak pro Gnome, čehož vedlejším efektem je skutečnost, že programy v obou prostředích vypadají k nerozeznání stejně, což lze jen přivítat.

Byl znatelně rozšířen počet a kvalita grafických konfiguračních nástrojů, což byla dříve velká slabina Red Hatu oproti například SuSE Linuxu. Nyní jsou všechny nástroje snadno přístupné v menu obou desktopových prostředí. Nově přibyl například nástroj „packages“ pro správu instalovaných balíčků, nástroje na nastavení NFS, X serveru, na správu uživatelských kont a další. Vylepšeny byly téměř všechny ostatní utility a celá skupina konfiguračních nástrojů působí výrazně homogenněji, než tomu bylo v dřívějších verzích. S trochou snahy se dá říci, že Psyche je prvním Red Hatem, který se do jisté míry dá pohodlně spravovat z GUI prostředí.

screenshot 2

A že se dá nejen spravovat, ale docela dobře se v něm i pracuje, potrvrzuje výčet aplikačních programů. OpenOffice 1.0.1, Mozilla 1.0.1 nebo Evolution 1.8 tvoří nejen efektní, ale hlavně konečně použitelnou sadu programů pro nejširší použití. Pokud máte ve svém prohlížeči nainstalován flash plugin, můžete se novým kabátem RHL 8.0 pokochat tady.

Multimedia

Mnozí uživatelé ponesou nelibě skutečnost, že na základě patentových a licenčních nejasností byly z distribuce odstraněny veškeré programy podporující formát MP3, zejména dekodér mpg123, který používaly mnohé multimediální programy, např. xmms pro přehrávání MP3 souborů. Pokud tedy máte zájem o přehrávání hudebních souborů a nehodláte svůj výběr omezit jen na patentově čistý formát OGG Vorbis, musíte si příslušné komponenty doinstalovat sami. MP3 dekodér do xmms najdete například tady.

Red Hat je nejvíce na očích a je v pozici, ve které se musí snažit předcházet potencionálním problémům. Svou distribuci proto koncipuje jako mimořádně nekonfliktní a omezenou výhradně na licenčně bezproblémové programy. Proto například v základní volně dostupné verzi nenajdeme programy pro přehrávání DVD, dekódování (a už vůbec ne enkódování) DivX souborů, ani žádné komerční programy, např. JRE od Sunu apod.

Možná je to škoda, ale z důvodu tohoto opatrného chování je Red Hat Linux snad nejhůře multimediálně vybavenou distribucí vůbec. Potřebné balíčky si uživatelé musí sami stáhnout z Internetu a nainstalovat. Řadu z nich můžete nalézt například na stránkách freshrpms.net.

Unicode

Je pokusem o definitivní překlenutí problémů s internaciona­lizací. Až dosud pracoval Linux s osmibitovými znakovými sadami, které jsou sice velice jednoduché, ovšem nedovolují obsáhnout ani 256 možných kombinací znaků, což zdaleka nestačí k pokrytí všech možných jazykových specifik. Nyní jsou systémové locales, všechny fonty, klávesové mapy atd. nastaveny pro UTF-8. Textová konzole používá UTF-8 na vstupu i na výstupu.

Unicode, resp. jeho podmnožina UTF-8, používá vícebajtové znaky, které dovolují v rámci jednoho dokumentu rozlišit všechny myslitelné jazykové varianty. Přitom platí, že prvních 127 znaků UTF-8 je mapováno na ekvivalenty ASCII a další jednodušší znakové sady (mezi které patří i čeština) lze obsáhnout až ve dvou bajtech, díky čemuž je Unicode nekompatibilní s iso8859–2, což je doposud nejobvyklejší řešení východoevropských znakových sad.

Nasazení unicode je velice radikální a převratné a v současnosti s sebou přináší celou řadu problémů. Mnoho programů, zejména ve znakovém režimu, funguje uspokojivě s různými iso-8859 variantami, avšak není uzpůsobeno pro práci s unicode. Spousta dokumentů, které jste si dříve pořídili, nebude možné bez překódování snadno editovat a zobrazovat obvyklými prostředky a textovými editory. Nebude tak jako dosud snadné se připojovat na ostatní počítače a editovat na nich iso-8859 soubory atd.

Současná situace mi tak trochu evokuje situaci před nějakými čtyřmi-pěti lety, kdy jsme na Linuxu řešili problémy typu kterak přemluvit programy, aby akceptovaly jiný než 7-bitový ASCII vstup a výstup, jak používat českou klávesnici s mrtvými znaky, háčky a čárkami apod. Nyní je tedy zapotřebí protrpět tuto bitvu znovu. Doufejme, že tentokrát snad již definitivně.

Jádro

Jádro 2.4.18–14 přináší oproti 2.4.18–10 jen minimální úpravy. Pouze je, stejně jako ostatně celá dristribuce, překompilováno překladačem gcc 3.2, což s sebou přináší celou řadu problémů, jste-li odkázáni na binární moduly k nejrůznějším zařízením. Red Hat Linux 8.0 je první významnější distribucí, která gcc 3.2 používá. (UPDATE: gcc 3.2 používá i Mandrake 9, jeho příznivcům se omlouvám)

Distribuční jádra po delší době přestávají podporovat procesory 386 (a tím i 486) a 586-smp, chceme-li provozovat RHL 8.0 na těchto strojích, nezbyde nám, než překompilovat si jádro samostatně, třeba za použití minimalistického kernel-boot.

Pětkrát snížená latence systémového čítače znamená zlepšení interaktivní odezvy programů, zejména při větším zatížení systému.

Závěr

Red Hat Linux 8.0 je svým způsobem převratným počinem v tom smyslu, že staví na stůl technologie, které teprve doceníme (unicode). Je to také první distribuce od Red Hatu, která je výrazněji orientována na desktopové použití a na jejím zjevu je to znát.

comupterworld - webcast prosinec

V našem národním prostředí vydání rh80 zase poukázalo na absenci české mutace Red Hat Linuxu, tak, jak ji svého času připravoval tým lidí kolem Milana Keršlágera, která by distribuci přibližovala méně zkušeným uživatelům, pro něž může být nasazení originální verze z výše zmíněných důvodů nyní ještě problematičtější než obvykle.

Red Hat potvrdil, že mu právem patří titul lídra trhu, který není jen prostým retailerem, ale skutečně posouvá linuxový svět kupředu. V pozici, ve které je, by mu pro dosažení obchodního úspěchu jitě stačilo vydat kompilaci aktuálních verzí programů. Red Hat Linux 8.0 je hmatatelným důkazem toho, že v sídle Red Hatu – Raleightu v Severní Karolíně – se takhle nepřemýšlí.

Zajímavé odkazy -

Byl pro vás článek přínosný?