Hlavní navigace

Richard Stallman v Praze!

Tisková zpráva

Mimořádná událost pro všechny příznivce svobodného software a projektu GNU, stejně jako odpůrce softwarových patentů, se blíží. O čem že je řeč? Přeci o přednášce Richarda Stallmana v Praze!

Dne 11. května tohoto roku zavítá do hlavního města naší malebné země uprostřed Evropy člověk, kterého uživatelé a vývojáři svobodného software dobře znají. Ano, řeč je o Richardu M. Stallmanovi (zkráceně RMS), zakladateli projektu GNU, organizace Free Software Foundation a myšlenkového proudu svobodného software (free software).

Jeho přednáška v České Republice bude věnována aktuálnímu tématu. V Evropské unii je nyní schvalována nová direktiva, upravující problematiku tzv. softwarových patentů. Její výsledná podoba výrazně ovlivní celé odvětví informačních technologií a tím i každého, kdo přijde do styku s počítači.

Tato přednáška je jednou z mnoha, které R. M. Stallman přednese na svém evropském turné věnovaném softwarovým patentům. Doufejme, že jeho přítomnost v České Republice bude dostatečným magnetem nejen pro média, ale také stimulem pro politiky, kteří mohou situaci alespoň částečně ovlivnit a přispět k vytvoření takového znění direktivy, které bude prospěšné celému odvětví.

Organizátorem celého turné je Foundation for a Free Information Infrastructure (FFII). Lokálním organizátorem je pak CZLUG ve spolupráci s Karlovou Univerzitou, na jejíž půdě bude celá akce probíhat. Partnerem českého vystoupení RMS je portál věnovaný problematice svobodného software — GNU.cz.

Místo a čas konání akce

Úterý 11. května 2004 od 14:00 v Carolinu.

Průběžné informace lze najít na adrese www.linux.cz/rms04.

Těšíme se na vás.

--
Dan Ohnesorg, CZLUG
Mgr. Štěpán Kasal, FFII.cz
Martin Kysela, GNU.cz

Našli jste v článku chybu?
6. 5. 2004 3:37
Mark (neregistrovaný)

To nic :-) tar-u je mnoho verzi a puvod mi neni znamy, ale gzip je genuine GNU. Nemusite mi oponovat, v zasade s Vami souhlasim, jen nemohu uprit RMS jeho zasluhy, kterych dosahl hlavne diky jeho tvrdohlavosti. Stale se nemohu zbavit dojmu ze samotny kernel je na zakladni OS unixoveho typu trochu malo. Opravdu si nejsem jisty, jestli v dobe vzniku Linuxu existovaly nejake _pouzitelne_ svobodnejsi alternativy ke gcc, glibc a celemu GNU toolchainu. Licence Mozilly, Apache, PostgreSQL aj. vychazej…